PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπερβολική χρέωση ΔΕΗ



Basscadet
13-03-18, 12:12
Καλημέρα,
μπήκα προχθές στο web banking να πληρώσω την ΔΕΗ και μου έπεσε το σαγόνι. από 100-150 ευρώ που πλήρωνα συνήθως τώρα ο εκκαθαριστικός μου ήρθε 287!!! Για να μην μπερδεύομαι με ευρώ κοίταξα την κατανάλωση τα τελευταία 3 χρόνια στους εκκαθαριστικούς και ήταν:

837 *2015
876
695
982 *2016
807
762
756 *2017
766
665
1623 *2018

Η διαφορά είναι τεράστια, σχεδόν διπλάσια (η μεγαλύτερη κατανάλωση τον χειμώνα 2015-2016 ήταν επειδή τότε ήμουν άνεργος οπότε ήμουν σπίτι όλη μέρα αλλά και πάλι δεν έφτασε τόσο). Μένω μόνος, όλη μέρα λείπω και γυρίζω στις 7 το βράδυ, θέρμανση έχουμε κεντρική φυσικού αερίου με μεγαλοσυνταξιούχους που την ανάβουν υπεραρκετά οπότε air condition αντε ν'ανάβω μια ωρίτσα μεταξύ Οκτώβριο-Νοέμβριο κανα βράδυ όταν γυρίζω αν έχει κρύο μέχρι ν'αρχίσει η κεντρική. Όλες οι συσκευές είναι πίσω από διακόπτες οπότε συνδεδεμένα στο ρεύμα είναι μόνο δύο ρολόγια/ραδιόφωνα (κουζίνα και υπνοδωμάτιο), το UPS του υπολογιστή και το ψυγείο. Μαγείρεμα κάνω την Κυριακή που γεμίζω ταπεράκια για το γραφείο οπότε η κουζίνα ανάβει μόνο τότε για μία/μιάμισυ ώρα το πολύ. Λάμπες πυρακτώσεως δεν υπάρχουν πουθενά, αερόθερμα, αφυγραντήρες, σόμπες, ιονιστές δεν ανάβουν καν. Και το κερασάκι: τον Σεπτέμβριο έβαλα ηλιακό θερμοσίφωνα καλής μάρκας ο οποίος αποδίδει φουλ τώρα που είναι καινούργιος και από τον Σεπτέμβριο μέχρι τώρα τον άναψα μία (1) φορά για 15 λεπτά.

Που διάολο γράφτηκαν 1623 KW;;;

Έκλεισα τον γενικό και κατέβηκα στο ρολόι το οποίο όντως σταμάτησε εντελώς ενώ μέχρι πριν λίγο γύριζε αργά, άρα διαρροή μετά το ρολόι δεν έχω. Στον λογαριασμό η μέτρηση λέει έγινε 21/2 κι έγραφε 7849, οπότε κατέβηκα χτες 12/3 να δω πόσο έχει γράψει από τότε και είναι στα 7933, δηλαδή 84 KWh για 20 μέρες ακριβώς που αν το απλώσουμε σε τετράμηνο (120 μέρες) μας κάνει 504 KW, αρκετά χαμηλή κατανάλωση, 150ΚW+ κάτω από την χαμηλότερη κατανάλωση που έχω κάνει. Άρα ό,τι έκαψε έκαψε και δεν συνεχίζει πια (αν και θα το παρακολουθώ τώρα).

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ένα Σάββατο μετά τις γιορτές (δεν θυμάμαι ακριβώς πότε ήταν μέσα στον Ιανουάριο) έπεσε το ρεύμα σε σχεδόν όλα τα σπίτια της πολυκατοικίας εκτός από το δικό μου και ίσως κανα δυο άλλα (σ ενα με τριφασικό είχαν μία φάση μόνο). Ήρθε τεχνικός το μεσημέρι, έψαχνε μέχρι αργά το απόγευμα και τελικά για να μη μείνουμε στο σκοτάδι έκανε μία προσωρινή αναδιανομή σε όλα τα διαμερίσματα απλά μας είπε να μην ανάψουμε air condition, φουρνους, θερμοσίφωνες κλπ γιατί δεν σήκωνε. Την επομενη ήρθε συνεργείο, έκλεισε την παροχή εντελώς και αργά το απόγευμα της Κυριακής βρήκαν την βλάβη αφού άνοιξαν πέντε τρύπες στα γύρω πεζοδρόμια. Να ταν τόσο τσοπάνης και να τους έβαλε όλους πίσω απ το δικό μου ρολοι και να με χρεωσε για ούτε μία μέρα δεν το νομίζω, αλλά κι έτσι να έγινε δύσκολο σε τόσο μικρό διάστημα να έγραψε τόσο πολύ. Να υπήρχε κάποια βλάβη (ή και ρευματοκλοπή) και να την έφτιαξαν με την αναδιανομή; Να χάλασε για λίγο ο μετρητής και τώρα ως εκ θαύματος να έφτιαξε; Πρόσεξα οτι ο μετρητής μου είναι ο μόνος παλιού τύπου (ρολογάκια που γυρίζουν αντί νούμερα που πέφτουν) και δυστυχώς δεν θυμάμαι αν ήταν πάντα έτσι ή αντικαταστάθηκε (υπάρχει άραγε αρχείο τέτοιων αντικαταστάσεων;)...

