PDA

Επιστροφή στο Forum : HDTVI Balun



mitsos00
30-01-18, 09:57
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω περάσει utp και Balun σε αναλογικό σήμα άπειρες φορές όμως τώρα μου ζητήθηκε utp σε κάμερες hikvision turbo HD οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας. Βλέπω ότι το ζεύγος Balun της hikvision βγαίνει ακριβό και επίσης βλέπω άλλα noname Balun που παίζουν σε ahd/hdtvi/hdcvi.. Αυτά που είναι ποια φθηνά κάνουν; Τα έχει δοκιμάσει κανένας; Επιπλέον, στο ρεύμα της κάμερας να βάλω 2 καλωδιακια στο + και 2 στο - ή 1 και 1;
Τι προτείνετε;

mitsos00
30-01-18, 19:13
Κανεις ρε παιδια;

di_tia
30-01-18, 23:50
Εγω παλι με τα ballun μονο προβληματα ειχα. Ασε για αυτα που περνανε διπλα απο 220. Δεν μπορεις να αποφυγεις το utp;

mitsos00
31-01-18, 00:21
Δυστυχώς όχι.. Έχει έτοιμη καλωδιωση. Γιαυτό ζητάω λεπτομέρειες. Αλλά αν έχει τέτοιο πρόβλημα μετά πάω σε rg59. Οποιαδήποτε άλλη άποψη πάντως δεκτή

aktis
31-01-18, 10:32
Αφου σου είπαν αλλού οτι οι τιμες στο skroutz για hikvision είναι σαν χονδρική , τι το παιδεύεις ;
Ανοιξε βιβλία στην εφορία , πλήρωσε τέλη επιτηδεύματος , ΕΦΚΑ , εισφορά αλληλεγγύης κλπ και μετά ζήτα και συ χονδρική απο τις αντιπροσωπείες
αμα σου φαίνονται ακριβές οι τιμές στο skroutz.
Εγω παντως θα προτιμούσα αν ημουν πελάτης να δωσω κάτι παραπάνω και να ξερω οτι πληρώνω επαγγελματίες , οχι αεριτζήδες .
Θελω να έχω επαγγελματική εξυπηρέτηση όταν πληρώνω .

mitsos00
31-01-18, 14:05
Τι εννοείς μου είπαν για το θέμα χονδρικής; Και στην τελική ο πελάτης μου είπε για πιο φθηνά Balun

bakmak
21-02-18, 13:09
Καλησπέρα.
Και εγώ έχω περάσει καλωδίωση utp + 2Χ0,50mm για τροφοδοσία.
Στα άκρα έβαλα balun κινέζικα και οι κάμερες είναι AHD.
Για το σήμα video σύνδεσα στο + κάθε ballun 1 ζεύγος καλωδίων απο το utp και σtο - άλλο ένα ζεύγος.
Όταν συνδέω το DVR και την οθόνη απευθείας στην κάμερα (BNC), όλα καλά. Όταν συνδέω μέσω του utp που προανέφερα, έχω παρεμβολές και θόρυβο (είδωλα, γραμμές, κλπ). Το μήκος του καλωδίου utp δεν ξεπερνάει τα 40μ.
- Σε τί οφείλεται;
- Άν συνδέσω το ένα καλώδιο απο το ζεύγος του utp στο + του ballun και το άλλο στο - του ballun (δηλ. ένα ζεύγος για κάθε κάμερα), θα είναι καλύτερα απο τη σύνδεση με δύο ζεύγη ανα κάμερα;
- Άν καταργήσω τελείως τα ballun;

mikemtb
21-02-18, 13:13
Πολύ κακώς χρησιμοποίησες 2 ζεύγη. Το balun συνδέεται σε ένα και μοναδικό ζεύγος. Προσοχή στα + -

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

bakmak
21-02-18, 14:09
Ευχαριστώ πολύ mikemtb για την απάντηση.
Μόλις πάω στο εξοχικό θα συνδέσω μόνο ένα ζεύγος.
Καλή σαρακοστή!

mikemtb
21-02-18, 18:05
Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι το utp σου να μην κάνει μεγάλη διαδρομή παρέα με ρευματα. Το Κατά δυναμην

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

bakmak
22-02-18, 09:29
Ευχαριστώ κ πάλι.
- Το καλώδιο περιλαμβάνει utp + 2Χ0,50mm για τροφοδοσία και επομένως έχω πάντα παράλληλα με το σήμα video και την τροφοδοσία 12V για τις κάμερες.
- Χρησιμοποιω τροφοδοτικό PWM και αν συνεχίσω να έχω πρόβλημα, θα το αντικαταστήσω με τροφοδοτικό απο PC που έχει καθαρά 12V DC.
- Ίδωμεν....

Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι το utp σου να μην κάνει μεγάλη διαδρομή παρέα με ρευματα. Το Κατά δυναμην

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

lepouras
22-02-18, 10:53
- Χρησιμοποιω τροφοδοτικό PWM

ποιο είναι αυτό? υπάρχουν τέτοια?

kioan
22-02-18, 13:09
Ίσως εννοεί switching τροφοδοτικό, αλλά και του υπολογιστή τέτοιο είναι

bakmak
22-02-18, 13:15
Δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά (PWM)!... Παλμοτροφοδοτηκο εννοώ πάντως.

ποιο είναι αυτό? υπάρχουν τέτοια?

bakmak
22-02-18, 13:16
Ακριβώς!

Ίσως εννοεί switching τροφοδοτικό, αλλά και του υπολογιστή τέτοιο είναι