Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικό Υπολογιστή



EviLTwiN
15-03-18, 13:38
Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα σας για ένα συμβάν που αντιμετωπίζω. Επειδή έκαψα το δικό μου τροφοδοτικό μου έδωσε ο αδερφός μου ένα άλλο της coolermaster 700w λέγοντας μου όμως ότι το τροφοδοτικό έκανε κάποια νούμερα (επανεκιννήσεις) για άγνωστο λόγο. Επειδή είμαι γνώστης στο service συσκευών προτίμησα να βάλω το τροφοδοτικό στο pc μου να το δοκιμάσω, αφού λοιπόν άντεξε 2 βδομάδες χωρίς να κάνει οτιδήποτε κάποια στιγμή ξαφνικά έπιασε έκανε επανεκιννήσεις την όταν έβρισκε ζόρι o cpu . Δοκίμασα μέσω του bios να δώσω σταθερές τάσης στον cpu και τα πήγε καλά για την 1η μέρα, μετά πάλι τα ίδια, άλλαξα πάλι τα voltages πάλι δούλεψε μέχρι που κάποια στιγμή δεν πετύχενε το κόλπο με τα voltages και αποφάσισα να το ανοίξω να ελέγξω τα εξαρτήματα. Τα κλασσικά (δίοδοι) ο μεγάλος πυκνωτής και κάποια μοσφετ εντός κυκλώματος βέβαια ήταν εντάξει, κατέληξα μεν ότι ίσως το πρόβλημα βρίσκεται σε κάποιον πυκνωτή εξόδου η σε κάποιο μοσφετ, φυσικά για να γλιτώσω τις αποσυγκολλήσεις προτίμησα να ανοίξω ένα θέμα εδώ να μου πείτε και σεις τι γνώμη σας. Ουσιαστικά το πρόβλημα εδώ ποιο εξάρτημα είναι πιθανότερο να το δημιουργεί και που μπορώ να εστιάσω περισσότερο? Ευχαριστώ για το χρόνο σας, πιστέψτε με είναι ενδιαφέρον θέμα αξίζει να το διαβάσετε!
Να συμπληρώσω ότι μετά το δοκίμασα σε υπολογιστή μικρότερης απαίτησης watt και δούλευε μια χαρά*

ΜαστροΤζεπέτο
15-03-18, 14:02
κάποια στιγμή ξαφνικά έπιασε έκανε επανεκιννήσεις την όταν έβρισκε ζόρι o cpu .
Να συμπληρώσω ότι μετά το δοκίμασα σε υπολογιστή μικρότερης απαίτησης watt και δούλευε μια χαρά*
Κάτι παρόμοιο είχα κι εγώ. Τώρα τελευταία μου έκαναν κάτι βαρβάτες ενημερώσεις τα Win10 και βαρέθηκα να δω τι νέο έκαναν, (λες και θα τα καταλάβαινα όλα) μετά λίγες μέρες άρχισε να κάνει νούμερα , να σβήνει, να παγώνει, να κάνει επανεκκινήσεις κλπ Ρώτησα φίλους επαγγελματίες ... τίποτα, μάζεψα τα κομμάτια μου κάποια στιγμή , τον ξεσκόνισα, (βασικό) του βρήκα μια ψύκτρα μεγαλύτερη για την CPU, κότσαρα και ένα ανεμιστηράκι στην GPU που έβραζε σχετικά και μετά .... ξανάρχισε τα ίδια. Ξαναρώτησα φίλους επαγγελματίες ... τίποτα, χαζεύοντας περιδιαβαίνοντας λέει : μνήμη Ram 3,6 από 8 Gb. Ξαναρώτησα φίλους επαγγελματίες ... τίποτα !!! Μπήκα λοιπόν εκεί που μπήκα μη με ρωτάτε πως το λένε, και έκανα Remapping στο Chipset (;;;) !!!! Αυτό ήταν !!! Κάποια ηλίθια ενημέρωση είχε χαλάσει και τα Bios Αν κατάλαβα καλά, άλλαξε την μνήμη σε παλαιάς έκδοσης και ζοριζόταν και η CPU και η GPU. Επειδή δεν είμαι πολύ καλός στην ανάγνωση διαγνωστικών των Win έχω πάντα το Everest της Lavalys και έβλεπα κάποιες θερμοκρασίες κλπ

