PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα θερμοστάτη



tesla005
16-06-18, 13:42
Καλημέρα σας. Πρόσφατα ολοκλήρωσα ένα κύκλωμα θερμοστάτη το οποίο σχεδίασα από το μηδέν και θα ήθελα να του ρίξετε μια ματιά και να μου πείτε αν πρέπει να αλλάξω κάτι. Βασικά για να σετάρεις την θερμοκρασία βλέπεις στο datasheet την αντίσταση που θα έχει το θερμίστορ σε αυτή τη θερμοκρασία και βρίσκεις την τάση του voltage divider (r3,r4). Μετά γυρίζεις το ποτενσιόμετρο μέχρι τα δύο voltage divider να έχουν την ίδια τάση. Αν το θερμίστορ ζεσταθεί, τότε η αντίστασή του μειώνεται και η τάση θα ανέβει και θα είναι μεγαλύτερη από το vref που ορίζεται από τις αντιστάσεις r5 και r6. Οπότε το positive input του τελεστικού θα είναι μεγαλύτερο από το negative και άρα η έξοδος θα είναι στο Vcc (12 v).
74245

tesla005
16-06-18, 13:42
giati bgazei kinezika?? (οκ το εφτιαξα)

Ste7ios
16-06-18, 14:13
Έλεγξε το character encoding στο browser σου. Με Unicode UTF-8 πρέπει να είσαι οκ.

tesla005
16-06-18, 14:21
Εχω google chrome

Ste7ios
16-06-18, 14:37
Α, ναι... Έχουν αφαιρέσει την επιλογή και είναι αυτόματο. Προφανώς κάτι είναι λάθος δηλωμένο στο site και δεν λειτουργεί το auto detection.

Δοκίμασε αυτό το extension: https://chrome.google.com/webstore/detail/set-character-encoding/bpojelgakakmcfmjfilgdlmhefphglae?hl=en

SProg
16-06-18, 15:07
Ο τελεστικος δεν ειναι rail output που σημαινει οτι δεν θα παρεις ποτε έξοδο πολύ κοντά στη VCC ή πολύ κοντά στα 0V. Σε πειραζει;

Στη μια περιπτωση στην εξοδο αντι για 12V θα εχεις 10.5V (δες datasheet - λεω μια τιμη σαν παραδειγμα) και στην αλλη περιπτωση αντι για 0V θα εχεις 1.5V. Αρα το τρανζιστορ θα ειναι στη γραμμικη περιοχη. Θα μου πεις θα βαλω μια διοδο για πτωση τασης, τοτε ΟΚ.

Στο σχεδιο το ρευμα βασης στη πρωτη περιπτωση θα ειναι περιπου 10mA. Μπορει ο τελεστικος να σου δωσει τοσο ρευμα;

Y.Γ βαλε N-mosfet

info@kalarakis.com
16-06-18, 15:53
δεν βλέπω σταθερή πηγή ρεύματος
σημαίνει οτι κάθε μεταβολή της τάσης στο LM3... θα έχει άμεση συνέπεια στη τάση εξόδου Άρα λάθος θερμοκρασία

info@kalarakis.com
16-06-18, 15:55
μπορει βέβαια να μην εχεις για εσενα αυτη η διαφόρα και τόση σημασία
Δεν ξερω εσυ θα μας πεις

tesla005
16-06-18, 16:02
επρεπε να βάλω lm317 καταλαθος εβαλα 337. Και τι εννοεις σταθερή πηγη ρευματος

SProg
16-06-18, 16:09
Τωρα το ειδα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι 220VAC....


Θα βαλεις ενα isolated AC/DC στα 5V.

tesla005
16-06-18, 16:09
Ο τελεστικος δεν ειναι rail output που σημαινει οτι δεν θα παρεις ποτε έξοδο πολύ κοντά στη VCC ή πολύ κοντά στα 0V. Σε πειραζει;

Στη μια περιπτωση στην εξοδο αντι για 12V θα εχεις 10.5V (δες datasheet - λεω μια τιμη σαν παραδειγμα) και στην αλλη περιπτωση αντι για 0V θα εχεις 1.5V. Αρα το τρανζιστορ θα ειναι στη γραμμικη περιοχη. Θα μου πεις θα βαλω μια διοδο για πτωση τασης, τοτε ΟΚ.

