PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρέωση ηλεκτρολόγου ?



7akis
25-03-18, 18:48
Γεια χαρά στην παρέα ,
θέλω να ρωτήσω το κόστος σε υλικά και εργασία στο σπίτι μου για αλλαγή στα καλώδια και ασφάλειες σε μονοφασική παροχή ,
το σπίτι ειναι δυάρι παλιό 60τμ και οι γραμμές των πριζών ειναι 1,5 , του θερμοσίφωνα 2,5 καλώδιο , κουζίνα 4 και σύνολο πριζών 10 , ο λόγος που κάνω την αλλαγή ειναι γιατί θα προσθέτουν και 3 κλιματιστικά δυο 9αρια ένα 12 και ευκαιρία να τα αλλάξω και στα υπόλοιπα (εκτός φώτα) καλώδια
μεχρι στιγμής και με αυτά τα καλώδια ποτέ δεν αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα (πολύ σπάνια με την ηλεκτρική σκούπα αλλά οκ)
ο πίνακας ειναι ένας μεταλλικός δυο σειρών 10+10 θέσεων (αρκετός πιστευω) δεν θα τον αλλάξω , έχει 3 ασφάλειες 10Α φώτα πρίζες λέβητας , μια 16 θερμοσίφωνα μια διπλή 20 κουζίνα , τρία φωτάκια , ρελέ και μια γενική 32 , ( πριν 10 χρόνια είχα ξανά αλλάξει ασφάλειες)
παιδιά πόσο πιστεύετε θα ειναι το κόστος?

ΗΝ1984
25-03-18, 20:45
Παρουσίασε μας τις τιμές από τις πρόσφορες που σίγουρα έχεις ήδη πάρει, να συζητήσουμε.

Panoss
25-03-18, 21:16
τις πρόσφορες που σίγουρα έχεις ήδη πάρει,.
Αυτό πώς το ξέρεις;

ΗΝ1984
25-03-18, 21:27
Έχω το χάρισμα.

7akis
25-03-18, 21:45
Παρουσίασε μας τις τιμές από τις πρόσφορες που σίγουρα έχεις ήδη πάρει, να συζητήσουμε.


Λες να είχα ΤΙΣ προσφορές και να μην ΤΙΣ αναφέρω ?:lool:
λοιπόν αν θες να απαντήσεις στο νήμα απάντησε χωρίς ''υπονοούμενα'' , μην μου το ''χαλάς'',
δεν εχω σκοπό να μπω εδώ μέσα και να φέρω αναστάτωση από τα πρώτα μου ποσταρίσματα
θέλω μια γνώμη για είμαι προετοιμασμένος :w00t:

υγ. ακόμα μια γραμμή έχει για πλυντήριο με 16αρα( την είχαμε προσθέσει επιπλέον) και οι ασφάλειες τον πριζών ειναι 2

7akis
25-03-18, 22:00
Έχω το χάρισμα.

Χαρισματικέ , το σπίτι ειναι εξοχικό στο οποίο πάνε τα παιδιά μου κάνα Σαββατοκύριακο
εγώ θα πάω το Πάσχα (για το χαμαλίκι ) να βρω ηλεκτρολόγο :wiink:

stam1982
25-03-18, 22:11
Χωρις να εχει καποιος εικονα εκ του συνεγγυς ειναι δυσκολο να βγαλει προσφορα.

7akis
25-03-18, 22:21
Χωρις να εχει καποιος εικονα εκ του συνεγγυς ειναι δυσκολο να βγαλει προσφορα.

Δεν διαφωνώ ,
απλά πάνω κάτω ένας μπούσουλας , αν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω πχ για μέτρα αποστάσεις κτλ μπορώ να σου πω!

xristos2
25-03-18, 22:37
ειμαι επαγγελματιας αλλα οχι ηλεκτρολογος.
για αυτο ξερω καλα, οτι
σε εργασιες που θελουν ΜΑΣΤΟΡΑ και μερεμετια δεν γινονται τετοια πραγματα εξ αποστασεως.
οποιος το δοκιμασει, ειναι ανευθυνος η προς τον πελατη η προς το μαγαζι του

vasilisd
25-03-18, 22:59
Κάλεσε ένα ηλεκτρολόγο να μιλήσετε, να δεί την δουλειά και θα σου βγάλει προσφορά χωρίς κανένα κόστος. Από εδώ μη περιμένεις ο κάθε ένας να μυρίσει τα νύχια του, κάθε δουλειά είναι διαφορετική με τις δικές της ιδιαιτερότητες και δυσκολίες. Εκτός και αν θέλεις απαντήσεις της τάξης "από 500€ έως 10000€"

Panoss
25-03-18, 23:15
Έχω το χάρισμα.
Άρα ξέρεις και τις τιμές που του δώσανε, οπότε τι ρωτάς;

ΗΝ1984
25-03-18, 23:27
Άρα ξέρεις και τις τιμές που του δώσανε, οπότε τι ρωτάς;

Είδες κάπου να ρωτάω κάτι;

Panoss
26-03-18, 07:04
Παρουσίασε μας τις τιμές από τις πρόσφορες που σίγουρα έχεις ήδη πάρει, να συζητήσουμε.
Εδώ να υποθέσω; δεν ρωτάς τι τιμές του δώσανε...:blink:

lepouras
26-03-18, 08:47
Εδώ να υποθέσω; δεν ρωτάς τι τιμές του δώσανε...:blink:
έλα ρε Πάνιο. μην ψάχνεις τρίχα για τριχιά.

vasilllis
26-03-18, 08:53
2500 €.Ολα περασμενα.

ΥΓ για να εχουμε να λεμε κατι σημερα.

lepouras
26-03-18, 09:00
2500 €.Ολα περασμενα.

ΥΓ για να εχουμε να λεμε κατι σημερα.
3500 γιατί δεν προλαβαίνω τώρα.

7akis
26-03-18, 09:45
Εντάξει ρε παλικάρια είπαμε ότι το σωστό ειναι να έρθει από κοντά αλλά μην το αναγάγουμε και σε ''εργοτάξιο''
ούτε σκαψίματα ζήτησα ούτε μερεμέτια , θα ξηλώσουμε τα 1,5 και θα ρίξει τα 2,5 για τις πρίζες , άντε να αλλάξουμε της κουζίνας και του θερμοσίφωνα και να βάλουμε και κάποιες ασφάλειες παραπάνω , φώτα διακόπτες δεν θα πειράξουμε και θα ξαναχρησιμοποιήσουμε ότι ειναι δυνατόν να ξαναδουλέψει ,
παιδιά συγνώμη για το πρόχειρο σχέδιο .
73041

lepouras
26-03-18, 10:33
οπότε γιατί ρωτάς τιμή και δεν λες την τιμή που θα ήθελες εσύ. ή μήπως τελικά πήρες πράγματι προσφορές ..................

klik
26-03-18, 10:34
ούτε σκαψίματα ζήτησα ούτε μερεμέτια , θα ξηλώσουμε τα 1,5 και θα ρίξει τα 2,5 για τις πρίζες , άντε να αλλάξουμε της κουζίνας και του θερμοσίφωνα και να βάλουμε και κάποιες ασφάλειες παραπάνω , φώτα διακόπτες δεν θα πειράξουμε και θα ξαναχρησιμοποιήσουμε ότι ειναι δυνατόν να ξαναδουλέψει ,
παιδιά συγνώμη για το πρόχειρο σχέδιο .
73041
εσυ εισαι σιγουρος οτι θα χωρεσουν τα 2,5 στις σωληνες που ηταν τα 1,5; Και αντε στις καθετες σωλήνες να χωρέσουν, στις οριζόντιες;
Ότι τα δωματια ηταν σωστα κατανεμημένα; Ότι δεν είχε ένα καλώδιο για φωτα και 5 πριζες;
τις παραπανω ασφαλειες δεν θα τις βαλει σε καλωδια; απο που θα χωρεσουν αυτα;
η κεντρικη γραμμη σου τι διατομή έχει;

chip
26-03-18, 10:38
Εντάξει ρε παλικάρια είπαμε ότι το σωστό ειναι να έρθει από κοντά αλλά μην το αναγάγουμε και σε ''εργοτάξιο''
ούτε σκαψίματα ζήτησα ούτε μερεμέτια , θα ξηλώσουμε τα 1,5 και θα ρίξει τα 2,5 για τις πρίζες , άντε να αλλάξουμε της κουζίνας και του θερμοσίφωνα και να βάλουμε και κάποιες ασφάλειες παραπάνω , φώτα διακόπτες δεν θα πειράξουμε και θα ξαναχρησιμοποιήσουμε ότι ειναι δυνατόν να ξαναδουλέψει ,
παιδιά συγνώμη για το πρόχειρο σχέδιο .
73041

και είναι σίγουρο ότι θα έχει χώρο στους σωλήνες να περάσουν τα πιο χοντρά καλώδια?
για να ξαναχρησιμοποιήσει ότι είναι δυνατόν να ξαναδουλέψει θα πρέπει να δει τί είναι δυνατόν να ξαναδουλέψει...
εκτός του ότι στα ηλεκτρολογικά αυτό που θεωρητικά είναι απλό μπορεί στην πράξη να σου πάρει και το διπλάσιο ή και τριπλάσιο χρόνο απ ότι κανονικά κάνεις...

vasilllis
26-03-18, 10:58
Εντάξει ρε παλικάρια είπαμε ότι το σωστό ειναι να έρθει από κοντά αλλά μην το αναγάγουμε και σε ''εργοτάξιο''
ούτε σκαψίματα ζήτησα ούτε μερεμέτια , θα ξηλώσουμε τα 1,5 και θα ρίξει τα 2,5 για τις πρίζες , άντε να αλλάξουμε της κουζίνας και του θερμοσίφωνα και να βάλουμε και κάποιες ασφάλειες παραπάνω , φώτα διακόπτες δεν θα πειράξουμε και θα ξαναχρησιμοποιήσουμε ότι ειναι δυνατόν να ξαναδουλέψει ,
παιδιά συγνώμη για το πρόχειρο σχέδιο .
73041

Εαν χωρανε στην υπαρχων σωληνωση δεν θα χρειαστει σκαψιμο ,παρα μονο για νεα κουτια και κατεβατα στις νεες πριζες.Αν δεν χωραει θα χρειαστει σκαψιμο εξ αρχης.
Να υποκλογιστει και αυτα που δεν εχετε δει παρατηρησει και θα χρειαστουνν αντικατασταση.
Δεν ειδα πουθενα να συζηταμε για ρελε.
Ουτε για νεα γειωση-μετρηση κλπ
ΥΔΕ?θα γινει?
καταλαβαινω οτι οι καιροι ειναι δυσκολοι.

Αποχωρω απο την προσφορα μου,προχωρηστε στην επομενη συμφερουσα προσφορα #16


ΥΓ2. Γιαννη να σου δωσω ενα τραπ.λογαριασμο για .........ξερεις εσυ.
Δεν ει

Ηλιας Α
26-03-18, 13:45
Εντάξει ρε παλικάρια είπαμε ότι το σωστό ειναι να έρθει από κοντά αλλά μην το αναγάγουμε και σε ''εργοτάξιο''
ούτε σκαψίματα ζήτησα ούτε μερεμέτια , θα ξηλώσουμε τα 1,5 και θα ρίξει τα 2,5 για τις πρίζες , άντε να αλλάξουμε της κουζίνας και του θερμοσίφωνα και να βάλουμε και κάποιες ασφάλειες παραπάνω , φώτα διακόπτες δεν θα πειράξουμε και θα ξαναχρησιμοποιήσουμε ότι ειναι δυνατόν να ξαναδουλέψει ,
παιδιά συγνώμη για το πρόχειρο σχέδιο .
73041
<<θα ξηλώσουμε τα 1,5 και θα ρίξει τα 2,5 για τις πρίζες>>

Πολύ πιθανόν- αν όχι σίγουρα- οι πρίζες είναι στην ίδια γραμμή με τον φωτισμό, τι θα κερδίσεις αν αλλάξεις τα καλώδια των πριζών.

7akis
26-03-18, 13:45
οπότε γιατί ρωτάς τιμή και δεν λες την τιμή που θα ήθελες εσύ. ή μήπως τελικά πήρες πράγματι προσφορές ..................

Άντε πάλι με τις προφορές , πες ένα λόγο να μην αναφέρω τις τιμές αν τις είχα?
....εγώ θα σου πω ρε μάστορα τι τιμή θέλω ? ήμαρτον,
αλλά επειδή βλέπω πως δεν βγάζει το πράμα το κλείνω εδώ παιδιά , ευχαριστώ !

Panoss
26-03-18, 15:05
έλα ρε Πάνιο. μην ψάχνεις τρίχα για τριχιά.
Γιανννάκη μ' έκανες συγγενή της Πάνιας...http://www.4troxoi.gr/phpBB3/images/smilies/shifty.gif


Άντε πάλι με τις προφορές , πες ένα λόγο να μην αναφέρω τις τιμές αν τις είχα?
Έλα τώρα...πες την προσφορά...μίλα!!! http://www.sherv.net/cm/emoticons/fighting/whipping-someone-smiley-emoticon.gif

lepouras
27-03-18, 01:59
Άντε πάλι με τις προφορές , πες ένα λόγο να μην αναφέρω τις τιμές αν τις είχα?

