PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεμιστήρας οροφής με τηλεκοντρόλ και διακόπτες τοίχου



patben
21-06-18, 01:58
Γειά σας,

Έχω έναν ανεμιστήρα οροφής με τηλεκοντρόλ με 2 έξοδους ένα για το φως και ένα για το μοτέρ και μία είσοδο.

Επίσης έχω δύο διακόπτες στον τοίχο
Θέλω τον ένα διακόπτη να δινει παροχή στο remote και ο αλλος να δώσει ρευμα για το φως
Αλλά θέλω να μπορώ να χειρίζομαι το φως με το τηλεχειριστήριο και με το διακόπτη στο τοίχο σαν αλε ρετουρ. Έτσι να μπορώ να ανοίξω το φως από τον τοίχο και να το κλείσω από το τηλεχειριστήριο και αντίστροφα.

Θα χρειαστώ λογικά ένα ρελε μεταγωγης αλλά δεν γνωρίζω ποιο πρέπει να διαλέξω και πως να το σύνδεσω.

Ευχαριστώ,

chip
21-06-18, 10:49
για να κάνεις αλέ ρετούρ θα πρέπει το ρελέ που έχει ο τηλεχειρισμός και ελέγχει το φώς να είναι SPDT δηλαδή να έχει επαφή ον-ον και να το συνδέσεις σαν αλέ ρετούρ
https://greekelectrician.blogspot.com/2010/12/blog-post.html

patben
21-06-18, 13:10
Θα προτιμούσα με κάποιο εξωτερικό ρελε ώστε να μην χρειάζεται να πειράξω το remote control module

vasilllis
21-06-18, 18:28
Με την καλωδίωση που έχεις και τις πληροφορίες που δίνεις δεν γίνεται

patben
07-07-18, 18:41
74480
Πώς πρέπει να συνδέσω έτσι ώστε να μπορώ να ανοίγω τον τον ανεμιστήρα με το remote control και το φως με τον διακόπτη. Δοκίμασα να συνδέσω τη μία φάση από το διακόπτη στο remote control και την άλλη φάση στον Φως του ανεμιστήρα αλλά δεν δούλευε σωστά. Ο ουδέτερος είτε είναι συνδεδεμένος κατευθείαν στον ανεμιστήρα είτε περνάει μέσα από το remote control και στις δύο περιπτώσεις μου δημιουργούσε διαφορετικά προβλήματα.