Τώρα τι κάνω (εκτός απ το να μετράω τακτικά την κατανάλωση); Να κάνω μία αίτηση να δουν τον μετρητή (μ εμένα παρόντα);

Πατέντες
13-03-18, 13:37
Ίσως έχεις κάποια ενεργοβόρα συσκευή που δε σου περνάει απ'το μυαλό ότι μπορεί να καίει πολύ (κάποιος καινούριος υπολογιστής) ή κάποια συσκευή να έχει πρόβλημα και να έχει διαρροή.

ΜαστροΤζεπέτο
13-03-18, 14:02
Ζήτα αλλαγή ρολογιού άμεσα, πες τους κι αυτά που έγραψες !!!

Basscadet
13-03-18, 15:05
ο υπολογιστής είναι σχεδόν 4 ετών με αρκετά χαμηλά specs κι ανάβει καμιά ώρα την ημέρα για κατέβασμα σειρών, και άντε το ΣΚ να μένει παραπάνω αλλά δεν θα έκανε τόσο μεγάλη διαφορά (οι οθόνες σβήνουν στα 2 mins χωρίς screensaver). Συγκριτικά, όταν ήμουν άνεργος πρόπερσι ήταν αναμένος ολη μερα κι είχα και κανα αερόθερμο για υποστήριξη στα μεγάλα κρύα. Αστο σου λεω εχω τρελαθει, δε γινεται τοσο μεγάλη αύξηση με ίδιες συσκευές και συνήθειες μείον θερμοσίφωνα...

facnis
13-03-18, 19:02
Αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία τον μετρητή ώστε να φαίνονται τα ρολογακια του . και ανέφερε μας συνολικές καταναλώσεις αυτού και του προηγούμενου λογαριασμού.

lepouras
13-03-18, 19:58
μου φαίνεται κλασική περίπτωση μη μέτρησης για μεγάλο διάστημα και βάζανε κατά προσέγγιση με βάση παλαιότερες μετρήσεις με αποτέλεσμα κάποια στιγμή που γίνετε η μέτρηση να έχει ξεφύγει και να παθαίνει ο κόσμος εγκεφαλικά.

το έχω δει και άλλες φόρες και μάλιστα το είχε πάθει και ένα μέλος από εδώ μέσα.

jimk
13-03-18, 20:27
μου φαίνεται κλασική περίπτωση μη μέτρησης για μεγάλο διάστημα και βάζανε κατά προσέγγιση με βάση παλαιότερες μετρήσεις με αποτέλεσμα κάποια στιγμή που γίνετε η μέτρηση να έχει ξεφύγει και να παθαίνει ο κόσμος εγκεφαλικά.

το έχω δει και άλλες φόρες και μάλιστα το είχε πάθει και ένα μέλος από εδώ μέσα.


Κατι τετοιο πρεπει να εχει συμβει.Γι αυτο φιλαρακι καθε εναντι να περνας την καταναλωση στη σελιδα της δεη ωστε να σου ερχεται εκκαθαριστικος Την εχω πατησει και εγω,το παθημα γινεται μαθημα...

nick1974
14-03-18, 00:08
μου φαίνεται κλασική περίπτωση μη μέτρησης για μεγάλο διάστημα και βάζανε κατά προσέγγιση με βάση παλαιότερες μετρήσεις με αποτέλεσμα κάποια στιγμή που γίνετε η μέτρηση να έχει ξεφύγει και να παθαίνει ο κόσμος εγκεφαλικά.

το έχω δει και άλλες φόρες και μάλιστα το είχε πάθει και ένα μέλος από εδώ μέσα.

99.9% αυτο,
το χα παθει κι εγω οταν στελναν κατι πολυ χαμηλους λογαριασμους κουκουρουκου και μετα στηλαν καπου 900 ευρω αν θυμαμαι καλα (μαλλον οταν μετρησαν!!! )

btw αν καποιος δει το λογαριασμο του το ρευμα δεν ειναι τοσο ακριβο οσο τα κερατιατικα που χουν χωσει πανω του (χθες που πηγα να πληρωσω εριξα παλι μια ματια και εφριξα...)

moutoulos
14-03-18, 00:27
μου φαίνεται κλασική περίπτωση μη μέτρησης για μεγάλο διάστημα και βάζανε κατά προσέγγιση με βάση παλαιότερες μετρήσεις ...

Αυτό ακριβώς.

Είναι σύνηθες το συγκεκριμένο φαινόμενο ... της μέτρησης κατά προσέγγιση. Και κάποια
στιγμή που έρχεται η πραγματική μέτρηση, έχουμε την ξαφνική αλλαγή στην κατανάλωση.

Δίπλα απο το σπίτι μου (Πάτρα) υπήρχε μέχρι πριν δυο μήνες Studio Ηχογράφησης για
περίπου 10 χρόνια. Μάλλον ΠΟΤΕ δεν πέρασε κανένας να κάνει μέτρηση στο ρολόι, και
μόλις ο άνθρωπος έφυγε και "έκλεισε" το ρεύμα του ... του ήρθε στον τελευταίο λογαριασμό
ΔΕΗ, δοκάρι (ή μαδέρι) στο κεφάλι επιπλέον 3800€ !!!.

Πατέντες
14-03-18, 09:32
Αυτό όμως μπορεί και να δημιουργεί πρόβλημα σε δικαιούχους κοινωνικού τιμολογίου. 8-)
Εγώ όποτε έρχεται ο λογαριασμός κατεβαίνω και το βλέπω ότι συμφωνεί.

Basscadet
14-03-18, 11:14
Αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία τον μετρητή ώστε να φαίνονται τα ρολογακια του . και ανέφερε μας συνολικές καταναλώσεις αυτού και του προηγούμενου λογαριασμού.

τις καταναλώσεις τις έχω στο αρχικό ποστ τους εκκαθαριστικούς μέχρι 3 χρόνια πίσω για κάθε τετράμηνο (με αστερίσκο είναι τα χειμερινά για σύγκριση). Θα βγάλω φωτογραφία το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι (και θα κάνω και μέτρηση).

Αν δεν μετρούσαν καθόλου τότε δεν θα είχαμε εκείνη την αυξομείωση πρόπερσι που ήμουν άνεργος κ όλη μέρα σπίτι οπότε σωστά έγραψε την μεγαλύτερη κατανάλωση. Και δεν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία 10 χρόνια σε ενεργοβόρο συσκευή ή συνήθεια να πω οτι ανέβαινε τόσο πολύ η κατανάλωση, ακόμη και αθροιστικά. Το περίεργο είναι που τώρα γράφει κανονικά, 3-4 KW την ημέρα (κι εννοείται θα περνάω από τώρα στην ΔΕΔΔΗΕ τον έναντι) ενώ σύμφωνα με τον τελευταίο λογαριασμό έκαιγα 13+KW για 4 μήνες σερί!

Θα πάω την Παρασκευή να κάνω αίτηση για τον έλεγχο μετρητή (αν και τώρα γράφει κανονικά άρα τρέχα γύρευε) και να δω αν α) άραγε έχουν αρχείο που υπογράφει κάποιος οτι όντως έκανε τη μέτρηση τότε κ δεν έβαλε του κεφαλιού του και β) αν έχουν αρχείο οτι έγινε επισκευή/αντικατάσταση του συγκεκριμένου μετρητή, μήπως μου τον άλλαξαν στα μουλωχτά επειδή έγραφε ό,τι να ναι.

Υπάρχει περίπτωση να έχω τόσο μεγάλη διαρροή ρεύματος σε κάποια συσκευή και να γράφει; Δεν θα έπεφτε το ρελέ (εκτός κι αν είναι εκτός ρελέ ο θερμοσίφωνας) ; Η μόνη αλλαγή που έγινε πρόσφατα είναι ο ηλιακός που απλά συνδέσαμε την αναμονή στο πατάρι που πήγαινε στον παλιό θερμοσίφωνα (τον οποίο πέταξα) με το καλώδιο που ανεβαίνει στην αντίσταση του ηλιακού, δεν αλλάξαμε κάτι, ίδιος διακόπτης, ίδια σύνδεση. Κι αν υπήρχε όντως διαρροή γιατί δε γράφει ακόμα 13KW ή έστω 7-8KW τη μέρα; Και το ψυγείο πχ να χάλασε και να καίει όλη μέρα, γιατί σταμάτησε τώρα; Το τσέκαρα κι αυτό και όντως ξεκινάει και σταματάει ανάλογα που βάζω τον θερμοστάτη, δεν λειτουργεί συνεχώς. Τι να πω.

klik
14-03-18, 13:17
Εμένα με παραξενεύει το γεγονός που γράφεις για την απόδοση του ηλιακού χειμωνιάτικα. Δεν ξέρω τι ηλιοφάνεια είχες το χειμώνα που πέρσε, αλλά σκέφτομαι μήπως στο ρύθμισαν ψηλά με καμία αντιπαγωτική λειτουργία ή συνεχή παροχή ζεστού νερού και άναβε αντίσταση για ψίλου πήδημα.

Basscadet
14-03-18, 13:52
οπα, ενδιαφέρον αυτό που λες αλλά φέτος στην Αθήνα είχαμε μόνο δύο φορές με τουλάχιστον δύο συνεχόμενες μέρες 100% συννεφιάς (πάω δουλειά με το ποδήλατο οπότε κοιτάω καιρό καθημερινά), ακόμη κι αν έβρεχε το πρωί έβγαζε ήλιο το μεσημέρι κλπ. Επίσης, ό,τι ρεύμα πάει επάνω είναι πίσω απ τον διακόπτη του παλιού θερμοσίφωνα, ο οποίος άναψε μόνο μία φορά απ τον Σεπτέμβριο που τον έβαλα. Άλλη μία φορά ήταν χλιαρό αρκετά και θα μπορούσα να τον ανάψω αλλά βιαζόμουν κ έκανα μπάνιο όπως όπως. Ένα άτομο είμαι με ολοκαίνουργιο 160 LT Μαλτέζος οπότε και απόδοση έχει και δεν ξοδεύω τόσο πολύ (τι να λούσω με πέντε τρίχες).

Πήρα μόλις κ τον Μαλτέζο κ μου είπαν δεν έχει κάποιον τέτοιο αυτοματισμό στην εγκατάστασή μου κ όντως είναι μόνο ό,τι περνάει απ τον διακόπτη. Χαρακτηριστικά μου είπαν ένας πελάτης τους τον είχε ξεχάσει αναμένο για 2 εβδομάδες και του ρθε ψηλός λογαριασμός. Και να τον είχα ξεχάσει όμως επειδή μένω μόνος πάλι εγώ θα τον είχα ανακαλύψει και θα το θυμόμουν. Και διαρροή να είχε ο διακόπτης αυτός θα έγραφε ακόμα ψηλά KW ακόμα και τώρα, δεν έχω αλλάξει κάτι κι ο καιρός δεν είναι καύσωνας.

Fixxxer
14-03-18, 14:15
Μηπως σου εκλεβε κανεις ρευμα απο τοτε που εγινε η αναδιανομη οπως γραφεις?
Να πηγε καποιος εξυπνος και να το ξανασυνδεσε για ενα διαστημα?

Επισης ρελε διαρροης εχεις σπιτι?
Γιατι αν δεν εχεις τοτε ισως να εχεις καπου διαρροη και να σου τραβαει ρευμα...

Basscadet
14-03-18, 14:37
Ρελέ έχω ναι, φαντάζομαι είναι μπροστά και απ τον θερμοσίφωνα, μπορώ να το τεστάρω μία να δω αν ανάβει ο διακόπτης με ρελέ πεσμένο (έχω ακούσει για περιπτώσεις που τον έχουν εκτός ρελέ κάτι χάροι). Το σπίτι είναι μεν στον 1ο όροφο παλιάς πολυκατοικίας αλλά ο πίνακας είναι μοντέρνος.

Αν κάποιος έκλεβε ρεύμα τότε σταμάτησε μετά την αναδιανομή/επισκευή της ΔΕΗ γιατί τουλάχιστον απ την τελευταία μέτρηση για 20 μέρες δεν γράφει αστρονομικά όπως πριν, αλλά ιδιαίτερα χαμηλά (όπως θα έπρεπε με ηλιακό θερμοσίφωνα). Και σε πολυκατοικία με σχεδόν όλους ιδιοκτήτες παλιούς μεγαλοσυνταξιούχους θεωρώ δύσκολο κάποιος να κανε τέτοια πατέντα (αλλά και πάλι όλα είναι δυνατά).

Ψάχνοντας, διάβασα αυτό: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72067 όπου με κλειστό διακόπτη είχαν διαρροή στον θερμοσίφωνα κ αναρωτιέμαι αν στη σύνδεση ανακάτεψαν ουδέτερο με φάση μήπως όντως δίνει ρεύμα επάνω (υπάρχει περίπτωση για κάτι τέτοιο;;; αλλά και πάλι θα έπρεπε να γράφει ακόμα παραπάνω KW ενώ έχει σταματήσει). Πολύ περίεργο, θ' ανέβω να δω στο πατάρι τη σύνδεση το απόγευμα, ο διακόπτης του θερμοσίφωνα πάντως είναι μονός αν θυμάμαι καλά (δεν με τινάζει νερό ούτε στο μπάνιο ούτε πουθενά πάντως).

Βασικά προσπαθώ ν'αποκλείσω οτιδήποτε μπορεί να φταίει απ την πλευρά μου πριν πάω την Παρασκευή στη ΔΕΗ να κάνω την αίτηση, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η χελώνα με τον μετρητή μέσα (δυστυχώς το καπάκι είναι θολό και δεν φαίνεται καλά μέσα):

72829

Ο πίνακάς μου:

72830

κάτω σειρά από αριστερά είναι ρελέ, γενικός (μονός!) + φωτεινή ένδειξη, θερμοσίφωνας + φωτεινή ένδειξη.
πάνω σειρά από αριστερά ο διπλός δεν ξέρω τι είναι (ίσως κανένα κατηργημένο θερμοσιφωνάκι κουζίνας; ), ο κατεβασμένος μονός δίπλα του είναι η κουζίνα και τα δεξιά είναι δωμάτια.

Άρα αφού ο θερμοσίφωνας έχει διπλό διακόπτη δεν περνάει ρεύμα προς τα πάνω ό,τι και να γίνει (εκτός κι αν είναι χαλασμένος και περνάει λίγο; )

Νέα ανακάλυψη: στο πατάρι προς την αντίσταση του ηλιακού είναι συνδεδεμένα φαση, ουδέτερος αλλά όχι η γείωση. Υπάρχει καλώδιο γείωσης από τον ηλιακό μέχρι το πατάρι... αλλά στο πατάρι έχει μόνο φάση + ουδέτερο, δεν έχει ανέβει ποτέ γείωση απ τον πίνακα! Και μέσα στον πίνακα που κοίταξα έχει 3 γειώσεις αριστερά που φεύγουν προς διάφορες κατευθύνσεις αλλά από εκεί που έρχεται η φάση + ουδέτερος από τη χελώνα κάτω δεν υπάρχει γείωση μαζί! Πιθανόν να μην έχει το σπίτι καν γείωση; Εδώ θέλει ηλεκτρολόγο πια, δεν τα σκαλίζω εκεί μέσα, όταν βγάλω άκρη με ΔΕΗ θα βάλω μάλλον κι έναν μετρητή ράγας εκεί πάνω να βλέπω, 20 ευρώ έχει.

klik
14-03-18, 20:36
πάνω σειρά από αριστερά ο διπλός δεν ξέρω τι είναι (ίσως κανένα κατηργημένο θερμοσιφωνάκι κουζίνας; ), ο κατεβασμένος μονός δίπλα του είναι η κουζίνα και τα δεξιά είναι δωμάτια.
Ο διπλος πανω αριστερα ειναι ο διακοπτης κουζινας. Δεξια του καρεβασμενη, ειναι η ασφάλεια κουζινας. Δεν πρεπει να κατεβαζεις την ασφαλεια, αλλα το διπλο διακοπτη που αντεχει τα φορτια.

Τερμα δεξια μια 20αρα ασφάλεια ειναι ισως του θερμοσίφωνα (δεν φαίνεται καθαρα)

Απο τον γενικο διακοπτη, καποιος παλεψε να μοιρασει καλώδια και επιπλεον εβαλε οτι εβρισκε. Πρεπει να αλλαχθουν καποια που εχουν μικρη διατομη.

Basscadet
14-03-18, 20:52
εμ να γιατί δεν είναι να τα σκαλίζω άμα δεν ξέρω, οκ για τον διακόπτη κουζίνας. Η 20ρα δεξιά είναι αμέσως μετά τον διακόπτη του θερμοσίφωνα οπότε... πάει με τον θερμοσίφωνα; Τέλοσπάντων θα τα δει αυτά ηλεκτρολόγος, να λύσω πρώτα το μυστήριο της χρέωσης. Ρώτησα την διαχειρίστρια και μου είπε οτι η επισκευή/αναδιανομή είχε γίνει ένα από τα δύο ΣΚ του Φεβρουαρίου πριν του Αγ. Βαλεντίνου άρα πριν την τελευταία μέτρηση.

Fixxxer
14-03-18, 20:58
Ο πινακας θελει στην χειροτερη να συμμαζευτει και στην καλυτερη να ξηλωθουν ασφαλειες, διακοπτες και να μπουν σωστα καλωδια σε διατομες και χρωματα...
Επισης 1,5αρι καλωδιο γειωσης????

Βλεποντας οτι εχεις αναλογικο μετρητη το πιο λογικο ειναι καποιος αντι για 623 kwh να σου εβαλε και μια χιλιαδα ακομα...

Basscadet
14-03-18, 21:04
Η καταγραφή είναι σωστή, η προηγούμενη εγγραφή ήταν στις 6226 και η τελευταία στις 7849 (σήμερα είναι στις 7939, ακόμα μετράει γύρω στις 3KW την μέρα που είναι από χαμηλή εώς νορμάλ). Και 1.5 γείωσης είναι το λιγότερο, δεν βλέπω να έρχεται γείωση από πουθενά και πολύ φοβάμαι οτι απλά έκαναν τη διακλάδωση στα δωμάτια και δεν τη συνέδεσαν κεντρικά με τη γείωση της πολυκατοικίας κάτω.

Fixxxer
14-03-18, 21:47
Η καταγραφή είναι σωστή, η προηγούμενη εγγραφή ήταν στις 6226 και η τελευταία στις 7849 (σήμερα είναι στις 7939, ακόμα μετράει γύρω στις 3KW την μέρα που είναι από χαμηλή εώς νορμάλ). Και 1.5 γείωσης είναι το λιγότερο, δεν βλέπω να έρχεται γείωση από πουθενά και πολύ φοβάμαι οτι απλά έκαναν τη διακλάδωση στα δωμάτια και δεν τη συνέδεσαν κεντρικά με τη γείωση της πολυκατοικίας κάτω.

Απ τη στιγμη που ειναι στα 7800+ που σημαινει οτι πλησιαζεις τις 8000 τοτε ο δεικτης των 1000 θα επρεπε να ειναι κοντα στο 8 κι οχι στο 7

lepouras
14-03-18, 22:03
σβήστηκαν κάποια άσχετα μηνύματα. παιδιά μην αρχίσουμε τα πολιτικά πάλη. τραβάτε στην εξαέρωση και ότι προκύψει.


Απ τη στιγμη που ειναι στα 7800+ που σημαινει οτι πλησιαζεις τις 8000 τοτε ο δεικτης των 1000 θα επρεπε να ειναι κοντα στο 8 κι οχι στο 7
Νίκο πολύ σωστό αυτό που είπες. μάλλον τον χρέωσαν μια χιλιάδα επάνω κιλοβατώρες.

Ηλία μάλλον πρέπει να ζητήσεις να έρθουν να ξανά μετρήσουν γιατί μάλλον λάθος μέτρησαν.

Basscadet
14-03-18, 22:26
Απ τη στιγμη που ειναι στα 7800+ που σημαινει οτι πλησιαζεις τις 8000 τοτε ο δεικτης των 1000 θα επρεπε να ειναι κοντα στο 8 κι οχι στο 7

!!!!! έχεις απόλυτο δίκιο! Τώρα το ξανάδα και όντως εκεί έγινε η αρκουδιά, στα 7939 που είναι τώρα θα έπρεπε ν αγγίζει το 8 στο ρολόι των χιλιάδων κι είναι ακόμα πάνω στο 7.

ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ! :thumbup:

Να στε καλά όλοι για τις απαντήσεις σας, ο γκαβός δεν το παρατήρησα, θα περνούσε κανας μήνας ακόμα μέχρι να πάει... πάλι στις 7000 και να καταλάβω τι παίζει. Βουρ για ΔΕΗ τώρα να γίνει ξανά μέτρηση, τουλάχιστον όσα γλύτωσα θα πάνε μερικά σε τακτοποίηση του πίνακα και να δω τι παίζεται με τις γειώσεις. Και πάλι ευχαριστώ!

facnis
15-03-18, 18:11
Καλησπέρα συγνώμη για την αργοπορία άλλα είχα κάποια προβλήματα και δεν μπορούσα να μπω. Αυτό σκεφτόμουν όταν σου ζήτησα τις ενδείξεις και μια φωτογραφία γιατί είναι κλασικό σφάλμα μέτρησης σε μετρητές με ρολογακια. Οι ενδείξεις είναι 06939kwh διασταύρωσε με τις ενδείξεις του λογαριασμού σου στην πίσω σελίδα. Αν θέλεις μπορείς να κάνεις και ένα αίτημα για αλλαγή του μετρητή λόγο παλαιότητας.

Panoss
15-03-18, 19:03
72838

Βλέπω τρεις δείκτες (αλήθεια, τι παράξενος μετρητής!!!), τον πρώτο τον αγνοώ (είναι των δεκάδων χιλιάδων κι εδω δεν έχει συμπληρωθεί η πρώτη δεκάδα) όπως και τους πάνω:
1. των χιλιάδων
2.των εκατοντάδων
3. των δεκάδων

Ο δείκτης των χιλιάδων είναι λίγο πριν το 7, άρα 6;
Ο δείκτης των εκατοντάδων είναι λίγο μετά το 9, άρα 9;
Ο δείκτης των δεκάδων είναι λίγο πριν το 4, άρα 3;

6-9-30;
6930;

Άρα το λάθος είναι στην ανάγνωση του δείκτη των χιλιάδων που τον διαβάσανε σαν 7 και όχι σαν 6;

Καλά με τέτοιο μετρητή πώς να μην κάνεις λάθος;

facnis
15-03-18, 21:39
72838

Βλέπω τρεις δείκτες (αλήθεια, τι παράξενος μετρητής!!!), τον πρώτο τον αγνοώ (είναι των δεκάδων χιλιάδων κι εδω δεν έχει συμπληρωθεί η πρώτη δεκάδα) όπως και τους πάνω:
1. των χιλιάδων
2.των εκατοντάδων
3. των δεκάδων

Ο δείκτης των χιλιάδων είναι λίγο πριν το 7, άρα 6;
Ο δείκτης των εκατοντάδων είναι λίγο μετά το 9, άρα 9;
Ο δείκτης των δεκάδων είναι λίγο πριν το 4, άρα 3;

6-9-30;
6930;

Άρα το λάθος είναι στην ανάγνωση του δείκτη των χιλιάδων που τον διαβάσανε σαν 7 και όχι σαν 6;

Καλά με τέτοιο μετρητή πώς να μην κάνεις λάθος;

Έτσι όπως μετράς βγαίνει η λάθος μέτρηση . Με αυτόν τον τρόπο μετράνε οι καταμετρητές διότι θέλουν ταχύτητα αμα πληρώνονται με το τεμάχιο :D
Αρχίζεις να μετράς από αριστερά προς τα δεξιά.
Πχ Ο μετρητής του φίλου μας

10.000: Ο δείκτης είναι ανάμεσα στο 0-1, κοιτάζεις τους αριθμούς στην κλίμακα 1.000 οπού είναι περίπου στο 7. Οπότε αφού ο δείκτης 1.000 δεν είναι στο 0 και είναι στο 7 αυτό σημαίνει πως δεν έχει γράψει ακόμα στην κλίμακα τον 10.000 όποτε είναι 0.
1.000: Ακριβώς το ίδιο με από πάνω με γνώμονα τον δείκτη των 100. Δηλαδή ο δείκτης των 1.000 είναι περίπου στο 7 . Αν ο δεικτικής των 100 είναι στο 9 αυτό σημαίνει πως δεν έχει γράψει ακόμα ο δείκτης των 1000 στο 6 . Αν ο δεικτικής των 100 είναι στο 0 αυτό σημαίνει πως έχει γράψει ο δείκτης των 1000 στο 7 . Στην περίπτωση μας ο δείκτης δεν έχει γράψει όποτε είναι το 6.
100: Ακριβώς το ίδιο με από πάνω με γνώμονα τον δείκτη των 10. Δηλαδή ο δείκτης των 100 είναι 9 και λίγο ποιο πάνω . Αν ο δεικτικής των 10 είναι στο 4 αυτό σημαίνει πως δεν έχει γράψει ακόμα ο δείκτης των 100 . Στην περίπτωση μας ο δείκτης είναι 9.
10: Ακριβώς το ίδιο με από πάνω με γνώμονα τον δείκτη των 1. Δηλαδή ο δείκτης των 10 είναι 4 ακριβώς . Αν ο δεικτικής των 1 είναι στο 9 αυτό σημαίνει πως δεν έχει γράψει ακόμα ο δείκτης των 10 . Οπτικά φαίνεται 4 όμως δεν είναι! ΑΝ ο δείκτης του 1 ήταν στο 0 και λίγο ποιο πάνω προς το 1 τότε ο δείκτης των 100 θα έγραφε 4! Στην περίπτωση μας ο δείκτης είναι 3.
1: Ακριβώς το ίδιο με από πάνω με γνώμονα τον δείκτη των 1/10. Δηλαδή ο δείκτης του 1 είναι 9 και λίγο ποιο πάνω . Αν ο δεικτικής των 1/10 είναι στο 3 αυτό σημαίνει πως δεν έχει γράψει ακόμα ο δείκτης των 1 . Στην περίπτωση μας ο δείκτης είναι 9.

Όποτε η μέτρηση μας είναι 06939kwh

Με λίγα λογία για να πάρουμε μια σωστή μέτρηση βλέπουμε τον δείκτη που μας ενδιαφέρει και τον προηγούμενο του! Τον προηγούμενο δείκτη τον κοιτάζουμε για να δούμε αν ο αριθμός του είναι επάνω από το επάνω ή κάτω από το 0. Αν είναι επάνω από το 0 τότε ο αριθμός που φαίνεται πχ σίγουρο 4 τότε είναι 4. Αν ο αριθμός είναι πριν το 0 τότε το οπτικά τέλειο 4 δεν είναι 4 .... είναι 3 . έτσι γίνετε η λάθος μέτρηση και έτσι ο σωστός τρόπος δυστυχώς δεν μπορώ να έχω κάποια καλύτερη διατύπωση συγνώμη

Basscadet
16-03-18, 10:49
Αν θέλεις μπορείς να κάνεις και ένα αίτημα για αλλαγή του μετρητή λόγο παλαιότητας.

Γίνεται ν'αλλάξουν τον μετρητή μόνο και μόνο επειδή είναι παλιός ενώ υποτίθεται μετράει σωστά; Ο μετρητής μου είναι ο μόνος τέτοιου τύπου στην πολυκατοικία, όλοι οι άλλοι έχουν νούμερα που πέφτουν (αναλογικοί, όχι ψηφιακοί).

facnis
16-03-18, 11:59
Κοιτά να δεις μπορεί να γίνει αλλαγή λόγο παλαιότητας άλλα είναι στην ευχερια κάθε περιοχής ΔΕΔΔΗΕ γιατί είναι πολλοί οι παράγοντες πχ μπορεί να μην έχουν μετρητές ή μπορεί να θέλει μελέτη για την αντικατάσταση των κιβώτιών σε όλη την διάταξη κ.α . Πάντως αν κάνεις αίτηση να την δικαιολογήσεις για λογούς παλαιότητας και για σφάλματα μέτρησης από τον καταμετρητή.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
17-03-18, 03:29
AYTOI OI METRHTES και αν εχουν προπορεια :lool:

xristos2
17-03-18, 14:40
σβήστηκαν κάποια άσχετα μηνύματα. παιδιά μην αρχίσουμε τα πολιτικά πάλη. τραβάτε στην εξαέρωση και ότι προκύψει.


.


:001_rolleyes:κυριοι μην τον ακουτε, εγω εφαγα μπαν στην εξαερωση, ουτε εφεση δεν προλαβα να κανω

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
17-03-18, 22:04
εφεση ? τι ειναι αυτο ?:lool:. Στο θεμα μας τωρα οταν δουλευα οκταμηνο μαζι με ενα αλο παιδι πηγαμε να φτιαφουμε μια βλαβη (λιωμενη ασφ) και ειχε αυτο το μετρητη παναγια μου , τι ειναι αυτο φαιυγοντας επρεπαι να παρουμε την ενδηξη αγκουρια πηγ ε ενας παλιος την αλη μερα και την περε και μας εξηγουσε πως παει ,( οπως τα ειπε ο φανης ειναι το κοκινο βελακι δεν το λαμβανουμε υποψη )