διότι θα σου φάνηκαν ακριβά με βάση το δικό σου γούστο και ψάχνεις επιβεβαίωση για το ότι ήταν ακριβές.



....εγώ θα σου πω ρε μάστορα τι τιμή θέλω ? ήμαρτον,

μα ήδη το έκανες. σου είπανε δύο νούμερα έστω και αν το είπα χωρίς να με ενδιαφέρει και παρόλα αυτά εσύ άμεσος έκρινες ότι είναι ακριβά.

Εντάξει ρε παλικάρια είπαμε ότι το σωστό ειναι να έρθει από κοντά αλλά μην το αναγάγουμε και σε ''εργοτάξιο''
ούτε σκαψίματα ζήτησα ούτε μερεμέτια ,
αυτη την απάντηση εσυ την βλέπεις σαν το δεν θα πεις τη θέλουν οι μάστορες?

μάθετε να είστε ευθείς και ειλικρινής όπως το ζητάτε και εσείς.. πες βρε παιδιά με 1000 το πολύ 1500 δεν γίνετε η δουλειά μου? τόσα μπορώ να διαθέσω δεν έχω παραπάνω. τη μπορώ να κάνω με αυτά.

γιατί πάντα αυτή η παραμυθά του <<δεν ξέρω πόσο αλλά αυτά που ζητάς είναι πολλά>> αν δεν ξέρεις δεν είναι τίποτε πολλά. αν έχεις κάποιο νούμερο στο μυαλό σου το λες ότι μέχρι εκεί μπορώ να δώσω ή μέχρι εκεί θέλω και δεν δίνω παραπάνω και τέλος.



αλλά επειδή βλέπω πως δεν βγάζει το πράμα το κλείνω εδώ παιδιά , ευχαριστώ !
φυσικά δεν βγάζει πουθενά. να σε καλά.

lepouras
27-03-18, 02:01
Γιανννάκη μ' έκανες συγγενή της Πάνιας...http://www.4troxoi.gr/phpBB3/images/smilies/shifty.gif



μου βγήκε το ναζιάρικο παιδικό μου ύφος.. :biggrin:

7akis
27-03-18, 08:28
2500 €.Ολα περασμενα.

ΥΓ για να εχουμε να λεμε κατι σημερα.


3500 γιατί δεν προλαβαίνω τώρα.



Ευθύς και ειλικρινές απαντήσεις...

πολύ γρήγορα βγάζεις συμπεράσματα ,
καλή σου μέρα!

vasilllis
27-03-18, 08:44
Ευθύς και ειλικρινές απαντήσεις...

πολύ γρήγορα βγάζεις συμπεράσματα ,
καλή σου μέρα!

:confused1:
Δεν ειναι?δεν καταλαβα..

kioan
27-03-18, 10:49
ούτε σκαψίματα ζήτησα ούτε μερεμέτια , θα ξηλώσουμε τα 1,5 και θα ρίξει τα 2,5 για τις πρίζες , άντε να αλλάξουμε της κουζίνας και του θερμοσίφωνα και να βάλουμε και κάποιες ασφάλειες παραπάνω , φώτα διακόπτες δεν θα πειράξουμε και θα ξαναχρησιμοποιήσουμε ότι ειναι δυνατόν να ξαναδουλέψει

Με 1000 ευρώ το κάνω χωρίς καθόλου σκαψίματα και μερεμέτια, ούτε καν για το άνοιγμα σοβατισμένων κουτιών. Τα ροκάκια δικά μου.

Fixxxer
27-03-18, 13:28
Με 1000 ευρώ το κάνω χωρίς καθόλου σκαψίματα και μερεμέτια, ούτε καν για το άνοιγμα σοβατισμένων κουτιών. Τα ροκάκια δικά μου.


Me 999€ συν ροκακια και μονωτικη δικα μου...:001_tt2:


@7akis ζητησε προσφορες απο ηλεκτρολογους, χωρις αυτοψια δεν μπορει κανεις να σου δωσει προσφορα...

jimk
27-03-18, 14:12
Θα σου δωσω εγω τιμη,υλικα περιπου 300-400 ευρω και 1000 ευρω εργασια μαυρη.Αν θες αποδειξη υπολογισε αλλα 300 ευρω.
Οκ τωρα διαβασα οτι θα αλλαξεις μονο καλωδια και οχι πριζες κτλ...Η εργασια μενει στην ιδια τιμη και αυτο γιατι ειναι :001_tt2: σκοτωμενη :w00t: λογο κρισης αλλιως θα σου επαιρναν χαλαρα 2χιλ (για 2-3 μερες δουλεια θελουν να βγαλουν ολοκληρο μηνιατικο,ουτε γιατροι να ηταν) τα υλικα κοντα 200 ευρω.

lamogio
27-03-18, 14:43
999 ευρω εργασια μαυρα , συν 299 για αποδειξη......υλικα δικα σου...

johnnyb
27-03-18, 15:37
Με 1000 ευρώ το κάνω χωρίς καθόλου σκαψίματα και μερεμέτια, ούτε καν για το άνοιγμα σοβατισμένων κουτιών. Τα ροκάκια δικά μου.

Με σιριδα και σικο ποσο βγαινει ? :biggrin:

sotron1
27-03-18, 16:35
550 ευρώ, και τα κάνω όλα.

vasilllis
27-03-18, 19:14
Θα σου δωσω εγω τιμη,υλικα περιπου 300-400 ευρω και 1000 ευρω εργασια μαυρη.Αν θες αποδειξη υπολογισε αλλα 300 ευρω.
Οκ τωρα διαβασα οτι θα αλλαξεις μονο καλωδια και οχι πριζες κτλ...Η εργασια μενει στην ιδια τιμη και αυτο γιατι ειναι :001_tt2: σκοτωμενη :w00t: λογο κρισης αλλιως θα σου επαιρναν χαλαρα 2χιλ (για 2-3 μερες δουλεια θελουν να βγαλουν ολοκληρο μηνιατικο,ουτε γιατροι να ηταν) τα υλικα κοντα 200 ευρω.Κορόιδα είναι να δουλεύουν για λιγότερα;για αυτό εχουμε χεστει στα λεφτά.τραπεζες,ντιβανομπαουλα,στρώματα γεμάτα είναι.

klik
27-03-18, 22:21
550 ευρώ, και τα κάνω όλα. κατα το: με λενε λολα και τα κανω ολα :)

bapel
03-04-18, 14:32
Με σιριδα και σικο ποσο βγαινει ? :biggrin:
τι είναι η σιρίδα;

antonisfa
03-04-18, 16:06
τι Ρίναι Ξ· σιρίδα;
Η σωστή λέξη είναι "σειριδα" (ομάδα) δηλαδή και το σύκο σύκο:001_tongue:

johnnyb
03-04-18, 19:18
τι είναι η σιρίδα;

το πλακε καλωδιο ρευματος
https://www.technomat-shop.com/index.php?route=product/product&product_id=14308
https://www.technomat-shop.com/image/cache/data/KALODIA/NYIFY%20%203%CE%A71,5-250x250.jpg

street
04-04-18, 04:17
τελικα σου ηρθε κανα πμ με προσφορες ? :blink: βλεπω να την κανει καποιος την δουλεια με ενα σφυρι ενα καλεμι και τρια κατσαβιδια , ενα δοκιμαστικο ενα σταυρο και ενα ισιο .....

