PDA

Επιστροφή στο Forum : Ολοκληρωμενο συστημα παρακολουθησης για καταστημα.



avolar
20-05-18, 13:51
Καλησπερα σε ολους.
Θελω να βαλω ενα ολοκληρωμενο συστημα παρακολουθησης(εσωτερικου χωρου) στο καταστημα μου το οποιο λειτουργει ολη την ημερα αν αυτο παιζει καποιο ρολο στην επιλογη.
Επειδη ειναι αρκετα μεγαλο θα ηθελα να βαλω πανω απο 10 καμερες με ταβανι τις 15-16.
Σιγουρα θα ηθελα να ειναι εγχρωμες και με καλη εικονα να βλεπω καθαρα(και ειδικα το βραδυ) και να εχω απομακρυσμενη παρακολουθηση του χωρου 24ωρες το 24ωρο.Επισης να μπορω αν ειναι ευκολο να ζουμαρω και να τις μετακινω απομακρυσμενα.
Δεν ξερω αν πρεπει να βαλω σκληρους δισκους η κατι αλλο για αποθηκευση αλλα σε ενα μικρο συστημα που εχω τωρα μπορω να δω τι εχει συμβει μεχρι και ενα 48ωρο πισω το οποιο αυτο με βολευει αρκετα.
Τελος στο χωρο οπου δουλευει ο υπαλληλος θα βαλω και μια μικρη οθονη για να παρακολουθει αυτος που δουλευει τους χωρους οπου δεν εχει ορατοτητα(1ος οροφος).Οθονη εχω αν αυτο βοηθαει.

Δεν εχω ιδεα απο καμερες και γενικοτερα απο τετοια συστηματα και τι πρεπει να επιλεξω γι'αυτο θα ηθελα την βοηθεια σας.
Σε οτι αφορα το μπατζετ δεν μπορω να σας πω γιατι δεν ξερω που κυμαινονται τετοια συστηματα.
Αν πρεπει να απαντησω σε κατι αλλο για να βοηθησω στην επιλογη παρακαλω ρωτηστε ελευθερα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

lepouras
20-05-18, 15:09
εφόσον λες δεν ξέρεις δύσκολα θα βγάλεις άκρη όσα και να σου πούνε εδώ τα παιδιά.
εφόσον είσαι Τρίκαλα τράβα και βρε τον Κωνσταντίνο (navar ) που είναι και μέλος του φορουμ να σου βγάλει κάποια μελέτη και προσφορά. δεν έχει να χάσει τίποτα.

https://www.google.gr/maps/@39.5515778,21.7659814,3a,26.7y,270.79h,82.6t/data=!3m6!1e1!3m4!1sWqXSU27IMYsQ_5i-cQzjEA!2e0!7i13312!8i6656?hl=el

https://www.vrisko.gr/details/map/ccaibg4i2f7074d2__a0dc_0740e_114?LogEntryType=Show Map

Samios60
20-05-18, 16:32
δες εδω https://www.smarteck.gr/

avolar
11-07-18, 13:44
Επειδη δεν εχω βρει κατι ακομη μπορει να γινει καποια προταση για ενα συστημα με 8 καμερες και καταγραφικο και αλλο ενα με 16 καμερες και επισης καταγραφικο?

SV1JRT
11-07-18, 13:52
Επειδη δεν εχω βρει κατι ακομη μπορει να γινει καποια προταση για ενα συστημα με 8 καμερες και καταγραφικο και αλλο ενα με 16 καμερες και επισης καταγραφικο?

Φίλε Θανάση, αυτό που ζητάς ΔΕΝ γίνετε έτσι απλά μέσα από ένα φόρουμ. Πρέπει να δει τον χώρο ΕΙΔΙΚΟΣ σε συστήματα ασφαλείας και να κάνει ΣΩΣΤΗ μελέτη. Αυτό βέβαια συνεπάγεται και το ανάλογο ΚΟΣΤΟΣ. Αν δεν είσαι διατεθειμένος να βάλεις το χέρι στην τσέπη, μην κάνεις τίποτα. Θα πετάξεις τα (λιγοστά) λεφτά σου και δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...

.

Prezonautis
11-07-18, 15:23
Αυτό που ζητάς θα σου κοστίσει από ~770€ για ένα ωραίο ολοκληρωμένο σύστημα με 6-8 κάμερες σταθερές σε ένα σημείο.
Μετά ξεκινάμε με το ποσό να ανεβαίνει βάζοντας UPS + Καλύτερες κάμερες ++++.
Αυτά για να ξέρεις που βαδίζεις.
Παρόλα αυτά πρέπει να έρθει ένας μάστορας να κάνει μελέτη για να σου πει και πόσο είναι τα περαστικά. :001_smile:

Γνώμη μου είναι (γιατί τα ίδια σκεφτόμουν και εγώ όταν έβαλα στο μαγαζί κάμερες) να κάνεις σωστή δουλειά.. με ότι συνεπάγεται αυτό. :wiink:

info@kalarakis.com
11-07-18, 16:26
αυτά που ζητάς από το καταγραφικό σήμερα όλα ακόμα και τα πιο φτηνά το κάνουν.
Αυτό που θα εκτοξεύσει το προϋπολογισμό είναι οι περιστροφικές και τα ζοομ
Έπειτα είναι η καλωδίωση (βασικό κοντίλι) που εξαρτάτε άμεσα απο τη μορφολογία του μαγαζιού και πως θα τοποθετηθούν τα καλώδια
Εννοώ πως θα περάσουν πώς θα τα κρύψεις κτλ
Μετά οι κάμερες πόσο καθαρά θέλεις να βλέπεις και σε τι απόσταση Αν είναι φωτισμένος ο χώρος πέφτει το κόστος ΑΝ ΔΕΝ είναι ακριβούτσικες
όπως βλέπεις οι παράγοντες πολλοί και δεν μπορεί κάνεις να πει τιμή ΕΣΤΩ και στο περίπου
το καλύτερο είναι να επισκεφτείς ένα επαγγελματία που θα σου πει το κόστος για τα βασικά και θα μπορεί να σου δείξει και πως θα είναι το σύστημα (πως θα βλέπεις με την Α ή Β κάμερα)
πήγαινε πχ στο navar που είναι και κοντά σου
και μη φοβάσαι να βάλεις το χέρι στη τσέπη Επαγγελαμτική δουλειά θέλεις όχι ερασιτεχνισμού.