PDA

Επιστροφή στο Forum : ασυνχρονη παλμογενητρια oba8



el greco 1
18-02-18, 18:13
δουλευω το μπλοκ αυτο σε ενα logo oba8 230v με παραμετρο 3sec on και 50 sec off.συμβαινει το εξης μετα απο 3-4 κυκλους χανει το χρονο και κανει αλλα.το εκανα βεβαια και δουλευει με αλλο τροπο.εχει αντιμετοπισει καποιος συναδελφος το ιδιο προβλημα η ειναι ελατωματικο το logo?

nick1974
18-02-18, 22:35
out of box ετσι ειναι, δε φταιει το συγκεκριμενο αλλα ειναι παραλειψη του softcomfort και θελει καποιο τικαρισμα στις παραμετρους (δε θυμαμαι τι αλλα στο τελος δουλευει κανονικα)
Φυσικα και το κανες με timer-ακια απ το να σκοτιζεσαι για τα bugs που δεν εχουν λυσει εδω και καμια 10ετια και παραπανω (παρ ολο που χει θεμα στο φορουμ τους), και καλα εκανες.

el greco 1
19-02-18, 08:27
οπως ειπες τωρα το δουλευω με counters να δω αλλα και με pwm γινεται που ειναι ποιο σταθερη.παντως μου εκανε εντιπωση για αυτο το αναφερα. thanks

nick1974
19-02-18, 14:46
κι εμενα μου χε κανει εντυπωση αλλα τοσα χρονια το συνηθησα :lool: και υποθετω δε θα το φτιαξουν ποτε :001_tt2: (λιγο πολυ συμπεριφερονται λες και ο καθ ενας που θελει να φτιαξει ενα προγραμματακι μπαινει στα φορουμ τους και ξερει τις απαντησεις)
Δεν ειναι εξ αλλου και το μοναδικο bug του softcomfort (και να ταν μονο αυτο καλα θα ταν... αντιστοιχα bugs παιζουν ακομα και στο step7 που ειναι και πανακριβο)... προφανως στη Siemens δε τα θεωρουν bugs αλλα ρυθμισεις που πρεπει ο προγραμματιστης να μυρισει τα νυχια του για να μαντεψει:lool:

el greco 1
19-02-18, 20:48
ναι στο simoulation το εκανε σωστα το εστησα πληρωθηκα και εφυγα .την αλλη μερα με πηρε τηλ. ο πελατης και μου λεει ελα να δεις τι γινεται. μετα απο λιγη ωρα που το ειχα στο on line test το ειδα.προφανως η παλμογεννητριες να χρειαζονται μπρωστα βοηθητικα bit μνημης (flags) για να δουλευουν σωστα.