PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρίχνει θερμικο σε ζεύγος αντλιών



thespyros
28-03-18, 07:24
Καλημέρα σε ένα φρεάτιο με 2 αντλίες έχω εδώ και μια εβδομάδα πτώση θερμικού σε μια αντλία . Έκανα τις ενέργειες μου άλλαξα αντλία είδα τα φις καλωδίωση όλα οκ. Το πρόβλημα παραμένει μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να συνβαινει;

el greco 1
28-03-18, 07:32
το θερμικο το αλαξες? ποσα αμπερ τραβαει η αντλια και σε τι περιοχη τωχεις ρυθμισει?

thespyros
28-03-18, 07:54
Αυτό θέλω να δω μήπως είναι το θερμικό το έχω ρυθμίσει στα 2Α

elektronio
28-03-18, 10:58
και η αντλία που ρίχνει θερμικό πόσους ίππους (ή Kw) είναι;

antonisfa
28-03-18, 20:04
Το ονομαστικό του κινητήρα ποσο είναι?
Αν είναι υψηλότερο από τη ρύθμιση σου τότε βάλτο στο ονομαστικό και βάλτο μπροστά και μετρα τις φάσεις του μοτέρ ποσα A τραβάνε μετά το κατεβάζεις λίγο λίγο μέχρι εκεί που δεν τριπάρει και είσαι ασφαλής

Αν στο ρίχνει και πάλι με ρύθμιση στο ονομαστικό κάποιο θεματάκι θα έχει η αντλία σου φρακαρισμένη ίσως και θέλει άνοιγμα για έλεγχο

antonisfa
03-04-18, 08:07
Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις
Τι έκανες τελικά?

thespyros
04-04-18, 17:48
Τελικά παιδιά ήταν στο φις το θυλικο είχε φύγει η καφέ φάση κ μάλλον τι έριχνε από εκεί έκανα αλλαγή θερμικού καθαρισμό σωλήνας Αντ επιστροφα αλλαγή αντλίας. Όλα τα έκανα μετρήσεις αφού έκανα αμπερομετρηση εδιχνε 1,6α και μετά από λίγο 0 και έπεφτε το θερμικό σε 4 λεπτα

Ηλιας Α
04-04-18, 18:24
Τελικά παιδιά ήταν στο φις το θυλικο είχε φύγει η καφέ φάση κ μάλλον τι έριχνε από εκεί έκανα αλλαγή θερμικού καθαρισμό σωλήνας Αντ επιστροφα αλλαγή αντλίας. Όλα τα έκανα μετρήσεις αφού έκανα αμπερομετρηση εδιχνε 1,6α και μετά από λίγο 0 και έπεφτε το θερμικό σε 4 λεπτα

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Πολύ! μπέρδεμα
;

thespyros
04-04-18, 19:30
Αστα να πάνε. Έγινα μούσκεμα στον ιδρώτα

thomastropo
06-04-18, 08:33
Με τις φύσες πάντα θα έχεις προβλήματα
Καλύτερα να κανεις "μουφαρισμα" η να βάλεις κουτί διακλάδωσης.

thespyros
06-04-18, 08:40
Δεν γίνεται αυτό γιατί έχουμε συνεχώς να βγάζουμε και να αλλάζουμε αντλίες . Σκέφτηκα να κάνω κοτσαρισμα τους ακροδέκτες με κως

JOUN
06-04-18, 12:13
Γιατι να εχει προβλημα η φισα στο 1Α;αν ειναι δυνατον..
Μεχρι 63Α πριζα που εχω βαλει (σε γεννητρια ) δεν ειχε ποτε προβλημα,δουλευει καθε καλοκαιρι 4 μηνες ασταματητα..

pstratos
06-04-18, 13:52
θα βοηθούσε να μας εστελνες και μια φωτό της φύσας. είναι κατάλληλη για το φορτίο σου? Μήπως οι ακροδέκτες είναι φθαρμένοι και δεν πατάνε οπότε ζεσταίνονται?

thespyros
06-04-18, 14:36
Πιθανόν κάποιας να το έστριψε κ να βγήκε το καλώδιο της φάσης

lepouras
06-04-18, 21:15
Όλες οι πρίζες, ακόμα και οι απλές οι σουκο έχουν μηχανισμό που συγκρατεί και ακινητοποιεί το καλώδιο. Δεν είναι διακοσμητικό ούτε μπήκε εκεί για να μας ταλαιπωρεί και ΠΡΈΠΕΙ να τον χρησιμοποιούμε.