PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΟΦΩΝ 12V ΜΟΤΕΡ



diamantisi
09-06-18, 22:33
Νεκταριε δουλευει αψογα..
Μπράβο βρε παιδια
Το hleltronika.gr ειναι τέλειο..
Κατι αλλο τώρα..
Εχω ένα μοτερ 12V από γρυλλο παραθύρου πορτας αυτοκινητου.
Δουλευει πολύ καλα αλλα θελω να κανω μια ερωτηση
και συγχωρέστε εαν ειναι χαζή...
Μπορουμε να αυξήσουμε τις στροφές του μοτερ?????
Εαν αυξήσουμε την τάση θα δουλεψει η θα καει.
Αυτο το μοτερ θα το χρησιμοποιησω γα να κανω μιο πορτα ηλεκτικα συρομενη.
Το πως το εχω σχεδιάσει.
Αλλά βλεπω οτι οι στροφες του μοτερ ειναι μικρες με αποτελεσμα η πορτα να κλεινει
πολυ αργα..
Τουφεκίστε με................
Σας ευχαριστω και παλι...

info@kalarakis.com
09-06-18, 22:41
Αυξησε τη ταση για λιγο χρονο δεν παθαινει τιποτα. Μπορει να ζεσταθει λιγο αλλα ο τροοος που το δουλευεις δεν του κανει και τοσο κακο

diamantisi
09-06-18, 22:58
Μιχάλη σε ευχαριστώ κατ αρχήν..
Το τροφοδοτικο που εχω ειναι 12V 6,5Α.
Η μπαταρια του αυτοκινητου ποσα αμπερ δινει?
Μήπως με περισσότερα αμπερ δινει περισσότερες στροφές?
Θα ψαξω εαν εχω καποιο τροφοδοτικο πχ 18V αλλα δεν ξερω ποσα αμπερ θα δινει...

elektronio
09-06-18, 23:10
Αν πειράξεις τις στροφές με αύξηση της τάσης, αν η πόρτα λειτουργήσει αρκετες φορές συνεχόμενα, κινδυνεύει το μοτέρ με κάψιμο. Για να αυξήσεις τις στροφές μπορείς να ακολουθήσεις την μέθοδο του μειωτήρα αντιστρόφως. Είτε με γρανάζια είτε με τροχαλίες και ιμάντα με το μεγάλο στο μοτέρ και το μικρό στον άξονα. Εννοείτε ότι η δύναμη στον άξονα θα είναι μικρότερη από την αρχική του μοτέρ.

Αν η πόρτα είναι αυλόπορτα και αν είναι βαριά το μοτέρ αυτό δεν θα αντέξει για πολύ ακόμη και αν το λειτουργήσεις σε σωστές στροφές.

diamantisi
09-06-18, 23:35
Μαρκο το μοτερ δεν δινει την κίνηση κατευθειαν στην πορτα..
Παρεμβαλονται γραναζια με αποτελεσμα να εχω μεγαλη υποδυναμη αλλα να χανω σε στροφες..
Καταλαβαινεις γιατι θελω να αυξησω τις στροφες..
Σε ευχαριστω....

street
10-06-18, 00:50
Οχι δεν μπορεις αλλα και αν το κανεις δεν θα καταφερεις τιποτα, ( γραναζια ) μιλαμε για μοτερακι που το χρησιμοποιουν και στου τζαμπο τα τηλεκατευθυνομενα ...

SProg
10-06-18, 05:08
Αλλά βλεπω οτι οι στροφες του μοτερ ειναι μικρες με αποτελεσμα η πορτα να κλεινει
πολυ αργα..

Μικρυνε την πορτα.

stauros772000
10-06-18, 08:07
Μαρκο το μοτερ δεν δινει την κίνηση κατευθειαν στην πορτα..
Παρεμβαλονται γραναζια με αποτελεσμα να εχω μεγαλη υποδυναμη αλλα να χανω σε στροφες..
Καταλαβαινεις γιατι θελω να αυξησω τις στροφες..
Σε ευχαριστω....
αυξησε τα δοντια στο γραναζι που παιρνει απευθειας κινηση απο το μοτερ ή μειωσε τα δοντια στο γραναζι της πορτας.

gchal
10-06-18, 08:28
Ειναι δύσκολο ,για να επιτύχης αύξηση των στροφών με τα ίδια δεδομένα πρέπει να γίνει αλλαγή στη γωνία που ακομπούν οι ψύκτρες στον συλλέκτη, πράγμα που είναι αδύνατο. Παλαιά υπήρχαν κινητήρες που είχαν ρυθμιζόμενη γωνία.

info@kalarakis.com
10-06-18, 09:28
Πηγαινε στα παλιατζιδικα αυτοκινητων και βρες ενα μοτερ για υαλοκαθαριστηρα της bmv αυτα σηκωνουν ταση μεχρι 24 αν καποια στιγμη χαλασει το μοτερ στα παλιατσιδικα εχει και αλλα.
Η μπαταρια του αυτοκινητου μπορει να δωσει 400 600Α. για μερικα δευτερα. Οταν βαζεις το αυτοκινητο μπροστα η μιζα τραβα τοσα ισως και παραπανω. Για τη πορτα ειναι οκ. Για να τραβιξεις περισσοτερα Α πρειπει να αυξησεις τη ταση. Ο νομος του Ω που το καθοριζει αυτο ειναι V=A *Ω. Οπου Ω η αντισταση του τυλιγματος του μοτερ. Αρα για να αυξησεις το Α πρεπει να αυξησεις το V
Απο το ρευμα που διαρεει το μοτερ εξαρτατε ποσο δυνατο ειναι το μαγνητικο πεδιο αρα η ισχυς και η ροπη του μοτερ》》》στροφες.

Panoss
10-06-18, 11:42
Νομίζω μοτέρ παραθύρου ή υαλοκαθαριστήρα από φορτηγό είναι αρκετά πιο δυνατά.
Επίσης σε μάντρες παλιών αυτοκινήτων.