PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για καθαρισμα πλακετας



dimitris_p
28-05-18, 17:03
Γεια σας. Έχω αυτήν εδώ την πλακέτα είναι από μια γεννήτρια. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα και θέλω να δω τα εξαρτήματα. Εχει όμως πάνω αυτήν την κόλα που βλέπετε και δεν ξεχωρίζει τίποτα. Μήπως υπάρχει κάποιου είδους χημικό που θα μπορούσε να βγάλει αυτή την κόλλα?


https://postimg.cc/image/jr2ysv5zp/

https://postimg.cc/image/4v4flaa0l/

pet
28-05-18, 19:13
Εχω δει κάποιον να το βγάζει με το θερμοπίστολο, αλλά μπορεί να καταλήξεις να καταστρέψεις το κύκλωμα.

Συνήθως είναι εποξικό αυτό και βγαίνει πολύ δύσκολα... Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχει

nestoras
28-05-18, 19:37
Plasti dip πρεπει να ειναι αλλα δεν ξερω πως βγαινει...

Ισως να δοκιμασεις θερμανση και να κανεις προσπαθεια να το ξεφλουδισεις μετα.

eleCtroAsxetos
28-05-18, 20:37
Δυσκολα τα πραγματα συνονοματε.
Παντως βλεπωντας το triac bt151 και το diac μαλλλον μην πω σιγουρα το κυκλωμα κανει ρυθμιση ταχυτητας μοτερ (η ελεγχο εντασης φωτος...)και μπορεις να το αντικαταστησεις με κατι συμβατο, παντα με δοκιμες. Το γενικοτερο κυκλωμα υπαρχει στον ιντερνετ σε δεκαδες μορφες, σε αλλες τοσες μορφες και ισχεις στο ebay, αλλα λιγο πολυ δεν αλλαζει η αρχη λειτουργιας (κοβει κορυφες απο την ημιτονοειδη ταση) και με την ιδια αρχη λειτουργιας λειτουργουν και τα dimmer στις λαμπες.

Nemmesis
28-05-18, 21:33
Δυσκολα τα πραγματα συνονοματε.
Παντως βλεπωντας το triac bt151 και το diac μαλλλον μην πω σιγουρα το κυκλωμα κανει ρυθμιση ταχυτητας μοτερ (η ελεγχο εντασης φωτος...)και μπορεις να το αντικαταστησεις με κατι συμβατο, παντα με δοκιμες. Το γενικοτερο κυκλωμα υπαρχει στον ιντερνετ σε δεκαδες μορφες, σε αλλες τοσες μορφες και ισχεις στο ebay, αλλα λιγο πολυ δεν αλλαζει η αρχη λειτουργιας (κοβει κορυφες απο την ημιτονοειδη ταση) και με την ιδια αρχη λειτουργιας λειτουργουν και τα dimmer στις λαμπες.

με το συμπάθιο κιόλας και χωρίς να θέλω να φανώ κακός αλλά όταν δεν γνωρίζουμε δεν γράφουμε απλά επειδή είδαμε ένα εξάρτημα... προφανώς είναι το avr κύκλωμα της γεννήτριας και όχι κάποιο dimmer...

στο θέμα μας τώρα... κάτι τέτοια modulakia τα βουτάω για κάνα μισάωρο σε καθαρό ασετον...μετά το μπάνιο βλέπω αν μαλάκωσε με κανα κατσαβιδακι και σιγά σιγά καθάρισμα... με θέρμανση, κοπίδια κλπ κλπ μόνο κακές εμπειρίες είχα... αλλά προσοχή... το ασετον πιάνει και κάποια πλαστικά από εξαρτήματα όπως το περίβλημα από ηλεκτρολιτικους..

andreasmon
28-05-18, 21:49
Εγώ ζεσταίνω λίγο την πλακέτα με ένα φλόγιστρο επιφανειακά.Μετά με ένα ψιλό κατσαβίδι,αφού πρώτα έχω ζεστάνει την μύτη με το φλόγιστρο,αφαιρώ-ξύνω την επιφάνεια και αποκόβω το υλικό αυτό.Πολλές φορές το κόβει λες και κόβεις βούτηρο. Μόλις φτάσω σε εξάρτημα ,αυτοσχεδιάζω με διάφορα κατσαβίδια ή κοπίδια ανάλογα με το σχήμα-μέγεθος του εξαρτήματος.Θέλει προσοχή και υπομονή πάντως να ξέρεις..Τέλος θέλει προσοχή το τι εισπνέεις όταν το αφαιρείς με φωτιά.