EviLTwiN
15-03-18, 15:59
Κατάλαβα μπλέξιμο χαχαχα ευχαριστώ καταρχάς που διάβασες όλο το μήνυμα, σε μένα το θέμα είναι σίγουρα τροφοδοτικό γιατί έκανε τα ίδια και στον αδερφό μου, το έβαλα το ίδιο τροφοδοτικό σε ένα πιο low pc και δούλευε κανονικά, νιώθω πως κάπως έχει χαμηλώσει η ισχύ που παράγει η κάτι με πυκνωτές εξόδου, ελπίζω να βρεθεί και κάποιος άλλος να απαντήσει γιατί αναγκαστικά πρέπει να κάψω το μυαλό μου.. -_- χχαχα

nikosp
15-03-18, 17:05
Θέλεις απλά ένα καινούργιο τροφοδοτικό κατάλληλο για την ισχύ που απαιτεί το PC σου

ΜαστροΤζεπέτο
15-03-18, 17:40
Θέλεις απλά ένα καινούργιο τροφοδοτικό κατάλληλο για την ισχύ που απαιτεί το PC σου Μα δεν είναι μικρό αυτό που έχει , εκτός κι αν είναι για παιχνίδια και τα "φτύνει" .....

EviLTwiN
15-03-18, 18:28
Όπως γράφω και στην αρχή του θέματος το pc δούλευε κανονικά σε μαξ χρήση, και μέσα σε 2 βδομάδες έφτασε να πηγαίνει στην εκκίνηση των windows και να κάνει ρεσταρτ, κάποιο εξάρτημα μέσα στο τροφοδοτικό έχει εξασθενίσει, τι μπορεί να είναι αυτό το εξάρτημα και που μπορώ να προσανατολιστώ?

nestoras
15-03-18, 18:34
Ψηφιζω να αλλαξεις ολους τους πυκνωτες εξοδου... Θες κολητηρι "τουμπανο" γιατι συνηθως εχει πολυ χαλκο και κολληση, ειδικα στο ground σε εκεινο το σημειο. Προσοχη, στην πολικοτητα και στην ταση λειτουργιας του καθε πυκνωτη (και στη χωρητικοτητα επισης).


Με την ευκαιρια να το καθαρισεις και καλα!

ΜαστροΤζεπέτο
15-03-18, 18:41
Εμμένω στις ενημερώσεις των Windows, μπορεί κάτι να άλλαξαν που δεν είναι άμεσα ορατό, όπως αυτό που είχα πάθει εγώ. Ας δει τις ιδιότητες υπολογιστή δεξί κλικ πάνω στο εικονίδιο του "ο υπολογιστής μου". .....

apilot
15-03-18, 18:45
Συμφωνώ με τον Παναγιώτη για πυκνωτές το βλέπω να φταίει.

EviLTwiN
15-03-18, 19:05
Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου και γω για εκεί το πήγαινα άλλα με προβληματίζει που δεν είναι φουσκωμένοι ή κάτι τέτοιο, περιττό να πω ότι μέτρησα έναν ο οποίος δήλωνε 2200uF και μου έβγαζε 3000kati uF και 2 μικρά varistor εκεί κοντά από 1000pF που έπρεπε να είναι περίπου έδειχνε 3000uF επίσης, υπέθεσα ότι πιθανόν να πρέπει να βγούνε από το κύκλωμα τι να πω, όσο για τις ενημερώσεις μαστροτζεπετο, έγραψα ότι το τροφοδοτικό το είχε ο αδερφός μου στο pc του πριν το πάρω εγώ και έκανε τα ίδια, οπότε απορρίπτουμε το θέμα των windows, επίσης όταν έχω ένα μοσφετ να μου δείχνει τιμή περίπου 500, και ένα άλλο τιμή στα 100 κάτι, είναι φυσιολογικό η απλώς έτσι είναι φτιαγμένο?

