PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμματισμος Arduino-Linux-Android



belltronics
14-06-18, 11:00
Γεια σας.
Ξερει καποιος απο εσας καποια εταιρια που να αναλαμβανει προγραμματισμο σε πλακετες με Atmel microcontroller (arduino compatible) καθως επισης και Linux σε orange pi και app για android ?

Αν ξερει καποιος καμια εταιρια που φτιαχνει λογισμικο κατα παραγγελια ας μας πει.

aktis
14-06-18, 11:29
Καλως ήρθες.
Φαντάζομαι εσυ πρέπει να περιγράψεις τι ζητάς και η εταιρία μετά ειναι δικό της πρόβλημα πως θα υλοποιήσει την λύση .
Δεν φωτογραφίζουμε την λύση με τον τρόπο που θέλουμε - ξέρουμε εμεις αν θέλουμε να πάρουμε προσφορές ,
εκτός αν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος

belltronics
14-06-18, 11:43
Ακριβως ετσι..Περιγραφουμε τι ζηταμε λεπτομερως και θελουμε το software που θα κανει το συστημα μας να δουλεψει..Εχει γινει βεβαια το απαραιτητο hardware test και η πλακετα δουλευει μια χαρα.

pstratos
14-06-18, 11:57
Δηλαδή πως κάνατε hardware test χωρίς το software/firmware? Συνήθως αυτά πάνε παρέα, και στο τέλος με "ματσακονιές" στο sw διορθώνουμε /αν δυνατό/ ότι έχει ξεφύγει στο hardware. κάτι δεν μου κάθεται.....

belltronics
14-06-18, 12:01
με ενα τεστ software μπορεις να ελεγξεις τα υποσυστηματα της πλακετας ...απλο νομιζω.. οπως led -rele-αισθητηρια κα

aktis
14-06-18, 12:21
Τελικά Σωτήρη , συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα ποιά είναι η ουσία της ερώτησης σου , τι ψάχνεις δηλαδή ...
Αμα ζητας υπηρεσία πρέπει να περιγράψεις πρώτα το έργο για το οποίο ζητάς την υπηρεσία.

belltronics
14-06-18, 12:37
Τελικά Σωτήρη , συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα ποιά είναι η ουσία της ερώτησης σου , τι ψάχνεις δηλαδή ...
Αμα ζητας υπηρεσία πρέπει να περιγράψεις πρώτα το έργο για το οποίο ζητάς την υπηρεσία.

Ωραια.
εχουμε μια πλακετα τυπου arduino η οποια εχει καποια αισθητηρια και ρελε..Κανει συλλογη των δεδομενων και τα αποστελει μεσω σειριακης (power line) σε μια orange pi..Η orange με την σειρα της ανεβαζει τα δεδομενα σε web server..Απο εκει ο χρηστης μεσω smatrphone λαμβανει τα δεδομενα και μπορει να ελεγξει την android πλακετα.
Αυτο που ψαχνω ειναι καποια εταιρεια που μπορει να αναλαβει το software.

aktis
14-06-18, 12:49
Αφού δεν μιλάς ... ψάξε στο ιντερνετ να βρείς κάτι αντίστοιχο πχ αυτοματισμός θερμοκηπίου με απομακρυσμένη διαχείριση
Yπάρχουν έτοιμα σχεδόν τσάμπα αλλά και DIY .

Αν δεν σε καλύψουν γράψε τι παραπάνω ζητάς και ποιος ειναι ο προυπολογισμός σου , αλλά αναλυτικά ...
Ενας τηλεχειριζόμενος διακόπτης sonoff έχει 10 ευρώ αλλά ένας διακόπτης σε έναν υποσταθμό της ΔΕΗ ξεπερνάει τις 10 000 !
( Δεν έχουμε μαντικές ικανότητες ... να φανταστούμε τι θέλεις να κάνεις .... αυτα που λές είναι αοριστολογίες )

https://www.hackster.io/alex-winiarski/smart-garden-alexa-consults-automates-your-garden-f6478e

belltronics
14-06-18, 12:58
Σου εξηγησα περιπου τι κανει το συστημα.
Ειναι project της εταιρειας που δουλευω και θελει να το κανει παραγωγη.
Ειχα αναλαβει το hardware κομματι . Δωσαμε σε καποιους να κανουν το software
αλλα λογω φορτου εργασιας αργουν πολυ και γι αυτο ψαχνουμε αλλους..

aktis
14-06-18, 13:11
προυπολογισμό κόστους έχετε κάνει ;
https://rapidbi.com/time-quality-cost-you-can-have-any-two/

belltronics
14-06-18, 13:19
Σαν hardware μονο..Απομενει το software και τα υπολοιπα διαδικαστικα εξοδα..
οτι project εχω κανει μεχρι τωρα τα εκανα μονος μου (hard/soft) αλλα εδω επειδη
απαιτουνται και linux και android και web programming σηκωνω τα χερια.

pstratos
14-06-18, 14:56
Σου εξηγησα περιπου τι κανει το συστημα.
Ειναι project της εταιρειας που δουλευω και θελει να το κανει παραγωγη.
Ειχα αναλαβει το hardware κομματι . Δωσαμε σε καποιους να κανουν το software
αλλα λογω φορτου εργασιας αργουν πολυ και γι αυτο ψαχνουμε αλλους..


Γιαυτό είπα οτι κάτι δεν μου κάθεται. Κάποιοι σχεδιάσανε κάτι, φτι΄ξαν κάτι ακόμα και τώρα ψάχνεταί κάποιον να το τελειώσει / να το κάνει να δουλέψει. Ελπίζω μόνο να υπάρχει καλή τεκμηρίωση από το μέχρι τώρα έργο

belltronics
14-06-18, 15:05
Γιαυτό είπα οτι κάτι δεν μου κάθεται. Κάποιοι σχεδιάσανε κάτι, φτι΄ξαν κάτι ακόμα και τώρα ψάχνεταί κάποιον να το τελειώσει / να το κάνει να δουλέψει. Ελπίζω μόνο να υπάρχει καλή τεκμηρίωση από το μέχρι τώρα έργο

το συστημα δουλευει τελεια..απλα οι προγραμματιστες μας καθηστερουν γιατι εχουν αλλες δουλεις..

pstratos
14-06-18, 15:46
Θες να μας τρελάνεις ωρε? Αμα "δουλεύει τέλεια" τότε έχει τελείωσει, άρα πάμε για μπάνιο. Αφού θες "κάτι ακόμα" από τους προγραμματιστές, το σύστημα σου δεν δουλεύει. Μήπως αυτόι θέλουν "κάτι" ακόμα που το έχουν οι "'αλλες δουλειές" :wiink:

belltronics
14-06-18, 15:52
Θες να μας τρελάνεις ωρε? Αμα "δουλεύει τέλεια" τότε έχει τελείωσει, άρα πάμε για μπάνιο. Αφού θες "κάτι ακόμα" από τους προγραμματιστές, το σύστημα σου δεν δουλεύει. Μήπως αυτόι θέλουν "κάτι" ακόμα που το έχουν οι "'αλλες δουλειές" :wiink:

Δεν καταλαβαινομαστε .αν ξερεις καποια εταιρεια που κανει λογισμικο πες την αλλιως αντε για μπανιο εσυ εγω θα μεινω.

pstratos
14-06-18, 16:12
Εγώ να σου πώ, όταν σου απαντησουν με το γνωστό ανέκδοτο με τον Πόντιο μεταφραστή , μάλλον θα πάει και το project για μπάνιο

belltronics
14-06-18, 19:56
Εγώ να σου πώ, όταν σου απαντησουν με το γνωστό ανέκδοτο με τον Πόντιο μεταφραστή , μάλλον θα πάει και το project για μπάνιο


Νασαι καλα μεγαλε ευχαριστω..Κλασικος ελληναρας..

lepouras
14-06-18, 20:14
Έλα παιδιά για λίγο ηρεμία. Δεν ζήτησε σε κανέναν σας να του φτιάξετε το πρόγραμμα. Ζητάει κάποια εταιρία που να έχει γνώσεις πάνω σε συγκεκριμένα προγράμματα. Το τη προγράμματα πρέπει να ξέρει η εταιρεία τα περιέγραψε. Το τη θα κάνουν ακριβός είναι θέμα μεταξύ τους συνεννόηση. Ξέρετε καμία τέτοια εταιρεία ; του λέτε. Δεν ξέρετε; δεν του λέτε. Το τη ακριβός θέλει να κάνει θα το συνεννοηθεί κατευθείαν με την εταιρεία που θα συνεργαστεί. Τη είναι αυτό το πράγμα επιτέλους να ψάχνουμε συνέχεια την τριβή.

nikosp
14-06-18, 21:49
Έλα παιδιά για λίγο ηρεμία. Δεν ζήτησε σε κανέναν σας να του φτιάξετε το πρόγραμμα. Ζητάει κάποια εταιρία που να έχει γνώσεις πάνω σε συγκεκριμένα προγράμματα. Το τη προγράμματα πρέπει να ξέρει η εταιρεία τα περιέγραψε. Το τη θα κάνουν ακριβός είναι θέμα μεταξύ τους συνεννόηση. Ξέρετε καμία τέτοια εταιρεία ; του λέτε. Δεν ξέρετε; δεν του λέτε. Το τη ακριβός θέλει να κάνει θα το συνεννοηθεί κατευθείαν με την εταιρεία που θα συνεργαστεί. Τη είναι αυτό το πράγμα επιτέλους να ψάχνουμε συνέχεια την τριβή.

Συμφωνώ με αυτά που λές αλλά το το τι θέλει με ιώτα

info@kalarakis.com
14-06-18, 21:50
Info@kalarakis.com
Εγω δηλαδη
Παντως δεν πολυ καταλαβα τι θες

pstratos
14-06-18, 22:20
Θα σου περιγράψω μια ανάλογη περίπτωση για να καταλάβεις περί Ελλήνικής πραγματικότητας.
Μια εταιρεία (εργολάβος) είχε πάρει ένα μεγάλο έργο. Ένα τμήμα του αφορούσε πίνακες για διαχείριση νερών ψύξης. Μηλάμε για ένα project περίπου 200.000 ευρα. Μία άλλη εταιρεία προσέφερε για το project τιμή που κρίθηκε αρχικά άκρως συμφέρουσα, έγινε η προμελέτη (καλή τη πίστη δωρεάν) και άρχισε η σχεδίαση. Εκεί ο πονηρός εργολάβος ζήτησε αναλυτικά κοστολόγια σε επίπεδο εξαρτημάτων και λεπτομερή ανάλυση του κόστους εργασιών. Ο υπεργολάβος (τρομάρα του, που ήταν καλόπιστος) του έδωσε πλήρη αναφορά του τύπου:
Πίνακας τάδε --> τιμή
Ρελέδες τάδε --> τιμή
κλπ
Καλωδίωση τόσες ώρες Χ τόσο
PLC - οθονες τόσο
Εποπτεία εγκατάστασης τόσες ώρες Χ τόσο

Γύρισε λοιπόν ο εργολάβος και είπε: Τα υλικά τα βρίσκω τόσο% φθηνότερα, εργατοώρες τόσο % φθηνότερα, άρα θα τα αναλάβω εγώ και εσείς πάρτε μόνο τον προγραμματισμό!

Και η απάντηση του υπεργολάβου: Αφού ρε μάγκα τα βρήκες όλα τα υλικά, τους πίνακες, τους πινακάδες, τους εγκαταστάτες κλπ,κλπ δε βρήσκεις και έναν μ@λ@κ@ να στο προγραμματίσει και να το κάνεις να δουλέψει?


Βρίσκεις κάποια Ελληνική ομοιότητα με εσάς?

Όσο για εταιρεία δες εδώ: www.innora.gr

SProg
14-06-18, 23:23
Στη βιομηχανια αν θα γινει πρωτα το Software ή πρωτα το Hardware ή ταυτόχρονα δεν είναι στανταρ. Συνήθως όμως για νεο προιον πρωτα κανεις το Hardware.

Το Software ειναι πιο ελαστικο και με περισσοτερες εναλλακτικες.

Υποθετω απο αυτα που λες οτι προκειται για βιομηχανικο προιον. Εχει εταιρειες στη βορεια Ελλαδα με 10+ ατομα RnD σε σχεδιαση και προγραμματισμο καθαρα Embedded, αν πληρωσεις δεν αργουν.

picdev
14-06-18, 23:47
Θα μπορούσε το πρόγραμμα να γινει σε java, μιας και το ιδιο πρόγραμμα τρέχει σε όλες τις πλατφόρμες όπως mac , windows , Linux.
Μετα θες προγραμματιστή android που να εχει κάποια σχέση με web services.
Επίσης θες και εναν backend για τον server κατι απλό σε node js. η να αγοράσεις μια πλατφόρμα έτοιμη με κάπιο έτοιμο werb service.
Και η εταιρεία θα βρει αλλους προγραμματιστές, ελπιζω να ξεμπερδέψεις.
Εγώ πάντως θα έβρισκα τους δικούς μου δοκιμασμένους ανθρώπους.

****
συγγνώμη που ρωτάω αλλά οταν εχεις ενα pc σαν το orange pi, το arduino τι το θες ?
Μήπως στο arduino να βαλεις ενα wifi module , esp32 η wiznet ή 3g και να στέλνεις τα δεδομένα στον server?
Λίγο ερασιτεχνικό που φαίνεται σαν λύση.
Υπάρχει και το απλό ενδεχόμενο η επικοινωνία να γινεται με TCP port , δηλαδη να μην θες καν server και απλα το κινητό να επικοινωνεί με τη πλακέτα μεσω TCP

belltronics
15-06-18, 10:42
Έλα παιδιά για λίγο ηρεμία. Δεν ζήτησε σε κανέναν σας να του φτιάξετε το πρόγραμμα. Ζητάει κάποια εταιρία που να έχει γνώσεις πάνω σε συγκεκριμένα προγράμματα. Το τη προγράμματα πρέπει να ξέρει η εταιρεία τα περιέγραψε. Το τη θα κάνουν ακριβός είναι θέμα μεταξύ τους συνεννόηση. Ξέρετε καμία τέτοια εταιρεία ; του λέτε. Δεν ξέρετε; δεν του λέτε. Το τη ακριβός θέλει να κάνει θα το συνεννοηθεί κατευθείαν με την εταιρεία που θα συνεργαστεί. Τη είναι αυτό το πράγμα επιτέλους να ψάχνουμε συνέχεια την τριβή.


Καλημερα..Ετσι ακριβως..Ζητησα κατι αν ξερει καποιος απανταει.

belltronics
15-06-18, 10:47
Info@kalarakis.com
Εγω δηλαδη
Παντως δεν πολυ καταλαβα τι θες

Καλημερα κυριε Μιχαλη (συναδελφοι μιας και εχω κανει αρκετες κατασκευες-πατεντες σαν τις δικες σου).. Θελω καποια εταιρια που να αναλαμβανει την αναπτυξη software (arduino-linux-android).

belltronics
15-06-18, 10:49
Θα σου περιγράψω μια ανάλογη περίπτωση για να καταλάβεις περί Ελλήνικής πραγματικότητας.
Μια εταιρεία (εργολάβος) είχε πάρει ένα μεγάλο έργο. Ένα τμήμα του αφορούσε πίνακες για διαχείριση νερών ψύξης. Μηλάμε για ένα project περίπου 200.000 ευρα. Μία άλλη εταιρεία προσέφερε για το project τιμή που κρίθηκε αρχικά άκρως συμφέρουσα, έγινε η προμελέτη (καλή τη πίστη δωρεάν) και άρχισε η σχεδίαση. Εκεί ο πονηρός εργολάβος ζήτησε αναλυτικά κοστολόγια σε επίπεδο εξαρτημάτων και λεπτομερή ανάλυση του κόστους εργασιών. Ο υπεργολάβος (τρομάρα του, που ήταν καλόπιστος) του έδωσε πλήρη αναφορά του τύπου:
Πίνακας τάδε --> τιμή
Ρελέδες τάδε --> τιμή
κλπ
Καλωδίωση τόσες ώρες Χ τόσο
PLC - οθονες τόσο
Εποπτεία εγκατάστασης τόσες ώρες Χ τόσο

Γύρισε λοιπόν ο εργολάβος και είπε: Τα υλικά τα βρίσκω τόσο% φθηνότερα, εργατοώρες τόσο % φθηνότερα, άρα θα τα αναλάβω εγώ και εσείς πάρτε μόνο τον προγραμματισμό!

Και η απάντηση του υπεργολάβου: Αφού ρε μάγκα τα βρήκες όλα τα υλικά, τους πίνακες, τους πινακάδες, τους εγκαταστάτες κλπ,κλπ δε βρήσκεις και έναν μ@λ@κ@ να στο προγραμματίσει και να το κάνεις να δουλέψει?


Βρίσκεις κάποια Ελληνική ομοιότητα με εσάς?

Όσο για εταιρεία δες εδώ: www.innora.gr (http://www.innora.gr)

Καλημερα...Ευχαριστω για την απαντηση

belltronics
15-06-18, 11:10
Στη βιομηχανια αν θα γινει πρωτα το Software ή πρωτα το Hardware ή ταυτόχρονα δεν είναι στανταρ. Συνήθως όμως για νεο προιον πρωτα κανεις το Hardware.

Το Software ειναι πιο ελαστικο και με περισσοτερες εναλλακτικες.

Υποθετω απο αυτα που λες οτι προκειται για βιομηχανικο προιον. Εχει εταιρειες στη βορεια Ελλαδα με 10+ ατομα RnD σε σχεδιαση και προγραμματισμο καθαρα Embedded, αν πληρωσεις δεν αργουν.



Καλημερα φιλε...κατι τετοιο ψαχνουμε..

belltronics
15-06-18, 11:15
Θα μπορούσε το πρόγραμμα να γινει σε java, μιας και το ιδιο πρόγραμμα τρέχει σε όλες τις πλατφόρμες όπως mac , windows , Linux.
Μετα θες προγραμματιστή android που να εχει κάποια σχέση με web services.
Επίσης θες και εναν backend για τον server κατι απλό σε node js. η να αγοράσεις μια πλατφόρμα έτοιμη με κάπιο έτοιμο werb service.
Και η εταιρεία θα βρει αλλους προγραμματιστές, ελπιζω να ξεμπερδέψεις.
Εγώ πάντως θα έβρισκα τους δικούς μου δοκιμασμένους ανθρώπους.

****
συγγνώμη που ρωτάω αλλά οταν εχεις ενα pc σαν το orange pi, το arduino τι το θες ?
Μήπως στο arduino να βαλεις ενα wifi module , esp32 η wiznet ή 3g και να στέλνεις τα δεδομένα στον server?
Λίγο ερασιτεχνικό που φαίνεται σαν λύση.
Υπάρχει και το απλό ενδεχόμενο η επικοινωνία να γινεται με TCP port , δηλαδη να μην θες καν server και απλα το κινητό να επικοινωνεί με τη πλακέτα μεσω TCP


Καλημερα..ευχαριστω για την απαντηση..Βαλαμε δικους μας να κανουν το software αλλα επειδη τα παιδια δουλευουν αλλου δεν εχουν χρονο να ολοκληρωσουν και παμε πισω και πισω..Δεν ειναι ερασιτεχνικη λυση τα οσα εχουν μπει στο project..το ξερω οτι ειναι μπερδεμα η ολοκρηρωση του.

nkarama
15-06-18, 11:20
Συμφωνώ με αυτά που λές αλλά το το τι θέλει με ιώτα

χαχαχαχααχ... και το "ακριβός" με ωμέγα...

picdev
15-06-18, 12:52
Καλημερα..ευχαριστω για την απαντηση..Βαλαμε δικους μας να κανουν το software αλλα επειδη τα παιδια δουλευουν αλλου δεν εχουν χρονο να ολοκληρωσουν και παμε πισω και πισω..Δεν ειναι ερασιτεχνικη λυση τα οσα εχουν μπει στο project..το ξερω οτι ειναι μπερδεμα η ολοκρηρωση του.

αν θες webservice κοιτα να βάλεις στο arduino esp32 που υπάρχει fw για mqtt

φίλε μου το arduino και το κινέζικο orange pi (αντιγραφή του rasbberry) που ειναι αναπτυξιακό δεν ειναι ερασιτεχνική λύση ?
Για να μην μπλέξεις αναγκαστηκά σε linux υπάρχουν αντίστοιχα PC με x86 αρχιτεκτονική , όπως το UP http://www.up-board.org/
(http://www.up-board.org/)

info@kalarakis.com
15-06-18, 21:13
Tο arduino πιθανον να μπηκε επειδη δεν μπορουν να ελενξουν το header του orange pi. Διαφορετικα δεν βλεπω γιατι το ολο μπερδεμα.

SProg
15-06-18, 21:43
Υπαρχουν εταιρειες που τους πας το HARDWARE και σου στηνουν εκει πανω το FIRMWARE. https://www.kenotom.com/