PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφάλεια από κλιματιστικό



JohnSerres
29-01-18, 00:54
Καλησπέρα παιδιά έχω ένα κλιματιστικό 24.000 btu και έχω πρόβλημα με την ασφάλεια στον πίνακα, μόλις θα ανάψω το κλιματιστικό μετά από 1 με 2 λεπτά θα πέσει η ασφάλεια του από τον πίνακα.
Μήπως ξέρει κάποιος τι συμβαίνει πάνω κάτω;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

makis95
29-01-18, 06:17
Καλησπερα Φιλε μου ποσα Α ειναι η ασφαλεια και τι καμπυλη (καμπυλη ειναι το γραμμα διπλα στα Α π.χ Β16Α η C16Α)κανονικα πρεπει να ειναι 16Α και καλωδιο 2.5mm τωρα εκτος αμα ειναι 10Α και 1,5mm ,το κλιματιστικο ποσο καιρο το εχεις,μηπως εκτος απο το κλιματιστικο στην ασφαλεια εχεις και τιποτα αλλο πανω καμια πριζα φωτα κτλ η ειναι ανεξαρτητο?

JohnSerres
29-01-18, 06:41
Καλημέρα φίλε μου η ασφάλεια είναι L20A και το καλώδιο είναι 2,5mm, όχι δεν υπάρχει κάτι άλλο πάνω στην ασφάλεια είναι μόνο το κλιματιστικό
Επίσης το έχω σίγουρα 15 χρόνια αλλά δεν έχει χρησιμοποιηθεί πάρα πολύ

vasilllis
29-01-18, 08:49
ξεκινας με αμπερομετρηση της γραμμης.Καλο ειναι η ασφαλεια να γινει 16Α.

Πατέντες
29-01-18, 08:54
Κανονικά, αν είναι πρόβλημα της ασφάλειας θα έπρεπε να πέφτει στην εκκίνηση, εκτός κι αν είναι inverter.
Θα πρέπει να μετρήσεις τα ampere που τραβάει, από την στιγμή που εκκινεί έως και πριν πέσει η ασφάλεια.

JohnSerres
29-01-18, 09:44
Δεν είναι inverter παιδιά, θα μετρήσω τα A και θα σας ενημερώσω και πάλι
Σας ευχαριστώ πολύ

JohnSerres
29-01-18, 15:19
Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω αμπεροτσιμπιδα, μήπως υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω?

vasilllis
29-01-18, 15:27
Δοκίμασε στο 11880 να βρεις κάποιο τεχνικό.

JohnSerres
29-01-18, 15:34
Δοκίμασε στο 11880 να βρεις κάποιο τεχνικό.
Μέχρι στιγμής έχω φωνάξει 2 ηλεκτρολόγους, ο ένας άλλαξε την ασφάλεια και ο άλλος μου είπε πως δεν κατάφερε να βρει το πρόβλημα
Είπα να ασχοληθώ κάπως εγώ διότι ασκώ την πρακτική μου αυτήν την στιγμή σε μια εταιρία, ηλεκτρονικός-ηλεκτρολόγος

makis95
29-01-18, 16:26
Μέχρι στιγμής έχω φωνάξει 2 ηλεκτρολόγους, ο ένας άλλαξε την ασφάλεια και ο άλλος μου είπε πως δεν κατάφερε να βρει το πρόβλημα
Είπα να ασχοληθώ κάπως εγώ διότι ασκώ την πρακτική μου αυτήν την στιγμή σε μια εταιρία, ηλεκτρονικός-ηλεκτρολόγος
Ωραιος Ηλεκτρολογος εβαλε σε 2.5mm καλωδιο ασφαλεια L20A, τελως παντων πρεπει να βαλεις Ασφαλεια B16Α, αφου δεν ειναι ασφαλεια η καλωδιο θα ειναι το κλιματιστικο δυστηχως, τωρα δεν ξερω ποιος το βλεπει ψυκτικος η ηλεκτρολογος(μακρυα απο τον πρωτο).

vasilllis
29-01-18, 16:36
Αφού γίνεσαι συνάδελφος αγόρασε αμπεροτσιμπιδα
Αν και εφόσον το έκανε με την προηγούμενη ασφάλεια, σημαίνει ότι τραβάει πολλά Α. Έχεις βάλει φρεον;

JohnSerres
29-01-18, 16:53
Έβαλα 16Α ασφάλεια αλλά όπως και πριν, το κλιματιστικό ανάβει, βγάζει αέρα αλλά με το που πάει να πάρει μπροστά η εξωτερική μονάδα η ασφάλεια ξανά πέφτει
Θα φωνάξω και κάποια στιγμή ψυκτικό για να δει και τα υγρά

thomastropo
29-01-18, 17:41
Έβαλα 16Α ασφάλεια αλλά όπως και πριν, το κλιματιστικό ανάβει, βγάζει αέρα αλλά με το που πάει να πάρει μπροστά η εξωτερική μονάδα η ασφάλεια ξανά πέφτει
Θα φωνάξω και κάποια στιγμή ψυκτικό για να δει και τα υγρά
Το πιο πιθανο να εχει προβλημα το τυλιγμα του μοτερ του συμπιεστη.
Μετρησε αν μπορεις το μοτερ ωμικα και κανε του κ ενα μεγγερ, θα βγαλεις συμπερασμα

JohnSerres
29-01-18, 17:55
Το πιο πιθανο να εχει προβλημα το τυλιγμα του μοτερ του συμπιεστη.
Μετρησε αν μπορεις το μοτερ ωμικα και κανε του κ ενα μεγγερ, θα βγαλεις συμπερασμα
Έχουμε Μεγγερ στην δουλειά τώρα το δύσκολο είναι να μου το δώσουν :ρ
Αν υπάρχει κάποια τέτοια περίπτωση πιστεύω πως δεν αξίζει για επισκευή Έτσι?

vasilllis
29-01-18, 18:55
Δεν έχουν πυκνωτή αυτά;

Fixxxer
29-01-18, 18:59
Δεν έχουν πυκνωτή αυτά;

Κι γω αυτο σκεφτηκα Βασιλη, αν εχει πυκνωτη (καμμενο ή προβληματικο) τοτε δεν μπορει να κανει εκκινηση, παει να τραβηξει ρευμα και πεφτει η ασφαλεια...

antonis_p
29-01-18, 19:14
Έβαλα 16Α ασφάλεια αλλά όπως και πριν, το κλιματιστικό ανάβει, βγάζει αέρα αλλά με το που πάει να πάρει μπροστά η εξωτερική μονάδα η ασφάλεια ξανά πέφτει
Θα φωνάξω και κάποια στιγμή ψυκτικό για να δει και τα υγρά

Αν δεν έχει υγρά δεν πέφτει η ασφάλεια.

JohnSerres
29-01-18, 19:38
Δεν έχουν πυκνωτή αυτά;
Ανοιξα την καπακι της εξωτερικης μοναδας και ειδα τον πυκνωτη απλα για να τον αφαιρεσω θα πρεπει να βγαλω ολο το καλυμμα γυρω γυρω

JohnSerres
29-01-18, 19:40
Αν δεν έχει υγρά δεν πέφτει η ασφάλεια.
Σε ευχαριστω antonis_p αλλα καλου κακου ας κανουμε και μια αλλαγη τα υγρα γιατι αν δεν κανω λαθος δεν εχουν αντικατασταθει ποτε :ρ

antonis_p
29-01-18, 19:51
Σε ευχαριστω antonis_p αλλα καλου κακου ας κανουμε και μια αλλαγη τα υγρα γιατι αν δεν κανω λαθος δεν εχουν αντικατασταθει ποτε :ρ

Και ούτε πρέπει να αντικατασταθούν. ΠΟΤΕ

Πατέντες
29-01-18, 19:55
Αν δεν έχει υγρά δεν πέφτει η ασφάλεια. :thumbup1:
Μόνο αν έχουν βάλει πολύ περισσότερα απ'ότι χρειάζεται μπορεί να πέσει η ασφάλεια.
Τώρα, αφού πέφτει η ασφάλεια με το που πάει να ξεκινήσει ο συμπιεστής, δυστυχώς τα νέα δεν θα είναι ευχάριστα.
Λογικά έχει βραχυκυκλώσει κάποιο τύλιγμα, όπως είπε και ο Θωμάς.
Μπορείς να το εντοπίσεις πολύ απλά, βάζοντας ένα πολύμετρο στην μέτρηση συνέχειας κυκλώματος (μπιπ) και να δεις μια μια τις επαφές του συμπιεστή σε σχέσει με την γείωση. Άμα τσιρίξει, δεν είναι καλό.
Φυσικά, για να φτάσεις μέχρι εκεί πρέπει να ανοίξεις όλα τα καπάκια της μονάδας και να βγάλεις τα καλώδια που είναι πάνω στον συμπιεστή. (Προσοχή στα ρεύματα.)
Να ρίχνει ασφάλεια από πυκνωτή είναι πολύ σπάνιο, αλλά στο εύχομαι να είναι από αυτό, μιας και είναι και το πιο φθηνό.

antonis_p
29-01-18, 20:00
Καλησπέρα παιδιά έχω ένα κλιματιστικό 24.000 btu και έχω πρόβλημα με την ασφάλεια στον πίνακα, μόλις θα ανάψω το κλιματιστικό μετά από 1 με 2 λεπτά θα πέσει η ασφάλεια του από τον πίνακα.
Μήπως ξέρει κάποιος τι συμβαίνει πάνω κάτω;

Με το αυτί τί καταλαβαίνεις; Ξεκινά; Προσπαθεί να ξεκινήσει και τελικά δεν ξεκινά;

JohnSerres
30-01-18, 12:27
:thumbup1:
Μόνο αν έχουν βάλει πολύ περισσότερα απ'ότι χρειάζεται μπορεί να πέσει η ασφάλεια.
Τώρα, αφού πέφτει η ασφάλεια με το που πάει να ξεκινήσει ο συμπιεστής, δυστυχώς τα νέα δεν θα είναι ευχάριστα.
Λογικά έχει βραχυκυκλώσει κάποιο τύλιγμα, όπως είπε και ο Θωμάς.
Μπορείς να το εντοπίσεις πολύ απλά, βάζοντας ένα πολύμετρο στην μέτρηση συνέχειας κυκλώματος (μπιπ) και να δεις μια μια τις επαφές του συμπιεστή σε σχέσει με την γείωση. Άμα τσιρίξει, δεν είναι καλό.
Φυσικά, για να φτάσεις μέχρι εκεί πρέπει να ανοίξεις όλα τα καπάκια της μονάδας και να βγάλεις τα καλώδια που είναι πάνω στον συμπιεστή. (Προσοχή στα ρεύματα.)
Να ρίχνει ασφάλεια από πυκνωτή είναι πολύ σπάνιο, αλλά στο εύχομαι να είναι από αυτό, μιας και είναι και το πιο φθηνό.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου θα το κοιτάξω και αυτό

JohnSerres
30-01-18, 12:30
Με το αυτί τί καταλαβαίνεις; Ξεκινά; Προσπαθεί να ξεκινήσει και τελικά δεν ξεκινά;

Με το που ξεκινάει να γυρίσει η προπελα μέσα από την εξωτερική μονάδα πέφτει η ασφάλεια

elektronio
30-01-18, 12:34
Ο ανεμιστήρας γυρίζει;

djsadim
30-01-18, 12:44
16A ασφάλεια σε 24αρι κλιματιστικό και να μην είναι κίνησης!!!

Πατέντες
30-01-18, 12:54
16A ασφάλεια σε 24αρι κλιματιστικό και να μην είναι κίνησης!!!
Τα 16Α καλά είναι, αλλά όπως λες, θέλει εκκίνησης.


Ο ανεμιστήρας γυρίζει;
Σε ελάχιστα on/off κλιματιστικά, ξεκινάει πρώτα ο ανεμιστήρας και μετά ο συμπιεστής.
Καλά θα ήταν να το έκαναν όλα!

JohnSerres
30-01-18, 14:56
Ο ανεμιστήρας γυρίζει;
Με το που πάει να γυρίσει πέφτει η ασφάλεια

JohnSerres
30-01-18, 16:10
Δανείστηκα μια αμπεροτσιμπιδα από την δουλειά για να μπορέσω να μετρήσω

vasilllis
30-01-18, 16:51
Μας έχεις μπερδέψει βρε Γιάννη.
Πριν έλεγες μόλις πάει να ξεκινήσει ο κομπρεσορας τώρα λες μόλις πάει να ξεκινήσει ο ανεμιστήρας.ειναι δυο διαφορετικοί κινητήρες με δύο διαφορετικούς πυκνωτές

Επίσης η αμπεροτσιμπιδα δεν βλέπω να χρησιμεύει σε κάτι(στο πρώτο ποστ αναφέρεις ότι πέφτει μετά από 2-3 λειτουργίας)).ξυλωσε ανεμιστήρα η του κομπρεσορα η τι καταλαβαίνεις ότι ξεκινάει και πέφτει η ασφάλεια για να δεις αν όντως είναι αυτό.