nikosp
15-03-18, 20:07
Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου και γω για εκεί το πήγαινα άλλα με προβληματίζει που δεν είναι φουσκωμένοι ή κάτι τέτοιο, περιττό να πω ότι μέτρησα έναν ο οποίος δήλωνε 2200uF και μου έβγαζε 3000kati uF και 2 μικρά varistor εκεί κοντά από 1000pF που έπρεπε να είναι περίπου έδειχνε 3000uF επίσης, υπέθεσα ότι πιθανόν να πρέπει να βγούνε από το κύκλωμα τι να πω, όσο για τις ενημερώσεις μαστροτζεπετο, έγραψα ότι το τροφοδοτικό το είχε ο αδερφός μου στο pc του πριν το πάρω εγώ και έκανε τα ίδια, οπότε απορρίπτουμε το θέμα των windows, επίσης όταν έχω ένα μοσφετ να μου δείχνει τιμή περίπου 500, και ένα άλλο τιμή στα 100 κάτι, είναι φυσιολογικό η απλώς έτσι είναι φτιαγμένο?

Οταν μετράς ένα εξάρτημα πρέπει να είναι ξεκολημένο απο το υπόλοιπο κύκλωμα
Δέν μας λές όμως το PC σου τι είναι διότι απο τα γραφόμενα σου το τροφοδοτικό σου μάλλον είναι ΟΚ και απλά θές ενα μεγαλύτερο απο την στιγμή που σε άλλο PC δουλεύει κανονικά

Fire Doger
15-03-18, 20:17
...Επειδή είμαι γνώστης στο service συσκευών...

περιττό να πω ότι μέτρησα έναν ο οποίος δήλωνε 2200uF και μου έβγαζε 3000kati uF και 2 μικρά varistor εκεί κοντά από 1000pF που έπρεπε να είναι περίπου έδειχνε 3000uF επίσης, υπέθεσα ότι πιθανόν να πρέπει να βγούνε από το κύκλωμα τι να πω
Πες μου πως θα μετρήσεις μόνο τον 1 πυκνωτή στο παρακάτω κύκλωμα.
https://i.imgur.com/RVhzaUX.png

επίσης όταν έχω ένα μοσφετ να μου δείχνει τιμή περίπου 500, και ένα άλλο τιμή στα 100 κάτι
500 τι? 100 τι? φασόλια? Τι μοσφετ είναι? Πώς το μέτρησες? Και αυτό στο κύκλωμα?
Ότι και αν μετράς το datasheet αναγράφει την τιμή ή την βρίσκεις στο περίπου στα γραφήματα.

Δεν φταίνε τα φετ, αρπαγμένους πυκνωτές έχει, και δεν είναι θέμα χωρητικότητας αλλά ESR.


*Γιατί δεν πήγε στο howtofixit? Μαϊμού μεταγραφή κάναμε:001_rolleyes:

eleCtroAsxetos
15-03-18, 20:22
Ειναι ορισμένες συμπεριφορές που συχνα ειναι ενδειξεις συγκεκριμένων προβλημάτων. Πχ μπλε οθονες συχνα, κολληματα του ποντικιου σε μορφη να κολλανε τα πάντα και η οθονη να μενει ανοιχτη χωρις να κλεινει το πισι, κλεισιματα του υπολογιστη σα να βγαζουμε την πριζα ειναι ενδειξεις προβληματος στη μητρικη-ram-πυκνωτες μητρικης ειδικα αυτοι γυρω απο northbridge-pci express. Ειδικα το αποτομο κλεισιμο σα να βγαζουμε την πριζα σημαινει συχνα υπερθερμανση cpu-northbridge-gpu οπου υπαρχουν και αισθητηρες θερμοκρασιας εσωτερικα που δινουν εντολη για κλεισιμο.

