PDA

Επιστροφή στο Forum : transmitter am



aris52
05-02-18, 22:32
Ενας ταλαντωτης AM 7228572286
https://youtu.be/DlVUrgCXoDY

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
05-02-18, 22:59
=Βρε Νεκτάριε το το ραδιοκασσετόφωνο! πόσο χαίρομαι που το είδα.

aris52
05-02-18, 23:03
Nασε παντα καλα θυμιο μου ελειπε απο το εργαστηριο..:001_smile:

aris52
07-02-18, 18:02
72309 για τον Νικολα .

ΜαστροΤζεπέτο
07-02-18, 18:12
Ενας ταλαντωτης AM 7228572286
https://youtu.be/DlVUrgCXoDY
Πόσο καιρό ειχα να ακούσω "μεσαία" ...... !!!!!

liat
07-02-18, 18:51
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι, η μουσική υπόκρουση ταιριάζει για εκπομπή στα AM, σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα των FM που βάζεις bit. :biggrin:

genesis
07-02-18, 20:39
Γεια σου Νεκτάριε με τους πομπούς σου!
Έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με το σχέδιο... Νομίζω ότι το BC109 δεν έχει σύζευξη με το BC547, ή κάνω λάθος???

aris52
07-02-18, 20:40
ε πως αλλιως? Γιαννη κατσε βγαλε πλακετα για το Νικο να το φτιαξει....:001_tt2:

aris52
07-02-18, 20:48
ολοκληρη πινιαρα απο σοδα βρε Κωστα αμαν......βρε παιδι μου ....
Γεια σου Νεκτάριε με τους πομπούς σου!
Έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με το σχέδιο... Νομίζω ότι το BC109 δεν έχει σύζευξη με το BC547, ή κάνω λάθος???

genesis
07-02-18, 20:58
ολοκληρη πινιαρα απο σοδα βρε Κωστα αμαν......βρε παιδι μου ....
Το πηνίο είναι συνδεδεμένο στον συλλέκτη και στην βάση του BC547.... δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει με το BC109...

aris52
07-02-18, 21:48
Κωστα δες προσεχτικα το σχεδιο η αντισταση 100 ωμ που παει?

genesis
08-02-18, 09:44
Άρα τελικά δεν είναι το πηνίο αλλά η αντίσταση που κάνει σύζευξη της ακουστικής με τον ταλαντωτή??...

Έχεις έναν ταλαντωτή (BC547) που πρέπει να τον διαμορφώσεις κατά πλάτος με τον ενισχυτή της ακουστικής (BC109).
Έτσι όπως έχεις σχεδιάσει το κύκλωμα πολύ πρόχειρα υποθέτω ότι μέσω του δικτυώματος 4,7nf/100ohm/100nf επηρεάζεται (?) η τάση στο σημείο ανάμεσα στο ποτενσιόμετρο (100Kohm ???) και στην αντίσταση 1K με αποτέλεσμα να αυξομειώνεται αντίστοιχα η τάση τροφοδοσίας του ταλαντωτή άρα και το πλάτος ταλάντωσης, επιτυγχάνοντας διαμόρφωση Α.Μ..
Αυτά, θεωρώντας ως δεδομένο ότι το κύκλωμα που δείχνεις να λειτουργεί στο βίντεο είναι ακριβώς αυτό που έχεις σχεδιάσει...
Με τα λίγα που γνωρίζω θα έλεγα ότι μάλλον υπάρχουν πιο αποτελεσματικοί τρόποι διαμόρφωσης για το συγκεκριμένο κυκλωματάκι.

Από μία γρήγορη ματιά δηλαδή το κύκλωμα στο χαρτί δεν μου φαίνεται λειτουργικό αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
Αν το έχεις σχεδιάσει εσύ ή αν το βρήκες κάπου αλλά έχεις μελετήσει την λειτουργία του λίγο περισσότερο, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να γράψεις μία σύντομη περιγραφή.

Το σχόλιο το έκανα γιατί αν έχει γίνει κάποιο λάθος στο σχέδιο στο χαρτί, κάποιος που θα προσπαθήσει να το φτιάξει θα αφιερώσει χρόνο και θα απογοητευθεί άδικα.
Αν όμως το τσέκαρες και λες ότι έτσι είναι... μάλλον έτσι θα είναι :001_smile:
Πάντως, για μία ακόμη φορά, μπράβο σου για τον χρόνο που αφιερώνεις να φτιάχνεις, να δοκιμάζεις και να ποστάρεις εδώ τα πομπουδάκια (που τόσο αγαπάμε κάποιοι)!

Spark
08-02-18, 09:57
ολοκληρη πινιαρα απο σοδα βρε Κωστα αμαν......βρε παιδι μου ....

μεσατζης με πηνιάρα απο σόδα,,, βάλε δίπλα και μια λάμπα φθορισμου να ανάβει ασύρματα όπως συμβαινει όταν η ισχύ εξόδου ειναι 10βατ και άνω.

ομως εμένα αυτο το ποτενσιόμετρο 100Κ επάνω στο θετικό δεν μου φαινεται σωστό, δεν νομίζω να αντέχει, θα καει σύντομα λέω...

aris52
08-02-18, 11:44
Ακριβως ετσι Κωστα
Άρα τελικά δεν είναι το πηνίο αλλά η αντίσταση που κάνει σύζευξη της ακουστικής με τον ταλαντωτή??...

Έχεις έναν ταλαντωτή (BC547) που πρέπει να τον διαμορφώσεις κατά πλάτος με τον ενισχυτή της ακουστικής (BC109).
Έτσι όπως έχεις σχεδιάσει το κύκλωμα πολύ πρόχειρα υποθέτω ότι μέσω του δικτυώματος 4,7nf/100ohm/100nf επηρεάζεται (?) η τάση στο σημείο ανάμεσα στο ποτενσιόμετρο (100Kohm ???) και στην αντίσταση 1K με αποτέλεσμα να αυξομειώνεται αντίστοιχα η τάση τροφοδοσίας του ταλαντωτή άρα και το πλάτος ταλάντωσης, επιτυγχάνοντας διαμόρφωση Α.Μ..
Αυτά, θεωρώντας ως δεδομένο ότι το κύκλωμα που δείχνεις να λειτουργεί στο βίντεο είναι ακριβώς αυτό που έχεις σχεδιάσει...
Με τα λίγα που γνωρίζω θα έλεγα ότι μάλλον υπάρχουν πιο αποτελεσματικοί τρόποι διαμόρφωσης για το συγκεκριμένο κυκλωματάκι.

Από μία γρήγορη ματιά δηλαδή το κύκλωμα στο χαρτί δεν μου φαίνεται λειτουργικό αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
Αν το έχεις σχεδιάσει εσύ ή αν το βρήκες κάπου αλλά έχεις μελετήσει την λειτουργία του λίγο περισσότερο, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να γράψεις μία σύντομη περιγραφή.

Το σχόλιο το έκανα γιατί αν έχει γίνει κάποιο λάθος στο σχέδιο στο χαρτί, κάποιος που θα προσπαθήσει να το φτιάξει θα αφιερώσει χρόνο και θα απογοητευθεί άδικα.
Αν όμως το τσέκαρες και λες ότι έτσι είναι... μάλλον έτσι θα είναι :001_smile:
Πάντως, για μία ακόμη φορά, μπράβο σου για τον χρόνο που αφιερώνεις να φτιάχνεις, να δοκιμάζεις και να ποστάρεις εδώ τα πομπουδάκια (που τόσο αγαπάμε κάποιοι)!

aris52
08-02-18, 11:47
Σπυρο δεν γειωνει πουθενα το ποτενσιομετρο
μεσατζης με πηνιάρα απο σόδα,,, βάλε δίπλα και μια λάμπα φθορισμου να ανάβει ασύρματα όπως συμβαινει όταν η ισχύ εξόδου ειναι 10βατ και άνω.

ομως εμένα αυτο το ποτενσιόμετρο 100Κ επάνω στο θετικό δεν μου φαινεται σωστό, δεν νομίζω να αντέχει, θα καει σύντομα λέω...

Spark
08-02-18, 11:53
και τι με αυτό; νομίζεις πως τα ποτ αντέχουν οπως οι αντιστάσεις;
πόσα βατ περνουν απο εκει; δεν ειναι καλύτερα να βαλεις αντίσταση 1 βατ;
βαλε μια πριν απο το ποτενσιόμετρο για προστασία

και 547 στην έξοδο; :confused1: δεν ειχες μεγαλύτερο να βαλεις;

συγγνωμη νεκτάριε αλλα το BC 547 με χαλάει πολύ

aris52
08-02-18, 11:59
Μα δεν εχει προβλημα κανενα Σπυρο αλωστε δεν τραβαει και τιποτα το bc αντε 10 mamper το πολυ

Spark
08-02-18, 12:08
δεν τραβαει και τιποτα το bc αντε 10 mamper το πολυ

αυτό ειναι πρόβλημα,, αυτο το BC ειναι πολύ μικρό, μισό βατ;; τι να σου κάνει;;;
αλλαξέ το με μεγαλύτερο, βαλε και μια βατική αντισταση πριν το ποτ
βαλε αντι BC547 ενα σειρας 2Ν οπως 2Ν3725

aris52
08-02-18, 12:20
Λοιπον Σπυρο τωρα με προκαλεσες να αποκαλυψω οτι με το παρον κυλωματακι με mrf477 kai 32volt εβγαζα ???? μπολικο πραμα :001_tt2:

Spark
08-02-18, 20:28
και εγω σε αγαπαω νεκτάριε γι εσένα έβαλα αυτη την γελοιογραφία (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37838&page=538&p=833644&viewfull=1#post833644)

δεν της αρέσει λέει το BC547 το βρίσκει μικρό,,
καλά και εσυ δεν ντρέπεσαι μεγάλος άντρας να βαζεις σε τελικές βαθμίδες τρανσιστοράκια;

αντε δείξε το MRF αγγούρι σου :biggrin: πρόσεχε μη σου καεί το ποτενσιόμετρο :001_tt2: