PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με combiner και splitter σε εγκατάσταση



DjoRDjeVIc
18-02-18, 22:42
Γεια σας forum,

Το προβλημα μου είναι το εξης: Αρχικά στο combiner συνδέω το πιάτο της νοβα και την επίγεία και στο σπίτι μπαίνει ένα καλώδιο. Έπειτα αυτό το καλώδιο το βάζω σε ενα splitter (5 - 2400mhz). Απο το splitter φεύγουν 2 καλώδιο όπου το ένα πάει σε μια τερματικη tv sat και το αλλο πάει στο πατάρι όπου με ενα νέο splitter παει σε 2 τηλεοράσεις που χρησιμοποιουν μόνο το επιγειο σήμα και δουλευουν καλα. Το πρόβλημα μου είναι οτι στην τερματικη παίρνω κανονικά sat σήμα αλλα όχι της επίγειας. Νεκρό εντελώς. Αν αφαιρέσω την πρίζα, βάλω ενα βύσμα κανονικο και το συνδέσω στην tv δουλεύει κανονικα το επίγειο. Προφανώς κάτι έχω κάνει λαθός υπάρχει κόλλημα. Θέλω τα φώτα σας για μια σωστή συνδεσμολογία! Ευχαριστώ.


To combiner και το splitter που χρησιμοποιω ειναι τα παρακατω:
72499
72498

plouf
18-02-18, 23:38
ΔΕΝ πρεπει να βαλεις splitter στο άλλο άκρο..
τα ενώνεις με combiner στην ταρατσα και τα ξαναχωρίσεις με combiner
απο εκει τα διαφορετικα σήματα ΙΔΙΑ σηματα τα χωρίζεις με splitter (δηλαδη το επιγειο για να γίνει σε 2 επίγεια πάλι)

aris k
18-02-18, 23:42
μετα το spliter πρεπει να πας μονο στην πριζα sat , και απο εκει να παρεις στην εξοδο του επιγειου με ενα διακλαδωτη ενα προ δυο , την μια εξοδο προς το παταρι που λες , και με την δευτερη εξοδο να δωσεις το επιγειο σημα στην τηλεοραση που ειναι η πριζα TV SAT
δεν βλεπεις επιγειο στην πριζα γιατι απο οτι λες τησ δινεις μονο SAT !! (Απο το splitter φεύγουν 2 καλώδιο όπου το ένα πάει σε μια τερματικη tv sat και το αλλο πάει στο πατάρι όπου με ενα νέο splitter παει σε 2 τηλεοράσεις που χρησιμοποιουν μόνο το επιγειο σήμα και δουλευουν καλα)

DjoRDjeVIc
19-02-18, 00:31
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σας παραθετω ενα προχειρο σχεδιο για να δειτε πως το εχω τωρα. Δεν καταλαβα ενα πραγμα :
αν τα ξαναχωρίσω με combiner (αναποδα) , και θα εχουν χωρισει τωρα τα σηματα στην πριζα που ειναι τερματικη δεν πρεπει να παει ενα καλωδιο και να τον διαχωρισμο να τον κανει η πριζα ;;; αν μπορειτε να μου κανετε ενα προχειρο σχεδιο θα σας ήμουν ευγνώμων.

72500

** Αν μετά από το combiner δώσω κατευθείαν στην τερματική η πρίζα το διαχωρίζει κανονικά και δουλεύει και επιγειο και δορυφορικο. Αλλά έτσι οπως το έχω τώρα δουλεύει μόνο το δορυφορικό.

plouf
19-02-18, 10:35
οπως τα ειπε ο αρησ
to "combiner 2" ειναι η πριζα tv-sat στη περιπτωση σου
https://ibb.co/krpBfn

(https://ibb.co/krpBfn)
με 2 combiner (προσοχη το splitter πρεπει να ειναι 5-2400μηζ)
https://ibb.co/diexmS

DjoRDjeVIc
19-02-18, 10:50
οπως τα ειπαμε.....

to "combiner 2" ειναι η πριζα tv-sat στη περιπτωση σου

https://ibb.co/krpBfn

Μετα την τερματική που θα παρω την εξοδο απο την tv δεν μπορω να βάλω splitter εκτος πριζας και τοιχου. Σκεψου οτι τα σήματα απο sat και tv καταλαηγουν σε ενα κουτι 15Χ10 στον τοιχο και απο εκει φευγουν 2 καλωδια για την τερματικη που λεω και 2 στο παταρι( εριξα 2 προς καθε κατευθυνση γιατι δεν γνωριζα οτι και με ενα γινετε η δουλεια. Το κουτι που λεω 15Χ10 ειναι σε ασχετη θεση με την τερματικη(σχεδον απεναντι, αποσταση 3 μετρα).

Οπότε δεν μπορω να βάλω splitter μετα την τερματικη για να ξαναπαει στο παταρι γιατι δεν εχω ουσιαστικα χωρο.

Ευχαριστω πάντως για τον χρονο σου. Αν βρεθει λυση με σώνεις.

plouf
19-02-18, 10:56
ξανακοιτα τη λυση 2 που εβαλα μετα με edit

βεβαια εχεις λιγες απωλειες ετσι αλλα..


ΕΠΙΣΗΣ αν εχεις 2 καλωδια προς τη πριζα ΤV-SAT το ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΟ ειναι το δευτερο καλωδιο να το γυρισεις προς τα πισω απο την ΕΞΟΔΟ της πριζας TV ....


υ.γ. το πλεον σωστο ηταν να ριξεις 2 καλώδια και να μην "τσιγκουνευτεις" το 2 επιδει "μπορεις με 1"

DjoRDjeVIc
19-02-18, 11:04
Κοίτα το έχω σχεδόν έτσι αν δεις το σχεδιο μου, εχω το combiner μετα το σπαω με το splitter και το ενα παει στην τερματικη. Αλλα έτσι έχω μόνο sat σήμα απο την πριζα, δεν παιρνω επίγειο. Αν παρακάμψω την τερματική και βάλω το καλώδιο κατευθείαν στην tv δουλεύει κανονικα και το επιγειο. Δλδ κάπως δεν γίνετε ο διαχωρισμός απο την πρίζα ή κατι μπερδευεται.

Ερώτηση : το splitter δεν σπάει και "μιξαρισμένα" σήματα ;;

plouf
19-02-18, 11:07
ναι απλα εχει απωλειες

καντο οπως λεω στη λση 2 , οχι "σχεδον" ή γυρνα προς τα πισω με το 2 καλώδιο απο τη πρίζα ΤιΒι-ΣΑΤ το ΤιΒι..

αν παλι δεν παιζει ελενξε την ποιοητα της εγκαταστασης, ενωσεις διαχωριστικα κτλ

DjoRDjeVIc
19-02-18, 11:11
ΟΚ σε ευχαριστώ πολυ, θα τα δοκιμασω αυτα και θα ξαναποσταρω οταν εχω νεότερα. σε ευχαριστώ πολυ!

DjoRDjeVIc
28-02-18, 22:21
Αρχικα ευχαριστω για τις απαντησεις σας, με βοηθησατε να απλοποιησω την συνδεσμολογια. Το προβλημα ομως με το σημα ειναι οτι ηθελε ενισχυση. Ηταν παρα πολυ αδυναμο και με τα splitter και ειδικα η συνδεση στην πριζα ειχα αρκετη πτωση και ετσι δεν επιανα τπτ. Τωρα με ενα ενισχυτη το προβλημα λυθηκε. Ευχαριστω.