PDA

Επιστροφή στο Forum : Baofeng UV-5R ως φορητό στο αυτοκίνητο - νομοθεσία



kourampies
07-05-18, 06:44
Προσεχώς θα είμαι και εγώ νόμιμος ραδιοερασιτέχνης. Λόγω πολυκατοικίας και χαμηλού ορόφου δεν σκοπεύω να φτιάξω κάτι σταθερό στο σπίτι μου, προς το παρόν θα ασχοληθώ μόνο με φορητά. Θα ξεκινήσω όπως πολύς κόσμος οικονομικά με ένα Baofeng UV-5R. Και πεζός αλλά και στο αυτοκίνητο.

Το τεχνικό σκέλος του εγχειρήματος είναι σχετικά εύκολο και δεν νομίζω ότι χρήζει ανάλυσης. Μαγνητική κεραία, βάση κινητού, τροφοδοσία από τον αναπτήρα.

Νομικά όμως τι παίζει; Χρειάζεται αυτοκολλητάκι με διακριτικό στο αυτοκίνητο; Πέρα από το σχετικό με τη θέση πρόθεμα, χρειάζεται επίθεμα /P ή /M; Εν κινήσει έχει διαφορά από το να κάθεσαι μέσα στο αυτοκίνητο με την μαγνητική κεραία στον ουρανό; Αν κάθεσαι έξω από το αυτοκίνητο με την κεραία στον ουρανό του αυτοκινήτου; Αν κάθεσαι μέσα εν κινήσει αλλά με μπαταρία;

matthew
07-05-18, 15:40
Δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις το διακριτικό σε αυτοκίνητο. Απλά αν θες εσύ το κάνεις. Υποχρεωτικό είναι να μπει πινακίδα στη βάση της κεραίας σε σταθερό σταθμό, στο QTH που λέμε. Τα επιθέματα /P και /M τα λες όταν κάνεις εκπομπή στις αντίστοιχες περιπτώσεις. Αν είσαι φορητός μέσα σε αυτοκίνητο χωρίς εξωτερική κεραία, τα λες και τα 2 μαζί. Γενικά, το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι να έχεις πάντα τη ρ/ε άδεια μαζί σου όταν είσαι με τον ασύρματο έξω ή στο αυτοκίνητο.

kourampies
07-05-18, 15:42
Δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις το διακριτικό σε αυτοκίνητο. Απλά αν θες εσύ το κάνεις. Υποχρεωτικό είναι να μπει πινακίδα στη βάση της κεραίας σε σταθερό σταθμό, στο QTH που λέμε. Τα επιθέματα /P και /M τα λες όταν κάνεις εκπομπή στις αντίστοιχες περιπτώσεις. Αν είσαι φορητός μέσα σε αυτοκίνητο χωρίς εξωτερική κεραία, τα λες και τα 2 μαζί. Γενικά, το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι να έχεις πάντα τη ρ/ε άδεια μαζί σου όταν είσαι με τον ασύρματο έξω ή στο αυτοκίνητο.
Η ραδιοερασιτεχνική άδεια σε τι μορφή είναι; Απλό Α4; Σε περίπτωση ελέγχου καλύπτομαι και από αντίγραφο ή πρέπει να έχω το πρωτότυπο;

matthew
07-05-18, 15:49
Η ρ/ε άδεια έχει μέγεθος σχεδόν ίδιο με την αστυνομική ταυτότητα. Απλά θα την κάνεις μια πλαστικοποίηση για να μη φθαρεί σε 10 χρόνια που θα την έχεις μέχρι την ανανέωση της. Εννοείται ότι θα έχεις το πρωτότυπο μαζί σου, όπως κάνεις και με την αστυνομική ταυτότητα, την άδεια οδήγησης κλπ.

kioan
07-05-18, 17:49
Η ραδιοερασιτεχνική άδεια σε τι μορφή είναι;

Για την ακρίβεια είναι απλώς ένα χοντρό χαρτί, διαστάσεων 105x275mm.

Ελπίζουμε κάποια στιγμή εντός του επόμενου αιώνα να γίνει σε μορφή κάρτας κατά το ISO/IEC 7810 ID-1 standard, όπως δηλαδή οι αστυνομικές ταυτότητες που δεν έχουμε ακόμα :001_rolleyes:

matthew
07-05-18, 19:30
Για την ακρίβεια είναι απλώς ένα χοντρό χαρτί, διαστάσεων 105x275mm.
105x75 mm είναι το υπάρχον έντυπο σύμφωνα με CEPT REC. T/R 61-01 όπως γράφει επάνω. :001_smile:
Η αστυνομική ταυτότητα έχει διαστάσεις 110x65 mm. Συγκριτικά μια φωτό με την αστυνομική ταυτότητα, την ρ/ε άδεια και την άδεια οδήγησης από αριστερά προς τα δεξιά.

73706

SV1EDG
07-05-18, 20:09
Επίσης ο ασύρματος να εκπέμπει εντός Ρ/Σ συχνοτήτων αυστηρά...

kourampies
07-05-18, 20:17
Επίσης ο ασύρματος να εκπέμπει εντός Ρ/Σ συχνοτήτων αυστηρά...

Για να είμαι καλυμμένος σε περίπτωση αστυνομικού που θέλει να τη βρει μαζί μου θα κλειδωθεί (και όσον αφορά τη λήψη) από το CHIRP αυστηρά στις προβλεπόμενες συχνότητες (άντε και στις PMR ίσως)

Satcom
07-05-18, 20:19
Για την ακρίβεια είναι απλώς ένα χοντρό χαρτί, διαστάσεων 105x275mm.

Από το 2011 έχει αλλάξει, η προηγούμενη η γαλάζια ήταν η μεγάλη 115x170mm (δίπτυχο).

kioan
07-05-18, 21:52
105x75 mm είναι το υπάρχον έντυπο σύμφωνα με CEPT REC. T/R 61-01 όπως γράφει επάνω.



Από το 2011 έχει αλλάξει, η προηγούμενη η γαλάζια ήταν η μεγάλη 115x170mm (δίπτυχο).




105x75mm ήθελα να γράψω, λάθος πληκτρολόγησης Εγώ έχω την μπλέ (από το 2008 ) και δεν αναγράφει τα ίδια, είναι μόνο στα ελληνικά.

Satcom
07-05-18, 22:28
105x75mm ήθελα να γράψω, λάθος πληκτρολόγησης Εγώ έχω την μπλέ (από το 2008 ) και δεν αναγράφει τα ίδια, είναι μόνο στα ελληνικά.


Να πας να την ανανεώσεις προτού λήξει, μετά έχει πρόστιμο!