PDA

Επιστροφή στο Forum : On of σε αντλια



MAN0S
03-05-18, 00:21
Καλησπερα,εχω το εξης θεματάκι.Θελω να βάλω ένα μπουτον σε μια αντλία 1,5hp το οποίο κάθε φορά που το πατάω θα:
1)Θα δουλευει συγκεκριμένες ώρες,πχ μόνο τις ώρες κοινής ησυχίας.
2) Θα δουλευει για συγκεκριμένο χρόνο πχ 10 λεπτά
3)Το μπουτον δεν θέλω για ασφάλεια να δουλεύει 220 αλλά 12V.
Το 1 το λύνω με χρονοδιακοπτη ράγας.
Το 2 το λύνω με αυτόματο κλιματοστασιου.
Το 3 Πώς θα μπορούσα να το κάνω?
( Ασφαλώς πριν την μπριζα που θα δίνει ρεύμα στο μοτερ θα υπάρχει ρελε.)
Καμία ιδέα?

lepouras
03-05-18, 00:31
καλά, μπορείς τα δύσκολα και δεν μπορείς τα εύκολα?
βάλε ένα μικρο 12βολτο τροφοδοτικό και βάλε το μπουτον στο κύκλωμα των 12 να οπλίζει ένα ρελεδακι που θα κάνει την λειτουργία μπουτον στον αυτοματισμό. δηλαδή κάθε φορά και για όσο πατάς το μπουτον θα οπλίζει το ρελε και μέσο της ΝΟ επαφής θα δίνεις εντολή στον υπόλοιπο αυτοματισμό.

MAN0S
03-05-18, 01:04
Αμ ελα που πολλες φορες κολλάει το μυαλο.....
Λοιπον ακομα δεν μπορω να το καταλαβω.Στο σχεδιακι δειχνω την σειρα που θα τα βάλω στο πινακακι μου.Το ρελεδακι κ ο μετασχηματιστης που μου λες,που προτεινεις να τα βάλω?Λογικα πανω στο αυτοματο του κλιματοστασιου?73596

panpap1991
03-05-18, 01:31
73598

Στην ουσια η φαση περναει απο το ρελε και παει μεσω αυτου στο υπολοιπο κυκλωμα.
Επισης ετσι οπως το σχεδιασα ξεχασα να βαλω το ρελε που θελεις πριν τιν πριζα για τον κινητηρα..Το ρελε που σχεδιασα οπως καταλαβες ειναι για να μπορεις να λειτουργεις το μπουτονακι με 12 volt οπως ειπες

MAN0S
03-05-18, 01:41
Σας ευχαριστω!Τωρα που το βλεπω ,καταλαβαίνω κ που κολλάω, ουσιαστικά στο ρελε που έχεις προσθεσει.Θα φανεί χαζό,ζητω συγνωμη που ρωταω,αλλά τι στο καλό ρελε είναι αυτό?

lepouras
03-05-18, 01:41
αν το έκανες να είναι με 220 το μπουτον πως θα ήταν? ε απλά στην θέση του μπουτον 220 βάζεις την ανοιχτή επαφή του ρελε (το οποίο θα είναι με πηνίο 12 βολτ) και το ρελε θα το οπλίζεις με 12βολτο κύκλωμα (τροφοδοτικό σκέψου ότι θες εσύ 12DC ή AC κλπ απλά να επιλέξεις το αντίστοιχο ρελε για ac ή dc) μέσο ενός άλλου μπουτον που θα χειρίζεται τα 12 βολτ.

lepouras
03-05-18, 01:43
Σας ευχαριστω!Τωρα που το βλεπω ,καταλαβαίνω κ που κολλάω, ουσιαστικά στο ρελε που έχεις προσθεσει.Θα φανεί χαζό,ζητω συγνωμη που ρωταω,αλλά τι στο καλό ρελε είναι αυτό?
έλα βρε Μάνο. ξύπνα και σκέψου το αύριο

https://www.skroutz.gr/c/1598/rele.html?keyphrase=relay+12v

MAN0S
03-05-18, 01:45
Κοιτα συμπτωση κ την ωρα των 2 προηγουμενων μνμ των,την ωρα που εστελνα την απορια μου,μου απαντουσες εσυ ακριβως σε αυτο που θα ρωταγα.Τωρα δεν έχω καμία απορία,παιδιά σας ευχαριστώ,υπόχρεος!
Τροφοδοτικό καμία 10αρια w είναι οκ?

MAN0S
03-05-18, 01:48
έλα βρε Μάνο. ξύπνα και σκέψου το αύριο

Η σωστότερη συμβουλή.....

panpap1991
03-05-18, 01:49
Σας ευχαριστω!Τωρα που το βλεπω ,καταλαβαίνω κ που κολλάω, ουσιαστικά στο ρελε που έχεις προσθεσει.Θα φανεί χαζό,ζητω συγνωμη που ρωταω,αλλά τι στο καλό ρελε είναι αυτό?

θα πρεπει να παρεις ενα ρελε που στην ουσια οπλιζει με 12 volt συνεχες.Δηλαδη το πηνιο του να ειναι 12 volt συνεχες..Και πρεπει να υπολογισεις βεβαια και το ρευμα που τραβαει ολο το κυκλωμα σου για την επαφη normally open του ρελε..

Για να καταλαβεις οι επαφες του ρελε στην ουσια ειναι ελασματα..Καθενα ρελε του εμποριου σου λεει στις επαφες του ποσο ρευμα αντεχει να περασει απο μεσα του..Εαν οι επαφες του ρελε πχ αντεχουν 10 Ampere και το κυκλωμα σου τραβαει 15 ampere καποια στιγμη θα καψεις το ρελε.

panpap1991
03-05-18, 01:50
Κοιτα συμπτωση κ την ωρα των 2 προηγουμενων μνμ των,την ωρα που εστελνα την απορια μου,μου απαντουσες εσυ ακριβως σε αυτο που θα ρωταγα.Τωρα δεν έχω καμία απορία,παιδιά σας ευχαριστώ,υπόχρεος!
Τροφοδοτικό καμία 10αρια w είναι οκ?


Και πολλα ειναι

MAN0S
03-05-18, 01:52
Σας ευχαριστώ κ τους 2 φίλους,lepoura και panpap1991

MAN0S
03-05-18, 02:18
https://www.skroutz.gr/c/1598/rele.html?keyphrase=relay+12v
Υπάρχει κ ράγας τέτοιο ρελε?

lepouras
03-05-18, 02:37
α εσύ δεν βάζεις μυαλό. βρε τράβα για ύπνο σου λένε.

https://www.google.com/search?q=%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7+%CF%81%CE%B1%CE% B3%CE%B1%CF%82+%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%8 1%CE%B5%CE%BB%CE%B5&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjnnaH1mOjaAhXiMewKHQrlByQQsAQIJg&biw=1920&bih=915

αυτές είναι βάσης για τα ρελεδακια που σου έδειξα. ανάλογα με το ρελεδακι παίρνεις και την ανάλογη βάση. τράβα στον Φανό κι πάρε δεν έχουν ακριβά.

MAN0S
03-05-18, 02:40
Ώρα για ύπνο, :)

7akis
03-05-18, 08:20
Μια αντλία πχ 2hp τι ρελέ θα χρειαστεί ? στο ρεύμα εκκίνησης αυτά τα ρελεδάκια παραπάνω θα αντέξουν ?

elektronio
03-05-18, 08:28
Τώρα που θα ξύπνησες φρέσκος δες και την συνέχεια,

Αν και όλες οι παραπάνω συμβουλές θα λειτουργήσουν, ο συνήθης τρόπος για αυτό που θέλεις είναι να χρησιμοποιείται ένας μετασχηματιστής 220/24V AC.
Θα βάλεις ένα ρελέ με πηνίο 24V AC και από τις επαφές του θα περνάνε τα 230V για την αντλία. Επομένως εσύ ελέγχεις την ύπαρξη ή όχι 24V AC στο πηνίο του ρελέ που ισοδυναμεί με λειτουργία ή διακοπή της αντλίας.
Άρα περνάς τα 24V AC από όσους διακόπτες ή μπουτόν ή επαφές χρονοκυκλωμάτων θέλεις ανάλογα με τον επιθυμητό τρόπο λειτουργίας και τα στέλνεις στο πηνίο του ρελέ.

Επειδή ο αυτόματος κλιμακοστασίου το πιθανότερο είναι να μην δίνει καθαρή επαφή αλλά φάση στην έξοδο (οπότε θα γίνει μπέρδεμα στα 24V με 230V) καλύτερα στην θέση του να μπει ένα χρονικό delay off.

elektronio
03-05-18, 08:32
Μια αντλία πχ 2hp τι ρελέ θα χρειαστεί ? στο ρεύμα εκκίνησης αυτά τα ρελεδάκια παραπάνω θα αντέξουν ?

Τα ρελεδάκια που αναφέρονται παραπάνω είναι μόνο για να μετατρέψουν το χειρισμό από 230V σε χειρισμό 12V και να δώσουν εντολή σε άλλο ρελέ που θα αντέχει το ρεύμα του κινητήρα.
Το ίδιο που αναφέρω και εγώ αντίστοιχα με 24V AC.

lepouras
03-05-18, 09:43
τη έγινε. αγγουροξυπνημενοι όλοι?
ο Μάνος ρώταγε το βράδυ.
ο Άκης ρώταγε το πρωί
και κάποιος μάλλον δεν έχει ποιοι καφέ ακόμα.:lool:

MAN0S
03-05-18, 14:58
τη έγινε. αγγουροξυπνημενοι όλοι?
ο Μάνος ρώταγε το βράδυ.
ο Άκης ρώταγε το πρωί
και κάποιος μάλλον δεν έχει ποιοι καφέ ακόμα.:lool:
Όχι βράδυ.....ξημερωματα

7akis
03-05-18, 20:52
Τα ρελεδάκια που αναφέρονται παραπάνω είναι μόνο για να μετατρέψουν το χειρισμό από 230V σε χειρισμό 12V και να δώσουν εντολή σε άλλο ρελέ που θα αντέχει το ρεύμα του κινητήρα.
Το ίδιο που αναφέρω και εγώ αντίστοιχα με 24V AC.

Βάλε αν μπορείς και ένα σχέδιο γιατί λάθος κατάλαβα ότι με ένα ρελεδάκι κάνεις δουλειά.

elektronio
03-05-18, 21:29
Βάλε αν μπορείς και ένα σχέδιο γιατί λάθος κατάλαβα ότι με ένα ρελεδάκι κάνεις δουλειά.

Γίνεται με ένα ρελέ. Ακόμη και αυτά τα μικρορελέ ισχυρίζονται ότι αντέχουν 230V/10A που είναι αρκετά για το φορτίο αλλά εγώ δεν θα τα εμπιστευόμουν οπότε με ένα τέτοιο απλώς θα έλεγχα ένα μεγαλύτερο.

Όπως γράφω στο ποστ 17 εγώ θα έβαζα ένα ρελέ που να αντέχει άνετα το φορτίο με πηνίο 24V AC και αντί για το τροφοδοτικό θα έβαζα μόνο ένα μικρό μετασχηματιστή 230V/24V.
Με τα 24V του μετασχηματιστή ελέγχεις το πηνίο του ρελέ μέσω διακόπτη χρονικού ή ότι άλλο θες.

MAN0S
03-05-18, 23:03
Να και το ρελεδακι, που μου έλειπε.Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την συνδεσμολογια του,πριν κανω την πατατα?Εχω κ τον μετασχηματιστη,ο υπολοιπος αυτοματισμοσ(πριζα-ρελε-αυτοματος κλιματοστασιου-χρονοδιακοπτης) ειναι οκ,εδω όμως κολλαω.....73624

panpap1991
04-05-18, 00:07
73626

Σου εχω σημειωσει με κοκκινο τους αριθμους απο το ρελε που πηρες..

MAN0S
04-05-18, 00:23
Πραγματικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ:)

MAN0S
08-05-18, 01:52
73626
Σου εχω σημειωσει με κοκκινο τους αριθμους απο το ρελε που πηρες..
Τελικά σήμερα έκατσα κ το έφτιαξα με βασει αυτο το σχεδιακι με μια μικρή αλλαγή, ο χρονοδιακοπτης μπήκε στην αρχή του κυκλώματος.
Μια απορία που μου γεννήθηκε είναι αν μπορώ με δεύτερο πάτημα του μπουτον να κάνει off το κύκλωμα.Τωρα το πατάω κ ανάβει οσο χρόνο οριζω στον αυτόματο κλιμακοστασιου που έβαλα κ λειτουργεί σαν χρονικό.Καθε πάτημα του μπουτον ανανεώνει τον χρόνο αυτό,θα με βόλευε πολύ περισσότερο όμως να κάνει off το δεύτερο πάτημα.

el greco 1
08-05-18, 05:49
αν στο κυκλωμα προσθεσης ενα ρελε καστανιας γινεται.

MAN0S
08-05-18, 09:44
αν στο κυκλωμα προσθεσης ενα ρελε καστανιας
γινεται.
Το οποίο λογικά θα μπει πριν τον αυτόματο κλιματοστασιου?

panpap1991
08-05-18, 18:34
Εκει που σου σχεδιασα το ρελε που ενεργοποιητε με τον διακοπτη θα βαλεις το ρελε καστανιας.Δηλαδη θα κανεις την συνδεση ετσι οπως το σχεδιασα απλως θα ζητησεις ρελε καστανιας

MAN0S
08-05-18, 19:05
Εκει που σου σχεδιασα το ρελε που ενεργοποιητε με τον διακοπτη θα βαλεις το ρελε καστανιας.Δηλαδη θα κανεις την συνδεση ετσι οπως το σχεδιασα απλως θα ζητησεις ρελε καστανιας
Οκ,απόψε θα το δοκιμάσω,νομίζω ότι το ίδιο λέμε,καθώς το χρονοδιακοπτη δεν τον έβαλα εκεί που έχεις στο σχέδιο αλλά στην αρχή αρχή του κυκλωματος ώστε να αφηνει όλο το σύστημα χωρίς ρεύμα όταν δεν θέλω πχ τις ωρες κοινης ησυχιας.

MAN0S
09-05-18, 01:09
Εκει που σου σχεδιασα το ρελε που ενεργοποιητε με τον διακοπτη θα βαλεις το ρελε καστανιας.Δηλαδη θα κανεις την συνδεση ετσι οπως το σχεδιασα απλως θα ζητησεις ρελε καστανιας
Τελικά δεν λέμε το ιδιο:(.Προσπαθω προσπαθώ αλλά δεν.Μηπως είναι εύκολο στο σχέδιο που έχεις κάνει να σημειώσεις το ρελε καστανιάς;Δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν το βλέπω....

vasilllis
09-05-18, 10:00
Άμα το κάνει καστανιάς δεν θα δουλεύει ο χρόνος καθώς όταν γίνεται ον το ρελέ θα δίνει συνέχεια τάση στο χρονοδιακόπτη.
Θέλει άλλο ένα ρελέ για να μπορεί να κάνει και οφ

panpap1991
09-05-18, 12:45
Τον χρονοδιακοπτη τον εχει βαλει την αρχη του κυκλωματος πριν απο το ρελε καστανιας.δεν το επηραζει τον χρονο.

Μανο βγαλε μια φωτογραφια απο το κυκλωμα που εστησες ή εαν μπορεις κανε ενα σχεδιο ετσι οπως τα συνδεσες για να καταλαβω τι δεν σου δουλευει

MAN0S
09-05-18, 15:56
Το έλυσα χθες κ δεν το έχω φωτογραφία.Αυτη είναι η συνδεσμολογία που έκανα.73756

vasilllis
09-05-18, 16:19
Το μπούτον ενεργοποιεί ένα ρελέ που στην ουσία δινει για μερικά δευτερόλεπτα εντολή να οπλίσει ο αυτόματος να μετράει delay.οι αυτόματοι(τουλάχιστον όσους έχω δει)αν κρατάς την επαφή μπούτον πατημένη δεν μετράνε χρονο αλλά μένουν Ον συνέχεια.
Α

panpap1991
09-05-18, 16:59
Ναι φιλε βασιλη εχεις απολυτο δικιο.

Μανο το κυκλωμα που σχεδιασες ειναι τελειως λαθος..Αυτο που σου ειπα ειναι οτι στο ρελε που σχεδιασα να το αλλαξεις και να βαλεις ενα ρελε καστανιας.Οχι να προσθεσεις ακομα ενα ρελε καστανιας.Ασε που ειναι και λαθος και η συνδεση του ρελε καστανιας που εκανες.

Το προβλημα που υπαρχει οπως ανεφερε ο βασιλης ειναι οτι εαν βαλεις ρελε καστανιας για να κανεις ενα μπουτον on και μετα off ,δεν θα μπορεσει ο αυτοματος κλιμακοστασιου να μετραει χρονο.Στην ουσια με την προσθεση ενος ρελε καστανιας θα ειναι σαν να μην εχεις χρονο καθυστερησης που θελεις.Θα ειναι συνεχεια on οσο το ρελε καστανιας ειναι ενεργοποιημενο..


Για να το κανεις αυτο πρεπει να προσθεσεις ακομα ενα μπουτον και θα κανει την λειτουργια του off


Εαν θες να το κανεις ετσι πες μου για να σου το σχεδιασω.

MAN0S
09-05-18, 17:06
Ναι το ειδα οτι στο σχεδίασα λάθος το ρελε καστανιάς. Αυτό που περιγράφετε κ οι 2 παραπανω επαθα κ εγώ χθες,το κύκλωμα άλλαζε κατάσταση σε κάθε πάτημα του μπουτον χωρίς να κανει off.Οχι με την παραπάνω συνδεσμολογία,έκανα κάποια "πειραματακια"
Αν μπορείς να μου το σχεδιάσεις αυτό,θα με βοηθούσε απίστευτα πολύ...

panpap1991
09-05-18, 17:16
73761

Αυτο ειναι το σχεδιο.

