PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρολογικη εγκατασταση καινουριων γραμμων σε εξοχικο που μπορει να γινη μαγαζι



Panagiotis1988
30-05-18, 01:55
Καλισπερα εχει ο πατερας μου ενα εξοχικο σε παραλια κοντα στη κυμη βλεπει αιγαιο και το εξοχικο εχει παλιες γραμμες εξωτερικες με καλωδιο πολυκλωνο που εχει φαση γειωση ουδετερο το καθε καλωδιο ειναι πολυκλονω καρφομενο στο σοβα με ροκερ η εγκατασταση ειναι λαθος θα ξυλωσω ολους τους αγωγους και θα περασω κανουριες γραμμες αλλα μπορει ο χωρος να γινη μαγαζι αναψυκτιριο -καντινα καλυτερα , ο τοιχος ειναι ομος ξυροδεμα με χοντρες πετρες και πιστευω ειναι επικυνδινω να σκαυτη γιατη θα χασει αντοχη και υπαρχη πανω αλλος ενας οροφος υπαρχη καμια διαφορα στο κανονισμο σε συγκριση με τα σπιτια πιστευω χρειαζεται τα καλωδια να περασουνε εξωτερικα σε σωληνες μικρες χαλυβδινες και μετα να σοβατιστουνε πειτε μου την γνωμη σας το σπιτη ειναι ωμος κοντο γιατη παλια ετσι τα κανανε εχει υψος 2.2 μ το υδραυλικο συστημα τη σωληνες θα θελει ? ο αδερφος μου ηθελε να περασουμε πλαστικες σωληνες εμενα δεν μου αρεσε θα χρειαστη συστημα πυροσβεσης ? CO2 αεριο πειτε μου τι λεει ο κανονισμος εγω δεν εχω εμπηρια εχω τελιωση ιεκ υδραυλικος δεν εχω παρει τη πιστοποιηση ακομα και εχω τελιωση ηλεκτρολογος εχω την αδεια αλλα για να γινω εγκαταστατης θελω αλλα 7 χρονια δουλεια πρεπει να ανεβω 2-3 κλιμακες

και κατι αλλο το μαγαζι θα ειναι στην αυλη και οχι μεσα ισως εχει διαφορα τα υλικα θα ειναι μεσα πχ ψυγεια- κουζινα

ΗΝ1984
30-05-18, 15:33
Ίσως η μεγαλύτερη και ποιο ακατανοητη προταση που έχω διαβασει.
Διακόσιες μια λέξεις, χίλιοι εκατόν ενενήντα δυο χαρακτήρες σε μια πρόταση. Όσο ζω μαθαίνω.

elektronio
30-05-18, 16:13
και κατι αλλο το μαγαζι θα ειναι στην αυλη και οχι μεσα ισως εχει διαφορα τα υλικα θα ειναι μεσα πχ ψυγεια- κουζινα

Με αυτή τη λογική αν οι πελάτες τα παίρνουν στο χέρι δεν θα υπάρχει καθόλου μαγαζί;

Αν γίνει μαγαζί (νόμιμο) θα χρειαστείς άδεια. Για την άδεια μαζί με την υπόλοιπη χαρτούρα θα σου ζητήσουν πιστοποιητικό καλής λειτουργίας της εγκατάστασης από τον ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη. Επειδή δεν θα βρεις ηλεκτρολόγο να βάλει την υπογραφή του για ότι θα έχεις κάνει εσύ άνευ μελέτης, καλύτερα πάρε ηλεκτρολόγο να σου κάνει την εγκατάσταση.

midakos
30-05-18, 17:42
Το καλύτερο που σκέφτομαι θα ήταν να βάλεις γυψοσανίδα σε τοίχους και ταβάνι. Δεδομένο του ότι όπως είπες είναι χαμηλοτάβανο, κλέβεις 5 πόντους από ταβάνι και βάζεις χωνευτά led που έχουν 2 πόντους πάχος και καθάρισες. Επιπλέον, ότι σωλήνωση και να χρειαστεί (καλώδια ισχυρά, ασθενή, υδραυλική εγκατάσταση για springler εφόσον απαιτείται) θα χωνευτούν στις γυψοσανίδες και πολύ πιο εύκολα για τον εγκαταστάτη.
Παρόλα αυτά θα χρειαστείς αδειούχους εγκαταστάτες όπως ανέφερε και ο Μάρκος, οι οποίοι εφόσον ολοκληρώσουν την εργασία τους θα σου παραδώσουν τα απαραίτητα έντυπα για να μπορέσεις να κάνεις έναρξη επιχείρησης.