Επανεκκίνηση του υπολογιστη σε μορφη σα να παταμε reset και αμεση επανεκιννηση μπορει δυστυχώς να οφείλεται και σε προβλημα των windows και τη λανθασμενη συνεργασια του με το hardware-ram αλλα ειναι και τυπικοτατο συμπτωμα λανθασμενης τασης στην εισοδο της μητρικης που σημαινει σφαλμα του τροφοδοτικου. Τις τασεις τις ελεγχει και το τροφοδοτικο και η μητρικη, και ειδικα την ταση των 5V και στην 3.3 εχει πολυ πολυ μικρες ανοχες. Νομιζω ειδικα για την 3.3 αν ανιχνευτει διακύμανση μεγαλυτερη των 0.1V εστω και στιγμιαια προκαλει επανεκιννηση.

EviLTwiN
15-03-18, 20:36
Φίλε όταν λέω είμαι γνώστης εννοώ ότι ξέρω κάποια πράγματα όχι τα πάντα, επίσης δεν πρέπει πάντα να είναι όλα ξεκολλημένα υπάρχουν εξαρτήματα που μπορείς να τα μετρήσεις όταν είναι στο κύκλωμα, υπάρχουν και άλλα που πρέπει να αφαιρεθούν, και να φασόλια :) όπως και να χει ευχαριστώ για τη βοήθεια ! Επίσης στο pc του αδερφού μου που ήταν μόνο 400W έκανε πάλι τα ίδια!

nikosp
15-03-18, 20:52
Φίλε όταν λέω είμαι γνώστης εννοώ ότι ξέρω κάποια πράγματα όχι τα πάντα, επίσης δεν πρέπει πάντα να είναι όλα ξεκολλημένα υπάρχουν εξαρτήματα που μπορείς να τα μετρήσεις όταν είναι στο κύκλωμα, υπάρχουν και άλλα που πρέπει να αφαιρεθούν, και να φασόλια :) όπως και να χει ευχαριστώ για τη βοήθεια ! Επίσης στο pc του αδερφού μου που ήταν μόνο 400W έκανε πάλι τα ίδια!
Κανένα εξάρτημα δέν μετρηέται όταν είναι απάνω στο τυπωμένο γιατί παράλληλα με αυτό μετράς και άλλα πολλά που είναι συνδεδεμένα μαζύ του

Fire Doger
15-03-18, 22:11
Γνώστης είναι αυτός που γνωρίζει κάτι καλά (συνώνυμο του ειδικός) (wiki (https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%82)) Μάλλον γνώριμος εννοούσες.
Βασικά πράγματα είναι αυτά. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ξεκολλήσεις μόνο το 1 πόδι έτσι ώστε να είναι στον αέρα.

Φυσικά και σε πολλές περιπτώσεις μπορείς να πάρεις μέτρηση* αλλά είναι υποχρεωτικό να έχεις σχηματικό (είτε μερικό είτε ολόκληρο) και συνήθως η απόκλιση είναι μεγάλη αλλά αρκεί για να κατευθυνθείς προς το σημείο της βλάβης.
Το να μετράς πυκνωτή στην έξοδο τροφοδοτικού με 30+ πυκνωτές γύρο του ο ένας πάνω στον άλλο και να σου φαίνεται περίεργο που είναι 1mF μεγαλύτερος δείχνει ότι είσαι αρχάριος (τουλάχιστον σε αυτόν τον τομέα βλαβών).
Και στα σημείωσα γιατί εσύ συστήθηκες ως γνώστης και αυτά είναι βασικά σε μία επισκευή. Αν συνεχίσεις να μετράς έτσι δεν θα βγάλεις άκρη.

