PDA

Επιστροφή στο Forum : "Κλέφτης" νερου



giorgosxristou
01-04-18, 11:54
Καλημερα και καλο μήνα σε όλους!
Μια ερώτηση αν μπορειτε να βοηθήσετε,
Υπαρχει ενα εξάρτημα που μπαίνει στην κεντρική παροχή του νερού μιας πολυκατοικιας και ανιχνεύει πότε έχει νερό το δημόσιο δίκτυο,στην συνέχεια δίνει εντολή στην αντλία του νερού και περνει μπροστά ώστε να στηλει νερό στην δεξαμενή νερού να γεμίσει. Αυτο επειδή στο Ηρακλειο Κρητης και γενικότερα στην Κρητη δεν εχουμε ολη την ωρα νερο απο το δημοσιο δικτυο, αλλα συνήθως τις πρωινές ώρες 5:00-8:00 ,ο πιο συνήθεις αυτοματισμός που εχουμε ειναι "σηκώνεσαι πας βαζεις το μοτερ στην πριζα καμια ωρα και το βγαζεις μετα" εγω εχω βαλει εναν χρονοδιακοπτη και περνει μπροστά 6:00-7:00 το πρωι ,το θεμα ειναι πως με αυτη την μεθοδο η αντλια δουλευει ειτε εχει νερο το δικτυο ειτε οχι(καποιες μερες δεν εχει) ή μπορεί να εχει γεμισει η δεξαμενή και να δουλεύει τσάμπα.
Ξερουμε πως λεγεται αυτος ο μηχανισμος που ανιχνευει το νερο στην παροχη και δινει εντολη στην αντλια??

mikemtb
01-04-18, 12:46
Όταν έχει νερό, αυτό δεν μπορεί να πάει μόνο του στην δεξαμενή?? Με κάποιο κλασικό φλοτερ?

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

pstratos
01-04-18, 13:10
Υπάρχει και λέγεται πρεσσοστάτης! Επείσης απαγορεύεται να συνδέεις αναρρόφηση αντλίας σε δημόσιο δίκτυο, καθώς δημιουργείς αρνητική πίεση στο δίκτυο, άρα αν κάπου έχεις μικροδιαρροή θα ρουφήξει το δίκτυο "διάφορα" περιμετρικά της διαρροής. Το σωστό είναι από το δύκτιο κατευθείαν σε φλοτερ στη δεξαμενή σου, και από εκει πιεστικό. Ή πρεσσοστάτης και ηλεκτροβαλβίδα, μόλις υπάρχει επαρκής πίεση ανοίγει η βαλβίδα και γεμίζει δεξαμενή.

info@kalarakis.com
01-04-18, 13:16
Αυτο λεγεται "μπουζι" το ξερουν ολοι οι υδραυλικηοι και ηλεκτρολογοι.
Μολις δει νερο στο δικτυο ξεκινα το μοτερακι Στο τεποζιτο θα βαλεις ενα "αχλαδακι" που οταν γεμισει θα σταματησει το μοτερακι ανεξαρτητα αν εχει ακομα νερο το δικτυο.
Εδω στο ηρακλειο ολοι το εχουν.
Υπαρχει και σετακι ολο το συστημα

eleCtroAsxetos
01-04-18, 13:40
Εγω δεν το έχω αλλα το εχουν 2 γείτονες και οταν ακομα και μέσα στη νύχτα ακουω τα μοτερακια τους να παιρνουν μπρος βαζω και εγω χειροκινητα το μοτερακι στην πριζα:001_tt2:

elektronio
01-04-18, 14:05
Εγω το ξέρω ως εξάρτημα για πιεστικό που λέγεται διακόπτης Aqua stop. Δηλαδη οταν δεν υπάρχει νερό διακόπτει την λειτουργεία. Ο πρεσσοστάτης ειναι διαφορετικό πράγμα και δεν ειναι κατάλληλο εξάρτημα για αυτή τη χρήση, διακόπτει οταν ανεβεί η πίεση και χωρις νερό δεν θα ανεβεί ποτέ η πίεση.

vasilllis
01-04-18, 14:33
προκειται για αυτο.
http://www.pelc.gr/el/liquid-control/31-pt416.html

pstratos
01-04-18, 21:27
Αυτά αφορούν το τμήμα δεξαμενή - πιεστικό για να προστατέψεις την αντλία από ξηρή λειτουργεία. Αν δουλέψει στεγνή θα καεί το ιμπελερ. Ο φίλος όμως ρώτησε για το τμήμα δύκτιο - δεξαμενή.

ΗΝ1984
01-04-18, 21:46
Εγω το ξέρω ως εξάρτημα για πιεστικό που λέγεται διακόπτης Aqua stop. Δηλαδη οταν δεν υπάρχει νερό διακόπτει την λειτουργεία. Ο πρεσσοστάτης ειναι διαφορετικό πράγμα και δεν ειναι κατάλληλο εξάρτημα για αυτή τη χρήση, διακόπτει οταν ανεβεί η πίεση και χωρις νερό δεν θα ανεβεί ποτέ η πίεση.

Ο πρεσσοστάτης κοινής χρήσης (όχι ειδικής κατασκευής και ειδικής τοποθέτησης) έχει τρεις επαφές, την κοινή, την υψηλής και τη χαμηλής. Συγχρόνως ρυθμίζεται σε ποια πίεση θα ανοίξει, θα κλείσει και με πια διάφορα. Αναλόγως ποιες επαφές θα συνδεθούν, κλείνει κύκλωμα όταν θα ανέβει ή(διαζ) όταν θα κατεβεί η πίεση.

giorgosxristou
01-04-18, 23:38
Όταν έχει νερό, αυτό δεν μπορεί να πάει μόνο του στην δεξαμενή?? Με κάποιο κλασικό φλοτερ?

Sent from my SM-J710F using Tapatalk
Δυστυχώς οχι ,δεν φτανει η πιεση να παει στα ντεπόζιτα ,συγνωμη λαθος μου ,στο ντεποζιτο παει το νερο οχι σε δεξαμενη,το λεω αυτο γιατι τα ντεποζιτα τα εχουμε στισ ταρατσες,ετσι δουλευει το συστημα στο Ηρακλειο και νομιζω σε ολη την Κρητη.

"Υπάρχει και λέγεται πρεσσοστάτης! Επείσης απαγορεύεται να συνδέεις αναρρόφηση αντλίας σε δημόσιο δίκτυο, καθώς δημιουργείς αρνητική πίεση στο δίκτυο, άρα αν κάπου έχεις μικροδιαρροή θα ρουφήξει το δίκτυο "διάφορα" περιμετρικά της διαρροής. Το σωστό είναι από το δύκτιο κατευθείαν σε φλοτερ στη δεξαμενή σου, και από εκει πιεστικό. Ή πρεσσοστάτης και ηλεκτροβαλβίδα, μόλις υπάρχει επαρκής πίεση ανοίγει η βαλβίδα και γεμίζει δεξαμενή."
δεν γινετε αλλιώς...η πιεση του νερου δεν φτανει να παει στον 3ο οροφο που ειναι το ντεποζιτο...απο εκει εχω το πιεστικο του διαμερισματος ,

"Εγω δεν το έχω αλλα το εχουν 2 γείτονες και οταν ακομα και μέσα στη νύχτα ακουω τα μοτερακια τους να παιρνουν μπρος βαζω και εγω χειροκινητα το μοτερακι στην πριζα"
το καλυτερο ειναι grandma automation ....περα τις πλακας επειδη φετος θα ειναι μια δυσκολη χρονια στην Κρητη λογο ελάχιστον βροχοπτώσεων οι διακοπες νερου θα ειναι πολυ συχνες.
το διακόπτης Aqua stop οπως λεει ο φιλος πιο κατω ειναι για μετα,αν και το πιεστικο μου εχει τετοιο και δεν εχω θεμα.
το θεμα με το μπουζι ειναι οτι το δίκτυο εχει σε ηρεμια μια πολυ μικρη πιεση,αμελητέα ,το μπουζι δεν θα το βλεπει αυτο???
επισης η επισημη ονομασια του μπουζι πια ειναι?




¨

vasilllis
02-04-18, 00:04
ηλεκτροδιο λεγεται.Μετραει την αγωγιμοτητα τον νερου.Οποτε αν εχει νερο =εναι αγωγιμο.Δεν εχει νερο=αγωγιμοτητα 0

pstratos
02-04-18, 00:47
Ξαναλέω οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ (δες τον κανονισμό ύδρευσης της περιοχής σου πχ https://www.eydap.gr/userfiles/c3c4382d-a658-4d79-b9e2-ecff7ddd9b76/kanonismos-diktyou-urdeusis.pdf για ΕΥΔΑΠ /2.5.5/) να "ρουφάς" νερό από το δημόσιο δύκτιο. Αν η πίεση δεν φθάνει για να γεμίσει το δεξαμενάκι / τεπόζιτο / μπιτόνι στην ταράτσα/τρίτο όροφο τότε το τοποθετείς στο ισόγειο όπου η πίεση φθάνει. Εκεί βάζεις το πιεστικό που "τραβά" από την δεξαμενή σου και "σπρώχνει" προς το δικό σου δύκτιο.

giorgosxristou
02-04-18, 01:01
χαχαχαχαχαχα συγνωμη βρε pstratos (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33626) αλλα ετσι δουλευει το συστημα !!!απο τα 100 σπιτια στην Κρητη τα 90 δουλευουν ετσι,η αρμοδια υπηρεσια το ξερει ,δεν εχουν κανει ποτε σε κανενα τπτ,ειναι προβλημα της ΕΥΔΑΠ και μας το μεταφερει σε εμας και εμεις το λυνουμε, τα μοτερακια ειναι σε κοινη θεα!δεν ειναι εκει το προβλημα μας!ας το προσπερασουμε,αν δεν θες να πεις την αποψη σου σε κατι παράνομο το σέβομαι απολυτος!

pstratos
02-04-18, 01:09
Δεν είναι θέμα παρανόμου ή νομίμου. Είναι θέμα ασφάλειας του νερού που καταναλώνεις. Εκτώς αν το νερό δεν το θεωρείς πόσιμο (που δεν είναι άπαξ και το μειώσεις της πίεση σε αρνητική τιμή) οπότε σε δίκτυα μη πόσιμου μπορείς να κάνεις ότι θες. Αν τώρα θες να τραβάς με ασφάλεια, θα πάρεις αντλία με όσο το δυνατό μικρότερο NPSH ώστε να μπορέι να τραβά ακόμα και με αρνητική πίεση στην είσοδο. Ένας ηλεκτρονικός ελεγκτής στάθμης σαν αυτό που προτείναναι και ένα χρονικό για να μην ανοιγοκλείνει αμέσως και υπερθερμάνης το μοτερ και είσαι κομπλέ. Πρόσεξε μόνο μην ο γείτονας πάρει αντλία με μεγαλύτερο ύψος αναρόφησης, γιατί τότε θα ρουφάει αυτός το νερό από το δικό σου δύκτιο!

eleCtroAsxetos
02-04-18, 01:29
Δεν είναι θέμα παρανόμου ή νομίμου. Είναι θέμα ασφάλειας του νερού που καταναλώνεις. Εκτώς αν το νερό δεν το θεωρείς πόσιμο (που δεν είναι άπαξ και το μειώσεις της πίεση σε αρνητική τιμή) οπότε σε δίκτυα μη πόσιμου μπορείς να κάνεις ότι θες. Αν τώρα θες να τραβάς με ασφάλεια, θα πάρεις αντλία με όσο το δυνατό μικρότερο NPSH ώστε να μπορέι να τραβά ακόμα και με αρνητική πίεση στην είσοδο. Ένας ηλεκτρονικός ελεγκτής στάθμης σαν αυτό που προτείναναι και ένα χρονικό για να μην ανοιγοκλείνει αμέσως και υπερθερμάνης το μοτερ και είσαι κομπλέ. Πρόσεξε μόνο μην ο γείτονας πάρει αντλία με μεγαλύτερο ύψος αναρόφησης, γιατί τότε θα ρουφάει αυτός το νερό από το δικό σου δύκτιο!

βρε φιλε εισαι ηρακλειωτης? Σοβαρεψου και ασε τα απαγορευεται που δεν γνωριζεις. Στο ηρακλειο λογο του οτι δεν εχουμε καμια σοβαρη πηγη νερου παρα μονο υδρευομαστε ειτε απο τις πηγες των Μαλλίων παλαιοτερα ή τον Αποσελέμη πλεον , πλεον για λιγες ωρες τα πρωινα ή τα βραδυα η πιεση ειναι ελαχιστη. ΚΑΘΕ σπιτι σχεδον εχει την αντλια του στο ισογειο και ανεβαζει το νερακι το πολυτιμο στην ταρατσα και γεμιζει τη δεξαμενη του. Σταματα λοιπον να μιλας για κατι που δεν γνωριζεις και ελα να μεινεις στο Ηρακλειο της Κρητης να σηκωνεσαι απο τον υπνο σου στις 12 το βραδυ για να βαλεις μοτερακι γιατι αλλιως δε θα εχεις το πρωι να κανεις μπανιο.
Τα μοτερακια ειναι τροπος ζωης στο Ηρακλειο και τροπος κοινωνικης δικτυωσης...αφου πολλες φορες ο ενας γειτονας ειδοποιει τον αλλο ή ενας καλος γειτονας βαζει την μπαλαντεζα και σε αλλα μοτερακια συγγενων του συνηθως για να γεμισουν και αλλα ντεποζιτα. Ειδικα σε περιοχες με υψομετρο οπως Πχ αγια Αικατερινη Πατελες Κηπουπολη η υψομετρικη διαφορα σε σχεση με την κυρια δεξαμενη ειναι μικρη οποτε βασει υδροδυναμικης η πιεση μικρη οποτε σπανιοτατα ακομα και τις καλες εποχες δεν ανεβαινει νερο με φυσικη ροη να γεμισει τα ντεποζιτα.
Το μεγαλυτερο προβλημα το εχει κυριως το Ηρακλειο. 1ον το νερο δεν ειναι πόσιμο! Κανεις δεν τον βαζει στο στομα του παρα μόνο για να πλύνει τα δόντια του και μετα το φτύνει...Τα χανια εχουν νερο δικτύου όλη μερα (λογικο με τον μεγαλύτερο υδροφόρο οριζοντα της ευρωπης που εχουν τα λευκα ορη) καθως η πηγες της Αγιας και των Μυλωνιανων και Κεριτη ειναι σχεδον ανεξαντλητες συν οτι το νερο τους ειναι 100% πόσιμο.

ΜαστροΤζεπέτο
02-04-18, 02:54
Δεν είναι θέμα παρανόμου ή νομίμου. Είναι θέμα ασφάλειας του νερού που καταναλώνεις. Εκτώς αν το νερό δεν το θεωρείς πόσιμο (που δεν είναι άπαξ και το μειώσεις της πίεση σε αρνητική τιμή) οπότε σε δίκτυα μη πόσιμου μπορείς να κάνεις ότι θες. Αν τώρα θες να τραβάς με ασφάλεια, θα πάρεις αντλία με όσο το δυνατό μικρότερο NPSH ώστε να μπορέι να τραβά ακόμα και με αρνητική πίεση στην είσοδο. Ένας ηλεκτρονικός ελεγκτής στάθμης σαν αυτό που προτείναναι και ένα χρονικό για να μην ανοιγοκλείνει αμέσως και υπερθερμάνης το μοτερ και είσαι κομπλέ. Πρόσεξε μόνο μην ο γείτονας πάρει αντλία με μεγαλύτερο ύψος αναρόφησης, γιατί τότε θα ρουφάει αυτός το νερό από το δικό σου δύκτιο!
Χαχαχαχα αν δεν έχεις ζήσει στο Ηράκλειο δεν ξέρεις τι συζητάμε τώρα !!!!! άστα !!!! Πριν 35 χρόνια ζούσα εκεί και φαίνεται δεν εχει αλλάξει τίποτα ακόμα γιατί το πρόβλημα είναι τεράστιο.

vasilllis
02-04-18, 08:47
Δηλαδη δεν εχω καταλαβει τωρα.Του βαζετε και χερι επειδη σας παρατηρει τις παρανομιες?Ενταξει μην τρελαθουμε κιολας.Εχουν αρχισει τα ποδια και βαρανε το κεφαλι.

stauros772000
02-04-18, 09:09
o αθρωπας δεν σας λεει οτι παρανομειτε,βαση νομου,αλλα οτι αν βαλετε αρνητικη πιεση στο κυκλωμα,αν εχει καπου τρυπα,εστω και μικρη,απο εκει θα περασει ή χωμα ή οτι αλλο εχει περιξ του σουληνα.αν εχει βοθρολυματα,με αρνητικη πιεση ,θα μπουν ανετα στο δικτυο.υπο κανονικες συνθηκες,δλδ με πιεση,θα εβγαινε νερο εκτος δικτυου,με αρνητικη πιεση,μπαινουν οι βρωμιες.......

Ηλιας Α
02-04-18, 09:10
pstratos (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33626)
file:///C:\Users\User\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image002.gif
<<άρα αν κάπου έχεις μικροδιαρροή θα ρουφήξει το δίκτυο "διάφορα" περιμετρικά της διαρροής.>>
Και όταν λέμε <<"διάφορα">> Θα μπορεί να είναι και προϊόντα αποχέτευσης κοινώς λεγόμενα σ@@τ……..

Ηλιας Α
02-04-18, 09:35
Εδώ στη Τρίπολη πριν 40 χρόνια, τα ντεπόζιτα ήταν στις ταράτσες ή στα πατάρια, τώρα πλέον όλα μα όλα είναι στα ισόγεια ή υπόγεια.
Αυτά τα γράφω μήπως ο φίλος μας giorgosxristou (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=48814) -αν μπορεί- ή όποιος άλλος αντιμετωπίζει ίδιο πρόβλημα να τοποθετήσει τα ντεπόζιτα σε κατάλληλο υψόμετρο.

giorgosxristou
02-04-18, 10:17
Καλημερα και καλη εβδομαδα!!
ναι...ισχυει οτι αν τραβαω εγω με το μοτερ αν εχει καπου τρυπα θα τραβιξω και οτι χάλι υπαρχει ,ΑΛΛΑ το νερο στο Ηρακλειο δεν πίνετε απο την βρυση ,ή που βάζεις φίλτρα αναστροφής ώσμωσης κλπ ή αγοράζεις εξάδες νερού για να πίνεις,το νερό βρομάει χλώριο,δεν ειναι οπως στην Αθηνα, πχ το νερο που βγαίνει απο την βρυση το εχουμε για πλυντηρια,στο φαι ,μπανιο κλπ...εγω εχω φιλτρα και καθε χρονο που τα αλλαζω τα πρωτα φιλτρα ειναι μεσα στην βρομια,μας παρεχουυν ενα νερο που ναι μεν ειναι πόσιμο αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο...

Ηλιας Α
02-04-18, 10:43
Καλημερα και καλη εβδομαδα!!
ναι...ισχυει οτι αν τραβαω εγω με το μοτερ αν εχει καπου τρυπα θα τραβιξω και οτι χάλι υπαρχει ,ΑΛΛΑ το νερο στο Ηρακλειο δεν πίνετε απο την βρυση ,ή που βάζεις φίλτρα αναστροφής ώσμωσης κλπ ή αγοράζεις εξάδες νερού για να πίνεις,το νερό βρομάει χλώριο,δεν ειναι οπως στην Αθηνα, πχ το νερο που βγαίνει απο την βρυση το εχουμε για πλυντηρια,στο φαι ,μπανιο κλπ...εγω εχω φιλτρα και καθε χρονο που τα αλλαζω τα πρωτα φιλτρα ειναι μεσα στην βρομια,μας παρεχουυν ενα νερο που ναι μεν ειναι πόσιμο αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο...
Καλή εβδομάδα και από μένα, ότι έγραψα το έγραψα απλός για ενημέρωση, και όχι μόνο για σένα.
Τώρα ίσως να μπορούσες να βάνεις πρεσοστάτη όπως έγραψαν και άλλα μέλη, το ΄΄μπουζί΄΄ δε νομίζω να εξυπηρετεί.

giorgosxristou
02-04-18, 11:01
Καλή εβδομάδα και από μένα, ότι έγραψα το έγραψα απλός για ενημέρωση, και όχι μόνο για σένα.
Τώρα ίσως να μπορούσες να βάνεις πρεσοστάτη όπως έγραψαν και άλλα μέλη, το ΄΄μπουζί΄΄ δε νομίζω να εξυπηρετεί.
το ξερω και δεν υπαρχει θεμα,και η ενημερωση για το τυπικο της υποθεσης καλο ειναι.
Το σκεφτηκα για πρεσοστάτη αλλα σκεφτομαι οτι οταν ο πρεσοστατης δει πιεση απο το δικτυο θα παρει μπροστα και θα δωσει εντολη στο μοτερ,στην συνεχεια το μοτερ αναροφοντας δεν θα κατεβασει την πιεση και θα ξανακλείσει τον πρεσοστάτη ??Σκεφτηκα και αυτο εδω στην φωτο(αυτο που χρειάζομαι σε μεγεθος κλπ) ,να μπει πριν το μοτερ και να περνει μπροστα οταν ερθει το νερο απο το δικτυο και με ενα ρελε να δινει εντολη στο μοτερ.
73122

kioan
02-04-18, 11:03
μας παρεχουυν ενα νερο που ναι μεν ειναι πόσιμο αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο...

Για τους λόγους που προαναφέρθηκαν (αρνητική πίεση στο δίκτυο διανομής λόγω των αναρροφήσεων από τις αντλίες) το νερό που θα φτάνει σε εσάς θα είναι πάντα υποδεέστερης ποιότητας από αυτό που διοχετεύει στο δίκτυο η εταιρεία ύδρευσης.
Ακόμα και αν η τροφοδοσία του δικτύου γίνεται με νερό πόσιμο και αρίστης ποιότητας, όσο χαμηλότερη η αρνητική πίεση του δικτύου, τόσο χειρότερο το νερό που θα φτάνει σε εσάς.

Ηλιας Α
02-04-18, 11:26
το ξερω και δεν υπαρχει θεμα,και η ενημερωση για το τυπικο της υποθεσης καλο ειναι.
Το σκεφτηκα για πρεσοστάτη αλλα σκεφτομαι οτι οταν ο πρεσοστατης δει πιεση απο το δικτυο θα παρει μπροστα και θα δωσει εντολη στο μοτερ,στην συνεχεια το μοτερ αναροφοντας δεν θα κατεβασει την πιεση και θα ξανακλείσει τον πρεσοστάτη ??Σκεφτηκα και αυτο εδω στην φωτο(αυτο που χρειάζομαι σε μεγεθος κλπ) ,να μπει πριν το μοτερ και να περνει μπροστα οταν ερθει το νερο απο το δικτυο και με ενα ρελε να δινει εντολη στο μοτερ.
73122
file:///C:\Users\User\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image001.gif (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=73122&d=1522655932)
<<Το σκεφτηκα για πρεσοστάτη αλλα σκεφτομαι οτι οταν ο πρεσοστατης δει πιεση απο το δικτυο θα παρει μπροστα και θα δωσει εντολη στο μοτερ,στην συνεχεια το μοτερ αναροφοντας δεν θα κατεβασει την πιεση και θα ξανακλείσει τον πρεσοστάτη>> Ναι! Θέλει δοκιμές ενδεχόμενα και στραγγάλισμα-από βάνα- της εισόδου πριν το πρεσσοστάτη.
Το εξάρτημα που ανάρτησες δεν το ξέρω.

kioan
02-04-18, 12:26
Σκεφτηκα και αυτο εδω στην φωτο(αυτο που χρειάζομαι σε μεγεθος κλπ) ,να μπει πριν το μοτερ και να περνει μπροστα οταν ερθει το νερο απο το δικτυο και με ενα ρελε να δινει εντολη στο μοτερ.
73122


Αυτού του τύπου οι αισθητήρες, έχουν εξωτερικά ένα reed switch και μέσα στη ροή του υγρού υπάρχει ένας μόνιμος μαγνήτης στερεωμένος σε κάποιου είδους ελατήριο. Όταν υπάρχει ροή, συμπαρασύρρεται ο μαγνήτης και κλείνει το reed switch.

Είναι δηλαδή ένας απλός διακόπτης που ανιχνεύει την ροή του ρευστού (και δεν θα πρέπει να συγχέεται με τα μαγνητικά ροόμετρα (https://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_flow_meter), που παράγουν διαφορά δυναμικού ανάλογη με την ταχύτητα του ρευστού).

pstratos
02-04-18, 12:55
Εγώ απλά σας ανέφερα τι προβλέπεται και ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΕΨΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΦΕΚ. Αν τώρα για τον x - y λόγω κάποιοι αναγκάζονται ή (χειρότερα) βολεύονται από λάθος λύσεις, δικό τους είναι το δύκτιο, δική τους και η υγεία. Ας ποιουν αν θέλουν και από το βόθρο τους, μόνο μετα μην λένε τι μας έκανε ο υδραυλικός, ή ο μηχανικός ή το κράτος. Αν και για το τελευταίο σηκωνει πολυ μεγάλη κουβέντα, στο 2017 να μην μπορεί να δώσει 1ατμ νερό στους κατοίκους μιας πόλης

vasilllis
02-04-18, 14:27
Καλή εβδομάδα και από μένα, ότι έγραψα το έγραψα απλός για ενημέρωση, και όχι μόνο για σένα.
Τώρα ίσως να μπορούσες να βάνεις πρεσοστάτη όπως έγραψαν και άλλα μέλη, το ΄΄μπουζί΄΄ δε νομίζω να εξυπηρετεί.
Γιατι δεν εξυπηρετει?Τιποτα αλλο για 'προστασια ξηρας λειτουργιας' σε αντλιες δεν εχω δει να χρησιμοποιειται.

elektronio
02-04-18, 14:40
Αυτό που προτείνει o PSTRATOS είναι σε κάθε περίπτωση το καλύτερο και επιπλόν νόμιμο. Η άντληση του νερού από το δίκτυο δημιουργεί άνιση κατανομή του νερού στους καταναλωτές και αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος που δεν επιτρέπεται νόμιμα. Σκεφτείτε να έρθω στην γειτονιά σας να στήσω ένα ξενοδοχείο και να βάλω μια αντλία 30 άλογα, να μην σας αφήσω σταγόνα. Φυσικά άνιση κατανομή υπάρχει ούτως ή άλλως γιατί άλλος καταναλωτής είναι χαμηλά και άλλος ψηλά, αλλά οι αντλίες μπορούν να δώσουν πολύ μεγαλύτερη ανισότητα. Λογικά το σωστό θα ήταν όλοι οι καταναλωτές που δεν καλύπτονται από το δίκτυο να έχουν το ίδιο σύστημα με δεξαμενή σε ισόγειο χώρο που να γεμίζει με ελεύθερη ροή.

Απο άποψη λειτουργίας είναι πολύ καλύτερο διότι η δεξαμενή γεμίζει αυτόματα με φυσική ροή και σταμάτημα με φλοτέρ όταν γεμίσει. Αν το νερό σταματήσει πριν γεμίσει η δεξαμενή απλά δεν κλείνει το φλοτέρ. Βάζοντας ένα πιεστικό σύστημα μετά την δεξαμενή παίρνεις σταθερή πίεση στις βρύσες όση θες ρυθμίζοντας ανάλογα το πιεστικό. Αν το νερό τελειώσει η αντλία του πιεστικού προστατεύεται από το aqua stop (εφόσον διαθέτει). Η πίεση του νερού στις βρύσες είναι πολύ καλύτερη από την φυσιολογική ροή από δεξαμενή σε ταράτσα.

Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι με σοβαρή πίεση στο δίκτυο μπορείς να τελειώσεις το περιεχόμενο της δεξαμενής πιο γρήγορα. Σαν ηλεκτρονικοί μπορείτε να κάνετε κάποιο σύστημα να περιορίζει αυτόματα την πίεση όταν φτάσει σε χαμηλό σημείο το νερό ή να σας ειδοποιεί να περιορίσετε την κατανάλωση.

rama
02-04-18, 15:18
Την κατάσταση την έχω ζήσει μικρός σε νησί, με παροχή χαμηλής πίεσης για λίγες ώρες τη μέρα επί πολλά χρόνια. Οσο εγκαθιστούσαν αντλίες οι γείτονες, μειωνόταν ακόμα περισσότερο το νερό που έφτανε στο δικό μας τεπόζιτο. Στο τέλος, όταν όλοι πλέον έβαλαν αντλίες, απλώς σπαταλούσαν ρεύμα για το ίδιο αποτέλεσμα που θα προέκυπτε χωρίς τις αντλίες. Και τελικά, όταν έγιναν έργα και αποκαταστάθηκε η παροχή, όλοι οι καταναλωτές κατέληξαν με μία άχρηστη αντλία και πλούσιο υδραυλικό.

Ηλιας Α
02-04-18, 16:00
[QUOTE=vasilimertzani;839161]Γιατι δεν εξυπηρετει?Τιποτα αλλο για 'προστασια ξηρας λειτουργιας' σε αντλιες δεν εχω δει να χρησιμοποιειται.[/QU

Ναι για προστασία από ξηρά λειτουργία είναι μια από της καλύτερες προστασίες, αλλά δεν προστατεύει, να μην κάνει αναρρόφηση η αντλία βρομόνερα.

vasilllis
03-04-18, 00:59
[QUOTE=vasilimertzani;839161]Γιατι δεν εξυπηρετει?Τιποτα αλλο για 'προστασια ξηρας λειτουργιας' σε αντλιες δεν εχω δει να χρησιμοποιειται.[/QU

Ναι για προστασία από ξηρά λειτουργία είναι μια από της καλύτερες προστασίες, αλλά δεν προστατεύει, να μην κάνει αναρρόφηση η αντλία βρομόνερα.
οκ καταλαβα.Επειδη του προτεινες
(Τώρα ίσως να μπορούσες να βάνεις πρεσοστάτη όπως έγραψαν και άλλα μέλη, το ΄΄μπουζί΄΄ δε νομίζω να εξυπηρετεί.) ειπα μηπως εχεις σκεφτει κατι αλλο.