JohnSerres
30-01-18, 17:48
Μας έχεις μπερδέψει βρε Γιάννη.
Πριν έλεγες μόλις πάει να ξεκινήσει ο κομπρεσορας τώρα λες μόλις πάει να ξεκινήσει ο ανεμιστήρας.ειναι δυο διαφορετικοί κινητήρες με δύο διαφορετικούς πυκνωτές

Έχω πει ότι με το που πάει να γυρίσει ο ελικας έτσι όπως βλέπουμε την εξωτερική μονάδα, πέφτει η ασφάλεια

Έχω ανοίξει και το καπάκι που είναι οι συνδέσεις των καλωδίων και έχω παρατηρήσει μόνο έναν πυκνωτη, αν θέλει κάποιος να ανεβάσω φωτο με το σχέδιο του κυκλώματος να μου πει

elektronio
30-01-18, 18:01
Με το χέρι δοκίμασες να δεις άμα γυρίζει ή αν έχει σφηνώσει η φτερωτή;

vasilllis
30-01-18, 18:07
Έχω πει ότι με το που πάει να γυρίσει ο ελικας έτσι όπως βλέπουμε την εξωτερική μονάδα, πέφτει η ασφάλεια

Έχω ανοίξει και το καπάκι που είναι οι συνδέσεις των καλωδίων και έχω παρατηρήσει μόνο έναν πυκνωτη, αν θέλει κάποιος να ανεβάσω φωτο με το σχέδιο του κυκλώματος να μου πει
ανεβασε

Ειπες 1ο ποστ: μόλις θα ανάψω το κλιματιστικό μετά από 1 με 2 λεπτά θα πέσει η ασφάλεια του από τον πίνακα.

JohnSerres
30-01-18, 18:22
Με το χέρι δοκίμασες να δεις άμα γυρίζει ή αν έχει σφηνώσει η φτερωτή;
Γυριζει φιλε το δοκιμασα

JohnSerres
30-01-18, 18:30
72202
Αυτο ειναι το σχεδιο

street
30-01-18, 22:21
κατα 80% εχεις προβλημα με τον συμπιεστη ! αν ειναι καποιος πυκνωτης χαλασμενος ειτε του συμπιεστη ειτε του ανεμιστηρα δεν θα επεφτε η ασφαλεια , υποθετουμε οτι δεν ειναι θεμα τυλιγματων , πρωτα θα πρεπει να διαπιστωσεις αν το ρελε εκινησης του συμπιεστη οτι λειτουργει σωστα , στο σχεδιο που δειχνεις ειναι το 52C , η λειτουργια του ειναι με το που παρει να δινει ταυτοχρονα στο κυριο και βοηθητικο τυλιγμα του συμπιεστη ρευμα , μετα απο κανα λεπτο αποσυνδεει το βοηθητικο τυλιγμα εκινησης , εαν δεν το αποσυνδεσει μαντεψε ! θα πρεπει να το ελενξεις , αλλο προβλημα ειναι να εχει πηξει το λαδι ( οχι το φρεον ) μεσα στον συμπιεστη απο ακινησια , εδω θα μπορουσες να συνδεσεις σκετο τον συμπιεστη για καποια λεπτα με το θερμικο του ενδιαμεσα , ετσι θα καταλαβεις αν φταιει και ο συμπιεστης . αλλη λυση ειναι αν εχει γινει κατι τετοιο να τον θερμανεις στο σωμα του με κανα πιστολι θερμου αερα και να ξανα κανεις δοκιμες εκινησης , τελευταια ερχονται τα υγρα του ...

antonis_p
30-01-18, 22:27
Ξεκουμπώνοντας τα καλώδια από τον συμπιεστή
κανονικά (το σύνηθες είναι να) βλέπεις τρία pins,
που είναι τα δύο τυλίγματα, μπορείς να τα μετρήσεις;

Κανονικά θα διαβάσεις δύο διαφορετικές τιμές αντίστασης και το άθροισμά τους.


https://technosyndicate.files.wordpress.com/2012/11/110112_0053_howtodiagno111.png

JohnSerres
30-01-18, 22:37
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ που ασχοληθήκατε με το θέμα μου και σας είμαι ευγνώμων, θα κάτσω να ασχοληθώ μόλις έχω λίγο περισσότερο χρόνο και ελπίζω να μπορέσω να βρω κάτι και καλού κακού θα βρω και έναν ηλεκτρολόγο να κοιτάξει και αυτός!!