*Ενδείκνυται να πάρεις μια αρχική μέτρηση πριν αρχίσεις και ξεκολλάς τα εξαρτήματα αλλά πρέπει να ξέρεις και πως να μετρήσεις κάθε βλάβη και το είδος τις βλάβης που μπορεί να είναι μετρήσιμο με το όργανο μέτρησης

EviLTwiN
16-03-18, 00:48
Συγχωρέστε με για την λέξη γνώστης λοιπόν ας πούμε γνώριμος όπως είπε ο Στέφανος, όπως και να έχει ευχαριστώ με προσανατολίσατε αρκετά, περιττό να πω ότι είμαι 20 χρονών και ότι ξέρω το ξέρω από μόνος μου, προγραμματιστής και τεχνικός γενικώς δηλώνω στην ηλεκτρονική εισχώρησα πριν 3 χρόνια τουλάχιστον οπότε είναι λογικό να έχω κενά. Και πάλι ευχαριστώ!

betacord85
16-03-18, 00:51
και να δειτε που θα αλλαξει καμια 10αρια πυκνωτες και τελικα η βλαβη θα ειναι στην Motherboard...βαλε σεσουαρ να δουμε τι κανει

EviLTwiN
16-03-18, 12:17
χαχαχαχα μη με τρελαίνεις πριν αρχίσω καν χαχχα, όχι ντάξει το τροφ έχει το πρόβλημα σίγουρα, τώρα θα δείξει η νεκροψία, θα σας γράψω όταν καταφέρω να το φτιάξω.

p270
16-03-18, 12:58
απο οτι διαβασα στο πρωτο ποστ που εχεις κανει το τροφοδοτικο που σου εδωσαν εκανε τα ιδια κολπα και σε αλλο pc η κανω λαθος; αν ειναι ετσι ολα τα αλλα που εχουν γραφτει δεν εχουν νοημα το τροφοδοτικο εχει θεμα τωρα αν αξιζει να το ψαξεις το ξερεις μονο εσυ

EviLTwiN
16-03-18, 13:19
απο οτι διαβασα στο πρωτο ποστ που εχεις κανει το τροφοδοτικο που σου εδωσαν εκανε τα ιδια κολπα και σε αλλο pc η κανω λαθος; αν ειναι ετσι ολα τα αλλα που εχουν γραφτει δεν εχουν νοημα το τροφοδοτικο εχει θεμα τωρα αν αξιζει να το ψαξεις το ξερεις μονο εσυ
Ναι φίλε μου όπως κατάλαβες, ευτυχώς δηλαδή που το είπες γιατί μερικοί δεν κατάλαβαν αυτό που έγραψα :001_tt2:

