PDA

Επιστροφή στο Forum : PLC hitachi EHV-150 motor omron MX2 βοήθεια σε προγραμματισμός



misterno
27-04-18, 13:05
Γεια και πάλι,

Μου ζητήθηκε να μελετήσω και να θέσω σε λειτουργία ένα σύστημα αυτοματισμού.
Υπάρχει διαθέσιμο ένα PLC Hitachi σειρά EHV-150, ένα module modbus EH-RMD ένα module EH-SIO και θέλω να ελέγξω έναν κινητήρα με inverter MX2 omron.

Επειδή έχω μια μικρή εμπειρία με PLC S7 αλλά όχι με την συγκεκριμένη σειρά, θα ήθελα βοήθεια στα εξής σημεία:

Τι πρόγραμμα θα χρειαστώ για το κάθε module
Πως θα προγραμματίσω το modbus RTU για να μιλάει με το inverter ώστε να ελέγχει ετομότητα, start, stop, ταχύτητα και πιθανές άλλες παραμέτρους.
Σχετική βιβλιογραφία με σχετικά παραδείγματα. Προσπάθησα από το ΥΤ αλλά δεν βρήκα και πολλά αναλυτικά πράγματα και κάποια σχετικά ήταν σε γλώσσα Hindi :cursing:

Κάθε βοήθεια εκτιμητέα

misterno
30-04-18, 11:10
Τουλάχιστον γνωρίζει κανείς από το συγκεκριμμένο PLC σειρά EHV-150;
Συνδέοντας καλώδιο ethernet στην αντίστοιχη είσοδο του PLC στο module CPU, στην πλευρά της θύρας, ανάβει μόνο το πάνω LEDάκι και καθόλου το κάτω.
Γνωρίζει κανείς αν αυτό είναι πρόβλημα hardware και μπορεί να διορθωθεί με κάποιου τύπου factory reset ή η θύρα του PLC "μας άφησε χρόνους";

Ευχαριστω προκαταβολικά

panpap1991
30-04-18, 20:46
Δεν εχω ασχοληθει καθολου με την hitachi αλλα ειμαι προθυμος να ψαχτω για να σε βοηθησω .

Σε ποια θυρα συνδεσες το ethernet cable? Στην πανω ή στην κατω.?

panpap1991
30-04-18, 20:55
Για να προγραματισεις την cpu με τον υπολογιστη δεν πρεπει να το κανεις με την ethernet port αλλα με την usb comunication port..δες παρακατω
73549

misterno
02-05-18, 13:10
Για να προγραματισεις την cpu με τον υπολογιστη δεν πρεπει να το κανεις με την ethernet port αλλα με την usb comunication port..δες παρακατω
73549
Πράγματι η θύρα που λειτουργεί είναι η USB. Το θέμα είναι ότι έφαγα όλο το διαδίκτυο να βρω οδηγούς αλλά δεν βρήκα κάποιον που να δουλεύει. Καμιά ιδέα;

panpap1991
02-05-18, 17:19
Τι οδηγους θελεις;πως θα προγραματισεις το plc με τον υπολογιστη;

εαν μπορεις γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.για να προχωρησεις παρακατω πρεπει πρωτα μα κανεις την συνδεση με υπολογιστη

misterno
02-05-18, 22:13
Λέγοντας οδηγούς (drivers) αναφέρομαι στην θύρα USB την οποία μόλις συνδέσω στο PC, αναγνωρίζεται ως "άγνωστη συσκευή" και ζητάει το λογισμικό οδηγών (drivers) για να ενεργοποιηθεί.
Αν καταφέρω και τους βρω, τότε με το κατάλληλο λογισμικό θα δοκιμάσω να το προγραμματίσω.

panpap1991
03-05-18, 00:31
Απο οτι διαβασα μπορεις να κανεις τελικα προγραματισμο και με τις τρεις υποδοχες που εχει. Με usb,serial και ethernet.Εχεις κατεβασει το προγραμα που προγραματιζει τo plc...Εαν δεν το εχεις κανει το προγραμα λεγεται control editor και θα το βρεις εδω

http://www.hitachi-ds.com/en/Products/Automation/PLC/Software/Control-Editor.html

