Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Αυτοσυγκράτηση ρελέ μέσω χρονικού delay on



thomastropo
09-03-18, 07:03
Εάν χρησιμοποιήσω αυτοσυγκράτηση με μια επαφή NO ενός χρονικού delay on παράλληλα σε μουτόν start η οποια θα δίνει σε πηνίο ρελέ και στο χρονικό μαζί μετά το χρόνο που ρυθμίζω θα κόψει το κύκλωμα και θα έχω το κύκλωμα πάλι σε ηρεμία?

el greco 1
09-03-18, 08:11
λογικα ναι.

elektronio
09-03-18, 08:29
Εάν το συνδέσεις όπως λες πατώντας το start θα κλείσει το ρελέ και θα πάρει τάση το χρονικό. Αν αφήσεις το μπουτόν πριν τελειώσει ο χρόνος θα απενεργοποιηθεί το ρελέ και αν αφήσεις το μπουτόν μετά το χρόνο δεν θα απενεργοποιηθεί ποτέ.

Για να λειτουργήσει όπως το θέλεις δηλαδή να είναι ΟΝ το ρελέ για όσο χρόνο κρατάει το χρονικό σύνδεσε το όπως στο σκίτσο
72754

nick1974
09-03-18, 10:30
οχι βεβαια, γι αυτο η αυτοσυγκρατηση λεγεται ετσι.
Το ιδιο το κυκλωμα σε σειρα πρεπει να κοψεις (να μεινει το ιδιο το πηνιο χωρις ταση)

thomastropo
10-03-18, 17:07
τελικά το δοκίμασα ok γίνεται όπως το είπα, με την επαφή NO του timer παράλληλα με το airstart που έχω

elektronio
10-03-18, 21:01
τελικά το δοκίμασα ok γίνεται όπως το είπα, με την επαφή NO του timer παράλληλα με το airstart που έχω

Το timer είναι delay on;

thomastropo
11-03-18, 20:08
Το timer είναι delay on;
Το timer έχει πολλές επιλογές. Μια από αυτές κλείνει την ανοιχτή επαφή για όσο χρόνο του δίνω και μετά έρχεται σε ηρεμία πάλι

Ηλιας Α
11-03-18, 20:29
Το timer έχει πολλές επιλογές. Μια από αυτές κλείνει την ανοιχτή επαφή για όσο χρόνο του δίνω και μετά έρχεται σε ηρεμία πάλι

Το timer έχει πολλές επιλογές. Πέστο ντε...............

nick1974
11-03-18, 21:55
κατι λες διαφορετικα απ αυτο που καταλαβαινω οποτε ειτε το διατυπωνεις λαθος η το καταλαβαινω λαθος...
Λες να βαλεις ενα timer ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με το start και την επαφη αυτοσυγκρατησης και οταν κοψει το timer (ασχετα τι mode το χεις) να σβησει το κυκλωμα!
Αυτο απλα δε γινεται γιατι απ τη στιγμη που εχεις επαφη αυτοσυγκρατησης ειτε το start (η οποια επαφη ειναι παραλληλα με αυτο) ειναι πατημενο ειτε οχι το ρελε του πηνιου παιρνει απο την επαφη αυτοσυγκρατησης ρευμα, και ο μονος τροπος να το απενεργοποιησεις ειναι να χεις μια επαφη σε σειρα (ενα stop δηλαδη).
Μηπως εννωεις να βαλεις το timer ως επαφη αυτοσυγκρατησης ΧΩΡΙΣ να χρησιμοποιησεις μια ΝΟ του ρελε?

thomastropo
12-03-18, 09:44
Ανέφερα πως την ανοιχτή επαφή του timer την χρησιμοποίησα ως αυτοσυγκράτηση παράλληλα με το start και οι οποιες με τη σειρά τους δίνουν στα πηνία του ρελέ και του timer
Δεν έχω βάλει κανένα stop σε σειρά

vasilllis
12-03-18, 17:29
Ανέφερα πως την ανοιχτή επαφή του timer την χρησιμοποίησα ως αυτοσυγκράτηση παράλληλα με το start και οι οποιες με τη σειρά τους δίνουν στα πηνία του ρελέ και του timer
Δεν έχω βάλει κανένα stop σε σειράΜπορείς να κάνεις ένα απλό σχεδιασμό,έστω και με μολύβακι;αυτοσυγκράτηση λέμε όταν η ίδια επαφή συγκρατει οπλισμένο κάτι.χρονικο με μια επαφή και αυτοσυγκράτηση δεν έχει νόημα.