eleCtroAsxetos
29-05-18, 00:46
με το συμπάθιο κιόλας και χωρίς να θέλω να φανώ κακός αλλά όταν δεν γνωρίζουμε δεν γράφουμε απλά επειδή είδαμε ένα εξάρτημα... προφανώς είναι το avr κύκλωμα της γεννήτριας και όχι κάποιο dimmer...

στο θέμα μας τώρα... κάτι τέτοια modulakia τα βουτάω για κάνα μισάωρο σε καθαρό ασετον...μετά το μπάνιο βλέπω αν μαλάκωσε με κανα κατσαβιδακι και σιγά σιγά καθάρισμα... με θέρμανση, κοπίδια κλπ κλπ μόνο κακές εμπειρίες είχα... αλλά προσοχή... το ασετον πιάνει και κάποια πλαστικά από εξαρτήματα όπως το περίβλημα από ηλεκτρολιτικους..
Ναι συγγνωμη μου διεφυγε η πληροφορια ''γεννητρια'' απο το αρχικό ποστ δεν ξερω και εγω πως. Και εκτός απο το τραιακ ειδα και το diac και παρανοησα. Δεν ειναι θέμα κακιας καλό ειναι να διορθώνουμε οταν πρέπει και εγκαίρως.

dimitris_p
29-05-18, 01:29
Ναι σωστά ειναι το κύκλωμα του avr. Εχω ψάξει για καινούργια υπαρχει .Το θέμα ειναι το εξεις. Έχουν αλλαχτεί 2 πλακέτες σύνολο μια η δικιά της + αλλη μια ακριβως ιδια.Σε διαστημα όχι πάνω από χρονο και με περιορισμένη χρήση την έκαψε ξανά. Γι αυτό θέλω να βγάλω την κόλλα και να μετρήσω ένα ένα όλα τα εξαρτήματα για να δω τι καίγεται. Το triac και κάνα 2 ακόμα που μπορώ να μετρήσω ειναι οκ παντως δεν ειναι καμένα.

elektronio
29-05-18, 08:17
Ναι σωστά ειναι το κύκλωμα του avr. Εχω ψάξει για καινούργια υπαρχει .Το θέμα ειναι το εξεις. Έχουν αλλαχτεί 2 πλακέτες σύνολο μια η δικιά της + αλλη μια ακριβως ιδια.Σε διαστημα όχι πάνω από χρονο και με περιορισμένη χρήση την έκαψε ξανά. Γι αυτό θέλω να βγάλω την κόλλα και να μετρήσω ένα ένα όλα τα εξαρτήματα για να δω τι καίγεται. Το triac και κάνα 2 ακόμα που μπορώ να μετρήσω ειναι οκ παντως δεν ειναι καμένα.

Αυτό όπως το περιγράφεις δεν είναι λογικό να συμβαίνει. Εγώ θα σου πρότεινα να ρωτήσεις στην αντιπροσωπεία και να δεις τι πάει λάθος. Πιθανόν κάτι γίνεται λάθος ή συνδέεις φορτίο που δεν αντέχει ή δεν είναι κατάλληλο. Αν σου πουν "αυτά συμβαίνουν" ζήτα να σου την επισκευάσουν και να σου δώσουν εγγύηση επισκευής και ανταλλακτικού.

Για το θέμα του ξεθαψίματος της πλακέτας, αν το υλικό είναι πολυεστέρας σκάβεται με το κολλητήρι σιγά σιγά και πολύ υπομονή. Τον κάνει σαν μπιλάκια, σαν ένα πλαστικό που κάηκε στον ήλιο και τρίβεται.

dimitris_p
29-05-18, 13:29
Αυτό όπως το περιγράφεις δεν είναι λογικό να συμβαίνει. Εγώ θα σου πρότεινα να ρωτήσεις στην αντιπροσωπεία και να δεις τι πάει λάθος. Πιθανόν κάτι γίνεται λάθος ή συνδέεις φορτίο που δεν αντέχει ή δεν είναι κατάλληλο. Αν σου πουν "αυτά συμβαίνουν" ζήτα να σου την επισκευάσουν και να σου δώσουν εγγύηση επισκευής και ανταλλακτικού.