7akis
04-04-18, 07:37
τελικα σου ηρθε κανα πμ με προσφορες ? :blink: βλεπω να την κανει καποιος την δουλεια με ενα σφυρι ενα καλεμι και τρια κατσαβιδια , ενα δοκιμαστικο ενα σταυρο και ενα ισιο .....

Ναι ήρθαν αλλά όχι πάνω από 1000 ,
οι γραμμές τελικά χωράνε τα καλώδια γιατί είχαμε περάσει και την γραμμή την έξτρα του πλυντηρίου από πίνακα (3χ2,5) χωρίς πρόβλημα
τα καπάκια των κουτιών δεν ειναι σοβατισμένα και δεν θα μπουν νέες γραμμές για πρίζες , θα μπουν σταυροί σε αυτές που υπαρχουν χαμηλά με μπαλατεζάκια (εδώ θα χρειαστώ έναν γνώστη για τα ροκάκια):biggrin: για τα κλιματιστικά
άρα σφυροκάλεμο δεν το βλέπω να δουλεύει!

αλλά τι τα ψάχνεις επειδη θέλω καλή δουλειά μάλλον θα φωνάξω έναν που μου έδωσε 3600 προσφορά!:hammer:

johnnyb
05-04-18, 21:11
Ναι ήρθαν αλλά όχι πάνω από 1000 ,
οι γραμμές τελικά χωράνε τα καλώδια γιατί είχαμε περάσει και την γραμμή την έξτρα του πλυντηρίου από πίνακα (3χ2,5) χωρίς πρόβλημα
τα καπάκια των κουτιών δεν ειναι σοβατισμένα και δεν θα μπουν νέες γραμμές για πρίζες , θα μπουν σταυροί σε αυτές που υπαρχουν χαμηλά με μπαλατεζάκια (εδώ θα χρειαστώ έναν γνώστη για τα ροκάκια):biggrin: για τα κλιματιστικά
άρα σφυροκάλεμο δεν το βλέπω να δουλεύει!

αλλά τι τα ψάχνεις επειδη θέλω καλή δουλειά μάλλον θα φωνάξω έναν που μου έδωσε 3600 προσφορά!:hammer:

ετσι μπραβο σταυροι και μπαλαντεζακια παντου και μενει και η πριζα ελευθερη να συδεσεις κανενα σωμα καμια κουζινα κλπ

73154

κολας
05-04-18, 22:54
Αν του φαίνεται και το χιλιάρικο πολύ,μήπως να μαζευτούμε και να το κάνουμε δωρεάν όλοι?Δώρο για το πάσχα.

thomastropo
06-04-18, 08:35
Δε θα σου πάρω πάνω από 650 ευρώπουλα:001_cool:

7akis
06-04-18, 08:41
ετσι μπραβο σταυροι και μπαλαντεζακια παντου και μενει και η πριζα ελευθερη να συδεσεις κανενα σωμα καμια κουζινα κλπ

73154
μην ξεχνάς και τον θερμοσίφωνα !!!!! και αυτός επάνω !!!! γιαυτό βάζω και τα AC στην πρίζα για να εχω και παράλληλα τα ηλεκτρικά σώματα , ξέρεις για περισσότερη απόδοση στον χώρο!!!

7akis
06-04-18, 08:47
Αν του φαίνεται και το χιλιάρικο πολύ,μήπως να μαζευτούμε και να το κάνουμε δωρεάν όλοι?Δώρο για το πάσχα.



Έτσι ειναι , άμα μάθεις στο 1000αρικο μεροκάματο , κάνεις και καμιά δωρεά!!

xristos2
06-04-18, 11:04
εγω εχω καταλαβει οτι με αφορμη την οικονομικη κριση, πολλοι εχουν μαθει στο τσαμπα και στο φθηνο
βεβαια τις περισσοτερες φορες το φθηνο βγαινει πιο ακριβο.
πρεπει να εχεις μερικους μαστορους που εμπιστευεσαι και να συνεργαζεσαι με αυτους που θα σου προτεινουν και αλλους με διαφορετικες ειδικοτητες οταν χρειαστεις.
οποιος νομιζει οτι το κριτιριο ειναι μια προσφορα και μια τιμη, μπορει να παει να επενδυσει στο χρηματιστηριο μετοχες.
γενικα για να επιβιωσεις μακροχρονια χρειαζεσαι ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ αλλιως θα σου πιανουν τον κωλο συνεχεια

lepouras
06-04-18, 11:22
γιατί τώρα με αυτά που θα κάνει φθηνά του βγαίνει? θα κάνει λιγότερη δουλειά και θα πληρώσει περισσότερα αναλογικά. αλλά αν έχεις μάθει να κοιτάς μόνο στο τέλος την τιμή έτσι είναι.

vasilllis
06-04-18, 11:37
γιατί τώρα με αυτά που θα κάνει φθηνά του βγαίνει? θα κάνει λιγότερη δουλειά και θα πληρώσει περισσότερα αναλογικά. αλλά αν έχεις μάθει να κοιτάς μόνο στο τέλος την τιμή έτσι είναι.Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια .
Δεν γνωρίζω την οικονομική κατασταση του φίλου οπότε δεν μπορώ να κρίνω και πώς βλέπει τα 100 η τα 300 η 1000€.
Καταλήγουμε όμως σε αυτά που λέω τόσο καιρό.ο επόμενος που θα έρθει θα κράζει τον προηγούμενο για τις κακοτεχνίες που έχει κάνει.

stam1982
06-04-18, 14:37
Ξεκινησαμε να συζηταμε για επιπλεον γραμμες σκαψιματα και πριζες και καταληξαμε στο καλωδιο με ροκα.Το χειροτερο ολων χαιρεται με το πασαλειμα και ειρωνευεται αυτους που του προτειναν σωστη δουλεια με το αναλογο τιμημα.

kioan
06-04-18, 15:13
Ξεκινησαμε να συζηταμε για επιπλεον γραμμες σκαψιματα και πριζες και καταληξαμε στο καλωδιο με ροκα.

