PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπη laptop σε απλο παλμογραφο



ηκσηκσ1
16-05-18, 16:43
Να το δοκιμασω η θα το καψουμε?

http://www.instructables.com/id/Use-Your-Laptop-as-Oscilloscope/

krissgr
16-05-18, 19:38
Τι θα μετράς; είδες τις δυνατότητές του; Λειτουργεί μόνο σε ακουστικές συχνότητες και σε χαμηλές τάσεις. Τις δυνατότητες τις περιορίζουν οι δυνατότητες μια εισόδου audio line in. Αν θες για πειραματισμό και την ικανοποίηση της κατασκευής προχώρα. Θα σε συμβούλευα ομως ,οπως λέει και το άρθρο, να πάρεις μια usb κάρτα ήχου για παν ενδεχόμενο.

IRF
16-05-18, 20:01
Πρέπει να θυμάσαι πάντα τις προδιαγραφές εισόδου της κάρτας ήχου σε mV και να μην τις υπερβείς αλλά αυτό δεν είναι πάντα εύκολο(εκτός αν η πηγή σου είναι πάντα ένα μικρόφωνο).Θα πρότεινα όχι σε λάπτοπ αλλά σε σταθερό υπολογιστή που αλλάζει πιο εύκολα η κάρτα ήχου.Και το ιδανικό πάρε έναν φτηνό παλμογράφο

nick1974
16-05-18, 23:12
Ακόμα κι αν οι συχνότητες σε καλύπτουν μην περιμένεις να φτιάξεις πραγματικό παλμογράφο με τις on board κάρτες ήχου.
Υπάρχουν μοντουλακια παλμογράφου, γεννήτριας, spectrum analyzer κτλ για υπολογιστη, και προσωπικά με κάποια που χω είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά από θέμα τιμής ξεφεύγουν αρκετά εως υπεραρκετά απ' αυτό που θες να πειραματιστεις.
Δε ξέρω τι λένε κάτι Κινέζικα με κάνα κατοσταρικο και λιγότερο που κυκλοφορούν, οτι και να ναι απ' την κάρτα ήχου θα ναι χίλιες φορές καλυτερα

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk