PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικιακό δίκτυο με voip phone



manolisklv
12-04-18, 11:35
Καλημέρα θέλω να εγκαταστήσω γραμμή με voip τηλέφωνο.Θα τραβήξω καλώδιο utp cat 5 από modem με συνολικό μήκος γραμμής περί τα 70m.Η γραμμή θα καταλήγει σε ένα ethernet switch, και από εκεί θα παίρνει ένας Η/Υ για να έχει internet και το τηλέφωνο.
Η εταιρία ip τηλεφωνίας μου είπε ότι η ποιότητα σύνδεσης εξαρτάται καθαρά από την ταχύτητα του internet.
Πιστεύετε ότι θα έχω σημαντική απώλεια ταχύτητας λόγω απόστασης και switcher;
Για την συγκεριμένη απόσταση θα είμαι καλυμμένος με το καλώδιο cat 5 ή θα πρέπει να πάω σε 6;

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kioan
12-04-18, 11:46
Εφόσον το συνολικό μήκος της καλωδίωσης είναι κάτω από 100m, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Το δίκτυό σου φαντάζομαι θα είναι τυπικό 100/1000Mbps οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε CAT5e είτε CAT6 και δεν θα δεις διαφορα.

Προσοχή μόνο να μην υπάρχει όδευση παραλλήλως και σε μικρή απόσταση με αγωγούς ρεύματος για να μην έχεις προβλήματα παρεμβολών.

manolisklv
12-04-18, 11:56
Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό του δικτύου.Πως μπορω να το ελέγξω;

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kioan
12-04-18, 13:48
Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό του δικτύου.Πως μπορω να το ελέγξω;

Μην ανησυχείς, εκτός πολύ εξειδικευμένων περιπτώσεων, όλα τα δίκτυα τέτοια είναι. Προχώρα στην καλωδίωση και μην ανησυχείς.

manolisklv
12-04-18, 14:46
Ευχαριστώ.Κάτι τελευταίο.Έχουν κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό τα switcher που πρέπει να λάβω υπόψη ή δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές;

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kioan
12-04-18, 15:02
Για την χρήση που το θες, δεν χρειάζεται να ψάξεις κάτι το ιδιαίτερο. Πάρε το πιο φθηνό gigabit ethernet (1000Mbps) που θα βρεις. Ακόμα και το πιο απλό θα έχει 5 θύρες (εσύ χρειάζεσαι 3).