Αν και δεν είμαι ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων, οφείλετε να παραδεχτείτε ότι η πρότασή μου (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=91823&page=3&p=838645&viewfull=1#post838645) ήταν πολύ πιο μπροστά από όλους σας :lool:

stam1982
06-04-18, 15:35
Σε καταλαβαμε, εσυ πηρες τη δουλεια.

7akis
07-04-18, 10:07
Ξεκινησαμε να συζηταμε για επιπλεον γραμμες σκαψιματα και πριζες και καταληξαμε στο καλωδιο με ροκα.Το χειροτερο ολων χαιρεται με το πασαλειμα και ειρωνευεται αυτους που του προτειναν σωστη δουλεια με το αναλογο τιμημα.

Άστα φίλε παλιοχαρακτήρας , δεν βλέπεις γέμισα και το σπίτι με 3χ1 μέτρο μπαλαντέζες και το χειρότερο 3χ3 ΡΟΚΑ ΑΝΑ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ στα κλιματιστικά !!!!!!!( Είδες πόσο μέσα έπεσε ο συντονιστής μας) , μιλάμε για αίσχος ,τρία οχτάρια ρόκα ανά μπαλαντέζα!!!!! αντί να σκάψω καμία 40αρια μέτρα να περάσω νέα χοντρά κανάλια να περάσω νέες πρίζες από πίνακα ,και μια που γίνετε η δουλεία να ξηλώσουμε και τον παλιό μεταλλικό πίνακα να βάλουμε έναν καινούργιο πλαστικό , να φωνάξω μετά σοβατζήδες μπογιατζήδες ψυκτικούς και να δώσω ρε παιδί μου καμία 10αρια χιλιάρικα για 3 κλιματιστικά στο εξοχικό, άστα μην τα ψάχνεις σου μιλώ για παλιοχαρακτήρα είρωνα.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................
Λοιπόν παλικάρια ευχαριστώ όλους για τις προσφορές αλλά και τις συμβουλές (δεν ξέρω για ποιο λόγο ενώ απάντησα στα ΠΜ η πλατφόρμα του φόρουμ δεν τα έστειλε ποτέ ) η δουλεία όπως καταλάβατε έγινε ,
Καλή Ανάσταση σε όλους !!!

stam1982
07-04-18, 11:16
Καλη ανασταση, ειθε το αναστασιμο φως φετος να μας φωτισει πνευματικα.

street
08-04-18, 18:04
Ναι ήρθαν αλλά όχι πάνω από 1000 ,
δωστους ολους εδω μεσα στεγνα ! ονοματα τιμες κλπ να ξερουμε και εμεις τι γινετε !... σου υπενθυμιζω οτι γραφεις σε ενα φορα που ειναι σχετικο με ηλεκτρονικα και οχι ηλεκτρολογικα που στην καλυτερη περιπτωση ο ηλεκτρολογος θα πρεπει να εχει τελειωσει ενα ΤΕΙ !

picdev
08-04-18, 19:46
Αν του φαίνεται και το χιλιάρικο πολύ,μήπως να μαζευτούμε και να το κάνουμε δωρεάν όλοι?Δώρο για το πάσχα.Φίλε μου δεν βγαίνει εύκολα το χιλιάρικο , οι μάστορες που κάνουν τέτοιες δουλειές θεωρούν τα 1500 μαύρα για μια βδομάδα δουλειά πολυ λίγα.
Και μιλάω για όλες τις ειδικότητες , όχι μόνο ηλεκτρολόγους .
Αυτό δεν σημαίνει ότι άλλοι βγάζουν εύκολα το χιλιάρικο για να το δοσουν.
Αν έχεις φράγκα ναι φέρνεις τον καλύτερο και δίνει 5 χιλιάρικα και κουμασαι ήσυχος.
Καλύτερα να μην προσβάλεις γιατί δεν ξέρεις σε τι οικονομική κατάσταση βρίσκεται ο καθένας .

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

7akis
09-04-18, 11:18
Χριστός Ανέστη
Δεν αντιλέγει κανένας ότι η σωστή δουλεία θέλει ριζικές αλλαγές σε παλιές ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις νέους πίνακες, ασφάλειες ανά δωμάτιο σε φώτα πρίζες με ξεχωριστές γραμμές για κλιματιστικά , σωστά κατανεμημένα σωστές διατομές ευρύχωρα κανάλια και σχέδια εργονομικά για τηλεφωνικά, καλώδια τηλεόρασης, UTP , συναγερμούς κτλ , μιλάμε για αρκετές μέρες δουλεία με το ανάλογο τίμημα και την σωστή αμοιβή για τους εργαζόμενους που δεν θα είναι μόνο ο ηλεκτρολόγος αλλά αρκετοί ακόμα , όλα αυτά προϋποθέτουν αρκετές εργασίες μαζέματα σε έπιπλα και γενικά μια σχεδόν ''μικρόανακαίνιση'' του σπιτιού με πάρα πολλά συνολικά έξοδα!!!!
Φυσικά και οι ενστάσεις των παιδιών εδώ μέσα για κυρίως την χωρητικότητα των καναλιών ήταν και για μένα ένα άγχος που αν δεν πέρναγαν τα 2,5σαρια δεν θα προχωρούσα σε καμία αλλαγή λόγο το ότι το οικονομικό του εγχειρήματος θα ξεπερνούσε κατά πολύ( αν ήταν να προχωρήσω εχω υποψιν τι χρειάζεται ένα σύγχρονο σπίτι)
Η βασική αρχή σχεδίου ήταν πάντα τα κλιματιστικά αλλά αφού έτσι και αλλιώς τόσα χρόνια δούλευε έτσι όπως ήταν η ηλεκτρική εγκατάσταση , θα μπορούσα να τα ρίξω χωρίς καμία επέμβαση αλλά πάντα θα υπάρχει η αμφιβολία, θα δουλέψουν όλα μαζί σε μια ''δύσκολη'' μέρα?
Παιδιά μην ξεχνάμε ότι σε κάθε οικογένεια οι προτεραιότητες διαφέρουν πόσο σε μια κοινωνία που έχει γονατίσει οικονομικά , ναι μας έκαναν και να ψάχνουμε το οικονομικό που σε κάποιες περιπτώσεις το πληρώνουμε ακριβά αλλά μας έκαναν και ποιο επιφυλακτικούς αν πραγματικά η αμοιβή ενός μάστορα αντικατοπτρίζετε σε αυτό που υπόσχετε να προσφέρει και εδώ θα σταθώ στο ποστάρισα ενός φίλου που αναφέρει για ''συνεργάτες'' που εγώ έχω βρεθεί σε περιστατικά που εξαπατούσαν απλούς άσχετους με το αντικείμενο συμπολίτες μας και μπροστά μας αναδείκνυαν την αυτή ''ικανότητα'' τους λόγο ότι εμείς ήμασταν και καλά τα ''οι συνεργάτες τους'' .
Δυστυχώς φίλε μου ποιον να εμπιστευτείς ? άρα δεν χρειάζεται να είναι μόνο συνεργάτες αλλά θα έλεγα αδέλφια-φίλοι και προπαντός τίμια άτομα που να τα γνωρίζεις χρόνια .