MAN0S
09-05-18, 18:59
Ευχαριστώ πάρα παρα πολύ

vasilllis
09-05-18, 21:48
Πανο και αυτο που σχεδιασες με ρελε καστανιας δεν θα παιξει γιατι παλι θα δινει εντολη συνεχεια στον αυτοματο κλιμακοστασιου.Ακομα και το στοπ να πατησει μολις το αφηνει και το καστανιας ειναι ΟΝ θα ξαναλειτουργει η αντλια.
Εκτος αν το σχεδιο ειναι με απλο ρελε(?)

panpap1991
09-05-18, 21:55
Με απο ρελε ειναι βασιλη.Οχι καστανιας

αλπινιστης
10-05-18, 16:16
Χωρις ρελε καστάνιας και με αυτοματο ρισετ...
73768

Η λογικη ειναι οτι με το πατημα του μπουτον START και εφ οσον η ωρα ειναι καταλληλη (timer T1), ενεργοποιείται η ζητηση στο ΟΝ delay (Timer T2) και το βοηθητικο ρελε ΚΜ2.
Η ανοιχτη επαφη του ΚΜ2 ενεργοποιει το ρελε της αντλιας (ΚΜ1)
Μια ανοιχτη βοηθητικη επαφη του ΚΜ1 λειτουργει ως αυτοσυγκρατηση παραλληλα με το μπουτον START.
Μολις ολοκληρωθει ο χρονος στο ΟΝ DELAY, ανοιγει η NC επαφη του και κοβει το ΚΜ1.
Αφου κοβει το ΚΜ1, ανοιγει η επαφη της αυτοσυγκρατησης και σβηνουν ολα εκτος του χρονοδιακοπτη που πρεπει να παραμεινει σε τροφοδοσια για να μην χασει την ωρα....

Το βοηθητικό ρελε ΚΜ2 και το ΟΝ DELAY είναι 24βολτα. Στην ιδια ταση δουλευει και το μπουτον.
Μπορεις φυσικα να το κανεις ολο στα 24V αρκει να υπολογισεις τα καταλληλα υλικα και το αναλογο τροφοδοτικο.

******* Το thumbnail που συνοδευει ειναι λαθος αλλα δεν με αφηνει να το σβησω!!!! (Λειπει το ΚΜ2)
ΓΙΑΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!

MAN0S
12-05-18, 07:47
Εξαιρετικο,θα το κοιτάξω το Σ/Κ

elektronio
12-05-18, 09:28
Αλέξανδρε

το σχέδιο σου λειτουργικά είναι σωστό, όμως δεν συμβαζίζει με τα δεδομένα που έδωσε ο Μάνος αρχικά. Το χρονικό ΟΝ delay που χρησιμοποιείς είναι στα 24V και χρησιμοποιείς μιά καλή και μιά ανάποδη επαφή. Επειδή ο Μάνος όμως μίλησε για αυτόματο κλιμακοστασίου συνήθως αυτοί είναι στα 230V και δεν δίνουν καθαρές επαφές αλλά φάση για έξοδο ενώ επίσης δεν χρειάζονται αυτοσυγκράτηση αφού με το πάτημα του μπουτόν ενεργοποιούνται για τον κατάλληλο χρόνο.

Εφόσον αλλαχτεί ο αυτόματος κλιμακοστασίου με ένα κατάλληλο χρονικό το σχέδιο είναι εντάξει απλά του λείπει ένα δεύτερο μπουτόν (ανάποδη επαφή) σε σειρά με την ανάποδη επαφή του Τ2 για μάνουαλ στόπ.

αλπινιστης
14-05-18, 10:35
Μαρκο καλημερα,
Σχεδιασα το κυκλωμα οπως θα το εφτιαχνα για τον καθε πελατη απλο και λειτουργικο με βαση την λειτουργια που περιγραφει ο Μανος στο #1, και οχι με τα υλικα που προτεινε! Προτιμω κλασικα υλικα αυτοματισμου, γι' αυτο δεν εβαλα αυτοματο κλιμακοστασιου.
Το σχεδιο ειναι εξαιρετικα απλο και φυσικα προσθηκες οπως το μπουτον του stop και αλλες πιθανες προσαρμογες, ειναι αυτονοητα ευπροσδεκτες!
Και φυσικα μπορουν να υπαρξουν πολλες παραλαγες, στις τασεις των υλικων και αντιστοιχα στο σχεδιο..!