PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ



nikonk
18-02-18, 13:37
Καλημέρα σε όλους
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για μια απάντηση έπεσα επάνω στο θέμα
Είμαι ιδιοκτήτης μιας κατοικίας στην Ανάβυσσο και συγκεκριμένα μιας κατοικίας που βρίσκεται σε ένα συγκρότημα 4 κατοικιών. Οι ιδιοκτήτες των άλλων κατοικιών άλλαξαν τους δικούς τους μετασχηματιστές ο καθένας με δικό του ανάλογα με την κατανάλωση του ο καθένας γιατί υπήρχε το εξής πρόβλημα. Μερικοί έμεναν μόνιμα και μερικοί μόνο για εξοχικό και είχαμε ένα μετρητή για τα φώτα του κήπου που άναβαν με έναν μετασχηματιστή 220/220 3000w για όλα μαζί τα φώτα. Τώρα ο καθένας έχει βάλει δικό του μετασχηματιστή και ξεχώρισαν τις γραμμές για να ελέγχει την κατανάλωσή του.
Το πρόβλημα μου είναι το εξής . Επειδή με απλά λόγια είμαι άσχετος μ΄αυτά ο ηλεκτρολόγος που έχει αναλάβει να αλλάξει τις γραμμές και να κάνει την νέα εγκατάσταση μου λέει να μην αγοράσουμε καινούργιο μετασχηματιστή και να χρησιμοποιήσω αυτό το θηρίο που είναι πάνω από 15-20 κιλά και ρωτάω εγώ αφού το φορτίο που έχει ο δικός μου χώρος δεν ξεπερνάει τα 350-380 watt ο υπάρχων μετασχηματιστή ανάβοντας απλώς και μόνο δεν θα καταναλώνει πολύ περισσότερα watt από το να το άλλαζα κι εγώ με έναν 600-700 va.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την ασχετοσύνη.

SV1JRT
18-02-18, 14:36
Οι μετασχηματιστές έχουν συνήθως απόδοση 98% - 99% στο φορτίο. Αυτό σημαίνει ότι η κατανάλωση "ρεύματος" (ισχύος είναι η ΣΩΣΤΗ λέξη) είναι μέχρι 2% μεγαλύτερη από την κατανάλωση σου. Δηλαδή, αν έχεις 100 watt κατανάλωση, στο ρολόι θα γράφει 102 watt.
Όταν ΔΕΝ έχεις κατανάλωση, ο μετασχηματιστής ΔΕΝ καταναλώνει πρακτικά ρεύμα, όσο μεγάλος και να είναι. Επομένως ΣΩΣΤΑ σου προτείνει ο ηλεκτρολόγος να κρατήσεις τον υπάρχον μετασχηματιστή, έστω και αν είναι 20 κιλά. (και ΜΠΡΑΒΟ του στον ηλεκτρολόγο γιατί είναι τίμιος και δεν προσπαθεί να σου φάει λεφτά).

Panoss
18-02-18, 14:42
αφού το φορτίο που έχει ο δικός μου χώρος δεν ξεπερνάει τα 350-380 watt ο υπάρχων μετασχηματιστή ανάβοντας απλώς και μόνο δεν θα καταναλώνει πολύ περισσότερα watt από το να το άλλαζα κι εγώ με έναν 600-700 va.
Όχι.
....

nikonk
18-02-18, 14:56
Οι μετασχηματιστές έχουν συνήθως απόδοση 98% - 99% στο φορτίο. Αυτό σημαίνει ότι η κατανάλωση "ρεύματος" (ισχύος είναι η ΣΩΣΤΗ λέξη) είναι μέχρι 2% μεγαλύτερη από την κατανάλωση σου. Δηλαδή, αν έχεις 100 watt κατανάλωση, στο ρολόι θα γράφει 102 watt.
Όταν ΔΕΝ έχεις κατανάλωση, ο μετασχηματιστής ΔΕΝ καταναλώνει πρακτικά ρεύμα, όσο μεγάλος και να είναι. Επομένως ΣΩΣΤΑ σου προτείνει ο ηλεκτρολόγος να κρατήσεις τον υπάρχον μετασχηματιστή, έστω και αν είναι 20 κιλά. (και ΜΠΡΑΒΟ του στον ηλεκτρολόγο γιατί είναι τίμιος και δεν προσπαθεί να σου φάει λεφτά).

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση γιατί όπως είπα είμαι εντελώς άσχετος με τα ηλεκτρολογικά.

Ηλιας Α
18-02-18, 15:11
Είναι σίγουρο ότι δεν θα έχεις αξιόλογη επιβάρυνση στην κατανάλωση, με μεγαλύτερο Μ/Σ.
Αλλά κοίταξε αν γίνεται να βάλεις Μ/Σ 220/42V που εξασφαλίζει πολύ καλύτερη ασφάλεια.
Δες εδώ..............http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49322&page=2

vasilllis
18-02-18, 16:34
Οι μετασχηματιστές έχουν συνήθως απόδοση 98% - 99% στο φορτίο. Αυτό σημαίνει ότι η κατανάλωση "ρεύματος" (ισχύος είναι η ΣΩΣΤΗ λέξη) είναι μέχρι 2% μεγαλύτερη από την κατανάλωση σου. Δηλαδή, αν έχεις 100 watt κατανάλωση, στο ρολόι θα γράφει 102 watt.
Όταν ΔΕΝ έχεις κατανάλωση, ο μετασχηματιστής ΔΕΝ καταναλώνει πρακτικά ρεύμα, όσο μεγάλος και να είναι. Επομένως ΣΩΣΤΑ σου προτείνει ο ηλεκτρολόγος να κρατήσεις τον υπάρχον μετασχηματιστή, έστω και αν είναι 20 κιλά. (και ΜΠΡΑΒΟ του στον ηλεκτρολόγο γιατί είναι τίμιος και δεν προσπαθεί να σου φάει λεφτά).

Σωστά.μια διαφωνία μόνο ότι ο μετασχηματιστής καταναλώνει ειτε έχει φορτίο στην έξοδο είτε όχι.

Panoss
18-02-18, 17:13
Λέει 'πρακτικά δεν καταναλώνει ρεύμα'.
Δηλαδή η κατανάλωση είναι τόσο μικρή που, πρακτικά, μπορούμε να πούμε ότι είναι μηδέν - δεν καταναλώνει.

nikonk σύνδεσε στην πρίζα ένα μετρητή κατανάλωσης ρεύματος (https://www.skroutz.gr/c/1613/Metrites-Katanalosis-Reymatos.html) να δεις πόση κατανάλωση έχει ο μετασχηματιστής χωρίς φορτίο.
(αν και μερικά από αυτά νομίζω δεν μετράνε κάτω από 5VA, κάτι τέτοιο, οπότε μπορεί να έχεις κατανάλωση π.χ 4VA (ας πούμε Watt) και να δείχνει μηδέν)

FM 25
18-02-18, 17:51
Ενας Μ/Σ αποτελείται από πηνία. Ετσι έχει φαινομένη πραγματική και άεργο ισχύ. Για να μετρήσεις την φαινομένη χρειαζεσαι ένα βολτόμετρο και ένα αμπερόμετρο. Για την πραγματική ισχύ χρειάζεσαι ένα βαττόμετρο και για την άεργο χρησιμοποιείς το πυθαγόρειο θεώρημα.Κάποτε είχα ενα μ/σ 1kw (220v/220v) και θέλησα να τον μετρήσω εν κενό να δω πόσα βατ καταναλώνει. Αν θυμάμαι καλα ηταν κάπου στα 60 w και μάλιστα ειχα υπολογίσει και τον πυκνωτή για βελτίωση συνημητόνου. Αρα ειναι ασύμφορος ο μ/σ των 3kw εκτος και αν σου κανει βελτιωση συνημητονου με τα φορτία πανω στον μ/σ ο ηλεκτρολόγος (ο οποίος πρέπει να εχει και καποιες θεωρητικες γνωσεις). Εγω θα τον κρατούσα αλλα θα υπολογιζα τον πυκνωτη που θα εβαζα στο πρωτεύων του μ/σ.

Ηλιας Α
18-02-18, 18:04
Ενας Μ/Σ ................. των 3kw εκτος και αν σου κανει βελτιωση συνημητονου με τα φορτία πανω στον μ/σ ο ηλεκτρολόγος (ο οποίος πρέπει να εχει και καποιες θεωρητικες γνωσεις). Εγω θα τον κρατούσα αλλα θα υπολογιζα τον πυκνωτη που θα εβαζα στο πρωτεύων του μ/σ.
Εγω θα τον κρατούσα αλλα θα υπολογιζα τον πυκνωτη που θα εβαζα στο πρωτεύων του μ/σ. Γιατί θα έβαζες πυκνωτή

FM 25
18-02-18, 18:14
Εγω θα τον κρατούσα αλλα θα υπολογιζα τον πυκνωτη που θα εβαζα στο πρωτεύων του μ/σ. Γιατί θα έβαζες πυκνωτή

Μάλλον δεν κατάλαβες τιποτα αποτι έγραψα. Η βελτίωση συνημητόνου είναι ολόκληρη θεωρία στην ηλεκτροτεχνία προφανως δεν εχεις ανοιξει ποτε το βιβλιο για να ρωτας γιατι θα εβαζα πυκνωτη.
΄

Ηλιας Α
18-02-18, 18:34
Μάλλον δεν κατάλαβες τιποτα αποτι έγραψα. Η βελτίωση συνημητόνου είναι ολόκληρη θεωρία στην ηλεκτροτεχνία προφανως δεν εχεις ανοιξει ποτε το βιβλιο για να ρωτας γιατι θα εβαζα πυκνωτη.
΄

Η βελτίωση συνημητόνου είναι ολόκληρη θεωρία στην ηλεκτροτεχνία

Μπορεί να είναι αλλά το αποτέλεσμα ποιο θα είναι με τον πυκνωτή σ΄αυτή την περίπτωση ( βλέπε…1 μήνυμα << Είμαι ιδιοκτήτης μιας κατοικίας στην Ανάβυσσο και συγκεκριμένα μιας κατοικίας >> )

nick1974
18-02-18, 19:40
αλλο τα αεργα κι αλλο η αυτοκαταναλωση.
Τα αεργα δε μας ενδιαφερουν σε περιπτωση οικιακης χρησης.
Τωρα οσον αφορα την αυτοκαταναλωση εχει να κανει με την ποιοτητα του μετασχηματιστη (σχεδιαση και πυρηνας).
Εχω δει κι εγω μετασχηματιστη να καταναλωνει περισσοτερα απ οσο θα πρεπε απλα γιατι προφανως ηταν κακοσχεδιασμενος.

nikonk
18-02-18, 19:46
Κατ΄αρχάς θέλω να σας ευχαριστήσω όλους που ασχοληθήκατε με το πρόβλημα μου γιατί αν και η δουλειά μου είναι σχετική με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές (Software) ,από ηλεκτρολογικά είμαι σκράπας. Θα το συζητήσω με τον ηλεκτρολόγο αν γίνεται να πάμε σε 42 volt όπως με προέτρεψε ο φίλος Ηλίας Α για περισσότερη ασφάλεια (νομίζω πως όσο λιγότερα είναι τα volt τόσο μεγαλύτερη πρέπει να είναι η διατομή των καλωδίων). Σε γενικές γραμμές όμως κατάλαβα ότι αν τελικά μείνουμε στα 220v στο δευτερεύων ο μεγάλος μετασχηματιστής θα έχει πολλή μικρή επιπλέον κατανάλωση από έναν μικρότερο.
Σας ευχαριστώ όλους

Ηλιας Α
18-02-18, 19:48
[QUOTE=nick1974;834929].
Τα αεργα δε μας ενδιαφερουν σε περιπτωση οικιακης χρησης. Σε πάω με 1000

pstratos
18-02-18, 20:05
[QUOTE=nick1974;834929].
Τα αεργα δε μας ενδιαφερουν σε περιπτωση οικιακης χρησης. Σε πάω με 1000


Ε ας βάλει και έναν εξοικονομητή! 4-5VA θ ΕΊΝΑΙ, κουτι θα του ρθει το μαγικό κουτάκι... :001_tt2::001_tt2:

Ηλιας Α
18-02-18, 20:06
Κατ΄αρχάς θ......... ο μεγάλος μετασχηματιστής θα έχει πολλή μικρή επιπλέον κατανάλωση από έναν μικρότερο.
Σας ευχαριστώ όλους

Σε γενικές γραμμές όμως κατάλαβα ότι αν τελικά μείνουμε στα 220v Θα μποουσες εναλακτικά να μείνεις στα 230v, αλλά όχι με Μ/Σ 230/230V Το καλύτερο βέβαια -κατα τη γνώμη μου- είναι Μ/Σ 230/42V

JOUN
18-02-18, 20:21
Μάλλον δεν κατάλαβες τιποτα αποτι έγραψα. Η βελτίωση συνημητόνου είναι ολόκληρη θεωρία στην ηλεκτροτεχνία προφανως δεν εχεις ανοιξει ποτε το βιβλιο για να ρωτας γιατι θα εβαζα πυκνωτη.
΄
Φιλε Λεωνιδα η βελτιωση cosφ μπορει να ειναι ολοκληρη θεωρια αλλα εχει εφαρμογη μονο στην βιομηχανια στην οποια μετραται και φυσικα πληρωνεται..
Οπως σωστα σου ειπαν για οικιακη χρηση ειναι παντελως ασχετο γιατι ο μετρητης εκει μετραει μονο πραγματικη ισχυ.Αυτο φαινεται αλλωστε και στο πισω μερος του λογαριασμου που γραφει "cosφ=1"

FM 25
18-02-18, 21:13
Φιλε Λεωνιδα η βελτιωση cosφ μπορει να ειναι ολοκληρη θεωρια αλλα εχει εφαρμογη μονο στην βιομηχανια στην οποια μετραται και φυσικα πληρωνεται..
Οπως σωστα σου ειπαν για οικιακη χρηση ειναι παντελως ασχετο γιατι ο μετρητης εκει μετραει μονο πραγματικη ισχυ.Αυτο φαινεται αλλωστε και στο πισω μερος του λογαριασμου που γραφει "cosφ=1"

Η βελτίωση συνφ εχει εφαρμογη οπου χρειοαζεται και οχι μονο στην βιομηχανία.Η ΔΕΗ μπορεί να θεωρει την οικιακή χρήση με συνφ=1 αλλά δεν συμαίνει και οτι είναι και ισο με1. Το θέμα μας δεν είναι η ΔΕΗ αλλά αν ενας μ/σ 3kVA ακομα και εν κενο εχει αεργο ισχυ ή όχι. Εγω λέω οτι εχει εστω και καποια VAR και μπορεί να υπολογιστεί ετσι ωστε η πραγματική να γίνει ιση με την φαινομένη (αυτό που λεει πιο πανω ο Νίκος αυτοκατανάλωση). Τωρα αν ο Ηλίας εχει παντελή άγνοια το τι κανει ο πυκνωτης εγω τι να κανω.

JOUN
18-02-18, 21:35
Οχι..Το θεμα μας ειναι αν ενας Μ/Σ μεγαλυτερος απ'οτι χρειαζεται καταναλωνει τοση ισχυ ωστε να δικαιολογηθει(χρηματικα )η αλλαγη του με εναν μικροτερο..Τωρα αν θελεις να συζητησουμε γενικως για βελτιωση cosφ ,τριγωνο ισχυων κλπ κλπ αυτο ειναι αλλο θεμα..
Να σε ρωτησω κατι ομως: Αντε πες και υπολογιζουμε τι πυκνωτη χρειαζεται για να εχει cosφ περιπου 1 ο Μ/Σ χωρις φορτιο..Οταν ομως παρει ενα φορτιο τι θα γινει;Δεν θα αλλαξουν ολα οποτε τζαμπα οι υπολογισμοι της αεργου;

JOUN
18-02-18, 21:36
Σε γενικές γραμμές όμως κατάλαβα ότι αν τελικά μείνουμε στα 220v στο δευτερεύων ο μεγάλος μετασχηματιστής θα έχει πολλή μικρή επιπλέον κατανάλωση από έναν μικρότερο.

Ετσι..Αυτο να κρατησεις και τα υπολοιπα αστα..

FM 25
18-02-18, 21:44
Οχι..Το θεμα μας ειναι αν ενας Μ/Σ μεγαλυτερος απ'οτι χρειαζεται καταναλωνει τοση ισχυ ωστε να δικαιολογηθει(χρηματικα )η αλλαγη του με εναν μικροτερο..Τωρα αν θελεις να συζητησουμε γενικως για βελτιωση cosφ ,τριγωνο ισχυων κλπ κλπ αυτο ειναι αλλο θεμα..
Να σε ρωτησω κατι ομως: Αντε πες και υπολογιζουμε τι πυκνωτη χρειαζεται για να εχει cosφ περιπου 1 ο Μ/Σ χωρις φορτιο..Οταν ομως παρει ενα φορτιο τι θα γινει;Δεν θα αλλαξουν ολα οποτε τζαμπα οι υπολογισμοι της αεργου;

Πολλη σωστα γι αυτο εγραψα πιο πανω με τα φορτία.

Ηλιας Α
18-02-18, 21:47
Η ΔΕΗ μετρά την πραγματική Ενέργεια (σε περιπτωση οικιακης χρησης)
Η δε μετρητές της είναι Βαττομετρικού τύπου, και ο λογαριασμός βγαίνει σεKWH και όχι σε ΚVAH

nick1974
18-02-18, 21:58
Η βελτίωση συνφ εχει εφαρμογη οπου χρειοαζεται και οχι μονο στην βιομηχανία.Η ΔΕΗ μπορεί να θεωρει την οικιακή χρήση με συνφ=1 αλλά δεν συμαίνει και οτι είναι και ισο με1. Το θέμα μας δεν είναι η ΔΕΗ αλλά αν ενας μ/σ 3kVA ακομα και εν κενο εχει αεργο ισχυ ή όχι. Εγω λέω οτι εχει εστω και καποια VAR και μπορεί να υπολογιστεί ετσι ωστε η πραγματική να γίνει ιση με την φαινομένη (αυτό που λεει πιο πανω ο Νίκος αυτοκατανάλωση). Τωρα αν ο Ηλίας εχει παντελή άγνοια το τι κανει ο πυκνωτης εγω τι να κανω.


Η αυτοκαταναλωση ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα απο την αεργο.
Μιλαω για την αυτοκαταναλωση απωλειων, που εκει το μονο που παιζει ρολο ειναι η ποιοτητα του μσ κι οχι για την αεργο ισχυ.
Η αεργος στα σπιτια μας ειναι τελειως αδιαφορη, κι επειδη δεν εχουμε καμια χιλιαδα μοτερ και αντλιες ο καθ ενας φυσικα και η ΔΕΗ δε τη λαμβανει καν υπ οψη (το να μετρουσε αεργο απο τα σεσουαρ και τα πλυντηρια θα τους κοστιζε περισσοτερο απο το 0.000001% που χανουν επι των λογαριασμων)

nick1974
18-02-18, 22:30
Η ΔΕΗ μετρά την πραγματική Ενέργεια (σε περιπτωση οικιακης χρησης)
Η δε μετρητές της είναι Βαττομετρικού τύπου, και ο λογαριασμός βγαίνει σεKWH και όχι σε ΚVAH

αυτο το επεξηγηματικοτατο παραδειγμα το βρηκα αναρτημενο στον πινακα σε ενα πλοιο (πιο μπακαλιστικα πεθαινεις, αλλα σοφο... )

72497

Ηλιας Α
18-02-18, 22:49
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=72497&d=1518985800Τελευταίαhttp://www.hlektronika.gr/forum/images/pagination/last-right.png (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=91491&page=3)
Μάλον ετσι .................................για να είναι εύκολα ωρατό.

Ηλιας Α
18-02-18, 23:19
Κατ΄αρχάς θέλω να σας ευχαριστήσω όλους που ασχοληθήκατε με το πρόβλημα μου γιατί αν και η δουλειά μου είναι σχετική με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές (Software) ,από ηλεκτρολογικά είμαι σκράπας. Θα το συζητήσω με τον ηλεκτρολόγο αν γίνεται να πάμε σε 42 volt όπως με προέτρεψε ο φίλος Ηλίας Α για περισσότερη ασφάλεια (νομίζω πως όσο λιγότερα είναι τα volt τόσο μεγαλύτερη πρέπει να είναι η διατομή των καλωδίων). Σε γενικές γραμμές όμως κατάλαβα ότι αν τελικά μείνουμε στα 220v στο δευτερεύων ο μεγάλος μετασχηματιστής θα έχει πολλή μικρή επιπλέον κατανάλωση από έναν μικρότερο.
Σας ευχαριστώ όλους

όπως με προέτρεψε ο φίλος Ηλίας Α για περισσότερη ασφάλεια

Δεν είναι μόνο δική μου γνώμη, αλλά το υποστήριξαν και αρκετά μέλη €“κατά -πλειοψηφία- στο θέμα .http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=49322&page=2
(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49322&page=2)Θα το συζητήσω με τον ηλεκτρολόγο αν γίνεται να πάμε σε 42 volt .....Μάλον θα είναι <<αδειούχος ηλεκτρολόγος>> απ΄αυτούς που κολάν σωλήνες στα ντουβάρια. ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49322&page=2)

vasilllis
18-02-18, 23:41
Ενας Μ/Σ αποτελείται από πηνία. Ετσι έχει φαινομένη πραγματική και άεργο ισχύ. Για να μετρήσεις την φαινομένη χρειαζεσαι ένα βολτόμετρο και ένα αμπερόμετρο. Για την πραγματική ισχύ χρειάζεσαι ένα βαττόμετρο και για την άεργο χρησιμοποιείς το πυθαγόρειο θεώρημα.Κάποτε είχα ενα μ/σ 1kw (220v/220v) και θέλησα να τον μετρήσω εν κενό να δω πόσα βατ καταναλώνει. Αν θυμάμαι καλα ηταν κάπου στα 60 w και μάλιστα ειχα υπολογίσει και τον πυκνωτή για βελτίωση συνημητόνου. Αρα ειναι ασύμφορος ο μ/σ των 3kw εκτος και αν σου κανει βελτιωση συνημητονου με τα φορτία πανω στον μ/σ ο ηλεκτρολόγος (ο οποίος πρέπει να εχει και καποιες θεωρητικες γνωσεις). Εγω θα τον κρατούσα αλλα θα υπολογιζα τον πυκνωτη που θα εβαζα στο πρωτεύων του μ/σ.
δηλαδη αν κανει βελτιωση συνημιτονου σταματαει να εχει απωλειες ο μετασχηματιστης?