vasilllis
09-04-18, 16:23
Εδώ θα συμφωνήσω.αλλα ο Έλληνας(τείνω να πιστεύω ότι μόνο με τα μαστορια γίνεται αυτό) έχει την κακη συνήθεια να σχολιάζει τους υπόλοιπους χωρίς να βάζει αρχικό κριτήριο την οικονομική απολαβή από τις εργασίες που έκανε.ετσι βέβαια πάνε περίπατο οι πιστοποιήσεις και προδιαγραφές αλλά η σημερινή ελληνικη κοινωνία αυτό απαιτεί.
Το έχω συζητήσει αρκετά το θέμα το οποίο δεν έχει βγει ποτέ σαφές αποτελεσμα για το ποιος ευθύνεται για ελλείψεις που θα έχει η ηλεκτρολογική εγκατάσταση (πχ.ανυπαρκτη γείωση η μη ικανοποιητική η μόνωση ). τελευταία πιστεύω οι ευθύνες αρχίζουν και τελειώνουν στις εργασίες που έκανε ο καθένας.

Panoss
09-04-18, 16:27
Εδώ θα συμφωνήσω.αλλα ο Έλληνας(τείνω να πιστεύω ότι μόνο με τα μαστορια γίνεται αυτό) έχει την κακη συνήθεια να σχολιάζει τους υπόλοιπους χωρίς να βάζει αρχικό κριτήριο την οικονομική απολαβή από τις εργασίες που έκανε.ετσι βέβαια πάνε περίπατο οι πιστοποιήσεις και προδιαγραφές αλλά η σημερινή ελληνικη κοινωνία αυτό απαιτεί.
Το έχω συζητήσει αρκετά το θέμα το οποίο δεν έχει βγει ποτέ σαφές αποτελεσμα για το ποιος ευθύνεται για ελλείψεις που θα έχει η ηλεκτρολογική εγκατάσταση (πχ.ανυπαρκτη γείωση η μη ικανοποιητική η μόνωση ). τελευταία πιστεύω οι ευθύνες αρχίζουν και τελειώνουν στις εργασίες που έκανε ο καθένας.

Ο ελεγκτής έχει πάντα την ευθύνη, εκτός αν την αποδώσει σε κάποιον άλλο. ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.
Κάποια δημόσια υπηρεσία δεν είναι υπεύθυνη για τον έλεγχο των ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων;
Αφού δεν αποδίδει ευθύνες, οι ευθύνες παραμένουν στην υπηρεσία αυτή και βαρύνουν αυτή την υπηρεσία.

lepouras
09-04-18, 17:23
Χριστός Ανέστη
Δεν αντιλέγει κανένας ότι η σωστή δουλεία θέλει ριζικές αλλαγές σε παλιές ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις νέους πίνακες, ασφάλειες ανά δωμάτιο σε φώτα πρίζες με ξεχωριστές γραμμές για κλιματιστικά , σωστά κατανεμημένα σωστές διατομές ευρύχωρα κανάλια και σχέδια εργονομικά για τηλεφωνικά, καλώδια τηλεόρασης, UTP , συναγερμούς κτλ , μιλάμε για αρκετές μέρες δουλεία με το ανάλογο τίμημα και την σωστή αμοιβή για τους εργαζόμενους που δεν θα είναι μόνο ο ηλεκτρολόγος αλλά αρκετοί ακόμα , όλα αυτά προϋποθέτουν αρκετές εργασίες μαζέματα σε έπιπλα και γενικά μια σχεδόν ''μικρόανακαίνιση'' του σπιτιού με πάρα πολλά συνολικά έξοδα!!!!
Φυσικά και οι ενστάσεις των παιδιών εδώ μέσα για κυρίως την χωρητικότητα των καναλιών ήταν και για μένα ένα άγχος που αν δεν πέρναγαν τα 2,5σαρια δεν θα προχωρούσα σε καμία αλλαγή λόγο το ότι το οικονομικό του εγχειρήματος θα ξεπερνούσε κατά πολύ( αν ήταν να προχωρήσω εχω υποψιν τι χρειάζεται ένα σύγχρονο σπίτι)
Η βασική αρχή σχεδίου ήταν πάντα τα κλιματιστικά αλλά αφού έτσι και αλλιώς τόσα χρόνια δούλευε έτσι όπως ήταν η ηλεκτρική εγκατάσταση , θα μπορούσα να τα ρίξω χωρίς καμία επέμβαση αλλά πάντα θα υπάρχει η αμφιβολία, θα δουλέψουν όλα μαζί σε μια ''δύσκολη'' μέρα?
Παιδιά μην ξεχνάμε ότι σε κάθε οικογένεια οι προτεραιότητες διαφέρουν πόσο σε μια κοινωνία που έχει γονατίσει οικονομικά , ναι μας έκαναν και να ψάχνουμε το οικονομικό που σε κάποιες περιπτώσεις το πληρώνουμε ακριβά αλλά μας έκαναν και ποιο επιφυλακτικούς αν πραγματικά η αμοιβή ενός μάστορα αντικατοπτρίζετε σε αυτό που υπόσχετε να προσφέρει και εδώ θα σταθώ στο ποστάρισα ενός φίλου που αναφέρει για ''συνεργάτες'' που εγώ έχω βρεθεί σε περιστατικά που εξαπατούσαν απλούς άσχετους με το αντικείμενο συμπολίτες μας και μπροστά μας αναδείκνυαν την αυτή ''ικανότητα'' τους λόγο ότι εμείς ήμασταν και καλά τα ''οι συνεργάτες τους'' .
Δυστυχώς φίλε μου ποιον να εμπιστευτείς ? άρα δεν χρειάζεται να είναι μόνο συνεργάτες αλλά θα έλεγα αδέλφια-φίλοι και προπαντός τίμια άτομα που να τα γνωρίζεις χρόνια .
Οπότε όπως και ο ίδιος διαπίστωσες οι ερωτήσεις και προσφορές τηλεφωνικά, ιντερνετικα και γενικά πάσης φύσεως απόσταση είναι τουλάχιστον λάθος. Μου θύμισες κάποιον πελάτη που πήγα από την οικοδομή του και μιλάγαμε για σχεδόν 6 ώρες και όταν του έδωσα τιμή μου λέει <<είσαι ακριβός γιατί πέρασε ο τάδε απέξω και μου είπε τα μισά . >>
Ε του είπα να τον βάλει μέσα και να συζητήσουν τα ίδια και μετά να κρίνει τιμή. Τελικά βγήκε ποιο ακριβώς μέσα από το σπίτι. Σε εσένα θα συνέβαινε το αντίθετο. Όπως καταλαβαίνεις και εσύ με άλλες προδιαγραφές άρχισες και με άλλες τελικά κατέληξες. Φυσικά και η οικονομική κατάσταση μετράει και ακόμα και τη χρήση θα κάνουμε στο χώρο. Μέχρι και η αισθητική του καθενός μετράει για τις απαιτήσεις του τελικού αποτελέσματος. Όλα αυτά δεν γίνεται ποτέ να συζητηθούν από απόσταση και πόσο μάλλον πίσω από μια οθόνη.

