PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρευματοκλοπη: Ενα κοινωνικο φαινομενο σε εξαρση λογω ενδειας ;



nepomuk
01-08-18, 12:47
Με αφορμη το φυλλαδιο που εσωκλειεται στους προσφατους λογαριασμους ηλεκτρικου ,
θετω αυτο το ερωτημα : Ο τοπος περασε απο μεγαλες συμφορες και φτωχειες και δεν
εβαζε χερι στον μετρητη .Τι συμβαινει τωρα ; περισσευει η ανηθικοτητα ;

kioan
01-08-18, 12:50
Μάλλον φταίει που ο αγαπητός σου "εφευρέτης" αντιστέκεται στα ξένα συμφέροντα και δεν έδωσε για μαζική παραγωγή την εφεύρεση της δωρεάν αστείρευτης ενέργειας.

makocer
01-08-18, 15:04
δημοσιογραφος (wannabe) εισαι? γενικα η γραφη σου , μου θυμιζει ξυλινη γλωσσα πολιτικου/δημοσιογραφου που λεει-λεει χωρις ουσιαστικο νοημα ,απλα και μονο για να πει
εδω παλι ηρθες μ ενα 'βαρυγδουπο' θεμα και θετοντας στο τελος ενα 'αιχμηρο' ερωτημα...το αφησες και περιμενεις αντιδρασεις...
στο αλλο θεμα δεν εχω ασχοληθει (αν και το παρακολουθω) οπου ενω ειχε αρχισει να τελματωνει (επιτελους) ηρθες παλι ως ευεργετης να το ξεθαψεις..
καλα σου λεει ο kioan λοιπον για εφευρετη (ΠΖ) γιατι μαλλον περι αυτου τυρβαζεις

kioan
01-08-18, 16:43
δημοσιογραφος (wannabe) εισαι? γενικα η γραφη σου , μου θυμιζει ξυλινη γλωσσα πολιτικου/δημοσιογραφου που λεει-λεει χωρις ουσιαστικο νοημα ,απλα και μονο για να πει
εδω παλι ηρθες μ ενα 'βαρυγδουπο' θεμα και θετοντας στο τελος ενα 'αιχμηρο' ερωτημα...

Όντως, μόνο wannabe δημοσιογράφοι και οικονομολόγοι γράφουν έτσι :lool:

Πάντως είναι τόσο πολύ βαρύγδουπο το θέμα, που θα ταίριαζε περισσότερο στην θεματολογία της εκπομπής του Ουίλς.

VirusX2
01-08-18, 17:11
χαχαχαχαχα

nepomuk
01-08-18, 17:16
74805
Ας μην παμε μακρια ,ρεπορταζ στους δρομους δεν χρειαστηκε ,η μπροσουρα με το νεο θεσμικο πλαισιο εφτασε με τη λυπητερη.
Απο το περιξ φιλικο και συγγενικο περιβαλλον ακουσα ιστοριες για μηνυσεις απο πλευρας Δεδδηε κτλπ

Επισης ο παραπανω μετρητης ειναι δεδηλωμενος στις αρχες ,σεσημασμενος σε αυτη τη κατασταση εδω και πολλα χρονια .
Ειναι σκετη προκληση αν και δεν κατεχω απο ηλεκτροτεχνια πλην πολυ βασικων .
Οποτε προς αποφυγη οιασδηποτε παρεξηγησεως θετω το τεχνικο θεμα .
Ο δισκος περιστρεφεται και καταγραφεται η καταναλωση . Ενα κομματι χαρτοταινιας- για να αφαιρειται ευκολα -, τον εμποδιζει
να κανει τη δουλεια του ,για οσο διαστημα λειτουργουν λιαν ενεργοβορες συσκευες .Εδω ο καταναλωτης εχει συνειδηση .
Ερωταται το σωμα : Ειναι ασφαλης η επικολληση χαρτοταινιας ; Το ρευμα θα ρεει ενοσω δεν περιστρεφεται ο δισκος ;
Κινδυνος βραχυκυκλωματος , πυρκαγιας η και υπερθερμανσης του μετρητη υφισταται ; Μετα την αφαιρεση της χαρτοταινιας ολα μελι-γαλα ;

kioan
01-08-18, 17:22
Ειναι ασφαλης η επικολληση χαρτοταινιας ; Το ρευμα θα ρεει ενοσω δεν περιστρεφεται ο δισκος ;
Κινδυνος βραχυκυκλωματος , πυρκαγιας η και υπερθερμανσης του μετρητη υφισταται ; Μετα την αφαιρεση της χαρτοταινιας ολα μελι-γαλα ;

Αν ξαναγράψεις ερώτηση για οδηγίες περί ρευματοκλοπής, το μόνο σίγουρο είναι πως θα απαλλαγείς από την κατανάλωση ρεύματος που απαιτείται για να κάνεις login στο forum.
Το ίδιο και όποιος απαντήσει στο ερώτημα.

Sent using Tapatalk

nick1974
01-08-18, 18:10
Αφου θες τεχνικα, (απ αυτα που καταλαβαινεις) Βαλε κοντα στο ρολοι ενα πυκνωτη γραφενιου 20 φαραντ απ αυτους που θα πεσουμε απ τις καρεκλες μας οταν τους δουμε και μερικες αλουμινοταινιες απ αυτες που κρατανε 20 bar και μια εικονα της παναγιτσας της ρευματοκλεφτρας, συνδεσε τα ολα με το καζανακι της χεστρας και θα γραφει αρνητικα και η δεη θα σου επιστρεφει εκατομμυρια, κι αν δε τις βρισκονται ψιλα θα στα δινει ο σωρρας.
Αν δεν πετυχει δοκιμασε να σθνδεσεις ενα βιντεο μια κατσαρολα μια φριτεζα και 1 κιλο στραγαλια κι ενα ταλαντωτη (πλακετα οτι να ναι) για να βγαλεις 1937292837 τεραχερτζ. Εγγυημενα αυτο δουλευει

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

antonis_p
01-08-18, 18:14
Με αφορμη το φυλλαδιο που εσωκλειεται στους προσφατους λογαριασμους ηλεκτρικου ,
θετω αυτο το ερωτημα : Ο τοπος περασε απο μεγαλες συμφορες και φτωχειες και δεν
εβαζε χερι στον μετρητη .Τι συμβαινει τωρα ; περισσευει η ανηθικοτητα ;

Ανεπίσημα έχω ακούσει πως το κάνουν και πολλοί μεγάλοι καταναλωτές.

VirusX2
01-08-18, 21:19
Και κάποιοι κρεμάνε μπαλοσυρμα από πυλώνες και παίρνουν κατευθείαν από τα 400kV :lool:

nepomuk
01-08-18, 22:30
Και κάποιοι κρεμάνε μπαλοσυρμα από πυλώνες και παίρνουν κατευθείαν από τα 400kV :lool:

Αλλη μια τετοια ιδεα να ξεφουρνισεις και αρπαξες τριμηνη αποβολη απο το σωμα των αδιαφθορων ηλεκτρο -γενικα -τεχνικων.
Για την επανεγγραφη στο μητρωο θα απαιτηθει:πιστοποιητικο υγιων ηλεκτρολογικων φρονηματων , δηλωση μεταννοιας και
ενα παραβολο υπερ του αγνωστου ,αδολου ηλεκτροτεχνιτη.

stam1982
01-08-18, 22:36
Πρέπει να δημιουργηθεί και ένα παράβολο υπέρ εφερευτων - εθνικών ευεργετών.

VirusX2
01-08-18, 23:22
Αλλη μια τετοια ιδεα να ξεφουρνισεις και αρπαξες τριμηνη αποβολη απο το σωμα των αδιαφθορων ηλεκτρο -γενικα -τεχνικων.
Για την επανεγγραφη στο μητρωο θα απαιτηθει:πιστοποιητικο υγιων ηλεκτρολογικων φρονηματων , δηλωση μεταννοιας και
ενα παραβολο υπερ του αγνωστου ,αδολου ηλεκτροτεχνιτη.

Σώμα δίωξης ηλεκτρικού εγκλήματος; χαχα:lool:

vasilllis
02-08-18, 00:14
Ανεπίσημα έχω ακούσει πως το κάνουν και πολλοί μεγάλοι καταναλωτές.
Ανεπισημα ειναι .Οι μεγαλοι εχουν ψηφιακους .Εκτος αν μεγαλους εννοεις κατι διαφορετικο.

nick1974
02-08-18, 09:36
Αλλη μια τετοια ιδεα να ξεφουρνισεις και αρπαξες τριμηνη αποβολη απο το σωμα των αδιαφθορων ηλεκτρο -γενικα -τεχνικων.
.

Μπα, αν θες να κατεβασεις απ την υψηλη κανεις δε στο απαγορευει... Ισα ισα θα ανεβασεις αυτοματα τον παγκοσμιο δεικτη iq [emoji23]



Τι εγινε? Χασαμε την πιστη μας στον μεγαλο εφευρετη εθνοσωτηρα και ψαχνουμε τωρα πιο ρεαλιστικες λυσεις?
Κι ολας? 🤣




Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

VirusX2
02-08-18, 12:47
Ανεπισημα ειναι .Οι μεγαλοι εχουν ψηφιακους .Εκτος αν μεγαλους εννοεις κατι διαφορετικο.

Αν αρχίσουν και μπαίνουν οι "έξυπνοι" μετρητές ευρύτερα όπως λέγεται ότι θα γίνει (ως το 3500 λέω εγώ) .. βλέπω τους πρώτους ιούς και τα πρώτα anti-virus για μετρητές να έρχονται.. χαχαχαχαχα:lool:

nepomuk
02-08-18, 13:54
Τεθηκε ενα ερωτημα για χαζο μετρητη,σπασμενο μαλιστα παραδοσιακα και οχι χακαρισμενο .Απο περιεργεια ενα μικρο παιδι ,βλεπει το δισκο να γυρναει και ενστικτωδως
βαζει το δαχτυλο για να δει ποσο κοντραρει . Τι θα συμβει ; Ειναι κρατικο μυστικο ;

vasilllis
02-08-18, 13:56
μια προχειρη σκεψη που ειχα για το θεμα μου φανηκε αδυνατον.Το flash-πειραγμα θα απαγορευεται εξ αποστασεως και το μονο που θα μπορεις να κανεις ειναι να πειραξεις τα δεδομενα που αποστελουν.μικρο το κακο.

kioan
02-08-18, 14:28
Απο περιεργεια ενα μικρο παιδι ,βλεπει το δισκο να γυρναει και ενστικτωδως βαζει το δαχτυλο για να δει ποσο κοντραρει . Τι θα συμβει ; Ειναι κρατικο μυστικο ;

Ρώτα το παιδί που έβαλε το δάχτυλο.

VirusX2
02-08-18, 15:50
Μην το ορκίζεσαι.. :001_tt2:

nepomuk
02-08-18, 15:55
Ο φοβος φυλαει τα ερμα.

antonis_p
02-08-18, 16:18
Ανεπισημα ειναι .Οι μεγαλοι εχουν ψηφιακους .Εκτος αν μεγαλους εννοεις κατι διαφορετικο.

Οι ψηφιακοί αντικαθιστούν αυτούς στους οποίους υπάρχει υπόνοια πως έχουν πειραχτεί. Και τοποθετούνται σε νέες συνδέσεις.

aris285
02-08-18, 20:28
με κάθε επιφύλαξη έχω την εντύπωση οτι στον ηλεκτρονικό μετρητή ειναι πιο εύκολο να κλέψεις απο στον μηχανικό.
φυσικά πρέπει να εισαι γνωστής του αντικείμενου.

VirusX2
02-08-18, 22:47
Οτι κλειδώνει, ξεκλειδώνει λέει ο κανόνας και αυτό γιατί κλειδώνουν 5.. ξεκλειδώνουν 50000... Και οσο για τον ηλεκτρονικό πιστεύω όχι ότι είναι πιο εύκολο αλλά θα ασχοληθούν περισσότεροι και ηλεκτρονικοί και software-αδες.. Ίδωμεν..

nick1974
03-08-18, 01:27
Τεθηκε ενα ερωτημα για χαζο μετρητη,σπασμενο μαλιστα παραδοσιακα και οχι χακαρισμενο .Απο περιεργεια ενα μικρο παιδι ,βλεπει το δισκο να γυρναει και ενστικτωδως
βαζει το δαχτυλο για να δει ποσο κοντραρει . Τι θα συμβει ; Ειναι κρατικο μυστικο ;


