PDA

Επιστροφή στο Forum : Peaks εξόδου θετικού παλμού



ΜαστροΤζεπέτο
22-02-18, 11:34
Μπορώ με πολύμετρο να μετρήσω Peaks εξόδου θετικού παλμού ;;; Τι θα πάρω ως μέτρηση ;;; την κορυφή ή μια μέση τιμή ;;; ή τίποτα ;;; Θέλω παλμογράφο για αυτή τη δουλειά ;;;
Στην πράξη θέλω να αλλάξω το δευτερεύον πηνίο του επισυναπτόμενου σχεδίου αλλά να μπορώ να μετρήσω τι παράγεται εκεί. 72527

Panoss
22-02-18, 11:41
Παλμογράφο. (δεν βλέπω κανένα σχέδιο)

ΜαστροΤζεπέτο
22-02-18, 12:30
72532
Παλμογράφο. (δεν βλέπω κανένα σχέδιο) Χαχαχαχα !!! ήταν μικρούλι .... !!!!

aris_kimi
06-03-18, 22:12
Παλμογράφο. (δεν βλέπω κανένα σχέδιο)

Νομίζω έχει και πολύμετρα που διατηρούν στο Hold κάποια Peak τιμή.

ΜαστροΤζεπέτο
07-03-18, 00:05
Νομίζω έχει και πολύμετρα που διατηρούν στο Hold κάποια Peak τιμή.
Έχω το VA18B απο παλιά ως πολύμετρο και κάνει μέτρια και εύκολα όλες τις δουλειές και μετρά και συχνότητα και εύρος οπότε δεν θελω μέχρι στιγμήν κάτι περισσότερο από αυτό. Όταν τελικά χρειαστώ παλμογράφο νομίζω ότι θα το καταλάβω ...

VaselPi
07-03-18, 07:12
Οι μελέτες και οι μετρήσεις αυτές γίνονται μόνο με παλμογράφο. Το πολύμετρο, όσο εξειδικευμένο και να είναι, πάντα θα σου αφήνει μία μικρή αμφιβολία για το σωστό των μετρήσεων.
Βασίλειος.

Fire Doger
07-03-18, 07:35
https://www.youtube.com/watch?v=jllsqRWhjGM

Το αν μπορείς να το μετρήσεις με πολύμετρο εξαρτάτε από την διάρκεια του παλμού. Αν η διάρκεια είναι πολύ μικρή θα περιμένεις πότε θα κάτσει το peak στην δειγματοληψία του ADC στο πολύμετρο.
*Πολύ πιθανό να πρέπει να βάλεις σταθερή κλίμακα και όχι auto range γιατί η αλλαγή κλίμακας είναι εξαιρετικά αργή.
Με το παραπάνω βίντεο οι τελεστικοί κάνουν hold το peak (άρα εξαρτάτε απ' το bandwidth των τελεστικών πλέον) και μπορείς με την ησυχία σου να μετρήσεις την κορυφή.

Επίσης οι USB παλμογράφοι (πχ (https://www.ebay.com/itm/Hantek-6022BE-48MSa-s-20MHz-Handheld-2-CH-PC-USB-Digital-Storage-Oscilloscope/142622561909?epid=1779221439&hash=item2134f79675:g:oS4AAOSwh1haLkMP)) για τέτοια κυκλώματα και κατασκευές με arduino που οι συχνότητες είναι χαμηλές είναι μια χαρά.

chip
07-03-18, 10:28
με κανονικό παλμογράφο μην πας να μετρήσεις κάτι τέτοιο! έχεις καλές πιθανότητες να τον κάψεις! αυτά τα κυκλώματα μπορεί να δίνουν αιχμές που να ξεπερνούν τα 1000V. Ακόμα και πολύμετρο μπορεί να καεί!
καλό θα ήταν να έκανες ένα κύκλωμα ανίχνευσης κορυφής σαν αυτά που περιγράφει ο Dave Jones που σε παρέπεμψε ο Στέφανος Fire Doger....

Fire Doger
07-03-18, 11:40
Κακώς δεν το επισήμανα, αναφερώμουν στην χαμηλή τάση μόνο!
Για την υψηλή αναγκαστικά θελεις διαίρεση και για οργανα βασικές γνώσεις γιατί σε ένα probe παλμογράφου και στο front end του καθώς αυξάνεται η συχνότητα μειώνεται η μέγιστη τάση (μη γραμμικά).
Ειδικά οι αιχμές που διαθέτουν υψηλες αρμονικές μπορούν να στο καρβουνιάσουν για πλάκα ακομα και αν η μέγιστη τάση της αιχμής είναι μεσα στα όρια.