PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με injection σε παπάκι



150450
29-06-18, 23:25
καλησπέρα και καλός σας βρήκα.
Έχω ένα παπάκι με injection (crypton x 135) στο οποιο έβαλα ένα ρυθμιστή καυσίμου.Η σύνδεση του είναι απλή μπαίνει ανάμεσα στο μπεκ του injection και στην πλεξούδα για να διαβάζει τον παλμό που στέλνει ο εγκέφαλος στο μπεκ και να μεγαλώνει την διάρκεια του δίνοντας περισσότερο καύσιμο.
Tο μηχανάκι γενικά δε παίρνει μπρός χωρίς γκάζι και δε κρατάει ρελαντί.Έκανα μια μέτρηση με το πολύμετρο και χωρίς τον ρυθμιστή ο παλμός κατά την διάρκεια του μιζαρίσματος ήταν 0.5 - 0.6v ενώ με τον ρυθμιστή 1.5-1.7v σε όλες τις θέσεις ρύθμισης.Aπότι καταλαβαίνω το μίγμα είναι πολύ πλούσιο γιαυτο δεν παίρνει χωρίς γκάζι.
Το θέμα είναι τώρα αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω τι φταίει η αν μπορώ να φτιάξω κάτι δικό μου που να κάνει την αντίστοιχη δουλειά

74363

αυτό είναι το pcb

πράσινο γείωση
καφέ παλμός από και προς το μπεκ
κόκκινο 12v

ΜαστροΤζεπέτο
30-06-18, 03:39
καλησπέρα και καλός σας βρήκα.
Έχω ένα παπάκι με injection (crypton x 135) στο οποιο έβαλα ένα ρυθμιστή καυσίμου.Η σύνδεση του είναι απλή μπαίνει ανάμεσα στο μπεκ του injection και στην πλεξούδα για να διαβάζει τον παλμό που στέλνει ο εγκέφαλος στο μπεκ και να μεγαλώνει την διάρκεια του δίνοντας περισσότερο καύσιμο.
Tο μηχανάκι γενικά δε παίρνει μπρός χωρίς γκάζι και δε κρατάει ρελαντί.Έκανα μια μέτρηση με το πολύμετρο και χωρίς τον ρυθμιστή ο παλμός κατά την διάρκεια του μιζαρίσματος ήταν 0.5 - 0.6v ενώ με τον ρυθμιστή 1.5-1.7v σε όλες τις θέσεις ρύθμισης.Aπότι καταλαβαίνω το μίγμα είναι πολύ πλούσιο γιαυτο δεν παίρνει χωρίς γκάζι.
Το θέμα είναι τώρα αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω τι φταίει η αν μπορώ να φτιάξω κάτι δικό μου που να κάνει την αντίστοιχη δουλειά

Πω πω βρε φίλε, τι μου θύμισες τώρα .... 35-40 χρόνια πίσω με πήγες ... τότε που είμασταν πετρελαιοπαραγωγός χώρα και μαστορεύοντας τα παπιά μας, θέλαμε τα 50 CC να αποδίδουν για 500 !!! Ναι μετά από 8ετή πολιτικο-οικονομική κρίση δεν ξαναγίναμε πετρελαιοπαραγωγός χώρα ... όση βενζίνη και να ρίξουμε το 125CC παπί δεν πάει πολύ παραπάνω.
Επί του θέματος τώρα, για ρίξε μια ματιά εδώ: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%AD%CE%B3%CF%87%CF%85%CF%83%CE %B7_%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%BC%CE%BF%CF% 85
τα έχει όλα αυτά που περιγράφονται το σύστημα injection του παπιού σου ;;; Μήπως υπερβάλεις λίγο ;;; Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα υπάρχει όταν είναι κρύο και στις χαμηλές στροφές... πιθανότατα να του λείπει ένας εξοπλισμός που θες άλλο ένα παπί να τον κουβαλάει ....
Η κινεζιά που πήρες έχει αισθητήρα θερμοκρασίας ή μόνο σε θερμοκρασία λειτουργίας παριστάνει πως κάτι κάνει ;;;
Το ρελαντί σίγουρα θα θέλει ανέβασμα ....
Το καυσιμο σε κρύο κινητήρα δεν αναφλέγεται εύκολα κλπ κλπ
Χλωμά τα βλέπω τα πράγματα.
Πάντως πέρα από την πλάκα, σου κράτησα ζωντανό και ψηλά το ερώτημα σου, γιατί όλο και κάποιος θα ξέρει να σου πει κάτι πιο συγκεκριμένο.
Α, για ρίξε και το λινκ από όπου το πήρες ... να δούμε τις προδιαγραφές του ....

eleCtroAsxetos
30-06-18, 09:58
Οπως το καταλαβα εγω το ''πειραγμα'' αυξάνει την διάρκεια ενός κύκλου ψεκασμού και τιποτα αλλο. Που γνωριζουμε οτι τον αυξανει τοσο πολυ που ο ενας κύκλος δεν σμιγει με τον αλλο και γινεται πανικος στον εγκεφαλο, στον θαλαμο καυσης και στον εγκεφαλο που προσπαθει να καταλαβει τι γινεται?. εκ προοιμιου το οτι θα γινοταν πιο πλούσιο το μίγμα το γνωρίζαμε. Ο εγκεφαλος ειναι προγραμματισμένος να το γνωριζει? Τα μπεκ και η οποια αντλία καυσιμου ειναι φτιαγμένα για μεγαλύτερο κύκλο ψεκασμου ή το μπεκ στην αρχή για καποια ms κανονικου κυκλου ψεκασμου ψεκαζει και μετα κατουράει οπως λεμε λόγο πτώσης της πιεσης της αντλίας που δεν μπορει να υποστηριξει τετοια διαρκεια ψεκασμου? επισης με τον αερα τι γινεται τωρα που δεν εχεις καρμπυρατερ να τον αυξήσεις?

Πολλα μπορει να συμβαινουν βέβαια, ο κινεζος βεβαια να δουμε και την αλλη πλευρα δεν πιστευω οτι εβγαλε μια πα#$4ρια που ειναι εντελως εκτος αρχων λειτουργιας. Νομιζω οτι χρειαζεται καποιο εγκεφαλικο μονταρισμα για να δουλεψει. Απο την αλλη αντε να το βρεις...και αντε να το κανεις. Αν γινεται και αν υπαρχει τροπος...Παλια ακολουθουσαμε πιο universal τροπους πειραγματος. Αλλαγη κιλυνδροπιστονου και αυξηση κυβισμου με τα κλασσικα κιτακια της polini που εβγαιναν σχεδον για καθε γιαπωνεζικο μηχανακι παραγωγης, ακομα και για σκουτερακια οπως πχ typhoon runner που ανθισαν στην εποχη μου.

150450
30-06-18, 13:27
καλησπέρα στο παπάκι έχω τοποθέτηση το kit τις yamaha στα 150cc μαζί με έναν εκκεντροφόρο που δίνει το kit. το μηχανάκι τώρα χωρίς το controller παίρνει μπροστά κρατάει ρελαντί αλλα μετά από κάποιες στροφές δε πάει και ρετάρει λόγο του ότι το μίγμα είναι φτωχό για τις μετατροπές που έκανα. αντίστοιχα με το controller δεν παίρνει μπροστά με τίποτα δε κρατάει ρελαντί και άμα πάρει και του δόσεις γκάζι μπερδεύει.
από όσο γνωρίζω το μαμά μπεκάκη φτάνει για 160 κυβικά σίγουρα επίσης η αντλία αντέχει πολύ μεγαλύτερα μπεκ 140cc και πάνω για πιο πολλά κυβικά (180-200+).
το μηχανάκι έχει έναν αισθητήρα πεταλούδας(TPS)που χρησιμοποιεί για να κάνει τους υπολογισμούς τις αναλογίας καυσιμου αέρα

πληροφορίες λέει εδώ κάποια πράγματα
https://global.rakuten.com/en/store/bike-man/item/10098836/
το controller είναι για honda μπομπους που είναι injection στην ιαπωνία αλλα λειτουργεί σε όλα τα μικρά μηχανάκια με EFI αποσο ξέρω ανεξαρτητου μάρκας

και δείτε και τις οδηγίες του
http://www.takegawa.co.jp/files/03-05-0019.pdf
απότι λέει δεν χρειάζεται κάποιο πείραγμα στον εγκέφαλο και δουλεύει έτσι

πάντως έχω δει αντιστοιχους ρυθμιστές από άλλες εταιρίες οι οποιες βεβαια χQρησιμοποιούν τον αισθητήρα πεταλούδας για να κοροϊδέψουν τον εγκέφαλο και να του στείλουν άλλες ενδείξεις για ρίξει πιο πολύ καύσιμο

vasilllis
30-06-18, 16:24
Έχει βγάλει η takegawa τέτοιο πράγμα;
απίστευτο!!!!
Αυτά τα τριμερακια που έχει ,ρυθμίζουν το ποσοστό πλήρωσης του επιπλέον καυσιμου;.τα δοκίμασες;
Εννλακτικα μπορείς να καταργείς το module για την εκκίνηση (δεν το συνιστώ).
Μεγαλύτερο μπεκ δοκίμασες;

150450
30-06-18, 16:51
έχω δοκιμάσει όλες τις σκάλες ρυθμίσεις που έχει.μπεκ μεγαλύτερο δεν έχω δοκιμάσει ακόμα υποτίθεται πως ο ρυθμιστής θα έλυνε Αυτό το πρόβλημα.
Εννοείς να καταργήσω τι μίζα? Με μανιβέλα δε παίρνει με τίποτα πάντως.για κάποιο λόγο μου φαίνεται ότι το controller δε δουλεύει σωστά ίσος να είναι προβληματικό γιατί δε βρίσκω κάποια λογική εξήγηση

ΜαστροΤζεπέτο
30-06-18, 17:01
Εννλακτικα μπορείς να καταργείς το module για την εκκίνηση (δεν το συνιστώ).

κι όμως πολύ ωραία ιδέα, αν δεν δημιουργεί πρόβλημα η εμπλοκή απεμπλοκή με διακόπτη. Όταν θες επιδόσεις ( ;;;; ) τότε το γυρίζεις 'On' και όταν είσαι σε εκκίνηση ή "cool" (εσύ ή ο κινητήρας) τότε "Off". Τότε ακριβώς θα ελέγξεις κι αν σου δίνει τίποτα παραπάνω. .... Φρόντισε να είσαι κοντά σε βενζινάδικα ....

andreasmon
30-06-18, 17:58
λογικό δεν είναι να μην δουλεύει σωστά και να μπερδεύει!!!!!Χωρίς να πειράξεις το μηχανάκι!!!μεγαλύτερο πιστόνι,ρεκτιφιέ κυλίδρου,χαμήλωμα κεφαλής,καλύτερη ηλεκτρονική,αγριεμένο εκκεντροφόρο,πας και βάζεις κύκλωμα για μεγαλύτερη παροχή καυσίμου...και περιμένεις να δουλέυει τέλεια!!!Δεν νομίζω....
Αυτό που πήρες θα δουλέψει,όταν πειράξεις/μεγαλώσεις το μηχανάκι σου,ώστε να ζητάει μεγαλύτερη παροχή καυσίμου...

vasilllis
30-06-18, 18:20
Πολύ φοβάμαι ότι δεν δουλεύει ένα σύστημα έτσι απλά.οι εγκεφάλοι των κινητήρων περιέχουν προγράμματισμενους χάρτες τους οποίους αλλάζουν και χρησιμοποιούν ανάλογα με τα δεδομένα που δέχονται.δεν γίνεται το 1μsec ψεκασμό να το κάνεις δυο έτσι απλα.κραταω ένα ενδοιασμό μόνο για την μάρκα.

150450
30-06-18, 18:20
φίλε μου δεν έχεις διάβαση ότι έχω γράψει... το μηχανάκι είναι 150 κυβικά με εκκεντροφόρο ροϊκή στην κεφάλι και λοιπά
επίσης i takegawa φτιάχνει αυτό το controller για μπομπους και cab 50cc που φοράνε βελτιωμένα kit τις takegawa 88 κυβικών με όλα τα περιφερειακά άρα και σε μαμισιο παπί να το έβαζα είναι 135 κυβικά θα έπρεπε να δουλεύει κανονικά

150450
30-06-18, 18:32
ναι έτσι είναι έχουν χάρτες αλλα εκτος από τον επαναπρογραμματισμό τους υπάρχουν και αυτά τα controller και δεν έχει μονο μια εταιρία(takegawa, rapid bike πχ) έχουν διαφορες αντίστοιχα παράλληλα εγεφαλακια που παίζουν με το tps, map,maf, λάμδα εάν έχει το όχημα(megasqruit πχ).
Έχω δει ότι φτιάχνουν και παράλληλους για efi με arduino που φαίνεται πολύ ενδιαφέρον γενικά

andreasmon
30-06-18, 21:35
αν το έχεις πειράξει από θέμα κυλινδρισμού,εκτός από παραπάνω καύσιμο(αυτό το έκανες με τον ρυθμιστή που έβαλες),θέλει και περισσότερο αέρα.Περισσότερη εισαγωγή αέρα για να διατηρηθεί η αναλογία αέρα καυσίμου!!!!Για ρύθμισε-παίξε λίγο και με τον αέρα!!!

150450
01-07-18, 00:40
αποσο ξέρω η πεταλούδα σαν μέγεθος είναι αρκετή για αυτά τα κυβικά μπορώ στην τελική με το dremel να την ανοίξω 2 χιλιοστά αλλα δεν νομίζω να είναι αυτό το θέμα
η απορία μου εμενα είναι γιατί δεν δουλεύει ούτε στην ρύθμιση 0 που είναι σαν stock θα έπρεπε να δουλεύει σαν να μην το είχα σύνδεση.μήπως είναι κάτι ελαττωματικό στην πλακέτα? υπάρχει κάποιος τρόπος με το πολύμετρο να το μετρήσω?