nick1974
16-03-18, 13:59
Μαριε καλως ηρθες.
Γενικα τα παλμοτροφοδοτικα εχουν ημερομηνια ληξης (οι πυκνωτες κλαταρουν) και οταν αρχισουν τα κουλα αποκτουν ημερομηνια ληξης και ολα τα υπολοιπα που τροφοδοτουνται απ αυτα (συνηθως η mobo).
Προσωπικα σε καμια περιπτωση δε θα το χρησιμοποιουσα στον υπολογιστη μου αυτο το πραμα. Ετσι κι αλλιως ενα καλο τροφοδοτικο το βρισκεις και με 100-150 ευρω.
Οταν με το καλο κλαταρουν οι πυκνωτες τους, αν θες ντε και καλα να το επισκευασεις θα πρεπει να βρεισ ΙΑΠΩΝΙΚΟΥΣ πυκνωτες με τον ειδικο ηλεκτρολυτη που φορανε ΟΛΑ τα τροφοδοτικα υπολογιστων (κι επειδη πρεπει να τους παραγγελεις, να τους βρεις σε ποσοτητα λιανικης, να τους πληρωσεις πανακριβα και να περιμενεις και κανα τριμηνο να σου ρθουν απλα το πας ανακυκλωση). ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο αν βαλεις σε πυκνωτη ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ (βαζοντας απλους πυκνωτες εμποριου υποβιβαζεις την ποιοτητα του τροφοδοτικου σου σε χειροτερη ποιοτητα κι απ αυτη κατι turbox, deer και λοιπα σκουπιδια που κυκλοφορουν ).
Ειδικα αν εχεις καλο rig και καμια καλη η εστω και καλουτσικη καρτα γραφικων δε θα πρεπε να σκεφτεις καν να πλησιασεις αυτο το χαλασμενο πραμα στον υπολογιστη σου.
Τωρα αν εχεις τιποτα celeron με φθηνιαρικα parts υπολογιστη γραφειου χωρις καρτα γραφικων κτλ παλι καλυτερα θα ταν να πας σε ενα αντιστοιχο φθηνο τροφοδοτικο (οχι no name σκουπιδι, υπαρχουν και παμφθηνα τροφοδοτικα καλων brands) παρα να πειραματιζεσαι με κατι που εχει φαει τα ψωμια του.
Η cooler master δινει warranty 5 η 10 χρονια αναλογα το μοντελο. Αν βρισκεται ακομα σε εγγυηση επρεπε να το πας σε αυτους να σου το φτιαξουν και να σου βαλουν τους σωστους πυκνωτες (παει παλι κανα μηνα το ελαχιστο η ιστορια επειδη ουτε αυτοι εχουν στοκ πυκνωτων Ελλαδα αλλα θα σου διναν ενα αντιστοιχο να κανεις τη δουλεια σου για οσο χρονο το κρατανε).
Απ τη στιγμη που το ανοιξες ετσι κι αλλιως την εχασε την εγγυηση, αλλα δε χανεις τιποτα να τους ρωτησεις ποσο παει η επισκευη για ολικη αντικατασταση πυκνωτων (θεωρω δε θα συμφερει, αλλα η ερωτηση ειναι τζαμπα).
Αν τωρα εχει περασει το χρονο της εγγυησης δεν αξιζει ετσι κι αλλιως να ασχοληθεις με κατι τοσο παλιο.
Στα μονα τροφοδοτικα υπολογιστη που θα συνεφερε οποιαδηποτε τετοιου ειδους επισκευη χωρις να υπαρχει ρισκο για τα υπολοιπα parts ειναι τα linear power supplys (που ειναι ειδικη κατηγορια και δεν ειναι παλμοτροφοδοτικα αλλα κανονικα τροφοδοτικα με μετασχηματιστη κι εχουν κανα χιλιαρικο το φθηνοτερο). Σε κανενα αλλο.
btw αυτη η εποχη δεν ειναι και τοσο κακη για αγορα τροφοδοτικου, και -αν εχεις καποιο αξιοπρεπες rig η αν σκεφτεσαι να αποκτησεις - παιζουν και προσφορες που μπορεις να παρεις κι ενα καλο αν θες και να το χεις 5-10 χρονια... Για καρτες γραφικων και μνημες δεν ειναι να αγοραζεις

ΜαστροΤζεπέτο
16-03-18, 16:05
... τα παλμοτροφοδοτικα εχουν ημερομηνια ληξης (οι πυκνωτες κλαταρουν) και οταν αρχισουν τα κουλα αποκτουν ημερομηνια ληξης Αλήθεια μια που το λές αυτό, όταν βάλεις μεγαλύτερους πυκνωτές, αν έχεις χώρο, βελτιώνεται το ESR ;;;

nick1974
16-03-18, 22:01
Αλήθεια μια που το λές αυτό, όταν βάλεις μεγαλύτερους πυκνωτές, αν έχεις χώρο, βελτιώνεται το ESR ;;;Αν βρεις σωστούς πυκνωτές Ιαπωνίας ναι. Αν είναι να βάλεις εμπορίου, ναι μεν θα βελτιωθεί προσωρινά αλλά δεν έχουν ζωή.
Επιπλέον πρέπει να βρεις κι ένα τρόπο να μη μπαίνουν απότομα όλοι μαζί στο κύκλωμα και σου φορτώνουν την έξοδο.
Αν δεν θες να σκάσεις ένα χιλιάρικο για linear power supply μια ωραία ενδιαμεση λύση είναι να βάλεις τσοκακια στις εξόδους των 12 και των 5 βολτ και να βάλεις μετά καμία δεκαριά πυκνωτές φιλμ των 100μf (δοκιμασμένα στον παλμογράφο παίρνεις ίδιο σήμα σα να ειχες linear) αλλά βέβαια αυτό απαιτεί ΠΟΛΥ χώρο μια και φιλμ πυκνωτές σε τέτοιες χωρητικότητες βρίσκεις μόνο βιομηχανικής χρήσης στα 450V που είναι τεράστιοι (βγαίνει όσο ένας δεύτερος πύργος) κάτι που σε πολλούς ίσως να μην πολυαρεσει (προσωπικά όχι απλά δεν έχω κόλλημα αλλά και δωμάτιο ολόκληρο να ήταν θα μου άρεσε ακόμα περισσότερο).
Προσεχώς θα γίνει παρουσίαση τέτοιου project και εδώ (όταν φτιαχτει το νέο μου diy case και μαζευτεί γιατί τώρα είναι "ελαφρώς" χύμα στο κύμα [emoji23] σε αγοραστο bench case, με υδροψυξεις και σκληρούς κυριολεκτικά να κρέμονται εκτός case κτλ κτλ)

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

EviLTwiN
16-03-18, 22:44
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, αν και εγώ από πείσμα και μόνο θα επειδή έχω ένα άλλο τροφοδοτικό με καμένο πυκνωτή πολυπροπυλενίου , τσοκ, δίοδο , 2 αντιστάσεις και τρέχα γύρευε θα βγάλω πυκνωτές από κει ελπίζοντας να είναι ποιοτικοί, τουλάχιστον αυτό που με νοιάζει είναι να βρω ότι όντως έφταιγαν οι πυκνωτές, έχω τρελό πείσμα σε τέτοια πράγματα, μπορεί να είμαι τρελός το ξέρω χδ θα σας ενημερώσω πάντως ελπίζοντας να έχω καλά νέα, αλλιώς κράξτε ελεύθερα χαχα :biggrin:

nick1974
17-03-18, 00:01
αν βγαλεις απο τροφοδοτικο αν ειναι σε καλη κατασταση θα πετυχει (στο 90% των βλαβων σε τροφοδοτικα και στο 80% των mobo το θεμα ειναι οι πυκνωτες).
Η επομενη βλαβη που παθαινει το τροφοδοτικο -αλλα δεν ισχυει στην δικη σου περιπτωση- ειναι το βαριστορ

klik
17-03-18, 01:11
Αν ειναι σαν τα coolm που εχω συναντησει, αλλαξε μονο εναν πυκνωτη 2200μ που ειναι μονος του αναμεσα στις δυο μεγαλες ψυκτρες. Ειναι υπευθυνος γισ την τροφοδοσια του pwm και των 5vsb.
Απο πυκνωτες προτιμω panasonic, niccippon ή epkos

EviLTwiN
17-03-18, 15:36
https://www.google.gr/search?q=cq-25b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwihh8b9rPPZAhUkb5oKHb4yA3kQ_AUICygC&biw=1360&bih=662#imgrc=ZGoEk-crCFqOiM:Ξέρει κανείς τι είναι αυτό το πράγμα? υποθέτω κάποιο είδος τσοκ, στη θέση που βρίσκεται πάντως σε σύγκριση με το άλλο μου τροφοδοτικό υπάρχει ένα τσοκ, επίσης να ενημερώσω ότι 3 πυκνωτές εξόδου είχαν παραπάνω χωρητικότητα απότι έπρεπε, συνεχίζω ακάθεκτος.

klik
17-03-18, 17:05
https://www.google.gr/search?q=cq-25b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwihh8b9rPPZAhUkb5oKHb4yA3kQ_AUICygC&biw=1360&bih=662#imgrc=ZGoEk-crCFqOiM:Ξέρει κανείς τι είναι αυτό το πράγμα? πηνίο για pfc ίσως


επίσης να ενημερώσω ότι 3 πυκνωτές εξόδου είχαν παραπάνω χωρητικότητα απότι έπρεπε, συνεχίζω ακάθεκτος.
so f@cking what?
Αυτό δεν σημαίνει ότι οι πυκνωτές είναι καλοί αλλά ούτε και κακοί.

nick1974
17-03-18, 17:27
Αν ειναι σαν τα coolm που εχω συναντησει, αλλαξε μονο εναν πυκνωτη 2200μ που ειναι μονος του αναμεσα στις δυο μεγαλες ψυκτρες. Ειναι υπευθυνος γισ την τροφοδοσια του pwm και των 5vsb.
Απο πυκνωτες προτιμω panasonic, niccippon ή epkos

Βρισκεις epcos και Panasonic Ελλαδα? Αν ναι απο που? (ξερω οτι στο ACDCshop εχει καποια κομματια αλλα ποικιλια για να βρεις αυτο που θες δεν εχω βρει)
γενικα θα με ενδιεφερε αν υπαρχει καποιο μαγαζι να εχει μεγαλη ποικιλια σε ετοιμοπαραδοτο στοκ (οχι μονο ηλεκτρολυτικους)

klik
17-03-18, 17:34
Παραγγελία απο MAR Electronics ή από Mouser. Στοκ δεν έχει κανένας πια, δεν αξίζει τον κόπο.

nick1974
17-03-18, 17:36
σορρυ για το offtopic αλλα απο mouser ποσο καιρο κανει να ερθουν?

klik
17-03-18, 17:44
σορρυ για το offtopic αλλα απο mouser ποσο καιρο κανει να ερθουν?
5 με 8 μέρες

nick1974
17-03-18, 18:06
ευχαριστω πολυ. :001_rolleyes:

picdev
17-03-18, 20:20
5-8 μέρες δεν ειναι λίγο τραβηγμένο ? αντε να πάει 4 αντί για 3

klik
17-03-18, 21:23
Στα δωρεαν μεταφορικα λογω 70ρικου+, ερχετε με ταχυδρομείο (οδικώς) στις 4 με 5 μερες Αθηνα (το βλεπω στο tracking), φευγουν την επομενη για Θεσσαλονίκη και την επομενη(!) φτάνουν για παράδοση

picdev
17-03-18, 21:26
Α klik δεν το ξέρω εγώ γεμίζω το καλάθι , αλλά έρχεται με κούριερ πάλι νομίζω με δωρεάν μεταφορικά

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

EviLTwiN
26-03-18, 15:13
Καλησπέρα φίλοι, σήμερα έκανα την αλλαγή πυκνωτών, άλλαξα τους 2 16βολτους στα 2200μF , έναν 2200μF 10βολτο και 2 μικρούς 16ν στα 100μF έβαλα το μηχάνημα στο σύστημα και δουλεύει ρολόι προς το παρόν, τον ζορίζω μέχρι να πεθάνει και σκύλος δεν κλείνει με τίποτα.. τώρα θα δείξειι :D Ευχαριστώ όλους για τις ιδέες τώρα θα δείξει.

Leonardo
30-06-18, 20:38
Θέλεις απλά ένα καινούργιο τροφοδοτικό κατάλληλο για την ισχύ που απαιτεί το PC σου

Τα 700watt ειναι αρκετα για ενα gaming PC. Μονο τα πολυ τουμπανα PC gaming για τρελες απαιτησεις που ειναι, μονο αυτα χρειαζονται δυνατο τροφοδοτικο.

Και εγω πυκνωτες θα ψηφισα, παντα αυτοι κανουν τις ζημιες... :P