PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή ac10-25v σε dc 12v



assembler
07-07-18, 22:02
Καλησπέρα σας,
προκειταί για το παπι μου που θελω να αλάξω την λαμπά μπρόστα και απο απλή πυρακτώσεως που είναι να την αντικαταστήσω με led.
Οι led θελουν συνεχές ρευμα και σας ρωτάω εαν καποιός απο εσας εχει υπ΄οψιν του κάποιο κυκλώμα και θέλει να το μοιραστεί.
Στο ρελαντί βγάζει περίπου 10v εαν γκαζώσεις φτάνει και τα 25v ac πάντα.
Ανεβάζω και το σχέδιο74486

jeronimo
08-07-18, 13:11
Το θέμα είναι με φορτίο πόσα volt βγάζει , βαλε μια λάμπα 25W και μετά 50W και δοκίμασε

assembler
08-07-18, 13:34
Οκ με την μαμά λάμπα επάνω θα κάνω μετρήσεις και θα σου πω
Σε ευχαριστώ

assembler
08-07-18, 16:03
Το θέμα είναι με φορτίο πόσα volt βγάζει , βαλε μια λάμπα 25W και μετά 50W και δοκίμασε

Η μέτρηση έγινε και ιδού τα αποτελέσματα της.
Με μεγάλη σκάλα απο 9v στο ρελαντί εώς 10,50v με αρκετές στροφές
η λάμπα είναι της μαμάς του να το λύσω να την βγάλω να σου πω τα watt ?
ΝΑ σου πω κιολας πως εχω μονο μια λάμπα μπρόστα, το σχέδιο σε αυτό δεν ειναι σωστό

mikemtb
08-07-18, 17:22
Το θέμα είναι με φορτίο πόσα volt βγάζει , βαλε μια λάμπα 25W και μετά 50W και δοκίμασε
Είσαι λάθος. Καταρχάς το σχέδιο λέει 18+18 watt , τι 50 του λες του ανθρώπου?
ΕΠείσεις λόγο του ότι η led θα έχει χαμηλότερη καταναλωση η ταση θα είναι αυξημένη με κίνδυνο να την κάψει αν δεν έχει ενσωματωμένο κύκλωμα...

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

assembler
08-07-18, 18:39
Είσαι λάθος. Καταρχάς το σχέδιο λέει 18+18 watt , τι 50 του λες του ανθρώπου?
ΕΠείσεις λόγο του ότι η led θα έχει χαμηλότερη καταναλωση η ταση θα είναι αυξημένη με κίνδυνο να την κάψει αν δεν έχει ενσωματωμένο κύκλωμα...

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Εχει κάποιο ενσωματωμένο κύκλωμα αλλα για dc και θελει 12v εγω με στροφες φτάνω στα 10,5v

jeronimo
08-07-18, 19:02
Μιχάλη έχεις δίκιο για τα 50W είναι υπερβολή ήθελα να δω της δυνατότητες της γεννήτριας αλλά είπα και 25W αν το είδες .
Η led μπορεί να έχουν χαμηλότερη κατανάλωση αλλά θα χρειαστεί ανόρθωση.
στα φανάρια (εκτός τα stop ) τα παπάκια έχουν AC
Χρόνη νομίζω δεν συμφέρει να μπλέκεις με μετατροπές ,προτείνω να βάλεις πυρακτώσεως καλύτερης ποιότητας νομίζω βγάζει η osram που είναι +50% .

assembler
08-07-18, 19:29
Μιχάλη έχεις δίκιο για τα 50W είναι υπερβολή ήθελα να δω της δυνατότητες της γεννήτριας αλλά είπα και 25W αν το είδες .
Η led μπορεί να έχουν χαμηλότερη κατανάλωση αλλά θα χρειαστεί ανόρθωση.
στα φανάρια (εκτός τα stop ) τα παπάκια έχουν AC
Χρόνη νομίζω δεν συμφέρει να μπλέκεις με μετατροπές ,προτείνω να βάλεις πυρακτώσεως καλύτερης ποιότητας νομίζω βγάζει η osram που είναι +50% .

Εχει στοπ και φλας dc παίρνει από την μπαταρια

Αν είναι τόσο μπελάς το αφήνω οπός είναι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα
και φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε σένα και σε όλα τα παιδιά από το φόρουμ.

andreasmon
08-07-18, 20:02
Αν θες όντως να το κάνεις πρέπει να κάνεις τα εξής:
1)μέτρας την λάμπα led που θες να βάλεις τι κατανάλωση-ρεύμα τραβάει στα 12 βολτ συνεχούς.Δοκιμάζεις με ένα τροφοδοτικό και ένα αμπερόμετρο ή μπαταρία από παπί και αμπερόμετρο(πολύμετρο).
2)στα καλώδια που πάνε στο φανάρι (κίτρινο στο κέντρο λάμπας και μαύρο γείωση-σασί λάμπας,αν τα θυμάμαι καλά) παρεμβάλεις μια γέφυρα ανόρθωσης και μετράς τάση στην έξοδο με στροφές στο ρελαντί και μετά με τέρμα το γκάζι.
3)τέλος ανάλογα με τις μετρήσεις που θα πάρεις, θα σου πούμε αν παίρνει σταθεροποιητή,ή κάποια αντίσταση ισχύος αν βγάζει ακόμα και στο ρελαντί πολύ παραπάνω απο 12 βόλτ ή και τίποτα,αν είναι η τάση μες στα όρια της λάμπας led.

assembler
08-07-18, 20:16
Αν θες όντως να το κάνεις πρέπει να κάνεις τα εξής:
1)μέτρας την λάμπα led που θες να βάλεις τι κατανάλωση-ρεύμα τραβάει στα 12 βολτ συνεχούς.Δοκιμάζεις με ένα τροφοδοτικό και ένα αμπερόμετρο ή μπαταρία από παπί και αμπερόμετρο(πολύμετρο).
2)στα καλώδια που πάνε στο φανάρι (κίτρινο στο κέντρο λάμπας και μαύρο γείωση-σασί λάμπας,αν τα θυμάμαι καλά) παρεμβάλεις μια γέφυρα ανόρθωσης και μετράς τάση στην έξοδο με στροφές στο ρελαντί και μετά με τέρμα το γκάζι.
3)τέλος ανάλογα με τις μετρήσεις που θα πάρεις, θα σου πούμε αν παίρνει σταθεροποιητή,ή κάποια αντίσταση ισχύος αν βγάζει ακόμα και στο ρελαντί πολύ παραπάνω απο 12 βόλτ ή και τίποτα,αν είναι η τάση μες στα όρια της λάμπας led.

Πάμε ναι αμέ μέσα είμαι με τα όλα μου.
(παρεμβάλεις μια γέφυρα ανόρθωσης) λιιιιιιιιγο πιο συγκεκριμένα
(κίτρινο στο κέντρο λάμπας και μαύρο γείωση-σασί λάμπας,αν τα θυμάμαι καλά)
Όχι αλλιώς είναι θα σου πω με τις μετρήσεις
Αύριο το λύνω και μετράω. Το μεσημεράκι θα έχετε νέα μου
Ευχαριστώ !!

ioannis_83
08-07-18, 20:34
το σχεδιο ειναι σωστο,μια λαμπα εχεις με διπλο νημα,μαλλον p15d.μπορεις να το κανεις,δεν ειναι και δυσκολο.θα παρεις κατι τετοιο https://www.ebay.com/itm/Motorcycle-Headlight-H4-H6-HS1-Hi-Lo-LED-Bulb-Light-Front-Universal-6000K-24W/232038167526?hash=item36068d73e6:g:6DIAAOSw32lYyLX d,εχει και τη βαση που ταιριαζει στο μηχανακι σου.προσεξε αν παρεις λαμπα να ειναι τετοιου τυπου με regulator και ψηκτρα να βγαζει σοβαρο φως.το μονο που εχεις να κανεις εσυ ειναι η ανορθωση.παιρνεις μια τετοια γεφυρα https://www.ebay.com/itm/1PCS-50A-1000V-Metal-Case-Single-Phases-Diode-Bridge-Rectifier-KBPC5010/221950605124?epid=17010725472&hash=item33ad497744:g:L~wAAOSwbdpWVV53,βαζεις κ ενα μεγαλουτσικο πυκνωτη και μ αυτο τροφοδοτεις το led.η ταση δε σ ενδιαφερει,εχει το led regulator.

andreasmon (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41948) γραφαμε ταυτοχρονα

andreasmon
08-07-18, 20:56
assembler ,συμφωνώ σε όλα,με αυτά που γράφει ο ioannis_83 πιο πάνω.Μόνη μου ένσταση, δεν χρειάζεσαι γέφυρα τέτοιας ισχύος,όχι ότι δεν κάνει, αλλά μια από τις παρακάτω θα ναι καλύτερα πιστεύω.Συν ότι του Ιωάννη ψύχεται πολύ καλύτερα η γέφυρα γιατί είναι σιδερένια και παίρνει και ψύκτρα.

http://www.pilianidis.gr/ProductDetails/9cfbebda-c419-4ccc-b606-28481ffaa9b8.aspx

http://www.pilianidis.gr/ProductDetails/afd81081-a268-4da6-9787-9dec647a6341.aspx


