PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριφασικό inverter και γειώσεις



744
28-07-18, 15:33
Θέλω να συνδέσω ένα τριφασικό Inverter σε μονοφασική πηγή και να οδηγήσω μικρό τριφασικό κινητήρα (<400w).

Στο manual του ΑΒΒ ACS310 inverter λέει ότι αν δεν έχω γείωση (ΙΤ) ή έχω corner-grounded TN system να αποσυνδέσω το εσωτερικό φίλτρο EMC ξεβιδώνοντας μια βίδα στο πλάι του.

Γενικώς αυτό το σύστημα θα είναι μεταφερόμενο από σημείο σε σημείο και απλά υποθέτω ότι η σούκου μπρίζα που θα το εφοδιάσω θα συνδέεται πάντα σε γείωση.

Είμαστε ΟΚ? Να αφήσω το φίλτρο στη θέση του?

VirusX2
28-07-18, 16:32
Θέλω να συνδέσω ένα τριφασικό Inverter σε μονοφασική πηγή και να οδηγήσω μικρό τριφασικό κινητήρα (<400w).

Στο manual του ΑΒΒ ACS310 inverter λέει ότι αν δεν έχω γείωση (ΙΤ) ή έχω corner-grounded TN system να αποσυνδέσω το εσωτερικό φίλτρο EMC ξεβιδώνοντας μια βίδα στο πλάι του.

Γενικώς αυτό το σύστημα θα είναι μεταφερόμενο από σημείο σε σημείο και απλά υποθέτω ότι η σούκου μπρίζα που θα το εφοδιάσω θα συνδέεται πάντα σε γείωση.

Είμαστε ΟΚ? Να αφήσω το φίλτρο στη θέση του?

Όσον αφορά το φίλτρο, σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα (δεν ξέρω τι παίζει Αθήνα) υπαρχει σύστημα TN με γείωση στον αστέρα του δευτερευοντος του μ/σ διανομής, οπότε δεν νομίζω να έχεις θέμα! Ας μιλήσουν και οι πιο έμπειροι. Επίσης ένα άλλο ζήτημα που πρέπει να προσέξεις είναι ότι εάν το συνδέσεις σε μονοφασική πηγή οπως λες, θα έχεις έξοδο 3χ230V, δηλαδή τριφασικό στα 230VAC. Όποτε το μοτέρ που έχεις θα πρέπει να μπορεί να συνδεθεί σε τρίγωνο στα 230V!

vasilllis
28-07-18, 17:08
Συνδέεις κανονικά την γείωση .σε σπίτια ούτε IT έχουμε ούτε corner ground συστήματα.

744
28-07-18, 22:16
Το μοτέρ, όπως δείχνει το ταμπελάκι του συνδέεται σε 200Volt ως τρίγωνο.

ΟΚ... Το σύνδεσα, κανονικά μπρίζα σούκου με γείωση και το αποτέλεσμα είναι ρίξει πάραυτα και τους 2 διαρροής!!! Στον κύριο πίνακά μου αλλά και στον δεύτερο του εργαστηρίου μου...

Μέτρησα γείωση με φάση-ουδέτερο περίπου 800ΚΩ, μέτρησα το μοτέρ σε κάθε φάση με γείωση πάνω από 1,2ΜΩ... Δεν βρήκα βραχυκύκλωμα δηλαδή.

Τώρα?

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
28-07-18, 23:47
στην 2η φωτο προτα ειναι το L λιβε δηλαδη η φαση το ενεργο νωμιζω παιζει καπιο ρολο , το διπλα ειναι το N νιουτραλ -ουδετερος χρωματος μπλε και στο φις της σουκο σημαδεψε πανω στη πριζω που ειναι η φαση το ιδιο και στο φισ δες το με ενα δοκιμαστικο , κατσε να μασ πουν και οι ποιο εμπειροι.

VirusX2
28-07-18, 23:54
Χωρίς το EMC δοκίμασες; Γίνεται ground loop και υπαρχει ρεύμα διαρροής προς γείωση!

el greco 1
29-07-18, 08:17
ποιο τυπο ρελε διαροης εχεις ΑC η Α?

744
29-07-18, 13:19
Η συσκευή θα είναι μεταφερόμενη (διάδρομος άσκησης) και το inverter ελέγχει έναν φυσητήρα. Άρα δεν γίνεται να λέω στον εκάστοτε χρήστη βρες την φάσση στην μπρίζα σου!

Εχεις δίκιο Νεκτάριε για την σήμανση στο ίδιο το inverter αλλά αυτό παίζει ρόλο για την διαρροή προς τη γείωση?

Πάνο, δεν δοκίμασα ξανά φοβούμενος τα ίδια ή ζημιά στο inverter.

Γιώργο, τί εννοείς? Μάρκα ή κάτι άλλο? Και στους δύο πίνακες οι διορροής είναι τριφασικοί και η σύνδεση έγινε σε μονοφασική μπρίζα (αφού έτσι θα είναι η τελικλή εφαρμογή).

VirusX2
29-07-18, 15:16
Δοκίμασε αν θέλεις χωρίς το EMC, πολύ δύσκολα να πάθει κάτι το inverter. Πάντως στο user guide αναφέρει κάτι και low leakage current filter. Τσέκαρε τα αν θέλεις. Εγώ σε παρόμοιο θέμα που είχα με παλμογράφο (ground loop όπως σου είπα) το έλυσα αλλά με τρόπο που δεν θα τον πρότεινα δημόσια!

vasilllis
29-07-18, 16:06
Αποσύνδεσε το φίλτρο.χρησιμοποιησε θωρακισμένα καλώδια.

Υγ από την ΑΒΒ προτείνεται τύπου Β ρελε.

744
29-07-18, 16:38
ΟΚ, ευχαριστώ παιδιά. Θα το αποσυνδέσω και θα σας πω. Πάντως Βασίλη, όπως είπα και πιο πάνω, δεν μπορεί να γίνει αλλαγή σε τύπου Β αφού πρόκειται για συσκευή που θα μεταφέρεται από σημείο σε σημείο (π.χ. διάφορα γυμναστήρια κλπ) και δεν είναι κάτω από τον δικό μου έλεγχο. Ο χρήστης θα το βάζει σε μια πρίζα σούκου.

vasilllis
30-07-18, 08:41
ΟΚ, ευχαριστώ παιδιά. Θα το αποσυνδέσω και θα σας πω. Πάντως Βασίλη, όπως είπα και πιο πάνω, δεν μπορεί να γίνει αλλαγή σε τύπου Β αφού πρόκειται για συσκευή που θα μεταφέρεται από σημείο σε σημείο (π.χ. διάφορα γυμναστήρια κλπ) και δεν είναι κάτω από τον δικό μου έλεγχο. Ο χρήστης θα το βάζει σε μια πρίζα σούκου.
Το καταλαβαινω,για αυτο προτεινα να αφαιρεθει με οτι τυχον προβληματα παρουσιασει.

744
30-07-18, 09:53
Κοντα στο inverter και τον κινητήρα (το πολύ 40-50cm) θα είναι και τα ηλεκτρονικά. Τί θα γίνει με τα παράσιτα.... Ο Θεός ξέρει...

mtzag
30-07-18, 10:35
Kοιτα εχω εγω εχω ενα 220V 3φασικο inverter και τροφοδοτω 3φασικο μοτερ 2.2kw με μονοφασικο 220V απο την πριζα του σπιτιου χωρις κανενα προβλημα και χωρις ασφαλεια τυπου B.
ΔΕΝ παιζει ρολο πως θα συνδεσεις φαση ουδετερο στην εισοδο γιατι στην εισοδο το εναλλασομενο περνα απο γεφυρα και πυκνωτες και γινετε dc στο inverter μεσα.
Τα ρευματα και η ισχυς ειναι χαμηλα ψαξε αλλου το προβλημα σου.

Εχεις ρυθμισει σωστα το inverter ? Πριν να λειτουργησει θελει καποιες ρυθμισεις...

744
30-07-18, 23:07
Ξεβίδωσα την βίδα για το EMC και όσον αφορά στο ρελέ διαρροής είμαστε ΟΚ τώρα.

Μάνο, ακόμα δεν το ξεκίνησα. Πράγματι θέλει ρυθμίσεις που δεν έχω ακόμα βρει πως θα γίνουν αφού και το ταμπελάκι του μοτέρ δεν βοηθά.

Το inverter θέλει στροφές κινητήρα. Δεν γράφει πάνω του όμως τίποτα.

Επίσης θέλει τάση και ρεύμα λειτουργίας.

Αλλά αφού έχω μονοφασικό σε 3φασικό, τι τάση να βάλω?

Επισυνάπτω το ταμπελάκι του κινητήρα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Η σύνδεση στο κυτίο είναι τριγώνου (η φωτό είναι όταν τον παρέλαβα).

vasilllis
31-07-18, 00:51
σε τριγωνο θα το συνδεσεις .οπως δειχνει το σχηματακι 1.στην φωτο παντως λειπουν τα λαμακια.

diony
31-07-18, 00:52
Ο κινητήρας έχει και κάποιο άλλο ταμπελάκι με τα στοιχεία του , τάση και ένταση λειτουργίας , στροφές , συνημίτονο κ.λ.π. , συνήθως είναι στο κιβώτιο σύνδεσης Η κάπου σε εμφανές σημείο περτσινωμένο , αποκλείεται να μην υπάρχει

Αν έχεις τις οδηγίες με τις παραμέτρους του inverter σε αρχείο ,ανέβασε τες να τις δούμε

744
31-07-18, 02:17
Ο κινητήρας είναι σε τρίγωνο άσχετα από την φωτό η οποία είναι παλαιότερη.

Το inverter είναι της ΑΒΒ και το αρχείο είναι 5ΜΒ. Το στέλνω με WeTransfer https://we.tl/pNs3Zok3WP (https://we.tl/pNs3Zok3WP)

Ο κινητήρας έχει μόνο το ταμπελέκι που πόσταρα πριν. Δεν μπόρεσα να βρω άλλα στοιχεία...

744
31-07-18, 22:15
Σήμερα προχωρήσαμε λίγο αφού τα στοιχεία του κινητήρα βρέθηκαν στο site http://kawake.com.tw/html/kb-a.html (για τον KB-301A).

Στα Volt έβαλα 230, συχνότητα 50Hz, στροφές 2850, ρεύμα 1Α.

Πάτησα Start αλλά τίποτα! Επίσης σύνδεσα εξωτερικό button και ποτενσιόμετρο για ρύθμιση στροφών αλλά πάλι τίποτα. Κάποια στιγμή είδα στην οθόνη του ρύθμιση συχνότητας από το ποτενσιόμετρο 0 έως 50Hz αλλά και πάλι το start δεν ξεκίνησε τον κινητήρα.

LED πράσινο ανάβει σταθερά, κόκκινο (error) όχι πάνω στο ίδιο το inverter.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για να γυρίσει το μοτοράκι...

diony
31-07-18, 23:02
Συνήθως εξ ορισμού έχουν δηλωμένο το ενσωματωμένο χειριστήριο της πρόσοψης , και βάζοντας δική σου εξωτερική επαφή θα πρέπει να την δηλώσεις στα PROGRAMMABLE DIGITAL INPUTS

Επίσης εφόσον δεν δίνεις εντολή START 24 volt από εξωτερική πηγή δες τη γέφυρα 10-11 σελίδα 52 και 53

744
31-07-18, 23:35
ΟΚ, αλλά και τοπικά δεν ξεκινά. Με το LoC στην οθόνη και πατώντας το Start έπρεπε κατι να κάνει.

VirusX2
31-07-18, 23:43
Σήμερα προχωρήσαμε λίγο αφού τα στοιχεία του κινητήρα βρέθηκαν στο site http://kawake.com.tw/html/kb-a.html (για τον KB-301A).

Στα Volt έβαλα 230, συχνότητα 50Hz, στροφές 2850, ρεύμα 1Α.

Πάτησα Start αλλά τίποτα! Επίσης σύνδεσα εξωτερικό button και ποτενσιόμετρο για ρύθμιση στροφών αλλά πάλι τίποτα. Κάποια στιγμή είδα στην οθόνη του ρύθμιση συχνότητας από το ποτενσιόμετρο 0 έως 50Hz αλλά και πάλι το start δεν ξεκίνησε τον κινητήρα.

LED πράσινο ανάβει σταθερά, κόκκινο (error) όχι πάνω στο ίδιο το inverter.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για να γυρίσει το μοτοράκι...

Επισης ρευμα βαλε 2Α

744
01-08-18, 00:20
ΟΚ, Πάνο, αλλά γιατί αυτό? Στα 230 το ρεύμα το δίνει ο κατασκευαστής του κινητήρα 1.0Α

gsmaster
01-08-18, 00:21
Στο μοτεράκι έβαλες τις γέφυρες?

744
01-08-18, 00:39
Ναι συνονόματε, κάθετα για τρίγωνο. Στο inverter είναι το πρόβλημά μου. Δεν έχει ακόμα ξεκινήσει αλλά χωρίς να δίνει και alarm.

diony
01-08-18, 01:00
Δες επίσης το τζαμπεράκι του S1 AI1 να είναι στο V και να δεις αν είναι ενεργοποιημένη η Analog input AI1 που υποθέτω έχεις συνδέσει το ποτενσιόμετρο

744
01-08-18, 09:30
To jumper είναι σωστό για την ΑΙ1. Στην ΑΙ2 είναι για ρεύμα αλλά δεν έχω συνδέσει τίποτα.

Έχω βάλει ποτ. των 10Κ και στα Hz δείχνει ότι λειτουργεί (μεταβάλω από 0 ως 50.0Hz) αλλά το μοτέρ δεν γυρνά.

Αν ζητήσω τοπικά να κάνω δοκιμή Start μου λέει A5031, δηλαδή ότι δεν είναι έτοιμο ή έχει χαμηλή τάση.

Σε remote, αν το start είναι on τότε το FWD αναβοσβήνει γρήγορα που δείχνει ότι προσπαθεί να πιάσει τις στροφές του κινητήρα αλλά τα Hz είναι κολλημένα στο 0.0 χωρίς να δίνει volt στην έξοδο.

744
01-08-18, 09:57
Παρατηρώντας τώρα το ταμπελάκι του Inverter λέει:
ACS310-03E-04A5-4

Αυτό το 03Ε μήπως σημαίνει ότι είναι αποκλειστικά για τριφασική τάση?

Στο πλήρες μάνιουαλ γράφει ότι για 1-phase είναι η σειρά ACS310-01x-02A4-2 κλπ.

Μήπως το μήνυμα χαμηλής τάσης να οφείλεται στο ότι περιμένει τριφασική τάση? Πάντως στην κλέμα του έχει και μονοφασική σήμανση αν και είναι το 03Ε.

vasilllis
01-08-18, 10:16
Τριφασικη εισοδος

Input Voltage (Uin):380 ... 480 V

744
01-08-18, 11:27
Μου το επιβεβαίωσαν από την ΑΒΒ ότι είναι μόνο για τριφασικό άσχετα τι λέει στην κλέμα(!) και από λάθος αντί του 01Ε μας δόθηκε το 03Ε.

Περιμένω την αλλαγή τώρα...

VirusX2
01-08-18, 15:53
ΟΚ, Πάνο, αλλά γιατί αυτό? Στα 230 το ρεύμα το δίνει ο κατασκευαστής του κινητήρα 1.0Α

74804

Οκ το πρόβλημα είναι το inverter οπότε περιμένεις αλλαγή και ενημέρωσε μας. Εγώ πάντως από εδώ καταλαβαίνω οτι:

50Hz 200-240 1.9A / 380-440 1A
60Hz 200-240 2.1A / 380-440 1.2A

Επίσης αυτή η λίστα είναι η κατηγορία του μοτερ (KB-301A), όχι το συγκεκριμένο μοντέλο που έχεις (RB30-520). Για το συγκεκριμένο μοντέλο το ρεύμα που δίνεται στο ταμπελακι για τα 50Hz 240V είναι 2,41A

lepouras
02-08-18, 23:12
οι πληροφορίες είναι επάνω στο μοτέρ. από την φωτογραφία που έβαλες για το μοτέρ σου.


74825

744
02-08-18, 23:41
Ευχαριστώ παιδιά. Περιμένω από την ΑΒΒ να αλλάξουν το inverter και θα επανέλθω