Και για να το κατεβασεις βρηκα αυτο
http://control-editor.software.informer.com/2.0/


Μολις το κατεβασεις και το εγκαταστησεις πες μου για να κανουμε την συνδεση μεσω ethernet port..θελει να βαλεις συγκεκριμενη ip.

misterno
03-05-18, 09:54
@panpap1991
Κατ΄αρχάς σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Σε ότι αφορά το link που έδωσες λέει ότι το πρόγραμμα δεν είναι διαθέσιμο και να δώσω το email μου να ενημερωθώ όταν θα είναι έτοιμο.
Ελπίζω να μπορέσω σύντομα να το δοκιμάσω γιατί είναι κρίμα να κάθεται άπραγο.

panpap1991
03-05-18, 12:32
Φιλε Γιαννη σιγουρα εχεις το Hitachi EHV150.Γιατι απο τι βλεπω δεν υπαρχει 150 σε αυτην την σειρα που μου πες..Μηπως εχεις το EH-150?

Μπορεις να μου βγαλεις μια φωτο απο το plc....?

misterno
03-05-18, 12:55
73602
Αυτό είναι που έχω.

panpap1991
03-05-18, 13:23
Ωραια.Αυτο που εχεις ειναι το Hitachi EHV-CPU128...Αυτο ειναι το plc.δεν ειναι το ehv-150...Ασε με λιγο να το ψαξω για να βρω κανενα προγραμα για προγραματισμο αυτου του plc.

FreeEnergy
03-05-18, 18:39
Σε ότι αφορά το link που έδωσες λέει ότι το πρόγραμμα δεν είναι διαθέσιμο και να δώσω το email μου να ενημερωθώ όταν θα είναι έτοιμο. Ελπίζω να μπορέσω σύντομα να το δοκιμάσω γιατί είναι κρίμα να κάθεται άπραγο.

https://drive.google.com/drive/folders/1Hb8fxgR3c-Ws2swFONbFZB_k6k4YDu1o?usp=sharing
Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου ( και σε εμένα ) και πριν τρέξεις οποιοδήποτε από αυτά τα προγράμματα έλεγξετα με ένα καλό antivirus ή ακόμη καλύτερα με 50+ εδώ: https://www.virustotal.com/#/home/upload
Τα αρχεία αυτά δεν τα έχω δουλέψει εγώ προσωπικά. Τα βρήκα ...δεξιά κι αριστερά στο διαδίκτυο.

Καλή συνέχεια!

panpap1991
03-05-18, 20:05
Κατεβασα το actwin απο την επισιμη ιστοσελιδα οποτε στο δινω εδω περα για να το κατεβασεις και να το εγκαταστησεις.μολις το κανεις πες μου για να δουμε για την επικοινωνια με το plc.
https://files.fm/f/tsvx38md

Samios60
04-05-18, 06:44
Μου ζητήθηκε να μελετήσω και να θέσω σε λειτουργία ένα σύστημα αυτοματισμού.
αυτος λοιπον που σου το ανεθεσε επρεπε να σου παρεχει και το προγραμμα του PLC ...δεν καταλαβαινω υπαρχει ενα σκετο PLC χωρις τιποτα ......και να βρεις το προγραμμα και το καλωδιο σε ποσο χρονο θα μαθεις τις εντολες ,,,τα timeres ,,,τα counters τα register ...τα αναλογικα σηματα κτλ ..πολυ προχειροτητα βλεπω τι να πω !!!!!!!!!!

misterno
04-05-18, 08:06
αυτος λοιπον που σου το ανεθεσε επρεπε να σου παρεχει και το προγραμμα του PLC ...δεν καταλαβαινω υπαρχει ενα σκετο PLC χωρις τιποτα ......και να βρεις το προγραμμα και το καλωδιο σε ποσο χρονο θα μαθεις τις εντολες ,,,τα timeres ,,,τα counters τα register ...τα αναλογικα σηματα κτλ ..πολυ προχειροτητα βλεπω τι να πω !!!!!!!!!!
Καλημέρα σας
@Samios60 Γνωρίζω από PLC και όλα όσα αναφέρεις. Το γεγονός ότι υπάρχει ένα ολόκληρο σύστημα PLC με όλες τις απαραίτητες μονάδες (modbus, ethernet, SIO, RIO, I/O) με προέτρεψε να ασχοληθώ με το θέμα. Δεν νομίζω να κολλήσω στους οδηγούς ενεργοποίησης της θύρας USB και να πτοηθώ από αυτή την μικρή δυσκολία γιατί αργά ή γρήγορα θα την βρώ την άκρη. Αν λοιπόν το ανέφερα εδώ ήταν αφ' ενός μεν για να πάρω μια βοήθεια, αφ' εταίρου να ανταλλάξω ιδέες.
@panpap1991 Αγαπητέ το εγκατέστησα αλλά δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Το πρόγραμμα είναι σε μορφή DEMO και δεν επιτρέπει πολλά.

panpap1991
04-05-18, 12:10
Απο τι διαβασα επιτρεπει το uplooad/download απλως εχει περιορισμο στα 40 rungs..τελος παντων.Θελω να δοκιμασουμε την επικοινωνια με το plc..εαν κανει connection δηλαδη..

Οι drivers για το usb μπορεις να τους κατεβασεις απο εδω
https://files.fm/f/s2dgux8r

Κατεβασε αυτο το actwin και εγκατεστησε το
https://files.fm/f/wxuj4vqw

Εγκατεστησε τα drivers για το usb.Μολις το κανεις μαλλον θα δεις σε ποια πορτα το εχει κανει (com3,com4......).Και μετα ανοιξε το προγραμα για να κανεις connection.
Στην αρχη επελεξε Hitachi EH-nano για driver..Μετα πανε στα tools και μετα driver settings.Δωσε την πορτα και το baudrate απο το usb (εφοσον βαλεις τα drivers για το usb) .

Εαν δεν γινει με το usb πες μου για να παμε με το ethernet που εχει παρακατω.

el greco 1
04-05-18, 18:01
ωραια σιγουρα θα εποικινονισουμε με το plc.αν ομως ο αλλος τωχει κλειδωμενο το προγραμμα τι γινεται?

panpap1991
04-05-18, 20:09
ωραια σιγουρα θα εποικινονισουμε με το plc.αν ομως ο αλλος τωχει κλειδωμενο το προγραμμα τι γινεται?

Γιωργο απο τι καταλαβα το παιδι θελει να το κανει απο την αρχη χωρις να εχει το προγραμα του αλλουνου.Εαν δεν ειναι ετσι και ο αλλος το εχει κλειδωμενο δεν γινεται τιποτα οπως το λες..

misterno
05-05-18, 13:05
Καλησπέρα σας.
Είμαι στην αναζήτηση για usb driver. Βρήκα κάτι που μοιάζει με το ζητούμενο αλλά δεν το δέχεται αρχικά γιατί λέει ότι δεν έχει ψηφιακή υπογραφή.
Του αλλάζω τις ρυθμίσεις για να μην το ψάχνει και μου λέει να εγκαταστήσω τον οδηγό.
Η εγκατάσταση λέει ότι έγινε κανονικά αλλά δεν ενεργοποιεί την θύρα.
Τώρα είμαι σε φάση αναζήτησης στο registry. Μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω.

EDIT: Τα νέα είναι καλά. Τελικά ο οδηγός δούλεψε. Το πρόβλημα ήταν ότι ήθελε win32 bit ενώ εγώ προσπαθούσα να τα εγκαταστήσω σε win64 bit.
Τώρα θα δοκιμάσω να συνδεθώ με το περιβάλλον προγραμματισμού και θα ενημερώσω πάλι για τα αποτελέσματα.

misterno
08-05-18, 13:48
Τελικά η θύρα ethernet είναι καμμένη γιατί βρέθηκε εκεί κοντά ένα σκασμένο εξάρτημα. Θα επανέρθω αν και εφ 'όσον έχω νέο plc για να πάμε στο στάδιο του προγραμματισμού.