Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : συναγερμός sigma



lefteris_gr
18-06-18, 21:52
καλησπέρα,
ξέρει κανεις που μπορώ να βρώ το πρόγραμμα για τον προγραμματισμό των συναγερμών sigma ?
όχι manual αλλα απο pc.

σας ευχαριστώ.

vikiath
27-06-18, 14:28
απο το site της σιγμα το κανεις download αν βρεις προβλημα ανετα παρε τους τηλεφωνο και ρωτα τους οτι θες

p270
27-06-18, 16:35
καλησπέρα,
ξέρει κανεις που μπορώ να βρώ το πρόγραμμα για τον προγραμματισμό των συναγερμών sigma ?
όχι manual αλλα απο pc.

σας ευχαριστώ.
εχεις p.m

Nickmanak
23-08-18, 15:55
*Ποσταρω εδω για να μην ανοιγω νεο τοπικ.

Θελω να απομονωσω 4 ζωνες στην πλακετα του sigma apollo plus και οχι μεσα απο το software του πληκτρολογιου (ξερω να τις παρακαμπτω στην οπλιση).
Ο λογος ειναι οτι χρησιμοποιω μονο 2 ρανταρ, 1 μαγνητικη και 1 εισοδο για το ταμπερ της εξωτ. σειρηνας. Οι υπολοιπες 4 εισοδοι δεν μου χρειαζονται και εμφανιζονται ενοχλητικα στο πληκτρολογιο ως ανοικτες ζωνες.
Τι μπορω να κανω μεσα στην πλακετα ωστε να φανουν ως κλειστες;

stam1982
23-08-18, 18:16
Εχεις περισσιες αντιστασεις.Συνδεσε την αντισταση στη ζωνη και στο κομ

Nickmanak
23-08-18, 21:40
Εχω περισσευμα σε 2,2ΚΩ και 3,3ΚΩ. Μου ειχαν μεσα στο πακετο και 2 τμχ των 20,5ΚΩ για αγνωστο λόγο και χρήση!!

p270
24-08-18, 09:22
Βαλε τις 2,2κ η αληθεια ειναι οτι ειχα βρει και εγω καποιες φορες 20,5κ μαλλον απο λαθος θα τις εβαλαν

stam1982
24-08-18, 12:51
Διαβάζοντας το μανιουαλ θα λυθούν όλες οι αποριες

p270
24-08-18, 13:38
Διαβάζοντας το μανιουαλ θα λυθούν όλες οι αποριες
του apollo το έχω διαβάσει όλο αν ξέρεις κάτι για τις 20,5κ θα μου ελυνες την απορία που εχω για αυτές

ggr
24-08-18, 19:58
Oι 2 επιπλεον αντιστασεις ειναι 22ΚΩ (προφανως τις μετρησες με το πολυμετρο ακουμπωντας και τα δαχτυλα σου, γι αυτο τις μετρησες 20.5Κ)
Χρησιμοποιουνται προαιρετικα, οταν θελουμε να προστατευσουμε το καλωδιο της σειρηνας απο κοψιμο.

p270
24-08-18, 20:13
ναι 22κ ειναι αλλά το pdf δεν το αναφέρει πουθενά μόνο την 2,2κ που βάζουμε στο ταμπερ έχει ,και δεν υπάρχει 22κ ουτε στο pdf τις venus η τις IBIS

Και αν θυμαμαι καλά όταν ειχε μέσα τις 22κ δεν ειχε τις 2,2κ ,να διευκρινίσω ότι αυτές υπήρχαν μέσα στο box του πίνακα και όχι αυτές που πουλάει σε σακουλάκι ως κιτ

Nickmanak
27-08-18, 20:37
Εχω μια απορία οσον αφορα τη διαρκεια του ηχητικου συναγερμου. Εργοστασιακά ερχεται στα 3 λεπτά διαρκεια αλλα μου φαινεται λιγο. Επισης στις 24ωρες ζωνες ειναι ρυθμισμενο στα 30 δευτερολεπτα.
Η σειρηνα κοιταει σε κεντρικη οδο εισοδου πολεως (εξω απο την πολη), με αραιη μεταμεσονυχτια κινηση. Εχει 2-3 σπιτια στα 50-100 μετρα.
Τι διαρκειες προτεινετε οι πιο εμπειροι;

p270
27-08-18, 21:00
βαλτο στα 6 λεπτα αλλα αν εχουν αποφασισει να μπουν δεν θα νοιαστουν για την σειρηνα δεν καταλαβαινουν πολλα πλεον ισως μονο οι μικροκλεφτες
απο εκει και περα αν τον κανεις εγκατασταση εσυ και μπορεις βαλε και περιμετρικη προστασια να τους πιασει πριν δοκιμασουν να περασουν πορτες η παραθυρα

Nickmanak
27-08-18, 23:05
Εβαλα διαρκεια συναγερμου στο 7λεπτο και στην 24ωρη ζωνη που εχω το ταμπερ της σειρηνας 4λεπτα. Ειχα στο πακετο και strobe φαρο να αναβει στο μπαλκονι και καηκε στο 10λεπτο. Μου εστειλε δωρεαν 2ο τεμαχιο ο Μιμικος το οποιο καηκε μετα απο 2 αναλαμπές στο τραπεζι που εκανα δοκιμες. Απορω γιατι, και ειχε καλουτσικη πλακετα μεσα.
Για περιμετρικη που αναφερεις δεν μπορω να βαλω προς το παρον γιατι μοιραζομαι καποιους χωρους στο οικοπεδο με γειτονες, οι οποιοι ερχονται οτι ναναι ωρες και θα χτυπαει η σειρηνα. Νομιζω οι καμερες ειναι καλη λυση για εξωτερικους χωρους για να εχει κανεις μια ιδεα για το τι συνεβη σε καποιο περιστατικο και να βοηθησει πχ & την αστυνομια.
Ο Apollo που εβαλα ειναι ισα ισα για να νιωθω οτι κατι εκανα για το χωρο. Αν καταφερουν να μπουν θα τρομαξουν λιγο απο το συναγερμο, αλλα σιγουρα κατι θα προλαβουν να αρπαξουν φευγοντας.
Η μονη μεθοδος για προστασια κατα τη γνωμη μου ειναι η αρχαια παραδοσιακη λυση που δεν την εφαρμοζει κανεις! Τα σίδερα! Γεμισε σιδερα τις εισοδους, βαλε μπαρες στις πορτες, καντο φυλακη και μετα σιγα να μην ασχοληθει ο εισβολεας να σου κοψει τα σιδερα νυχτιατικα.
Ξερω οτι δεν ειναι εφικτα ολα αυτα για οικιες και καταστηματα, παρα μονο σε αποθηκες ή σε εκτος πολεως απομερα μαγαζια.

p270
29-08-18, 12:01
έγραψες σίδερα και κατάλαβα άλλα σίδερα στην αρχή