pstratos
09-04-18, 18:57
Ο ελεγκτής έχει πάντα την ευθύνη, εκτός αν την αποδώσει σε κάποιον άλλο. ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.
Κάποια δημόσια υπηρεσία δεν είναι υπεύθυνη για τον έλεγχο των ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων;
Αφού δεν αποδίδει ευθύνες, οι ευθύνες παραμένουν στην υπηρεσία αυτή και βαρύνουν αυτή την υπηρεσία.

Πάμε από τα βασικά:
1. Έστω οτι ο φίλος είναι υπόχρεος να υποβάλει στον ΔΕΔΔΗΕ την νέα εγκατάσταση. θα το κάνει?
2. Έστω οτι το κάνει. Ποιος θα είναι ο ελεγκτής? Ο ηλεκτρολόγος του "εκδιδονται αυθημερών 50€"?
3. Έστω οτι τα νέα χαρτιά πήγαν στην υπηρεσία. Τα χαρτιά είναι πάντα ωραία και σωστά ;) (Αφού η εγκατάσταση πώς να πάει μέχρι τον ΔΕΔΔΗΕ)
4. Γιατί δεν προβλέπεται η υπηρεσία να ελέγχει την εσωτερική εγκατάσταση. Η ευθύνη της τελειώνει στον μετρητή και στο έλεγχο των χαρτιών.

Κάποια στιγμή θα ανεβάσω μια μαγκιά που γίνετε από άλλη υπηρεσία γείτονος χώρας

picdev
09-04-18, 19:05
Τι να βρεις καλό ηλεκτρολόγο υδραυλικό κτλ είναι μεγάλη υπόθεση , ένας κοντινός θείος μου άκουσε ότι ανακαινίζω ένα σπίτι και μου λέει θα στα φτιάξω εγώ ... Σε κάποια φάση μου είπε να κρατήσω τα παλιά καλώδια του 80, και ότι στο σπίτι του έχει 1.5 καλώδια με 16αρα ασφάλεια.
Αν δεν ξέρεις να βάλεις προδιαγραφές ο Θεός να σε φιλάει , ούτε να με πληρώσει δεν θα το άφηνα να αγγίξει .
Ο απλός κόσμος δεν έχει λεφτά κοιτάει το πιο οικονομικό , το πιο οικονομικό , θα πει ο άλλος δεν βαριέσαι ...με το δεν βαριέσαι μπορεί να γίνει μεγαλη ζημιά .
Επίσης και ακριβός να είναι ο άλλος πάλι δεν ξέρεις αν θα κάνει τη δουλειά που πρέπει .

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Panoss
09-04-18, 19:22
Πάμε από τα βασικά:
1. Έστω οτι ο φίλος είναι υπόχρεος να υποβάλει στον ΔΕΔΔΗΕ την νέα εγκατάσταση. θα το κάνει?
2. Έστω οτι το κάνει. Ποιος θα είναι ο ελεγκτής? Ο ηλεκτρολόγος του "εκδιδονται αυθημερών 50€"?
3. Έστω οτι τα νέα χαρτιά πήγαν στην υπηρεσία. Τα χαρτιά είναι πάντα ωραία και σωστά ;) (Αφού η εγκατάσταση πώς να πάει μέχρι τον ΔΕΔΔΗΕ)
4. Γιατί δεν προβλέπεται η υπηρεσία να ελέγχει την εσωτερική εγκατάσταση. Η ευθύνη της τελειώνει στον μετρητή και στο έλεγχο των χαρτιών.

Άρα 40 χρόνια αφότου ειπώθηκε αυτή η φράση, εξακολουθούμε να είμαστε "η μοναδική αφρικανική χώρα με λευκούς κατοίκους".
Αν και αυτό τελευταία αλλάζει (μετανάστες από Άφρικα), οπότε σε λίγο καιρό θα είμαστε μια γνήσια αφρικανική χώρα.
Συν του ότι κάθε χρόνο πλησιάζουμε 4 εκατοστά πιο κοντά στο φυσικό μας χώρο (http://archive.patris.gr/articles/130224/72891#.WsuTCTPHbZ4)...:001_rolleyes:
Τυχαίο;

ΗΝ1984
09-04-18, 19:35
Παρουσίασε μας τις τιμές από τις πρόσφορες που σίγουρα έχεις ήδη πάρει, να συζητήσουμε.

Τελικά είχα δίκιο ή(διαζ) όχι;

Panoss
09-04-18, 20:07
Αφού έχεις το χάρισμα, τι ρωτάς;

Να σου πω εγώ όμως.
Στο ποστ #2 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=91823&p=838515&viewfull=1#post838515) (25-03-18, 20:45) εσύ 'ξέρεις' ότι έχει πάρει προσφορές.
Στο ποστ #41 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=91823&p=839304&viewfull=1#post839304) (04-04-18, 07:37) 10+ μέρες μετά, παραδέχεται ότι έχει πάρει προσφορές (από το φόρουμ).
ΑΡΑ NAI ΕΙΧΕΣ ΔΙΚΙΟ! :blink: http://www.4troxoi.gr/phpBB3/images/smilies/dizzy2.gif

(σε παρακαλώ στείλε μου και τα νούμερα του λότο, μόνο σ' εμένα όμως ε;;; )

Πέτρος_
09-04-18, 22:05
Άρα 40 χρόνια αφότου ειπώθηκε αυτή η φράση, εξακολουθούμε να είμαστε "η μοναδική αφρικανική χώρα με λευκούς κατοίκους".
Αν και αυτό τελευταία αλλάζει (μετανάστες από Άφρικα), οπότε σε λίγο καιρό θα είμαστε μια γνήσια αφρικανική χώρα.
Συν του ότι κάθε χρόνο πλησιάζουμε 4 εκατοστά πιο κοντά στο φυσικό μας χώρο (http://archive.patris.gr/articles/130224/72891#.WsuTCTPHbZ4)...:001_rolleyes:
Τυχαίο;
Λιγο ρατσιστικο δεν ακουγεται αυτο που λες?
Πιστευεις οτι οι ανθρωποι που ζουν στις αφρικανικες χωρες ειναι υποδεέστεροι από εμας?
Σε πληροφορω το ΑΕΠ πολλων Αφρικανικων χωρων είναι πολύ πανω από της Ελλαδας αν βαλεις πετρελαια-χρυσαφια-σμαραγδια κλπ.
Οι Αραβες πετρελαιουχοι δεν εχουν ουτε αυτοι καλες ηλεκτρολογικες εγκαταστάσεις? Με ποιους από τις Αφρικανικες χώρες μας συγκρίνεις? Με τους Αραβες πετρελαιουχους μας συγκρίνεις? Ή μηπως με τους υπόλοιπους μαυρους?

Νομιζω καλά ειναι να μην συγκρινουμε χωρες με χωρες, λαους με λαους, πολιτισμους με πολιτισμους. Ολοι αυτοι δεν εχουν να χωρισουν τιποτα!!! Αν θελετε να συγκρινουμε, να συγκρινουμε τις αντιθεσεις του πλουτου αναμεσα στο ποιος τον κατεχει και ποιος τον παράγει!! Και στις Αφρικανικες χωρες ΚΑΙ εδω! Εχουν κοινο παρονομαστη!

vasilllis
10-04-18, 00:48
Ο ελεγκτής έχει πάντα την ευθύνη, εκτός αν την αποδώσει σε κάποιον άλλο. ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.
Κάποια δημόσια υπηρεσία δεν είναι υπεύθυνη για τον έλεγχο των ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων;
Αφού δεν αποδίδει ευθύνες, οι ευθύνες παραμένουν στην υπηρεσία αυτή και βαρύνουν αυτή την υπηρεσία.
Δεν αναφερθηκα για δημοσια υπηρεσια.Αναφερθηκα ξεκαθαρα στο αν επρεπε ο ηλεκτρολογος να κανει τις απαραιτητες μετρησεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στα σημεια που θεωρει αναγκαια .Ο νομος ειναι συγκεκριμενος.Υπευθυνος να τον ξερει ομως ποιος ειναι?οποτε ο πελατης ενημερωθηκε για τις ευθυνες του και συμφωνησαν τα παρακατω.
Αρα ο μαστορας ειναι κυριος αμειφθηκε για την εργασια του και η ευθυνη του τελειωνει εκει.Διοτι μεθαυριο οπως γνωριζουμε ο μαστορας θα ειναι σκαρτος και θα λεει ο πελατης και ο καθε πελατης ,εφερα εναν απατεωνα και πληρωσα ενα σκασμο λεφτα και κοιτα τι δουλεια εκανε.

αλπινιστης
10-04-18, 23:19
Δεν ξερω αν το καταλαβατε αλλα ο τυπος μας επαιξε...
Μπηκε, βρηκε τζαμπατζη (ναι υπαρχουν αναμεσα μας),
μας εγραψε στα παλαιοτερα και αδιαφορησε για οσα γραφονται απο υπευθυνα μελη,
και τα πινει στην υγεια μας.
12 μηνυματακια και εκανε τη δουλεια του. "Ασε τους υπευθυνους π@παρολογους του φορουμ να λενε την παπατζα τους! Εγω την δουλεια μου την εκανα και φθηνα!"

Αν σαν Αλεξανδρος ζητησω να τον διαγραψουμε, θα ημουν υπερβολικος?
Δεν μου αρεσει ο εμπαιγμος. Ο τυπος μας γλεντησε κανονικα...

pstratos
10-04-18, 23:42
Οχι, το θέμα "ξεστρατισε" από άλλο λόγο. Ο φίλος ξεκίνησε ρωτώντας ποια θα ήταν χονδρικά η τιμή, να λάβει καμία συμβουλή ώστε να μην τον πιάσουν τελείως κότσο. Το πήραμε οι υπόλοιποι αρχικά στην ψηλοπλάκα & χαβαλέ (γενικεύω επίτηδες, γιατί κανείς δεν το μάζεψε) και καταλήξαμε να σχολιάζουμε σοβαρά τις ατάκες του χαβαλέ. Άρα φταίει ο φίλος, ή όλοι μαζί παρέα??

Gaou
10-04-18, 23:56
..
Αν σαν Αλεξανδρος ζητησω να τον διαγραψουμε, θα ημουν υπερβολικος?
.....

και μετά τι ? δυστυχώς ετσι είμαστε και μυαλό δεν βάζουμε . εγώ παλιά σαν ελ. επ. δεν άνοιγαν το στόμα μου αν δεν έπεφτε μαρούλι. και απο ότι ειδα και πριν λιγο που βρέθηκα σε παρόμοια κατάσταση ό ιδιοι πονηροί κάφροι είμαστε. στην πουστιά στο τζάμπα και στο ποιος τον μαμει τον διπλα.

δυστυχώς αντί να μειώνονται τα παιραδειγματα αυξάνονται.

και για τον δικηγόρο του διαβόλου. @ πετρος

πετρο έχεις ιδια άποψη απο κάποια χώρα στην αφρικάνικη ήπειρο ? υποδεέστερος δεν ειναι κανείς και ο πάνος μίλησε για πολιτισμό όχι για πλούτο. όντως λοιπόν στον πολιτισμό είμαστε διαφορετικοί απο όλους και όλοι απο εμάς. και ναι οι χώρες αυτές σαν κοινωνικές δομές αξιοκρατία πολιτιστικά ήθη κτλ ειναι ακριβώς σαν και εμάς. αυτό φυσικά είναι θετικό για αυτούς .

ο πάνος δεν το ανήγαγε σε πλούτο και αεπ κτλ.

lepouras
11-04-18, 00:25
δωστους ολους εδω μεσα στεγνα ! ονοματα τιμες κλπ να ξερουμε και εμεις τι γινετε !... σου υπενθυμιζω οτι γραφεις σε ενα φορα που ειναι σχετικο με ηλεκτρονικα και οχι ηλεκτρολογικα που στην καλυτερη περιπτωση ο ηλεκτρολογος θα πρεπει να εχει τελειωσει ενα ΤΕΙ !
και μιας και το έφερε η κουβέντα. που το λέει στην εγγραφή ότι για να είσαι μέλος εδώ θα πρέπει να έχεις πτυχίο από ΤΕΙ και επάνω?

Πέτρος_
11-04-18, 00:35
για πες μου που ακριβως μιλαει για πολιτισμο? ..γιατι εγω διαβαζω για "χρωμα" κατοικων ?? επηρεάζει κάπως τον πολιτισμο αυτο..?? για πες μου

lepouras
11-04-18, 01:35
το θέμα κλίνει γιατί μάλλον σας λείπουν το πάμε για εκλογές. βολευτείτε με την εξαέρωση και εκεί μέχρι να το κλειδώσετε.