PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικός ΤΕ μπορεί άδεια ηλεκτροτεχνιτη?



panosdel
09-02-18, 03:41
Γεια σας, θα ήθελα να μου απαντήσει καποιος αν γνωρίζει αν ηλεκτρονικός μπορεί να βγάλει αδεια ηλεκτροτεχνιτη ειδικότητας Δ για συντήρηση ανελκυστήρων. Ευχαριστώ

el greco 1
09-02-18, 08:13
δυσκολο αλλα ρωτησε το τμημα βιομηχανιας τις περιοχης σου.

electron
09-02-18, 09:28
Από συζήτηση με κάποιους συναδέλφους, αλλά και σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με το σχετικό τμήμα της περιφέρειας που ανήκω, πλέον οι Ηλεκτρονικοί ΤΕ, δεν έχουν δικαίωμα έκδοσης άδειας πάσης φύσεως ηλεκτροτεχνίτη. Μέχρι πριν 3 με 4 χρόνια και εφόσον είχαμε μια σχετική προϋπηρεσία, μπορούσαμε να βγάλουμε μια τέτοια άδεια, πλέον όχι.

vasilllis
09-02-18, 16:37
Εδώ λέει ότι μπορεί να βγαλει άδεια βοηθού(;;;;) .
Με προϋπηρεσία.
http://www.ermis.gov.gr/portal/page/portal/ermis/FullStory?sid=10936172

electron
10-02-18, 09:20
Εδώ λέει ότι μπορεί να βγαλει άδεια βοηθού(;;;;) .
Με προϋπηρεσία.
http://www.ermis.gov.gr/portal/page/portal/ermis/FullStory?sid=10936172

Διαβάζοντας στα γρήγορα δεν είδα να αναφέρει τους ηλεκτρονικούς ΤΕ.

vasilllis
10-02-18, 12:37
Διαβάζοντας στα γρήγορα δεν είδα να αναφέρει τους ηλεκτρονικούς ΤΕ.
δεν ξερω αν το 'μεταφραζω' λαθος
1η περίπτωση:
· Εις τους έχοντας πρακτικήν εξάσκησιν εις εγκαταστάσεις ανελκυστήρων 2 τουλάχιστον ετών και
με πρακτικη ασκηση 2 ετων και εξετασεις ,παιρνει την αδεια του ηλεκτροτεχνιτη.Δεν αναφερει τιποτα για ηλεκτρονικους οντως.

panosdel
11-02-18, 01:11
Πηγα ρώτησα στην περιφέρεια, εκει που βγαίνει η άδεια. Τελικά μου είπαν πως δεν γίνεται.

DGeorge
19-02-18, 09:05
Πηγα ρώτησα στην περιφέρεια, εκει που βγαίνει η άδεια. Τελικά μου είπαν πως δεν γίνεται.
Κι εγώ το φοβόμουν αυτό! Βλέπεις, η ΕΕ έχει πλέον βάλει αυστηρότατες προδιαγραφές Αδείας για κάθε Επάγγεγμα/Ειδικότητα.
Ωστόσο, πιστεύω, ότι αν θέλει/μπορεί κάποιος, μπορεί να φοιτήσει από τον ένα Κλάδο στον Άλλο, σε προχωρημένο (Έτος το λέγαμε τότε)!
Οπότε η μεν φοίτηση θα του 'στοιχίσει' πολύ λιγότερο χρόνο, ενώ τελικά, θα αποκτήσει και δεύτερο -Επίσημα Εγκεκριμένο- Δίπλωμα/Πτυχίο.
Έτσι θα μπορέσει στο μέλλον, να δουλέψει παράλληλα σε όποιον Κλάδο (από τους δύο) του δοθεί η ευκαιρία!!!!!
Ας ζυγιστεί και αυτό το ενδεχόμενο, καθώς πάντα: "Δίνεις κάτι - Παίρνεις κάτι!" :wiink::wiink:

electron
19-02-18, 12:22
Από συζήτηση με κάποιους συναδέλφους, αλλά και σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με το σχετικό τμήμα της περιφέρειας που ανήκω, πλέον οι Ηλεκτρονικοί ΤΕ, δεν έχουν δικαίωμα έκδοσης άδειας πάσης φύσεως ηλεκτροτεχνίτη. Μέχρι πριν 3 με 4 χρόνια και εφόσον είχαμε μια σχετική προϋπηρεσία, μπορούσαμε να βγάλουμε μια τέτοια άδεια, πλέον όχι.



Πηγα ρώτησα στην περιφέρεια, εκει που βγαίνει η άδεια. Τελικά μου είπαν πως δεν γίνεται.

Σας το είχα αναφέρει και γω.

picdev
19-02-18, 12:52
Κι εγώ το φοβόμουν αυτό! Βλέπεις, η ΕΕ έχει πλέον βάλει αυστηρότατες προδιαγραφές Αδείας για κάθε Επάγγεγμα/Ειδικότητα.
Ωστόσο, πιστεύω, ότι αν θέλει/μπορεί κάποιος, μπορεί να φοιτήσει από τον ένα Κλάδο στον Άλλο, σε προχωρημένο (Έτος το λέγαμε τότε)!
Οπότε η μεν φοίτηση θα του 'στοιχίσει' πολύ λιγότερο χρόνο, ενώ τελικά, θα αποκτήσει και δεύτερο -Επίσημα Εγκεκριμένο- Δίπλωμα/Πτυχίο.
Έτσι θα μπορέσει στο μέλλον, να δουλέψει παράλληλα σε όποιον Κλάδο (από τους δύο) του δοθεί η ευκαιρία!!!!!
Ας ζυγιστεί και αυτό το ενδεχόμενο, καθώς πάντα: "Δίνεις κάτι - Παίρνεις κάτι!" :wiink::wiink:

πλέον αν μπεις κάπου με κατακτήριες δεν σου αναγνωρίζεται κανένα σχεδόν μάθημα, εμείς είχαμε παιδιά που ειχαν τελειώσει αλλο τμήμα στεφ,
ακόμα και αν ειχαν κάνει μαθηματικά 1 δεν τους τα αναγνώριζαν γιατί είχαν άλλη ύλη.
Προφανώς γιώργο αναφέρεσαι στις χρυσές εποχές επι Πασόκ που έμπαινες με κατακτήριες στο 3ο έτος κατευθείαν , πάνε αυτά τα ωραία του αντρέα

DGeorge
19-02-18, 15:21
...Προφανώς γιώργο αναφέρεσαι στις χρυσές εποχές επι Πασόκ που έμπαινες με κατακτήριες στο 3ο έτος κατευθείαν , πάνε αυτά τα ωραία του αντρέα~1978!!!:biggrin:

αλπινιστης
19-02-18, 15:32
Ξερει ομως κανεις τι παιζει με την αναβαθμιση πτυχιου ραδιοτεχνιτη?
Ισχυε καποτε οτι μετα απο καποια χρονια προυπηρεσιας στην ειδικοτητα, μπορουσες με εξετασεις να αναβαθμισεις το πτυχιο του ραδιοτεχνιτη γ σε β και μετα απο πολλα χρονια σε α.