Στο σχεδιο το ρευμα βασης στη πρωτη περιπτωση θα ειναι περιπου 10mA. Μπορει ο τελεστικος να σου δωσει τοσο ρευμα;

Y.Γ βαλε N-mosfet

Μήπως έχεις να μου προτείνεις κάποιον τελεστικό που είναι rail to rail και κάποιο mosfet? To IRFZ44N κάνει?

tesla005
16-06-18, 16:10
Τωρα το ειδα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι 220VAC....
Τι πράγμα?

tesla005
16-06-18, 16:11
Οι δύο πυκνωτές λειτουργούν ως voltage dividers και τους έβαλα για να αποφύγω τον μετασχηματιστή. Γιατί να βάλω isolated ac/dc psu? Και γιατί να μην είναι 12v και να είναι 5?

ΜαστροΤζεπέτο
16-06-18, 19:00
Καλημέρα σας. Πρόσφατα ολοκλήρωσα ένα κύκλωμα θερμοστάτη το οποίο σχεδίασα από το μηδέν και θα ήθελα να του ρίξετε μια ματιά και να μου πείτε αν πρέπει να αλλάξω κάτι. Βασικά για να σετάρεις την θερμοκρασία βλέπεις στο datasheet την αντίσταση που θα έχει το θερμίστορ σε αυτή τη θερμοκρασία και βρίσκεις την τάση του voltage divider (r3,r4). Μετά γυρίζεις το ποτενσιόμετρο μέχρι τα δύο voltage divider να έχουν την ίδια τάση. Αν το θερμίστορ ζεσταθεί, τότε η αντίστασή του μειώνεται και η τάση θα ανέβει και θα είναι μεγαλύτερη από το vref που ορίζεται από τις αντιστάσεις r5 και r6. Οπότε το positive input του τελεστικού θα είναι μεγαλύτερο από το negative και άρα η έξοδος θα είναι στο Vcc (12 v).
74245
Πρόσεξε τι ρεύμα εισόδου έχεις και τι θα βάλεις και φρόντισε να είναι σταθερό 2-3 Βολτ πάνω από την τιμή που θα σου δίνει το LM338 (αυτό σου προτείνω) στην έξοδό του.
Θες και μια μια υστέρηση στον συγκριτή για να μην κάνει σαν τζιτζίκι το ρελέ όταν πιάνει το όριο που έχεις θέσει και θα είναι ανάλογη κατά την πτώση της θερμοκρασίας για να μπεί σε λειτουργία Off. Όταν θα ξέρεις τις τιμές των τάσεων αναφοράς και τροφοδοσίας του συγκριτή τότε θα αναζητήσεις και την τιμή της αντίστασης της υστέρησης. Τότε θα σου προκύψει κι ένα όριο χαμηλό και υψηλό των θερμοκρασιών που γίνετε η εναλλαγή απο On σε Off και αντίστροφα.
Πυκνωτές σε όλους τους κρίσιμους κόμβους για σταθεροποίηση των τάσεων που μεταβάλλονται και συγκρίνονται αλλά και της εκάστοτε τροφοδοσίας (από μερικά pF έως μερικά nF ). Σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσω δημόσια τον Βαγγέλη @GR_KYROS και τον Παναγιώτη @nestoras που με λίγα λόγια μου έμαθαν αυτά τα στοιχειώδη λίγο παλιότερα.

SProg
16-06-18, 19:17
Μήπως έχεις να μου προτείνεις κάποιον τελεστικό που είναι rail to rail και κάποιο mosfet? To IRFZ44N κάνει?


Ναι. Αν βαλεις Mosfet ασε τον τελεστικο που εβαλες απο την αρχη. Το Z44N βεβαια ειναι 'τερατακι' με βασει το ρευμα που χρειαζεσαι για να ενεργοποιήσεις το ρελε αλλα αν το εχεις ηδη τοτε βαλτο.


Οι δύο πυκνωτές λειτουργούν ως voltage dividers και τους έβαλα για να αποφύγω τον μετασχηματιστή. Γιατί να βάλω isolated ac/dc psu? Και γιατί να μην είναι 12v και να είναι 5?

To θεμα δεν ειναι τα 12V ή τα 5V. Ειπα 5V γιατι τα πουλανε με το κιλο (5V/3W URL (https://www.aliexpress.com/item/Hi-Link-ac-dc-power-module-5v-3w-220v-isolated-ac-dc-converter/32360232521.html) ).