Επίσης πρέπει να λάβεις υπόψιν σου, αν τελικά κάνεις την μετατροπή,αν τα πλαστικά,νίκελα του φαναριού αντέχουν την θερμότητα που θα παράγει η λάμπα led, εφόσον έχει πιο δυνατό και ισχυρό φως.

andreasmon
08-07-18, 21:09
74489

συνδεσμολογία γέφυρας με λάμπα led

ioannis_83
08-07-18, 21:26
τη γεφυρα την εβαλα σαν παραδειγμα,0.80 ξανει ετσι κ αλλιως,κ αυτη π εβαλες εσυ μια χαρα ειναι.οσο για τα πλαστικα,η led αν και πιο φωτεινη αναπτυσει πολυ λιγοτερη θερμοκρασια απο την πυρακτωσεως επειδη ολη της σχεδον η ενεργεια μετατρεπεται σε φως κ οχι θερμοτητα.

assembler
08-07-18, 22:43
assembler ,συμφωνώ σε όλα,με αυτά που γράφει ο ioannis_83 πιο πάνω.Μόνη μου ένσταση, δεν χρειάζεσαι γέφυρα τέτοιας ισχύος,όχι ότι δεν κάνει, αλλά μια από τις παρακάτω θα ναι καλύτερα πιστεύω.Συν ότι του Ιωάννη ψύχεται πολύ καλύτερα η γέφυρα γιατί είναι σιδερένια και παίρνει και ψύκτρα.

http://www.pilianidis.gr/ProductDetails/9cfbebda-c419-4ccc-b606-28481ffaa9b8.aspx

http://www.pilianidis.gr/ProductDetails/afd81081-a268-4da6-9787-9dec647a6341.aspx


Επίσης πρέπει να λάβεις υπόψιν σου, αν τελικά κάνεις την μετατροπή,αν τα πλαστικά,νίκελα του φαναριού αντέχουν την θερμότητα που θα παράγει η λάμπα led, εφόσον έχει πιο δυνατό και ισχυρό φως.
Παω αυριο εξαρχεια για ανταλακτικα
Σας ευχαριστώ όλους σας !!!!

nikos12031990
30-07-19, 18:36
Παιδιά καλησπέρα. Επειδή έψαχνα να αλλάξω και εγώ τη λάμπα στο scooter μου με led, καθώς η μαμά είναι για κλάματα, τελικά η συνδεσμολογία της led στην ανόρθωση γίνεται όπως στο σχέδιο που παραθέσατε?
Η γέφυρα βγάζει εναν θετικό ακροδέκτη απο την Dc πλευρά, ενώ η λάμπα έχει 2 Pins (low και high beam). Η γέφυρα σε ποιο απο τα δυο θα συνδεθεί και πως θα δουλεύουν και οι δυο σκάλες?

Κυριακίδης
30-07-19, 20:22
Η γέφυρα βγάζει εναν θετικό ακροδέκτη απο την Dc πλευρά, ενώ η λάμπα έχει 2 Pins (low και high beam). Η γέφυρα σε ποιο απο τα δυο θα συνδεθεί και πως θα δουλεύουν και οι δυο σκάλες?
https://www.mallinson-electrical.com/7812-positive-voltage-regulator-12v.html
78584
(ο διακόπτης hight - low δεν είναι κατάλληλος πάραυτα βάζω την γνώμη μου / ο διακόπτης στο σχέδιο είναι on1 - off - on 2 ενώ κατάλληλος διακόπτης θα ήταν με διάταξη Off - on1 - on2 ή και on1+on2)

nikos12031990
31-07-19, 15:01
Σε μένα ο διακόπτης είναι high-low μόνο οπότε θα δουλέψει μια χαρά λογικά. Το θέμα βέβαια είναι οτι το ιδανικό θα ήταν να γίνει η παρεμβολή στα καλώδια που πηγαίνουν στην λάμπα καθώς έχω άμεση πρόσβαση. Τώρα μέχρι το διακόπτη πρέπει να πέσει ξήλωμα για να φτάσω.
Μια ακόμα ερώτηση. Η λάμπα σε μένα δεν γνωρίζω απο που παίρνει τροφοδοσία. Σε περίπτωση που παίρνει απο την μπαταρία, κοινώς συνεχές, και όχι απο το δυναμό κατευθείαν, θα χρειαστεί και πάλι ανόρθωση??

Edit: Μετά το δυναμό δεν υπάρχει ανορθωτής για να τροφοδοτήσει την μπαταρία? Γιατί να μην πάρουμε απο εκεί για την λάμπα, και πρέπει να βάλουμε δική μας γέφυρα ανόρθωσης:confused1: