PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή θυροτηλεόρασης σε διαμέρισμα



gmoraitis
24-06-18, 11:15
Καλημέρα σε όλους,

Η μονάδα θυροτηλεώρασης στο σπίτι μου έχει ξεχαρβαλωθεί, και προσπαθώ να δω αν είναι δυνατόν να την αντικαταστήσω.
Απ'ότι καταλαβαίνω, αυτό μπορεί να γίνει μόνο με συμβατό μοντέλο της ίδιας εταιρίας;

Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλαχτεί όλη η εγκατάσταση της πολυκατοικίας, και δεν κατάφερα να βρω το όνομα του αρχκού εγκαταστάτη.
Επισυνάπτω 3 φωτογραφίες από τη συσκευή αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος με την ταυτοποίηση και να βρώ κάποιο συμβατό μοντέλο.
Η εγκατάσταση είναι του 1985 και έχει ασπρόμαυρη οθόνη. Ευχαριστώ πολύ.

stam1982
24-06-18, 17:25
Τι εχει παθει ακριβως;Δυσκολο να υπαρχει κατι αντιστοιχο.

gmoraitis
24-06-18, 22:41
2 προβλήματα:
Α) η οθόνη κάνει πολλ παράσιτα
Β) η βάση τοίχου δεν έχει καλή στήρηξη

Αυτή η μάρκα MGL / GML (Made in Italy) να φανταστώ δεν υπάρχει πια?

kioan
25-06-18, 14:33
Α) η οθόνη κάνει πολλ παράσιτα

Αυτό το κάνει μόνο στο δικό σου διαμέρισμα; Γιατί ίσως να το κάνει και σε άλλους και να οφείλεται σε πρόβλημα της υπόλοιπης εγκατάστασης.

stam1982
25-06-18, 18:12
καμία βίδα δεν παιρνει;

nikosp
25-06-18, 22:57
2 προβλήματα:
Α) η οθόνη κάνει πολλ παράσιτα
Β) η βάση τοίχου δεν έχει καλή στήρηξη

Αυτή η μάρκα MGL / GML (Made in Italy) να φανταστώ δεν υπάρχει πια?

Μπορείς σε παρακαλώ να μας περιγράψεις τα παράσιτα ?

dimitris_p
26-06-18, 13:14
Αντικατάσταση μπορεί να γινει με άλλη συμβατή. Υπάρχουν στην αγορά διάφοροι τύποι.
Αυτό που πρέπει όμως να κάνεις πρώτα ειναι.

1 Άνοιγμα στο κάτω κεντρικό να δεις τι τύπου καλώδια εχει απλά utp η θωρακισμένα και πόσα ακριβώς.
2 Ανοίγεις και αυτό στο διαμέρισμά σου και κοιτάς και εκεί πόσα καλώδια υπάρχουν στο σύνολο.

Απ ότι καταλαβα απο την φώτο (είδα 10 Μπουτάν) αρα να υποθέσω 10 διαμερίσματα σύνολο? Να ξέρεις ότι οποία αλλαγη κάνεις πρέπει σε αυτή την περίπτωση να αλλαχτούν τα πάντα. Από την κάτω μπουτονιέρα, απο όλα τα διαμερίσματα τα μόνιτορ, καθώς και το τροφοδοτικό. Αρα το κόστος ειναι αρκετά υψηλό. Λάγο παλαιότητας ειναι δύσκολο να βρεις κάτι ίδιο που να μπορεί να προσαρμόσει πάνω στην υπάρχουσα εγκατάσταση και να αλλάξεις δηλαδή μόνο το κομμάτι που εχει πάθει βλάβη.

Παντως αν το πρόβλημα παρουσιαζεται μόνο στο δικό σου μόνιτορ και οχι σε όλα, τότε η βλάβη βρίσκετε στο μόνιτορ και ίσως επισκευάζεται. Αν το παρουσιάζει σε ολα τα διαμερίσματα, τότε αν τα παράσιτα αυτά ειναι κάτι σαν γραμμες μαύρες, το ποιο πιθανών ειναι να υπαρχει βλάβη ατο τροφοδοτικό που ειναι και η ποιο σύνηθες βλάβη που παρουσιαζεται. Tελος η βλάβη μπορεί να ειναι και στην κάμερα. Ανέβασε καμιά φώτο από το μόνιτορ που εχει το προβλημα καλύτερα.

aktis
26-06-18, 15:36
Υπάρχει μια εταιρία στην Καλιθέα που αναλαμβάνει service σε πολύ παλιές ιταλικές θυροτηλεοράσεις ,
Ηταν και η αντιπροσωπεία μιας απο της πρώτες μάρκες που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα ( CTA )
Επειδη μπορει να θεωρηθει διαφήμιση , στειλε μου pm να σου πώ

Αν δεν κάνω λάθος, αυτά τα πρώτα μοντέλλα , χρησιμοποιούν δικο τους VHF modulator στην είσοδο για να στειλουν το AV σήμα πάνω στα διαμερίσματα
και εκει η οθόνη ειναι το demodulator μαζί με ενα monitor καθοδικού σωλήνα . Αν λειτουργει το demodulator
επισκευάζονται τα πάντα ... μπορούν ακόμα να σου βάλουν και ενα σύγχρονο AV monitor

gmoraitis
29-06-18, 16:15
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις,

Πρόβλημα έχω μόνο εγώ απότι φαίνεται - 10 διαμερίσματα, εμείς στον πιο πάνω όροφο - γενικότερα η οθόνη έχει κάπως ξεθωριασμένη εικόνα. από εκεί και πέρα, μηχανολογικά μοιάζει το πλαίσιο στήρηξης στο τοίχο να μην κάνει καλή επαφή, και επειδή βάφουμε τώρα ήθελα να δω αν παίζει αλλαγή του τερματικού μου για να τελιώνω με το θέμα