To θεμα ειναι η γαλβανικη απομονωση αλλα εσυ ξερεις αν χρειαζεται ή οχι.

https://www.electronicproducts.com/Hysteresis_Comparator_Calculator.aspx

ΜαστροΤζεπέτο
16-06-18, 20:07
Ναι. Αν βαλεις Mosfet ασε τον τελεστικο που εβαλες απο την αρχη. Το Z44N βεβαια ειναι 'τερατακι' με βασει το ρευμα που χρειαζεσαι για να ενεργοποιήσεις το ρελε αλλα αν το εχεις ηδη τοτε βαλτο.
To θεμα δεν ειναι τα 12V ή τα 5V. Ειπα 5V γιατι τα πουλανε με το κιλο (5V/3W URL (https://www.aliexpress.com/item/Hi-Link-ac-dc-power-module-5v-3w-220v-isolated-ac-dc-converter/32360232521.html) ).
To θεμα ειναι η γαλβανικη απομονωση αλλα εσυ ξερεις αν χρειαζεται ή οχι.
https://www.electronicproducts.com/Hysteresis_Comparator_Calculator.aspx
Δυστυχώς φοβάμαι ότι θα χαλάνε οι διαφορικές τιμές όταν θα μπαίνει σε λειτουργία το ρελέ γιατί αυτή η διάταξη δεν ξέρω πόσο σταθερή είναι όταν ξαφνικά θα ζητιέται κι άλλο ρευμα.
Μια άλλη πιθανότητα είναι να τρέξει μια ξεχωριστή γραμμή τροφοδοσίας του ρελέ σαν την υπάρχουσα πρώτη αλλά πάλι δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλής. Σε αυτή την περίπτωση το BC338 ή το BC547 είναι υπεραρκετά για να άγει η γείωση προς την νέα τροφοδοσία του ρελέ είτε αυτή είναι 12 είτε 5 Βολτ.

Οι δύο πυκνωτές λειτουργούν ως voltage dividers και τους έβαλα για να αποφύγω τον μετασχηματιστή. Γιατί να βάλω isolated ac/dc psu? Και γιατί να μην είναι 12v και να είναι 5?
Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για αυτή τη διάταξη, είναι ασφαλής ;;;; Ήδη διαβάζω εδώ : https://en.wikipedia.org/wiki/Capacitive_power_supply (Αλλά μην μας μαλώσει κι ο Λέπουρας .... !!!! ) Αν κάποιος μας τα πει περιφραστικότερα δεν βλάπτει ....

SProg
16-06-18, 20:48
Το Mosfet το προτεινα για λογους που ειπα παραπανω + οτι θα γλυτωσει το ρευμα βασης.

Πες μας ποιο ρελε θα βαλεις.

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι δεν πας σε μια σταθερη λυση με AC/DC converter. Για 1 κομματι δεν μιλαμε;

tesla005
16-06-18, 21:34
Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για αυτή τη διάταξη, είναι ασφαλής ;;;; Ήδη διαβάζω εδώ : https://en.wikipedia.org/wiki/Capacitive_power_supply (Αλλά μην μας μαλώσει κι ο Λέπουρας .... !!!! ) Αν κάποιος μας τα πει περιφραστικότερα δεν βλάπτει ....
Βασικά την είδα σε ένα βίντεο του electroboom. Για τις τιμές υπολόγισα το capacitive reactance του κάθε πυκνωτή με τον τύπο Xc = 1 / (2πfC) και έτσι βρήκα την συνολική αντίσταση των πυκνωτών. Μετά υπολόγισα το ρεύμα και βρήκα την τάση στα άκρα του κάθε πυκνωτή με τον νόμο του Ohm. Αλλά γενικά φαίνεται πολύ ασταθής μέθοδος τροφοδοσίας οπότε λογικά θα φτιάξω ένα απλό γραμμικό τροφοδοτικό με μ/σ.(ή κάτι σαν αυτό που είπε ο SavKok)

Ο τελεστικος δεν ειναι rail output που σημαινει οτι δεν θα παρεις ποτε έξοδο πολύ κοντά στη VCC ή πολύ κοντά στα 0V. Σε πειραζει;

Στη μια περιπτωση στην εξοδο αντι για 12V θα εχεις 10.5V (δες datasheet - λεω μια τιμη σαν παραδειγμα) και στην αλλη περιπτωση αντι για 0V θα εχεις 1.5V. Αρα το τρανζιστορ θα ειναι στη γραμμικη περιοχη. Θα μου πεις θα βαλω μια διοδο για πτωση τασης, τοτε ΟΚ.

Στο σχεδιο το ρευμα βασης στη πρωτη περιπτωση θα ειναι περιπου 10mA. Μπορει ο τελεστικος να σου δωσει τοσο ρευμα;

Y.Γ βαλε N-mosfet
Δεν νομίζω να πειράζει αν το vout δεν είναι ακριβώς 12 v. Επίσης δυστυχώς ο TL072 δεν δίνει ούτε με σφαίρες 10mA οπότε θα πρέπει να ψάξω για έναν πιο "δυνατό".

Θες και μια μια υστέρηση στον συγκριτή για να μην κάνει σαν τζιτζίκι το ρελέ όταν πιάνει το όριο που έχεις θέσει και θα είναι ανάλογη κατά την πτώση της θερμοκρασίας για να μπεί σε λειτουργία Off. Όταν θα ξέρεις τις τιμές των τάσεων αναφοράς και τροφοδοσίας του συγκριτή τότε θα αναζητήσεις και την τιμή της αντίστασης της υστέρησης. Τότε θα σου προκύψει κι ένα όριο χαμηλό και υψηλό των θερμοκρασιών που γίνετε η εναλλαγή απο On σε Off και αντίστροφα.

Δεν το κατάλαβα καλά αυτό για το delay.

ΜαστροΤζεπέτο
16-06-18, 22:54
Βασικά την είδα σε ένα βίντεο του electroboom. Για τις τιμές υπολόγισα το capacitive reactance του κάθε πυκνωτή με τον τύπο Xc = 1 / (2πfC) και έτσι βρήκα την συνολική αντίσταση των πυκνωτών. Μετά υπολόγισα το ρεύμα και βρήκα την τάση στα άκρα του κάθε πυκνωτή με τον νόμο του Ohm. Αλλά γενικά φαίνεται πολύ ασταθής μέθοδος τροφοδοσίας οπότε λογικά θα φτιάξω ένα απλό γραμμικό τροφοδοτικό με μ/σ.(ή κάτι σαν αυτό που είπε ο SavKok)
Ισως να είναι και σταθερό, κάποιος θερμοστάτης κοινός θέρμανσης κάτι τέτοιο είχε αλλά δεν τολμας να βάλεις χέρι εύκολα μέσα κι αν παλιώσει ο πυκνωτής, θα είναι το ίδιο σταθερός ;;;


Δεν νομίζω να πειράζει αν το vout δεν είναι ακριβώς 12 v. Επίσης δυστυχώς ο TL072 δεν δίνει ούτε με σφαίρες 10mA οπότε θα πρέπει να ψάξω για έναν πιο "δυνατό".
δεν μας νοιάζει η τιμή ακριβώς, όπως έχεις το σχηματικό, αλλά να πετύχεις σταθερό Vref και σωστή τιμή σύγκρισης με την αντίσταση. (Πυκνωτάκια που είπα πριν)


Δεν το κατάλαβα καλά αυτό για το delay.
Είσαι τολμηρός που ξεκινάς με 220 αλλά δεν ξέρεις κάποια άλλα. Μόλις βρω λίγο χρόνο θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω όσο πιο καλά γίνετε. Νωρίτερα ο φίλος σου είχε παραθέσει ένα calculator. Αν δεν ξέρεις τις τελικές τιμές των τάσεων που τροφοδοτούν και συγκρίνονται πως θα βγάλεις την τιμή της αντίστασης υστέρησης ...
Πάντως μια χαρά είναι σε γενικές γραμμές το σχηματικό, με εξαίρεση την τροφοδοσία. Δεν χρειάζονται υπερβολές πουθενά σε πιο εξεζητημένα τρανζιστοράκια και regulators. Αλήθεια όμως που θα χρησιμοποιηθεί αυτός ο θερμοστάτης ;;;; Είναι ένα θεματάκι κι αυτό αν θες μας λες .....

tesla005
16-06-18, 23:22
Δεν θα το χρησιμοποιήσω σοβαρά απλά θέλω να το φτιάξω μόνο και μόνο για να δουλέψω με opamp

SProg
17-06-18, 00:32
Αυτο που ζητας γινεται με πολλους τροπους. Γινεται μονο με τρανζιστορ ή με τελεστικο ή με μΕ ή με οτιδήποτε. Εσυ διαλεξες με τελεστικο, δεκτο. Το πρωτο πραγμα που θα επιλεξεις είναι το ρελε, από εκει θα δουμε τι ρευμα χρειαζεται. Μετα το τι Mosfet/Τελεστικο κτλ είναι απειροι oι συνδιασμοι και πολλες αποδεκτες λυσεις.

Τωρα πυκνωτακια κτλ δεν τα καταλαβαινω ετσι στον αερα. Με το κυκλωμα που προτεινω βαζεις υστερηση και τελειωσε, σιγα το σοβαρο ρευμα που θα επιφερει κυματωση ρευματος ή τάσης.

ΜαστροΤζεπέτο
17-06-18, 02:50
Δεν θα το χρησιμοποιήσω σοβαρά απλά θέλω να το φτιάξω μόνο και μόνο για να δουλέψω με opamp
Ωραία λοιπόν τώρα έγινες ξεκάθαρος !!!
Άσε τα 220 Βολτ με την αρχική σου σκέψη για αργότερα. Κλασσικό μετ/στη με ένα ή δύο τυλίγματα εξόδου έστω λίγα και λίγα mA ρεύματος (π.χ. 6V AC 250mA). Μετά την ανόρθωση και την σταθεροποίηση θα έχεις 6*1,4=8,4-~1=~7,5V DC για κάθε τύλιγμα εξόδου. Αρχικά ξεκινάς με το ένα τύλιγμα και έχεις το άλλο για την δεύτερη περίπτωση που θα προκύψει στο τέλος.
Τώρα μπορείς να βάλεις ένα σταθερό Regulator στα 5V τον 78L05 ή ένα LM338 (προκύπτει σταθερότερο του LM317 ) για να κάνεις μια τάση στα 5V.
Βάλε τα ποντεσιόμετρα όπως λες αν και θα σε συμβούλευα να έπαιζες με αντιστάσεις για να εξοικειωθείς με τον Νόμο του Ohm που είναι βασική αρχή για τα θέματά μας εδώ.
Εσύ επιλέγεις να παίξεις με opamp αλλά ζητάς να κάνεις την απλή δουλειά του συγκριτή και μάλιστα για θερμοστάτη.
Το πρόβλημα που δημιουργείται κάτω από κάποιες συνθήκες είναι ότι όταν το (+) του comparator αγγίζει τα όρια του (-) και εμφανίζει έξοδο τότε (είτε λόγω αστάθειας των ρευμάτων είτε της ίδιας του της κατανάλωσης) ξαναπέφτει κάτω από τα όρια που έχεις θέσει και ενώ πάει να βγάλει έξοδο την ξανακατεβάζει. Αυτό προκαλεί ένα τρίξιμο του ρελέ που προσπαθεί να ανοίξει αλλά μάταια. Θα πρέπει το (+) να είναι σαφώς ανώτερο του (-) και με ξεκάθαρο τρόπο. Εδώ έρχεται ο ποιητής και φτιάχνει την υστέρηση (στην ουσία προπορεία είναι αλλά δε βαριέσαι γίνεται υστέρηση μετά, κατά την πτώση των τιμών των τάσεων) Αν δοθεί ένα μικρό ποσό της τάσης της εξόδου στο (+) αυτόματα και στιγμιαία αυξάνει την τιμή του και την κρατά σαφώς πάνω από το (-) και διατηρεί την έξοδο σταθερά μεγάλη. Άρα βάζουμε μία αντίσταση σχετικά μεγάλης τιμής από την έξοδο προς το (+) και αυτή μεταβάλει σχεδόν οριστικά την τιμή του (+) προς τα πάνω μέχρι να πέσει ξανά κάτω από το όριο της αρχικά οριζόμενης τιμης του (-). Με μια μεγάλη και ουσιώδη διαφορά όμως. Το σημείο έχει μετακινηθεί χαμηλότερα πλέον κατά την τιμή που είχε αυξηθεί πριν το (+). Δηλαδή το όριο δεν έχει πλέον μία τιμή αλλά ένα εύρος γύρω από αυτήν που είναι ανάλογο της τιμής της τάσης που προστέθηκε από την έξοδο. Η τιμή της αντίστασης παίζει καθοριστικό ρόλο στο εύρος που θα δημιουργηθεί.

