PDA

Επιστροφή στο Forum : ip κάμερες μέσω wi-fi repeaters



nikossound
26-04-18, 10:43
Έχω μια εγκατάσταση που οι αποστάσεις κάποιων καμερών από το καταγραφικό φτάνουν και τα 150 μέτρα σε ευθεία. η εγκατάσταση καλωδίων είναι πολύ δύσκολη γιατί είναι όλο το μέρος πετροστροτο και ανισόπεδο. σκέφτηκα τη λύση να χρησιμοποιησω κάμερες ip και να βάλω δικτυακό καταγραφικό. το πρόβλημα είναι ότι οι ιp κάμερες καλής ποιότητας όπως της Hikvision δεν βγαίνουν με ενσωματωμένο wi-fi. Σκέφτηκα τη λύση με wifi repeater που έχουν έξοδο LAN. θα χρειαστεί να χρησιμοποιησω 5 από αυτά. έχει κάνει κανένας κάτι παρόμοιο? πιστεύεται ότι θα έχω πρόβλημα με τη σωστή λειτουργία του συστήματος? η εγκατάσταση θα έχει συνολικά 9 κάμερες όπου σε κάποια από τα repeater θα τοποθετηθεί switch για να συνδεθούν πάνω από μια κάμερες.

vasilllis
26-04-18, 14:36
περιοχη που θα τοποθετηθουν?αν και δεν βλεπω να δουλεψουν ποτε.

stam1982
26-04-18, 17:41
Τα καλώδια είναι μονόδρομος φιλε μου.Ουτως η άλλως θα πρέπει να τροφοδοτήσει τις κάμερες.

nikossound
26-04-18, 18:44
Τα καλώδια είναι μονόδρομος φιλε μου.Ουτως η άλλως θα πρέπει να τροφοδοτήσει τις κάμερες.
για τη τροφοδοσία των καμερων υπάρχει ρεύμα στα σημεία που πρέπει να τοποθετηθούν.

aktis
26-04-18, 18:54
Υπάρχουν hikvision και άλλες σοβαρές μάρκες με wifi , το θέμα είναι όμως τι γίνεται με το bandwidth ανα κάμερα , να μη ταπώνει η μια την άλλη με τις απλές κεραιούλες που έχουνε
Ισως παιξει καλύτερα με κατευθυντικές κεραίες χαμηλής απολαβής και περισσότερα AP ( σε περισσότερα κανάλια )

pstratos
26-04-18, 20:09
Αν θέλει να παίξει ας το δοκιμάσει. Αν θέλει να κάνει δουλειά να ρίξει οπτική και media converter στα άκρα

nikossound
26-04-18, 20:21
Αν θέλει να παίξει ας το δοκιμάσει. Αν θέλει να κάνει δουλειά να ρίξει οπτική και media converter στα άκρα
το πρόβλημα μου δεν είναι τι μορφής καλώδιο να ρίξω, ούτε οι αποστάσεις μου είναι πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι είναι Μοναστήρι και όλος ο περιβαλοντας χώρος καθώς και τα κτίσματα είναι όλα με πέτρα. ακόμη και το έδαφος είναι πετροστροτο.

Samios60
27-04-18, 07:50
το εχω δοκιμασει με 5 καμερες σε αποσταση 80 μετρων με repeater δουλεψαν κανονικα

pstratos
27-04-18, 11:42
το πρόβλημα μου δεν είναι τι μορφής καλώδιο να ρίξω, ούτε οι αποστάσεις μου είναι πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι είναι Μοναστήρι και όλος ο περιβαλοντας χώρος καθώς και τα κτίσματα είναι όλα με πέτρα. ακόμη και το έδαφος είναι πετροστροτο.
Με 150 σε ευθεία, άρα περισότερα με τις γωνίες, πως θα παίξει fastEth αξιόπιστα? Αρά θα βάλεις και ενδιάμεσα switch? Ενναλλακτικά 5GHz p2p σε μη επικαπυπτώμενα κανάλια αλλά το κόστος??

di_tia
05-05-18, 00:22
Αφου υπαρχει ρευμα παιξε με power line.αν τελικα αποφασισεις καλωδιο βαλε utp χρωματος μαυρο και για cams βαλε IP με poe. Για περιπου 100 μετρα θα εισαι οκ.το μαυρο στο προτεινω διοτι ειναι πιο ανθεκτικο και επειδη στα μοναστηρια τα χρωματα ειτε στις πετρες ειτε στην ξυλεια ειναι συνηθως σκουρα το μαυρο θα φαινεται λιγοτερο

για τη τροφοδοσία των καμερων υπάρχει ρεύμα στα σημεία που πρέπει να τοποθετηθούν.

nikossound
05-05-18, 10:55
Αφου υπαρχει ρευμα παιξε με power line.αν τελικα αποφασισεις καλωδιο βαλε utp χρωματος μαυρο και για cams βαλε IP με poe. Για περιπου 100 μετρα θα εισαι οκ.το μαυρο στο προτεινω διοτι ειναι πιο ανθεκτικο και επειδη στα μοναστηρια τα χρωματα ειτε στις πετρες ειτε στην ξυλεια ειναι συνηθως σκουρα το μαυρο θα φαινεται λιγοτερο
αυτό μάλλον θα κάνω. Θα κινηθώ με power line τα περισσότερα αναφέρουν λειτουργία πάνω από 300 μέτρα κυκλώματος ρεύματος και δουλεύουν σε τριφασικό ανεξαρτήτου φάσης. Πιο σταθερή λειτουργία από το ασύρματο θα έχει σίγουρα!!!

di_tia
06-05-18, 16:28
Μην βασιστείς στα τριφασικα, καλύτερα να τά βάλεις στην ίδια φάση ώστε να είσαι σίγουρος. Δεν ξέρω αν θα σε βόλευε η εγκατάσταση ώστε να βάλεις nanostation και με ενα switch poe να δίνεις σε δύο τρεις κάμερες.
Να έχεις δηλαδή ένα συνδυασμό ώστε να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Σε άλλο σημείο καλώδιο,σε άλλο powerline, σε άλλο nanostation.