PDA

Επιστροφή στο Forum : wanscam καμερα συνδεση με alarm system



stel18
12-07-18, 07:55
καλημερα
εχω μια ipweb camera μαρκας wanscam εχει πισω δυο τρυπες που γραφει audio in audio out.
ο κατασκευαστης μου ειπε στις τρυπες αυτες [με jack 3,5mm] μπορεις να συνδεσεις alarm .
Ας μου πει καποιος τι μπορω να συνδεσω δηλαδη μικροφωνο η μια συρηνα [ολα φυσικα με jack 3,5mm] η τι αλλο και πως .
Δεν ξερω που να απευθυνθω
Ευχαριστω για οποιααδηποτε συνδρομη βοηθειας

nestoras
12-07-18, 08:20
Προφανως το audio in ειναι για να συνδεσεις μικροφωνο ενω το audio out για να συνδεσεις μεγαφωνακι ωστε να εχεις two way audio μεσω της εφαρμογης παρακολουθησης της καμερας.

Γιατι δε μας λες ακριβως το μοντελο της καμερας για να δουμε το datasheet; Να μας πεις και τι θελεις εσυ να κανεις μπας και βοηθησουμε.

stel18
12-07-18, 13:00
Προφανως το audio in ειναι για να συνδεσεις μικροφωνο ενω το audio out για να συνδεσεις μεγαφωνακι ωστε να εχεις two way audio μεσω της εφαρμογης παρακολουθησης της καμερας.

Γιατι δε μας λες ακριβως το μοντελο της καμερας για να δουμε το datasheet; Να μας πεις και τι θελεις εσυ να κανεις μπας και βοηθησουμε.

το model ειναι AJ-C2WA-C198
Α] συνδεω μικροφωνο ι μεγαφωνο με jack 3,5mm φυσικα με 12volt
απο παροχη ρευματος?
Β] μπορω να σινδεσω εναν συναγερμο η τι αλλο μπορω να συνδεσω μολισ δει κινηση [μου στελνει email].
Γ] θελω απο μακρυα να ακουω τι γινετε στον χωρο μου εχω ηλικιωμενο
Δ] μπορω στην εξοδο να συνδεσω συρηνα να κτυπησει οταν πιασει κινηση?
Γενικα βοηθησε με ευχαριστω κι εκτιμω την απαντηση

nestoras
20-07-18, 20:08
το model ειναι AJ-C2WA-C198
Α] συνδεω μικροφωνο ι μεγαφωνο με jack 3,5mm φυσικα με 12volt
απο παροχη ρευματος?
Β] μπορω να σινδεσω εναν συναγερμο η τι αλλο μπορω να συνδεσω μολισ δει κινηση [μου στελνει email].
Γ] θελω απο μακρυα να ακουω τι γινετε στον χωρο μου εχω ηλικιωμενο
Δ] μπορω στην εξοδο να συνδεσω συρηνα να κτυπησει οταν πιασει κινηση?
Γενικα βοηθησε με ευχαριστω κι εκτιμω την απαντηση

Manual:
http://www.vipcol.com.br/downloads/wanscan/AJ%20Series%20IP%20CAMERA%20user%20manual_wanscam. pdf


Α) Στο audio in μπορείς να συνδέσεις μικρόφωνο από υπολογιστή (σαν αυτά που μπαίνουν στο line-in ή στην είσοδο mic)
Στο audio out μπορείς να συνδέσεις πάλι ηχεία από υπολογιστή (κατά προτίμηση με εξωτερική τροφοδοσία). Από ότι φαίνεται έχει και ενσωματωμένο speaker.

B) Σύμφωνα με το manual (σελ 30) η ανίχνευθση κίνησης μπορεί να ενεργοποιήση κάποιο gpio αλλά τα γράφει λίγο μπερδεμένα μιας και δεν είδα στην κάμερα να έχει gpio. Δεν έχω καταλάβει τι είναι το "linkage alarm box"

Γ) Υπάρχουν ενσωματωμένα μικρόφωνο και ηχειάκι στην κάμερα. Αν δεν είσαι ικανοποιημένος από την ποιότητα τότε να βάλεις εξωτερικά.
Κανονικά θα πρέπει να ακους και τώρα αν ενεργοποιήσεις τον ήχο στον client (κινητό, υπολογιστή κτλ) που παρακλουθείς την κάμερα.

Δ) Δεν έχω σίγουρη απάντηση μιας και δεν έχω καταλάβει τι είναι το "linkage alarm box". Ισως είναι λειτουργία για άλλο μοντέλο της ίδιας σειράς.

aktis
20-07-18, 20:45
Οταν ενεργοποιήσεις αυτούς τους συναγερμους θα δεις οτι θα εχεις πολλόυς ψευτικους , δηλαδη οταν περνάει ενα σύννεφο αλλάζουν τα χρώματα που βλέπει η κάμερα και δίνει αλάρμ ... δηλαδη σου στελνει email ....
απο τους πολλόυς συναγερμούς στο τέλος θα το απενεργοποιήσεις .
Αυτο ειναι πρακτικό μονο αν εχεις ενα κλειστο δωμάτιο με κλειστα παράθυρα κλπ και εμφανιστεί καποιος μπροστα στην κάμερα ,τοτε μπορει να εχει νόημα το image detection alarm

linkage εννοεί μάλλον οτι απο τη στιγμη που γίνεται αντιληπτό το γεγονός του συναγερμού τι ενέργειες συσχετίζεις με αυτο
πχ να ηχησει το εσωτερικο μεγαφωνο σαν σειρήνα , να στειλει email κλπ

Πάντως για ηλικιωμένους μαλλον χρειάζεται η αντίστροφη λειτουργία ,να σε ειδοποιεί αν ΔΕΝ ανιχνέυσει κίνηση ...
Για το σκοπό αυτό υπάρχουν κάτι σαν ρολόγια που φοράνε στο χέρι και ένα σύστημα που ελέγχει αν σταμάτησαν να κουνιούνται οι ηλικιωμένοι ...

για να είχες και σειρήνα θα έπρεπε να ειχε επαφή ρελέ , μαλλον θα εχει κανα μεγαλύτερο αδελφάκι της και γι αυτο
το λέει το βιβλιο .... ενα βιβλίο για όλα τα μοντελλα ή θα εννοει τομεγαφωνο σε λειτουργια σειρήνας που είπα πριν ... )

nestoras
20-07-18, 20:54
linkage εννοεί μάλλον οτι απο τη στιγμη που γίνεται αντιληπτό το γεγονός του συναγερμού τι ενέργειες συσχετίζεις με αυτο
πχ να ηχησει το εσωτερικο μεγαφωνο σαν σειρήνα , να στειλει email κλπ



Η λέξη "box" με έκανε να προσανατολιστώ στο ότι ίσως υπάρχει κάτι άλλο... Μπορεί ο κινέζος να χάθηκε στη μετάφραση, δεν είναι περίεργο...

Κι όντως, σειρήνα μπορεί να εννοεί το μεγαφωνάκι! Σωστά!

stel18
01-08-18, 16:25
ευχαριστω για τις απαντησεις με καλυψατε πληρως