PDA

Επιστροφή στο Forum : -Μονοφασικά ρελέ διαφυγής σε τριφασική παροχή.



ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
23-02-18, 22:54
-Έχουμε μια τριφασική παροχή σε κατάστημα επειδή κατά καιρούς γίνονται διάφοροι έλεγχοι σε λευκές ηλεκτρικές συσκευές ψυγεία κουζίνες με αποτέλεσμα μερικές φορές να πέφτει το ρελέ διαφυγής (τριφασικό) και να μένει χωρίς ρεύμα το κατάστημα, θα μπορούσαν να μπούν τρία μονοφασικά ρελέ αντί του τριφασικού? ώστε να πέφτει μόνο η μία φάση και να μην δημιουργείται η δυσάρεστη κατάσταση να μένει στο σκοτάδι τελείως το κατάστημα.

pstratos
23-02-18, 23:03
Θα βάλεις στον πίνακα ένα ακόμα ρελε μονοφασικό. Απ'ο αυτό θα δώσεις σε μια μόνο πρίζα, την πρίζα δοκιμών σου. Όταν έρχεται η συσκευή θα δοκιμάζεται σε αυτή την πρίζα. Για πιο extreme/ασφαλείς καταστάσεις θα μπορούσες να συμπεριλάβεις και μ/σ απομόνωσης, αλλά μάλλον μπλέκει πολύ το θέμα.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
23-02-18, 23:31
-Είναι σίγουρο όμως ότι δεν θα πέσουν και τα δύο ρελέ ή μήπως εννοείς αυτόνομο μονοφασικό?

lepouras
24-02-18, 00:29
-Είναι σίγουρο όμως ότι δεν θα πέσουν και τα δύο ρελέ ή μήπως εννοείς αυτόνομο μονοφασικό?
το δεύτερο.

pstratos
24-02-18, 01:04
Μετά την γενική ασφάλεια πας σε ΔΥΟ ρελε. Το ένα δίνει στα φορτία σου και στην μπάρα ουδετέρου /'οπως είναι τωρα/. Το άλλο , ανεξάρτητα δίνει σε μια ασφάλεια που δίνει μόνο στην πρίζα/πάγκο δοκιμών σου. Προσοχή μην μπλέξεις τους ουδέτερους!

george33
24-02-18, 07:27
Αυτή την παρέμβαση πρέπει να στην κάνει ηλεκτρολόγος και γνώμη μου είναι να στην κάνει αυτός που σου έχει δώσει ΥΔΕ για να λειτουργείς, και ελπίζω όχι μόνος σου γιατί απο ότι βλέπω από τις ερωτήσεις σου σίγουρα δεν είσαι ηλεκτρολόγος.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
24-02-18, 21:27
Μετά την γενική ασφάλεια πας σε ΔΥΟ ρελε. Το ένα δίνει στα φορτία σου και στην μπάρα ουδετέρου /'οπως είναι τωρα/. Το άλλο , ανεξάρτητα δίνει σε μια ασφάλεια που δίνει μόνο στην πρίζα/πάγκο δοκιμών σου. Προσοχή μην μπλέξεις τους ουδέτερους!

Tι εννοείς να μην μπλέξω τους ουδετέρους? σκέπτομαι να κάνω διακλάδωση του ουδετέρου πρίν τα ρελέ η μία θα πάει στο ένα ρελέ στη μπάρα του ουδετέρου που θα είναι το γενικό και το άλλο στις παροχές των δοκιμών, εννοείται ότι οι ουδέτεροι μετά τα ρελέ δεν θα έχουν καμία επαφή.

Nemmesis
24-02-18, 21:35
εγώ στο μαγαζί έχω όλα τα φορτία του μαγαζιού σε ένα τριφασικό ρελε διαφυγής και έχω τραβήξει μια τριφασική παροχή πριν το διαφυγής που καταλήγει στον πάγκο εργασίας όπου εκεί υπάρχει εξωτερικός πινάκας με δικό του διαφυγής και ρελε συνδεμένο με μανιτάρι, βολτόμετρα αμπερόμετρα ,κλπ. κλπ.
έτσι και να γίνει κάτι δεν χρειάζεται καν να πάω στο κεντρικό πίνακα του μαγαζιού

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
24-02-18, 21:47
Ακριβώς το ίδιο πράγμα λέμε γιατί τράβηξες τριφασική παροχή και όχι μονοφασική στον υποπίνακα?

Nemmesis
24-02-18, 21:55
απλά γιατί ήθελα να έχω και τριφασική πρίζα... για κάτι παγομηχανες μεγάλες που μου έρχονται... αν δεν χρειάζεσαι εσύ βάλε μονοφασικό.. το ίδιο πράγμα είναι