Για το θέμα του ξεθαψίματος της πλακέτας, αν το υλικό είναι πολυεστέρας σκάβεται με το κολλητήρι σιγά σιγά και πολύ υπομονή. Τον κάνει σαν μπιλάκια, σαν ένα πλαστικό που κάηκε στον ήλιο και τρίβεται.

Δεν συμβαίνει κατι απο αυτά που περιγράφεις. Η γεννήτρια ειναι 8 χρονών περιπου αγορασμένη και οτι φορτίο δούλευε παντα δουλεύει και τώρα. Την εχει ηλεκτρολόγος και το μόνο που συνδέει ειναι ενα κομπρεσέρ 500watt και ενα σκαπτικό για τούβλα που δεν θυμαμαι watt..Στα 8 χρονια λειτουργίας τώρα τελευταια άρχισε να παρουσιάζει αυτό με την πλακέτα. Αν ήταν το φορτίο θα το παρουσίαζε απ την πρώτη στιγμη. Ίσως πάρω την αντιπροσωπεία να δω τι θα μου απαντήσουν.

nick1974
29-05-18, 13:42
το AVR ειναι.
Ακομα κι αν καταφερεις να επεμβεις εκει μεσα, δεν αξιζει τον κοπο, απλα δωσε τα στοιχεια στο Τζανη να σου δωσει ενα συμβατο avr και θα χεις και εγγυηση αριστης λειτουργειας.
Ετσι κι αλλιως απ το κυκλωμα που φαινεται πρεπει να ναι πολυ μικρη γεννητριουλα (τεσπα κατω απο 150-200KW, και ισως και πολυ μικροτερη) οποτε τζαμπα ειναι ενα avr, ...ισως ουτε καν τριψηφιο νουμερο να μην εχει η τιμη του

dimitris_p
29-05-18, 14:07
Ποιος ειναι αυτός ο Τζανης? εχει τετοιες πλακέτες? Υπάρχει καποιο τηλ που μπορώ να τον βρω? Η γεννήτρια οπως αναφέρω στην αρχή ειναι 1200 watt.

nestoras
29-05-18, 15:08
... πολυ μικρη γεννητριουλα (τεσπα κατω απο 150-200KW....

Λοοοολ....
Ο Τζανης ειναι ο γνωστος που ειναι/ήταν και μελος εδω?

chip
29-05-18, 15:27
πριν αλλάξεις πλακέτα και αφού το TRIAC το δοκίμασες και είναι OK κάνε μία αλλαγή στο DIAC DB3 (5 το πολύ 10 λεπτά κοστίζει).
Το triac είναι δοκιμασμένο σε κάποιο άλλο κύκλωμα και δουλεύει?

nick1974
29-05-18, 15:39
Ποιος ειναι αυτός ο Τζανης? εχει τετοιες πλακέτες? Υπάρχει καποιο τηλ που μπορώ να τον βρω?



http://www.powerelectronics.gr





Η γεννήτρια οπως αναφέρω στην αρχή ειναι 1200 watt.


καποιο φορητο γεννητριακι ειναι?
τεσπα, δες και στο Τζανη, ολο και καποιο light project θα χει




Λοοοολ....


ε ενταξει, απλα μου θυμισε λιγο τα πλακετακια σε emergency γεννητριες που ειναι συνηθως εκει γυρω...
Ετσι κι αλλιως δε νομιζω να χει ιδιεταιρη διαφορα το AVR μιας μικρης γεννητριας απο μιας ...μικροσκοπικης, ειδικα αν ειναι brash-less ποσο μικροτερα εξαρτηματα να βαλει καποιος?




Ο Τζανης ειναι ο γνωστος που ειναι/ήταν και μελος εδω?


ναι, νομιζω καπου εχω δει το γιο Τζανη εδω μεσα
Στον Πειραια και τους καβοδετες να ρωτησεις τον ξερουν, αφου στο Marine χωρο χαιρει τεραστιας εκτιμησης (εκτος απ τα συνηθισμενα, εμενα μεχρι για αρχαια DC γεννητρια μου φτιαξε)

dimitris_p
05-06-18, 15:12
Η γεννήτρια ειναι πολυ παλιά Robin R1200. Βρήκα στο google ενα κατάστημα που της επισκευάζει. Ο τεχνικός μου είπε οτι δεν καίγεται απο υπερβολικό φορτίο (εδώ θα έριχνε το ενσωματωμένο θερμικό).Το ποιο πιθανών ειναι από μηχανικής πλευράς να μην δουλεύει σωστά η μηχανή δηλ πχ να κάνει ανεβοκατεβάσματα στης στροφές και ετσι το avr όταν προσπαθεί να ρυθμίσει την τάση να ζορίζεται... Λογικό το ακούω αυτό παντως. Η πλακέτα στοιχίζει 120+ φπα και λόγο παλαιότητας δεν αναλαμβάνουν την επισκευή.....

Δεν ξέρω τι να κανω, μάλλον θα πω στον πελάτη οτι δεν την αναλαμβάνω.

nick1974
05-06-18, 15:27
Πήγαινε Τζανη. Ένα avr είναι, μην τρελαθουμε που θα ψάχνουμε γνησιοτητες και ανταλλακτικά...
Εννοείται το avr δεν καίγεται από φορτία, δεν έχει καμία απολύτως σχέση.
Ούτε ζοριζεται επειδή ανοίγεις η κλείνεις πετρελαια . Αυτό επηρεάζει τη συχνότητα όχι την ταση

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dimitris_p
05-06-18, 15:50
Δεν ειναι πετρέλαιο φίλε μου, βενζίνη ειναι. Εχω ρωτήσει για τον Τζανη ποιο πάνω αλλα καμιά απάντηση δεν πήρα (που θα τον βρω κ.τ.λ.π) μάλλον λόγο παλαιότητας δεν συμφέρει να επισκευαστεί αλλα δεν μπορουμε να εγγυηθούμε και για την επισκευή αν θα κρατήσει. Αν πούμε 150 η πλακέτα + τα μαστορικά... Αν και από οτι που είπε την τελευταια πλακέτα κάπου 60 ευρώ την αγόρασε αυτός.

p270
05-06-18, 16:28
Δεν ειναι πετρέλαιο φίλε μου, βενζίνη ειναι. Εχω ρωτήσει για τον Τζανη ποιο πάνω αλλα καμιά απάντηση δεν πήρα (που θα τον βρω κ.τ.λ.π) μάλλον λόγο παλαιότητας δεν συμφέρει να επισκευαστεί αλλα δεν μπορουμε να εγγυηθούμε και για την επισκευή αν θα κρατήσει. Αν πούμε 150 η πλακέτα + τα μαστορικά... Αν και από οτι που είπε την τελευταια πλακέτα κάπου 60 ευρώ την αγόρασε αυτός.
Νομιζω οτι σου εβαλαν εβαλαν λινκ αυτο αυτ τον τζανη
http://www.powerelectronics.gr

nick1974
05-06-18, 17:12
Και απάντηση πήρες και Λίνκ.
Από βενζίνες δεν ξέρω αλλά η γεννήτρια είναι γεννήτρια είτε τη γυρίζεις με μηχανή πετρελαίου είτε υδροηλεκτρική είτε τη γυρίζεις με σκλάβους.
Φέρνεις αρχικά τη συχνότητα με τις στροφές και από κει και πέρα όσο πάει να κολωσει επειδή ανεβαίνει το φορτίο ανοίγεις καύσιμο (η μαστιγώνεις παραπάνω τους σκλαβους[emoji28]). Το avr το μόνο που κάνει είναι να σου κρατάει σωστή τάση στη διέγερση για να χεις σταθερή τάση στη γεννήτρια και τίποτα παραπάνω.


Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alto2
11-06-18, 14:29
πόση πρέπει να είναι η τάση στη διέγερση, σε μια γεννήτρια μονοφασική?

nick1974
12-06-18, 21:35
Όση λέει το ταμπελακι

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dimitris_p
27-06-18, 11:31
Ακόμα δεν βρήκα λυση με την πλακέτα. Ο Τζανης δεν εχει πλακέτα για τοσο μικρή γεννήτρια αλλά ούτε και απο εκει που αγοράστηκε η δεύτερη πλακέτα υπάρχει καθώς εχει έλλειψη απ οτι μου ειπαν.Βρίσκω στο ebay φτηνές πλακέτες αλλά είναι ρίσκο γιατί δεν ξέρω αν θα προσαρμόσουν.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
27-06-18, 11:47
αδερφε καλημερα γνωμη μου παρε κανενα αβρ και αντεγραψε το αυτος εδω πχ αν ειναι αυτο καπου 100ε μπρρρ https://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-AVR-J608-LG301-220V-gasoline-generator-Automatic-Voltage-Regulator-suit-for-Robin-R1200-RGV3500/32634222046.html και κατι αλλο προτα κατεβαζουμε το διακοπτη ρευματος και μετα κλεινουμε το μοτερ βενινη-πετρελαιο το ειχα παθει και εγω οταν εκλεινα κατέυθειαν μια kraft kdg 6500 και μου εκαψε το ρημαρι το αβρ

dimitris_p
27-06-18, 14:47
Aπ το service manual της robin βλέπω οτι το πηνίο διέγερσης βγάζει τάση μεταξύ 10 και 30volt ac. Το μέτρησα σε λειτουργία της γεννήτριας και βγάζει 20 volt ac. Εχω βρει αρκετές πλακέτες αλλά όλες σχεδόν θέλουν dc στην είσοδο για την διέγερση. H μοναδική που βρήκα ebay με είσοδο ac 18-24v ac είναι αυτή εδώ αλλά δυστυχώς είναι για 110volt γεννήτρια.

https://www.ebay.com/itm/Voltage-Regulator-Fits-MARUYAMA-ME-1800-ME-2600-Generator-Genset-Parts/171967469242?_trkparms=aid%3D444000%26algo%3DSOI.D EFAULT%26ao%3D1%26asc%3D52475%26meid%3D9e1568eec60 944769233c6889f19c8fb%26pid%3D100752%26rk%3D5%26rk t%3D6%26sd%3D170909346212%26itm%3D171967469242&_trksid=p2047675.c100752.m1982

nick1974
27-06-18, 16:29
Ο Τζανης δεν εχει πλακέτα για τοσο μικρή γεννήτρια

να σου πω την αληθεια δεν εχω ασχοληθει ποτε με τοσο μικρες γεννητριες οποτε δεν ξερω αν εχουν τιποτα ιδιεταιροτητες αλλα το μικροτερο του μοντελο δεν κανει?
Το χω χρησιμοποιησει και σε 250ρα αλλα και σε μια πολυ μικρουλα (νομιζω 55 η 60 kW ηταν) και δεν ειχε κανενα προβλημα, οποτε γιατι να μη κανει και για τη δικη σου?

dimitris_p
27-06-18, 17:54
Oταν του είπα ότι η δική μου δουλεύει με τάση διέγερσης 10-30v ac μου απάντησε οτι η δική του πλακετα δεν μπορεί να προσαρμοστεί πάνω στην δική μου γεννήτρια.

nick1974
27-06-18, 23:33
με 11 volt διεγειρεται του Τζανη, αλλα για να στο λεει κατι θα ξερει... ο κατασκευαστης ειναι αλλωστε.

dimitris_p
28-06-18, 11:15
Δεν ξέρω αν μίλησα με τον ίδιο γιατί δεν ρώτησα όνομα. Το προβλημα απ οτι καταλαβα δεν ειναι η τάση αλλα το ότι η δίκη μου βγαζει ac και οχι dc.Τώρα που το σκεφτομαι μήπως υπαρχει περίπτωση να το ανορθώσω με μια γέφυρα και να κανω δουλειά? :001_wub:

chip
28-06-18, 13:38
εγώ θα προσπαθούσα να επισκευάσω την υπάρχουσα.... και θα άλλαζα diac thyristor!
τα εξαρτήματα που έχει η πλακέτα είναι λίγα οπότε ακόμα και με την ρητίνη ένα μεγάλο ποσοστό των εξαρτημάτων μπορεί να ελεγχθεί και να αντικατασταθεί. (το κόστος όλων μαζί των εξαρτημάτων μάλλον δεν θα ξεπερνάει τα 2-3ευρώ...)
φυσικά θα πρέπει να ελεγχθούν και οι κολλήσεις για πιθανά σπασίματα αφού εργάζονται σε ένα περιβάλλον με δονήσεις.....
επίσης και οι αντιστάσεις θα πρέπει να ελεγχθούν για συνέχεια μήπως έχει σπάσει (εσωτερικά) κάποια....

dimitris_p
28-06-18, 16:43
Eχω προσπαθήσει να επισκευάσω και της 2. Έχω αλλάξει thyristor φυσικά και στης 2 και μια zener που είχε πρόβλημα. Απ την μεριά της ρητίνης εχω ξύσει λίγο στα άκρα τους 3-4 διόδους που εχει και της εχω μετρήσει. Τέλος το κάτω μέρος το εχω ξύσει όλο και δεν υπαρχει καμιά ψυχρή κόλληση ούτε διακοπή φλέβας στην πλακέτα. Αυτό που δεν μπορώ να μετρήσω λόγο της κόλλας και στης 2 πλακέτες ειναι οι αντιστάσεις γιατί λόγο ρητίνης δεν φαίνονται τα χρώματά τους.

Το παράξενο ειναι το εξης. Και οι 2 πλακέτες μου παρουσιάζουν το ίδιο σύμπτωμα. H γεννήτρια βγάζει χαμηλή τάση περίπου 50-60volt Εν τω μεταξύ ρώτησα τον ιδιοκτήτη και μου είπε κάτι που με έβαλε σε υποψίες. Εκανε μια βλακεια που του πέρασε απο το μυαλό!!!. Σύνδεσε την διέγερση με μια γέφυρα ανόρθωσης και το dc της γέφυρας το συνέδεσε απ ευθειας πάνω στα 2 καλώδια του ρότορα!!!. Με δοκιμές που έκανε απ ότι μου είπε έδειχνε οτι έβγαζε κανονική τάση 220volt.Όμως όταν έβαζε πάνω ένα φορτίο έστω και μικρό η τάση έκοβε αμέσως. Αυτό το έκανε πριν που την φέρει.

Εγώ όμως εχω κάνει μετρήσεις τόσο ωμικές όσο και για τυχών διαρροή στα τυλίγματα του στάτη αλλα και του ρότορα βάσει αυτά που περιγράφει το service manual και δεν εχω βρει κάτι παράξενο. (πχ ζημιά στον ρότορα). Τώρα να εχει πάθει οντως κάτι με αυτό που έκανε και γι αυτό και οι 2 πλακέτες παρουσιάζουν ίδιο σύμπτωμα? Τι να πω δεν ξέρω. :blink:

chip
28-06-18, 23:13
ok!

εκείνο το 33 που οδηγεί το gate του θυρίστορ είναι zener που έχει αλλάχθεί? μήπως έγινε λάθος και μπήκε zener στη θέση από diac? συχνά τα θυρίστορ οδηγούνται από diac

dimitris_p
29-06-18, 00:25
Αυτο που λέει 33 ειναι zener και εχει αλλαχτεί από άλλων οχι από εμένα. Δεν ξέρω λες να ειναι εκεί η ζημιά? Θα κοιτάξω αύριο την δεύτερη πλακέτα να δω τι εχει.

dimitris_p
01-07-18, 21:40
Κοίταξα την δεύτερη πλακέτα, εδώ να πω ότι δεν ειναι ακριβως ιδιες έχουν μια μικρή διάφορα στο κύκλωμα μεταξύ τους.Και η άλλη εχει zener αλλα αυτή ήταν στα 36v.Εγώ παντως κολλάω στο ότι και οι 2 παρουσιάζουν ίδια συμπεριφορά και φοβάμαι ότι ίσως ειναι άλλου το προβλημα..... :saad: