PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με laptop gpu



paulos2610
08-04-18, 07:02
Χαίρεται....
Χρόνια Πολλά.... Χριστός ανέστη...

Έχω ένα θέμα με το laptop μου ... λογικά χάλασε η κάρτα γραφικών μού.... Αλλά θέλω να είμαι σίγουρος αν ξέρει κανείς.... Έχει κύματα η οθόνη μου πολλά..... κάτι βλέπεις σαν εικόνα Αλλά δεν κάνεις δουλειά δεν είναι τελείως κενή... με εξωτερική οθόνη δείχνει κανονικά.... λογικά έχω θέμα με την gpu η κάτι άλλο;;;; και αν ναι γιατί έχω εικόνα σε εξωτερική οθόνη;;;; το laptop είναι Acer aspire 5750g
Ευχαριστω...

IRF
08-04-18, 08:26
Χριστός Ανέστη καταρχήν και χρόνια πολλά.
Αφού έχεις εικόνα σε εξωτερική οθόνη δεν νομίζω να χάλασε η κάρτα γραφικών σου. Μήπως χτυπήθηκε η οθόνη σε σημεία επαφών με την πλακέτα -εύκαμπτο καλώδιο; βάλε μια φωτογραφία.Είχες ανοίξει εσύ το λάπτοπ σου ποτέ.Τι έγινε πριν γίνει το κακό;Τι λάπτοπ είναι τι λειτουργικό έχει;

p270
08-04-18, 10:05
Πολλες φορες εχουμε εικονα σε εξωτερικη οθονη αλλα οχι στην οθονη του φορητου και φταιει η καρτα γραφικων

info@kalarakis.com
08-04-18, 11:06
κοίτα απο διάφορες γωνίες την οθόνη και δες αν βλέπεις μέσα την εικόνα
ριξε και φως απο φωτιστικό
αν δεις την εικόνα μέσα, έχουν καεί οι λάμπες της οθόνης ή το κύκλωμα της υψηλής αν το έχει χωριστά που είναι και το πιο πιθανό
Αυτό είναι μια πλακέτα στενόμακρη 8 χιλιοστά πλάτος και περίπου 10 εκατοστά μήκος

eleCtroAsxetos
08-04-18, 11:10
Βλεποντας με την εξωτερικη οθονη πηγαινε πινακα ελεγχου, device manager ή διαχειριστής συσκευων και δες αν εχεις ενα κιτρινο θαυμαστικο οπουδηποτε αφορα την επιταχυνση γραφικων.
Διαβαζω οτι το λαπτοπ σου εχει επιλογη στη bios και για integrated γραφικα παρακαμπτωντας την NVIDIA gpu και ισως αυτο το σημα που βλεπεις στην εξωτερική οθονη ειναι το failsafe και η βασικη gpu σου ειναι ουσιαστικα εκτος.

Αν επιχειρησεις να μπεις στο bios επισης διαβαζω οτι υπαρχει επιλογη για integrated ή switchable καρτα γραφικων αλλα δεν πρεπει προς το παρον να αγγιξεις αυτη την επιλογη γιατι ισως χασεις το σημα και απο την εξωτερικη οθονη και θα πρεπει μετα να βρεις τροπο να αφαιρεσεις τη μπαταρια του λαπτοπ για να επανερθεις στην προτερη μη λειτουργικη κατασταση.

rama
08-04-18, 11:33
Αν μπείς στα BIOS, η οθόνη δείχνει κανονικά?

ioannis_83
08-04-18, 13:03
παιδια τα artifacts οταν χτυπαει gpu ειναι συγκεκριμενα.βαλε μια φωτο παυλε.

paulos2610
09-04-18, 12:45
Καλημερα... ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας...
χτες του τον άνοιξα να βγαλω φωτογραφίες λειτουργούσε κανονικα για κανα τέταρτο ....
windows 7 64bit
acer acpire 5750g 2416g75mnkk
απο την αρχή δεν εχω εικόνα
παραθέτω μερικές φωτογραφίες....
732067320773208

ioannis_83
10-04-18, 18:38
οταν παιζεις την οθονη πανω κατω αλλαζουν οι γραμμες?μηπως ειναι flex?

paulos2610
11-04-18, 03:40
Όχι δεν έχει να κάνει... σε σταθερό σημείο και μου κάνει παιχνίδια.... Δεν αλλάζει κάτι όταν κουνάω τ ν οθονη