Όταν η πηγή ή ο λόγος που προκαλεί τις μεταβολές των τιμών είναι ασταθής ή όχι γρήγορα μεταβαλλόμενος για να κάνει τις διαφορές σαφείς, τότε τα "πυκνωτάκια" έρχονται να σταθεροποιήσουν αυτές τις τάσεις και η αντίσταση υστέρησης (προπορείας για μένα) το εγκαθιδρύει με σταθερό τρόπο.
Είναι από τις σπάνιες φορές που μπαίνουν πυκνωτάκια κοντά ή γύρω από opamp comparators αλλά υπάρχει αυτός ο "ποταπός λόγος" της αύξησης θερμοκρασίας η οποία όμως δεν μεταβάλεται συνήθως όπως θα ήθελαν κάποιοι "δίκην εκρήξεως" αλλά αργά πολύ αργά και μπορεί να επηρεαστεί από πολλούς εξωγενείς παράγοντες.
Η συνήθης εφαρμογή των opamp σε ήχο , διαμορφώσεις κυμάτων κλπ σε τρελά μεγάλες ταχύτητες δεν επιτρέπουν την παρακολούθηση του φαινομένου ενίσχυσης σύγκρισης αλλά το συγκεκριμένο που ζητάς θα μπορέσεις να το παρακολουθήσεις και να το μετρήσεις για να το αντιληφθείς ως θερμοστάτη όπως ξεκίνησες.
Ναι δεν είμαι ηλεκτρονικός επιστήμονας έχω παίξει όμως με θερμοστάτες τέτοιους άπειρες ώρες. Είμαι νοσηλευτής, με λένε Δημήτρη και έχω περισσότερα στοιχεία δημοσιοποιημένα από κάποιους πάνσοφους ..............
Στο excell της φωτό που ακολουθεί έχω βάλει τον τύπο της υστέρησης ως inverting και non inverting σύμφωνα με τους τύπους που φαίνονται και με εξυπηρετεί μια χαρά για απλές δουλίτσες ...........74253

SProg
17-06-18, 08:06
Πως θα συγκρινεις τη ταση που δεν ειναι γραμμικη αφου ενα θερμιστορ εχει τυπικη χαρακτηριστικη ΤΕΤΟΙΑ:

74254

Εγω σου ειπα τι θα εβαζα στην εξοδο του συγκριτη και πως θα επαιρνα τα 12V που θελεις. Την αναλυση φυσικα βαριεμαι να την ξανακανω αλλα στην ανεβαζω. Ιδια λογικη ειναι για αλλες τασεις/θερμιστορ/Θερμοκρασια.

Αφου θελεις να το κανεις με τελεστικο, κανε το σωστα.

74255

tesla005
17-06-18, 15:39
Έκανα αρκετές αλλαγές στο σχέδιο και έβαλα opamp rail to rail μαζί με n mosfet. Υστέρηση δεν έβαλα γιατί δεν μπόρεσα να βρω τις τιμές. Πάντως ο θερμοστάτης δεν θα είναι ρυθμιζόμενος - απλά θα ενεργοποιείται στους 50C.
74257

ΜαστροΤζεπέτο
17-06-18, 16:02
Έκανα αρκετές αλλαγές στο σχέδιο και έβαλα opamp rail to rail μαζί με n mosfet. Υστέρηση δεν έβαλα γιατί δεν μπόρεσα να βρω τις τιμές. Πάντως ο θερμοστάτης δεν θα είναι ρυθμιζόμενος - απλά θα ενεργοποιείται στους 50C.
74257
Υπέροχα όλα ...
Επειδή εχω πολλές διακοπές ρευματος χωρίς UPS θα προσπαθήσω να εξηγησω την υστέρηση ....

nestoras
17-06-18, 16:21
Σε πρακτικες εφαρμογες η υστερηση ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ αλλιως θα εχεις προβλημα ταλαντωσεων στο ρελε εξοδου.

Με απλα λογια:

Θα εχεις δυο διαφορετικα thresholds.
Πχ, ο θερμοστατης θα ενεργοποιειται στους 50 βαθμους ενω θα απενεργοποιειται στους 49.5 βαθμους ετσι θα υπαρχει η απαραιτητη διαφορα για να αποφυγεις τις ταλαντωσεις.

Την αποσταση των δυο κατωφλιων μπορεις να τη ρυθμισεις με τις αντιστασεις υστερησης. Αν δε θες να μπλεξεις με τυπους βαλε δοκιμαστικα δυο τριμερακια και παιξε με αυτα μεχρι να εχεις το αποτελεσμα που θελεις.

ΜαστροΤζεπέτο
17-06-18, 16:28
Έκανα αρκετές αλλαγές στο σχέδιο και έβαλα opamp rail to rail μαζί με n mosfet. Υστέρηση δεν έβαλα γιατί δεν μπόρεσα να βρω τις τιμές. Πάντως ο θερμοστάτης δεν θα είναι ρυθμιζόμενος - απλά θα ενεργοποιείται στους 50C.
74257
Στον συγκριτή δίνεις ρεύμα 12V άρα θα εχει έξοδο ~10,8 V , στο (-) θέτεις 3V όριο ( Vref ) και όταν το πιάσει και το (+), τότε θα εμφανιστεί έξοδος.
Επειδή η θερμοκρασία σέρνεται κυριολεκτικά (εκτός κι αν βάλεις αναπτήρα) κάτω από το όριο για αρκετό χρόνο θα βασανιστεί να κρατήσει σταθερή την έξοδο. Από την έξοδο θα συνδέσεις μία μεγάλη αντίσταση που θα προκύψει από τον τύπο που φαίνεται στο excel της φωτό.
Ως τιμή της R1 θεώρησε τις δικές σου R5 & R6 ως παράλληλες και δοκίμασε την τιμή που θα προκύψει. Παίξε με τις τιμές των αντιστάσεων για να δεις τι εύρος υστέρησης παίρνεις. Έχω την εντύπωση ότι παίζεις με simulator ......
Vin = 12
Vout =10,8
Vref = 3
Vth (Vthreshold High)
Vtl (Vthreshold Low)
Hyst = (Vthreshold High)- (Vthreshold Low)
Λύνεις ως προς R2
Είσαι γάτος στις εξισώσεις και λύσεις ..... Στην έξοδο που οδηγείς το ρελέ βάλε ότι πιο ευτελές βρεις ..... πχ ένα BC 547 μια χαρά θα δουλέψει, δεν απαιτούνται πολλά mA , άγει τυπικά και με 15nA !!!!!

ΜαστροΤζεπέτο
17-06-18, 16:55
Τώρα σε σχέση με τα θερμίστορ, όντως δεν έχουν γραμμική απόδοση όπως και τα NTC επίσης.
Για τέτοιες δουλειές καλά είναι τα LM35 και LM335 που έχουν πολύ καλή γραμμική απόδοση. Έχουν έξοδο 10mV/Celcius ή Kelvin. Δλδ το πρώτο θα έδειχνε 0,500V και το δεύτερο 3,23V για τους 50C που αναφέρεις.
Μετά είναι οι ψηφιακοί αισθητήρες που είναι σύγχρονης τεχνολογίας και συνδυάζονται άψογα με μικροελεγκτές και άλλα τέτοια ψηφιακής τεχνολογίας και μεταφέρουν παλμούς, ψηφιακό σήμα.
Με αυτά τα τελευταία βέβαια δεν μαθαίνεις τα βασικά ηλεκτρονικά αλλά απλά μαθαίνεις να παίζεις «σφηνοτουβλάκια» με διάφορα modules και να τα προγραμματίζεις μέσω Η/Υ.

SProg
17-06-18, 19:55
Ραφ, εαν ειναι να βαλεις τοσα υλικα για ενα απλο κυκλωμα τοτε βαλε εναν μΕ με 8-pin και τελειωνεις.....

ΜαστροΤζεπέτο
17-06-18, 20:16
Ραφ, εαν ειναι να βαλεις τοσα υλικα για ενα απλο κυκλωμα τοτε βαλε εναν μΕ με 8-pin και τελειωνεις.....
Αφού ο άνθρωπος θέλει να παίξει και να μάθει και σιγά μη βάλει κανένα υλικό, σε simulator δουλεύει και μπράβο του.

Δεν θα το χρησιμοποιήσω σοβαρά απλά θέλω να το φτιάξω μόνο και μόνο για να δουλέψω με opamp

SProg
17-06-18, 20:30
Του προτεινα για να μαθει να δει πως γινεται Conditioning σε ενα ΜΗ ΓΡΑΜΜΙΚΟ αισθητηριο και να το υλοποιησει υπολογιζοντας μονος του τις τιμες σε συνδιασμο με τελεστικους. Και οχι απλα του το προτεινα αλλα του ανεβασα και την αναλυση για να δει τα βηματα.




Είμαι νοσηλευτής, με λένε Δημήτρη και έχω περισσότερα στοιχεία δημοσιοποιημένα από κάποιους πάνσοφους ...............


Και επειδη εισαι εριστικος. Δεν ξερω αν εισαι νοσηλευτης, ξερω τι ΔΕΝ εισαι.

ΜαστροΤζεπέτο
17-06-18, 21:10
Του προτεινα για να μαθει να δει πως γινεται Conditioning σε ενα ΜΗ ΓΡΑΜΜΙΚΟ αισθητηριο και να το υλοποιησει υπολογιζοντας μονος του τις τιμες σε συνδιασμο με τελεστικους. Και οχι απλα του το προτεινα αλλα του ανεβασα και την αναλυση για να δει τα βηματα.
Και επειδη εισαι εριστικος. Δεν ξερω αν εισαι νοσηλευτης, ξερω τι ΔΕΝ εισαι.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι "φθασμένοι" ηλεκτρονικοί είναι τόσο ψηλά που δυσκολεύονται να βοηθήσουν τους αρχάριους σε απλά θέματα γιατί έχουν εντρυφήσει σε τόσο βαθειά θέματα της σύγχρονης τεχνολογίας και σχεδόν αγνοούν πως ξεκίνησαν. Αμφισβήτησες με οξεία αδιαφορία (για μένα) τον τρόπο της λειτουργίας του comparator και την χρήση των πυκνωτών που όμως είναι πολύ χρήσιμη γνώση για κάθε νέο. Είναι αδύνατο να αντιληφθεί κάποιος νέος την λειτουργία των opamp αν δεν την δεί στον αργό ρυθμό της αύξησης θερμοκρασίας.
Δυστυχώς έχει τύχει να δω χειρότερους καβγάδες ανάμεσα σε καλούς ηλεκτρονικούς (στο είδος του ο καθένας) και δεν βρέθηκε κάποιος να τους σταματήσει λέγοντας τους ότι ο ένας ομιλεί την αρχαία αναλογική συμπεριφορά των ηλεκτρονικών σχεδιασμών και εξαρτημάτων και ο άλλος για τον σύγχρονο (New Design) που απεμπολεί πολλά από τα παλιά γνωρίσματα των εξαρτημάτων συνδεσμολογίας (π.χ. αντιστάσεις παντού γύρω απο τρανζίστορ και μοσφετ) και τρώγονταν σαν τα σκυλιά.
Λοιπόν για μένα εδώ είναι σχολείο αρχαρίων και οφείλουμε να μάθουμε στους νέους (εμού συμπεριλαμβανομένου) την Αλφάβητο, αν πάμε κατευθείαν στο νέο σχεδιασμό έχουμε χάσει πολλά κεφάλαια χρήσιμων μαθημάτων. Εξ ου και η εριστικότητά μου (αλλά αυτό είναι στοιχείο χαρακτήρα , μετά από 55 χρόνια δεν αποβάλλεται). Συγγνώμη αν σε πρόσβαλλα , αλλά έτρεχες πολλά μαθήματα μπροστά ..... κι ας μην το συνεχίσουμε γιατί αποτέλεσε ένα καλό μάθημα για πρωτάρηδες. Αν είναι να πούμε στους συντονιστές να ανοίξουν θεματολογία για διαστημική τεχνολογία κλπ... ....

SProg
17-06-18, 21:14
Δεν διαφωνησα στο τροπο λυσης, διαφωνησα στο τροπο περιγραφης της λυσης. Δεν ειμαι ηλεκτρονικος. Και αν ηθελα να βοηθησω φαινεται ανεβαζοντας αναλυση που εκατσα και εκανα εγω ο ιδιος.

ΜαστροΤζεπέτο
17-06-18, 21:54
Δεν διαφωνησα στο τροπο λυσης, διαφωνησα στο τροπο περιγραφης της λυσης. Δεν ειμαι ηλεκτρονικος. Και αν ηθελα να βοηθησω φαινεται ανεβαζοντας αναλυση που εκατσα και εκανα εγω ο ιδιος.
Εχεις δίκιο, γιαυτό και έχουμε εγωισμό άλλωστε, την πονάμε την εργασία μας ...
Εδώ λοιπόν ένα δοκίμιο μου που το βελτιώνω για καθαρά πρακτικούς λόγους : http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=92410&highlight=%E4%E9%E1%F6%EF%F1%E9%EA%FC%F2+%E8%E5%F1 %EC%EF%F3%F4%DC%F4%E7%F2