PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλμογραφος Tektronix 500 Mhz



positron4
01-02-18, 00:47
Γεια σας,
ενδιαφερομαι ν'αγορασω απ'το ebay εναν απο τους δυο παρακατω παλμογραφους:

Tektronix TDS 520B Oscilloscope 500 MHz 1Gs/s InstaVu + 2 Probes new
ή τον
TEKTRONIX TDS520 DIGITAL OSCILLOSCOPE 2x500MHz

Η ερωτηση μου ειναι αν μπορουν να μετρησουν ενα σημα 500 Μhz και να το απεικονισουν σωστα.

Ευχαριστω.

chip
01-02-18, 00:56
όχι δεν μπορούν!
για να δεις σωστά ένα σήμα 500mhz κανονικά θες δειγματοληψία 10 φορές μεγαλύτερη δηλαδή 5GSPS. Πρέπει επίσης να ξέρουμε γιατί μιλάς. Αν είναι 500ΜΗζ ημίτονο με 1GS θεωρητικά μπορεί να το απεικονίσει..... φυσικά όταν λέμε bandwidth σημαίνει εξασθένιση -3db άρα ούτε το πλάτος θα είναι σωστό... για άλλα σήματα όπως τετράγωνο που περιέχουν αρμονικές ούτε λόγος... εκεί θα πρέπει να έχεις κάπου στα 2-3GHZ εύρος ζώνης....
βασικα αυτός ο παλμογράφος είναι για να βλέπεις σωστά ένα σήμα (και τετράγωνο) γύρω στα 100ΜΗz

MacGyver
01-02-18, 09:34
Προφανώς κάτι άλλο θέλεις που σίγουρα δεν έχει σχέση με την αγορά ενός τέτοιου ακριβού και εξειδικευμένου εργαστηριακού οργάνου.
Αυτές οι συχνότητες βλέπονται με άλλου είδους παλμογράφους. Και να την δεις, δεν θα αποκομίσεις τίποτα. Απαιτούνται και εξειδικευμένες γνώσεις.

positron4
01-02-18, 17:54
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Οντως αυτο το ακουσα κι εγω φιλε chip γι'αυτο ρωτησα για να σιγουρευτω.
Οι παραπανω παλμογραφοι πωλουνται χωρις probes,και τα γνησια ειναι πολυ ακριβα.Αν αγορασω φθηνα κινεζικα
απ'το ebay(σ'αυτη τη συχνοτητα) θα λειτουργουν σωστα?

chip
06-02-18, 10:47
δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει ένα φθηνό Probe κινέζου.... και σίγουρα όταν δουλεύεις σε τέτοιες συχνότητες και δεν είσαι και σίγουρος για το πόσο ξέρεις τι μετράς θέλεις να έχεις σιγουριά ότι ο παλμογράφος (μαζί με το probe) δουλεύουν σωστά...