nick1974
12-03-18, 18:35
ελα ντε... μαλλον μπερδευτηκα...
Αφου ηταν επαφη παραλληλα ηταν επαφη παραλληλα οχι επαφη αυτοσυγκρατησης

thomastropo
13-03-18, 14:03
είναι απλό
έχω ένα start και μια ανοιχτή επαφή παράλληλα να δίνουν σε πηνία ρελέ και timer μαζί.
Η επαφή του timer λειτουργεί ως αυτοσυγκράτηση του ρελέ για μια αεραντλία και κρατάει για όσο χρόνο το ρυθμίζω.
Εντάξει ίσως να είναι delay off

vasilllis
13-03-18, 14:37
Delay off θες χωρίς καμία αυτοσυγκράτηση.μονιμη παροχή στο χρονικό και η εντολή Σταρτ θα το οπλίζει για τον χρόνο που το έχεις ρυθμίσει.

thomastropo
18-03-18, 08:10
Αυτό έλεγα και δούλεψε72896

nick1974
18-03-18, 12:14
ε γι αυτο μας μπερδεψες αυτο δε λεγεται αυτοσυγκρατηση :001_tt2:
ΑΥΤΟσυγκρατηση θα ταν αν παραλληλα ειχε και μια NO του ρελε

vasilllis
18-03-18, 18:29
Και τι ακριβως κανει?

thomastropo
19-03-18, 08:12
Αν δείτε το πρώτο μήνυμα λέει πως θα χρησιμοποιήσω την επαφή του timer ως επαφή αυτοσυγκράτησης και δουλεύει.
Όταν περάσει ο χρόνος απενεργοποιούνται και τα δυο

elektronio
19-03-18, 08:27
Αν δείτε το πρώτο μήνυμα λέει πως θα χρησιμοποιήσω την επαφή του timer ως επαφή αυτοσυγκράτησης και δουλεύει.
Όταν περάσει ο χρόνος απενεργοποιούνται και τα δυο

Αν δεις και τον τίτλο λέει για χρονικό delay ON. Με χρονικό delay ON και το κύκλωμα που περιέγραψες στο #1 και σχεδίασες στο #15 δεν δουλεύει σίγουρα. Μετά στο ποστ #5 λες ότι το έκανες και δούλεψε, λέω δεν μπορεί θαύμα θα έγινε :lool:.
Βέβαια μετά είπες ότι το χρονικό δεν είναι delay on αλλά multifunction πράγμα που εμείς έπρεπε να μαντέψουμε πιο πριν.

Γενικά εγώ δεν κατάλαβα το νόημα αυτού του θέματος. Έκανες μια ερώτηση με λάθος στοιχεία που λυνόταν με μια δοκιμή που έκανες αμέσως μετά και το θέμα λύθηκε ασχέτως με τις απαντήσεις και μετά το θέμα αναλώθηκε στη λέξη αυτοσυγκράτηση.... :confused1:

vasilllis
19-03-18, 08:56
Αν δείτε το πρώτο μήνυμα λέει πως θα χρησιμοποιήσω την επαφή του timer ως επαφή αυτοσυγκράτησης και δουλεύει.
Όταν περάσει ο χρόνος απενεργοποιούνται και τα δυο
τι διαφορα θα ειχε αν η επαφη του χρονικου απλα οπλιζε το πηνιο του ρελε?

elektronio
19-03-18, 09:01
τι διαφορα θα ειχε αν η επαφη του χρονικου απλα οπλιζε το πηνιο του ρελε?

Αφήνοντας το μπουτόν θα απενεργοποιόταν το χρονικό και η έξοδος του ρελέ.

nick1974
20-03-18, 17:32
Αν δείτε το πρώτο μήνυμα λέει πως θα χρησιμοποιήσω την επαφή του timer ως επαφή αυτοσυγκράτησης και δουλεύει.
Όταν περάσει ο χρόνος απενεργοποιούνται και τα δυοΒρε Θωμά, για τελευταία φορά -γιατι αρκετα αναλωθηκαμε με αυτο- πες το επαφή συγκράτησης, πες το μικροαυτοματισμο πες το επαφή που οπλίζει ένα ρελέ, πες το όπως θες, αλλά ΑΥΤΟσυγκρατηση δεν είναι!
Χρησιμοποιείς λάθος μια ορολογία που παραπέμπει σε διαφορετικό κύκλωμα.
Τεχνικά φυσικά δεν είσαι σε κάτι λάθος, αλλά με την ορολογία όπως τη χρησιμοποιησες δεν υπήρχε περίπτωση κάποιος να καταλάβει τι θες να κάνεις αφού ΑΥΤΟσυγκρατηση σημαίνει... Ακριβώς αυτό που λέει η λέξη, ένα ρελέ που συγκρατεί τον εαυτό του.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
20-03-18, 22:17
Αφήνοντας το μπουτόν θα απενεργοποιόταν το χρονικό και η έξοδος του ρελέ.
Τα περισσοτερα delay off εχουν ταση για τροφοδοσια και εντολη για ενεργοποιηση,οποτε θα δουλευε κανονικα.

thomastropo
22-03-18, 08:53
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.