alefgr
19-02-18, 04:10
Λέει 'πρακτικά δεν καταναλώνει ρεύμα'.
Δηλαδή η κατανάλωση είναι τόσο μικρή που, πρακτικά, μπορούμε να πούμε ότι είναι μηδέν - δεν καταναλώνει.

nikonk σύνδεσε στην πρίζα ένα μετρητή κατανάλωσης ρεύματος (https://www.skroutz.gr/c/1613/Metrites-Katanalosis-Reymatos.html) να δεις πόση κατανάλωση έχει ο μετασχηματιστής χωρίς φορτίο.
(αν και μερικά από αυτά νομίζω δεν μετράνε κάτω από 5VA, κάτι τέτοιο, οπότε μπορεί να έχεις κατανάλωση π.χ 4VA (ας πούμε Watt) και να δείχνει μηδέν)

Να ήταν έτσι τι καλά που θά 'τανε. Πέρσι μου ήρθε ένας μετ/της απομόνωσης στα 3KW και την πρώτη ημέρα που το άφησα για 24 ώρες σε μιά πρίζα και χωρίς φορτία, διαπίστωσα μετά από 24 ώρες ότι ο μετ/της ήταν ζεστός. Μετρώντας την κατανάλωση με έναν μετρητή πρίζας μου έδειξε το διόλου ευκαταφρόνητο νούμερο, 36W!. Από τότε μπήκε ασφαλειο-διακόπτης και ο μετ/της είναι σε τάση μόνο όταν τον χρειάζομαι.

genesis
19-02-18, 09:00
Η ιδιοκατανάλωση των μετασχηματιστών χωρίς φορτίο είναι αποτέλεσμα των δινορευμάτων που αναπτύσσονται στον πυρήνα.
Καλό είναι να μην είναι υπό τάση οι μετασχηματιστές αν δεν χρειάζεται. Ένας μεγάλος μετασχηματιστής, λόγω μεγέθους του πυρήνα του, θα έχει υπολογίσιμη κατανάλωση σε 24ωρη βάση.
Σε λειτουργία υπό φορτίο ο βαθμός απόδοσης για έναν καλοφτιαγμένο μετασχηματιστή είναι της τάξης του 95% και άνω.
Οι τοροειδείς μετασχηματιστές έχουν λίγο καλύτερο βαθμό απόδοσης σε σχέση με τους συμβατικούς.

JOUN
19-02-18, 11:22
Eντωμεταξυ εγω ακομη δεν καταλαβα πως ειναι δυνατον(στην συγκεκριμενη περιπτωση) να εχουμε Μ/Σ υπο ταση αλλα χωρις φορτιο..
Αφου μιλαμε για φωτισμο κηπου οταν σηκωθει ο μικροαυτοματος απο τον πινακα ,παιρνει ταση και δουλευει με φορτιο.Οταν δεν εχει ταση δεν εχει και απωλειες..

IRF
19-02-18, 11:38
Eντωμεταξυ εγω ακομη δεν καταλαβα πως ειναι δυνατον(στην συγκεκριμενη περιπτωση) να εχουμε Μ/Σ υπο ταση αλλα χωρις φορτιο..
Αφου μιλαμε για φωτισμο κηπου οταν σηκωθει ο μικροαυτοματος απο τον πινακα ,παιρνει ταση και δουλευει με φορτιο.Οταν δεν εχει ταση δεν εχει και απωλειες..Στον κήπο υπάρχουν διαφορετικές καταναλώσεις που δεν μπορούν να βολευτούν όλες με κοινό άνοιγμα κλείσιμο στον ίδιο χρόνο π.χ πότισμα αυτόματο και φώτα νύχτας έτσι το πρωτεύον του μ/τη έχει πάντα ρεύμα ενώ το δευτερεύον ίσως όχι πάντα.Αν είναι μόνο φώτα βολεύεται αλλά δεν είναι κοινές οι καταναλώσεις.Τώρα φυσικά θα πει κάποιος μπορείς να βάλεις ανεξάρτητους μ/τες.Το ιδανικό είναι φυσικά να μην είναι το πρωτεύον πάντα σε τάση

nick1974
19-02-18, 12:53
Εξαρταται τι θεωρει ο καθε ενας υπολογισιμες απωλειες.
Την προ-led εποχη που παιρναμε λαμπες "100ρες" κι "150ρες" δε νομιζω να υπηρχε ανθρωπος να σκεφτει μια καταναλωση της ταξης των 36Wh.
Οπως και να χει στους μετασχηματιστες υπαρχουν ποιοτητες και ποιοτητες. Οσο καλυτερα φτιαγμενος και με οσο καλυτερο πυρηνα τοσο χαμηλοτερες οι απωλειες.
Τωρα οσον αφορα την περιπτωση, οκ, ας υποθεσουμε πως παιζουν απωλειες ενδοκαταναλωσεων της ταξεως των 30-40VA. Αυτο δικαιολογει σε καμια περιπτωση την αλλαγη του ΜΣ με καποιον που θα εχει πχ τα μισα σε αυτοκαταναλωσεις? Σε ποσους αιωνες θα γινει αποσβεση με τα σεντς που ειναι η διαφορα σε καταναλωση ρευματος?

MacGyver
19-02-18, 16:01
Όταν ο μετασχηματιστής εμπλέκεται σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα πχ 7 ώρες τη νύχτα, για 20 μέρες το καλοκαίρι, και οι λάμπες πυρακτώσεως μεταμορφώθηκαν από τα 300W στα 50w, ποια είναι η απάντηση;

nick1974
19-02-18, 16:59
δε το ποιανω... ο χρονος τις κανει πιο αποδοτικες και λιγοτερο το μετασχηματιστη? :001_huh:

vasilllis
19-02-18, 18:33
δεν κανει τιποτα λιγοτερο αποδοτικο.Απλα οπως απαντηθηκε στο ποστ 2 σπο τον Σωτηρη,δεν υπαρχει λογος να αντικαταστησει τον μετασχηματιστη διοτι δεν θα εχει κανενα οικονομικο οφελος με το σκεπτικο οτι αναβουν οι λαμπες (με τον μετασχηματιστη μαζι) 7-10 ωρες καθε βραδυ.Αν θα εχει μια καταναλωση της ταξης των 40-50w τοτε η διαφορα με εναν αλλον μικροτερο σε ισχυ θα ειναι αμελητεα και η αποσβεση δεν θα γινει ποτε.

ΥΓ αυτο που πρεπει να προτεινουμε σαν ηλεκτρολογοι ειναι οτι αυτος ο τροπος προστασιας(μετασχηματιστης απομονωσης) δεν ειναι πλεον οτι πιο ασφαλες μεσο για προστασια.

Panoss
19-02-18, 18:38
ΥΓ αυτο που πρεπει να προτεινουμε σαν ηλεκτρολογοι ειναι οτι αυτος ο τροπος προστασιας(μετασχηματιστης απομονωσης) δεν ειναι πλεον οτι πιο ασφαλες μεσο για προστασια.
Για ποιο λόγο; Νόμιζα ότι αυτός ήταν ο σωστός τρόπος.
Έχει βγει κάτι καινούριο που είναι ασφαλέστερο;

MacGyver
19-02-18, 19:02
Ακριβώς, δεν τίθεται θέμα ιδιαίτερα μεγάλου ωφέλους.
Από την άλλη, επειδή αυτοί που υπάρχουν στην αγορά σε αυτή την ισχύ κοστίζουν 30-50¤, μπορεί να αντικατασταθεί, έστω για να μην υπάρχει η ιδέα η και για τον μικρότερο θόρυβο.
Ακόμα ποιο οικολογικά, μπορεί να μπει και timer μετά τις 01:00.
Αυτές τις ώρες δεν κυκλοφορεί κόσμος να θαυμαζει τον κήπο.

lepouras
19-02-18, 19:31
Για ποιο λόγο; Νόμιζα ότι αυτός ήταν ο σωστός τρόπος.
Έχει βγει κάτι καινούριο που είναι ασφαλέστερο;
ΔΔΕ ή συνολικό για την εξωτερική εγκατάσταση ή και ανά γραμμή.

Panoss
19-02-18, 19:43
Η πλειοψηφία των σπιτιών έτσι κι αλλιώς έχει ήδη ΔΔΕ.
Οπότε, ουσιαστικά δεν χρειάζεται καμιά παραπάνω προστασία (αν το σπίτι έχει ΔΔΕ) παρόλο που είναι εξωτερική εγκατάσταση; (φώτα του κήπου)

lepouras
19-02-18, 21:09
όχι δεν χρειάζεται. αλλά επειδή οι εξωτερικοί χώροι και κυρίως ο κήπος είναι από τους ποιο εύκολα να βγάλουν διαρροή και να σου ρίξει το ΔΔΕ με αποτέλεσμα να χάσεις εκτός από το ψυγείο (που όσοι την έπαθαν ξέρουν τη σημαίνει αυτό) και διάφορες άλλες συσκευές που μπορεί να είναι σημαντικές, τότε καλύτερα να είναι σε χώρια ΔΔΕ . αλλά από θέμα προστασίας ναι είσαι καλυμμένος.

vasilllis
19-02-18, 21:52
Η πλειοψηφία των σπιτιών έτσι κι αλλιώς έχει ήδη ΔΔΕ.
Οπότε, ουσιαστικά δεν χρειάζεται καμιά παραπάνω προστασία (αν το σπίτι έχει ΔΔΕ) παρόλο που είναι εξωτερική εγκατάσταση; (φώτα του κήπου)
Στα φορτια που χρησιμοποιει μετασχηματιστη απομονωσης στην ουσια ακυρωνει την λειτουργια του ΔΔΕ.Οποτε σε ενα σφαλμα προς την γη δεν θα πεσει ο ΔΔΕ ουτε και θα κινδυνεψει κανεις,ομως δεν θα ειναι και δυνατον να γινει αντιληπτο αυτο.Το προβλημα θα υπαρξει στο δευτερο σφαλμα (στον αλλο αγωγο ομως του μετασ/στη) προς την γη οπου θα εχουμε ροη ρευματος μεσω της γης.

nick1974
19-02-18, 22:27
Για ποιο λόγο; Νόμιζα ότι αυτός ήταν ο σωστός τρόπος.
Έχει βγει κάτι καινούριο που είναι ασφαλέστερο;

48 volt για φωτισμο.


Στα φορτια που χρησιμοποιει μετασχηματιστη απομονωσης στην ουσια ακυρωνει την λειτουργια του ΔΔΕ.Οποτε σε ενα σφαλμα προς την γη δεν θα πεσει ο ΔΔΕ ουτε και θα κινδυνεψει κανεις,ομως δεν θα ειναι και δυνατον να γινει αντιληπτο αυτο.Το προβλημα θα υπαρξει στο δευτερο σφαλμα (στον αλλο αγωγο ομως του μετασ/στη) προς την γη οπου θα εχουμε ροη ρευματος μεσω της γης.

αυτο μια χαρα λυνεται με επιτηρητη απωλειων αλλα δε ξερω αν υπαρχει τετοιο πραμα για σπιτια, η τεσπα σε "οικιακο budget". (υποθετω δε πρεπει να υπαρχει)
Οποιος εχει κανενα τετοιο (τριφασικο βεβαια αλλα μια χαρα το βαζεις και σε 2 φασεις, το ιδιο λειτουργει) βγαζεις στην εξοδο του αντι για λαμπακια 2 ωραια ssr στην εισοδο του 1:1 (βασικα ετσι το χω κι εγω στο σπιτι για εξω, κι ετσι εχω και στο εργαστηριο, αλλα οκ, εγω τα χω βρει απο πινακες που αντικατεστησα, απο υλικα που μου χουν μεινει απο επισκευες κτλ φυσικα δεν εδωσα ενα χιλιαρικο για να αγορασω κατι τετοιο για το σπιτι)
Τωρα το να συζηταμε κατι τετοιο για εναν ανθρωπο που απλα ρωταει για τα φωτα του κηπου του ειναι Η υπερβολη, οποτε τα τελευταια ειναι απλως "φιλοσοφικα"

lepouras
19-02-18, 23:28
48 volt για φωτισμο.


προσωπικά διαφωνώ (καθαρά προσωπική μου άποψη) διότι χρειαζόμαστε ποιο χοντρά καλώδια και έχουμε και μεγαλύτερα ρεύματα. με αποτέλεσμα ένα σφάλμα κάποιου αγωγού προς την γη πολύ εύκολα σε δεύτερο να έχουμε μέχρι και φωτιά εφόσον μιλάμε και για κήπο. το έχω δει να συμβαίνει και πραγματικά έμεινα έκπληκτος πόσο εύκολα μπορούσε αν συμβεί. εφόσον το καλύτερο είναι να ανακαλύψουμε το όποιο πρόβλημα από την αρχή ο ποιο σχετικά φθηνός τρόπος είναι μόνο με ΔΔΕ.το να είναι και σε ανεξάρτητη γραμμή οπότε και σε ανεξάρτητο ΔΔΕ είναι ελάχιστη η διάφορα που θα ανέβαζε το κόστος. φυσικά σε περίπτωση που τροφοδοτούνται πάνω από μια γραμμές στον κήπο θα ήταν και αρκετά απαραίτητο να είναι με ασφάλειες L+N (μετά το ΔΔΕ)για ευκολία απομόνωσης της όποιας βλάβης. το βάζω στο οικονομικό θέμα γιατί αν πάμε με βάση ότι " λεφτά υπάρχουν" τότε σίγουρα θα βρούμε πολλούς τρόπους να κάνουμε παπάδες.