PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλώδια γειωσης σε σωλήνες στο μπανιο



pavel
05-07-18, 19:46
Καλησπέρα.
Κάνω ανακαίνιση ένα παλιό μπάνιο σε διαμέρισμα και αφού έσπασα κάποια πλακάκια, είδα από πισω στους παλιούς γαλβανιζε σωληνες κάποια καλώδια που τους ένωναν μεταξύ τους. Επειδή δεν ξέρω, είναι η μοναδική γείωση του σπιτιού αυτή? Και από τη στιγμή που θα τους αντικαταστήσω με πλαστικούς θα έχω θέμα? Τι να κάνω να τσεκαρω αν θα έχω θέμα με τη γείωση ή όχι?

kanivallos
05-07-18, 20:16
Φώναξε ηλεκτρολόγο να σου μετρήσει τη γείωση από τον πίνακα.

pavel
05-07-18, 20:19
Ενοεις να μετρήσω στον πίνακα τάση μεταξύ φάσης και γείωσης? Αυτό και εγώ δε μπορώ να το κάνω, εκτός αν ενοεις κάτι άλλο ότι πρέπει να μετρησει

stam1982
05-07-18, 20:58
Παυλο καταλαβες λαθος.Πρεπει να καλεσεις αδειουχο ηλεκτρολογο για να κανει ελεγχο στη γειωση.

JOUN
05-07-18, 22:36
Αυτο δεν ειναι γειωση,ειναι ισοδυναμικη ενωση μεταξυ των σωληνων..
Αφου θα μπουν πλαστικοι σωληνες δεν χρειαζεται πλεον.

alpha uk
05-07-18, 23:25
Αυτο δεν ειναι γειωση,ειναι ισοδυναμικη ενωση μεταξυ των σωληνων..
Αφου θα μπουν πλαστικοι σωληνες δεν χρειαζεται πλεον.

Supplementary bonding (συμπληρωματική ένωση) όχι ισοδυναμικη

siriusbk
06-07-18, 08:08
Αν θέλεις πραγματικά να μετρήσεις τη γείωση του σπιτιού σου πρέπει να έρθει αδειούχος ( και σοβαρός ) ηλεκτρολόγος να μετρήσει τη γείωση με το κατάλληλο όργανο.

Gaou
06-07-18, 09:25
Supplementary bonding (συμπληρωματική ένωση) όχι ισοδυναμικη

χωρις να κατεχω ηλεκρολογια ειναι πολύ πιθανο συμφωνα με την κρίση μου ο όρος να ειναι ορθός στην ελληνική εννοια. πολλές φορες στις φυσικές επιστήμες που εμεις εννοιο-λογήσαμε σαν πατερες πολλών απο αυτών , να μήν βρεθηκε ακριβώς η λεξη στα ξένα τα λεξιλόγια.

οποτε αν ετσι διδάσκεται τοτε οντως μπορει να ειναι λάθος οι αγγλοι...! παντως όταν το ακουω δεν ειμαι σιγουρος σε τι αναφερεται ( κόλλα, μηχανική, κτλ)

υποθέσεις. σορρυ κιολας.

lepouras
06-07-18, 18:20
μάλλον σωστά το λέει ο Γιάννης. διότι ισοδυναμικη είναι (αν δεν με γελάει η μνήμη μου) όταν οδηγούμε όλες τις γειώσεις σε ένα σημείο. ενώ τότε στα υδραυλικά τα γεφύρωναν μεταξύ τους για να έχουν σίγουρα συνέχεια λόγο ότι οι συνδέσεις γίνονταν με κάνναβη ή και καμιά φορά ήταν χώρια οι βρύσες του ζεστού και του κρύου οπότε έτσι εξασφάλιζαν την συνέχεια.

selectronic
06-07-18, 19:05
μάλλον σωστά το λέει ο Γιάννης. διότι ισοδυναμικη είναι (αν δεν με γελάει η μνήμη μου) όταν οδηγούμε όλες τις γειώσεις σε ένα σημείο. ενώ τότε στα υδραυλικά τα γεφύρωναν μεταξύ τους για να έχουν σίγουρα συνέχεια λόγο ότι οι συνδέσεις γίνονταν με κάνναβη ή και καμιά φορά ήταν χώρια οι βρύσες του ζεστού και του κρύου οπότε έτσι εξασφάλιζαν την συνέχεια.

Με καννάβι κάνεις καλύτερη δουλειά, αλλά στην ανάγκη... :001_unsure: :lool:

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=74474&d=1530893257

74474

aktis
06-07-18, 19:23
καννάβι ειναι επεξεργασμένες ινες βιομηχανικής κάνναβης , το ίδιο είναι !

http://www.elgo.gr/images/%CE%9A%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%92%CE%99/TSALIKI.pdf

tomis
06-07-18, 19:23
Καλησπέρα.
Κάνω ανακαίνιση ένα παλιό μπάνιο σε διαμέρισμα και αφού έσπασα κάποια πλακάκια, είδα από πισω στους παλιούς γαλβανιζε σωληνες κάποια καλώδια που τους ένωναν μεταξύ τους. Επειδή δεν ξέρω, είναι η μοναδική γείωση του σπιτιού αυτή? Και από τη στιγμή που θα τους αντικαταστήσω με πλαστικούς θα έχω θέμα? Τι να κάνω να τσεκαρω αν θα έχω θέμα με τη γείωση ή όχι?

Παλία η γείωση, εξασφαλιζόνταν μέσω τον μεταλλικών σωλήνων παροχής νερού από την κεντρική σου παροχή, κοντά στον γενικό διακόπτη του νερου της οικίας, συνδεόταν ο αγωγός γειώσεως και πήγαινε στον πίνακα. ¨Ετσι συνδεόταν μέσω μεταλλικών σωληνώσεων( που εσύ τις αφαιρείς και βάζεις πλαστικές ) σε όλο το σπίτι .Επιπλέον στο ρολόι του μετρητή της παροχης του νερου σε κάθε οικία υπήρχε αγωγιμη σύνδεση συνέχειας ώστε να γειώνεται με το δικτυο της ούλεν.Αυτό έχει αλλάξει πιά γιατί η ούλεν βάζει πλαστικές σωλήνες και κόβει τις συνδέσεις γειώσης και τα σπίτια ως εκ θαύματος μένουν χωρίς γείωση .Στο παρόν θέμα μας πρέπει να φωνάξεις αδειούχο ηλεκτρολόγο να μετρήσει αν έχεις πρώτα από όλλα γείωση ,αν είναι σωστή και μετέπειτα ίσως σου βάλει στο υπόγειο της πολυκατοικίας ηλεκτρόδιο και να συνδέσει όλες τις μπρίζες σου και τις καταναλώσεις εξαρχής όπου δεν υπάρχουν γειώσεις με τον πινακά σου, και ισοδυναμική στο θερμοσίφωνα

selectronic
06-07-18, 22:18
καννάβι ειναι επεξεργασμένες ινες βιομηχανικής κάνναβης , το ίδιο είναι !

http://www.elgo.gr/images/%CE%9A%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%92%CE%99/TSALIKI.pdf

Ενδιαφέρων, δεν είχα κάνει την σύνδεση ποτέ...

lepouras
06-07-18, 22:57
όπως και οι παλιές καλές τριχιές αντίστοιχα.
http://www.doktoris.gr/eidi-kipou/kipos-veranta/sxoinia/sxoini-sisal-16mm-trixia.html