και γιατι να το κανεις ετσι και να μη το κανεις με επιστημονικο τροπο βαζοντας ενα υψισυχνο γκαζοτενεκε γραφενιου με μπολικες αλουμινοταινιες, εχοντας υπολογισει πρωτα το ποση βαζελινη χρειαζεται -για να το βαλεις ντε- χρησιμοποιοντας την ηλεκτροφασματικη θεωρια ?
Ρωτα τον παπαρδελο να στο εξηγησει και κβαντικα

aktis
03-08-18, 12:05
Oi έξυπνοι μετρητές θεωρητικά στέλνουν την μέτρηση σε τακτα χρονικά διαστήματα , οπότε δεν μπορείς την μια να κλέβεις και την αλλη να τον
αφήνεις απείραχτο , σε καταλαβαίνουν
Ακόμα και τώρα χωρις έξυπνους μετρητές , οι καταναλώσεις συγκρίνονται με παραδείγματα τυπικών καταναλώσεων και αν υπάρχει απόκλιση
μπορεί να γίνει επανέλεγχος .

Το εργοστάσιο της LAndis & Gyr στην Κόρινθο ( θυγατρική πλέον της TOSHIBA αν δεν κάνω λάθος ) ήδη κάνει εξαγωγές ψηφιακών μετρητών
έχοντας πάρει όλη τη γραμμή παραγωγής από αντίστοιχο εργοστάσιο της Landis στην Ελβετία που μεταφέρθηκε στην Κόρινθο

http://www.kathimerini.gr/918152/article/oikonomia/epixeirhseis/landisgyr-metaferei-paragwgh-apo-vretania-se-ellada

VirusX2
03-08-18, 21:24
Τώρα μιλάμε πάντα θεωρητικά.. μένει να το δούμε στην πράξη..

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
04-08-18, 00:03
θελετε κυριοι να κλεβεται την δεη ? το προβλημα ειναι στα μικρα φορτια ,λαμπες ψυγειο φορτιστες τηλεωραση ηλεκτρονικαα ειδη δηλαδη που ειναι συνεχεια αναμενα .Τωρα πως θα μπωρουσαμε να με ενα καλο φοτοβολταικο να αναλαβουμε τα χαμηλα φορτια και τα βαρια κουζινα πχ θερμοσιφονα/ηλιακο στο ρολοι και ενωειται αποσβεση σε βαθως χρωνου .

DGeorge
04-08-18, 00:49
θελετε κυριοι να κλεβεται την δεη ? το προβλημα ειναι στα μικρα φορτια ,λαμπες ψυγειο φορτιστες τηλεωραση ηλεκτρονικαα ειδη δηλαδη που ειναι συνεχεια αναμενα .Τωρα πως θα μπωρουσαμε να με ενα καλο φοτοβολταικο να αναλαβουμε τα χαμηλα φορτια και τα βαρια κουζινα πχ θερμοσιφονα/ηλιακο στο ρολοι και ενωειται αποσβεση σε βαθως χρωνου .Φίλε Νεκτάριε, το σπίτι μου είναι διαμέρισμα 100% δικό μου, αλλά σε πολυκατοικία τριόροφη, και περίπου συνομήλική μου (~60ετών).
Πού να βάλω ηλιακό θερμοσίφωνο; Πού να βάλω ηλιακό πάνελ ηλεκτρικής παροχής; Ξέρεις πόσες περιπτώσεις σαν τη δική μου υπάρχουν στην ευρύτερη Αθήνα;
Τουλάχιστον έπεσαν τα έξοδα από τις νέου τύπου λάμπες φωτισμού, και τις συσκευές με τα Α++.
Διαφορετικά, σπανίζουν πλέον οι μονοκατοικίες, και οι μοντέρνες πολυκατοικίες, όπου έχουν προβλεφθεί ηχομονώσεις, θερμομονώσεις, παροχές Φυσ. Αερίου κλπ.

Όμως και η ΔΕΗ έκλεψε, όταν δήλωσε την περίφημη έκπτωση για τους πελάτες που θα πλήρωναν έγκαιρα. Η έκπτωση έγινε μόνο στα έξοδα της ΔΕΗ (κατανοητό αυτό). αλλά και μόνο στον 'έναντι' λογαριασμό!! Άρα τελικά η συνολική έκπτωση από 'έναντι' και τελικό λογαριασμούς, είναι σαφώς η μισή από αυτήν που διαφημίστηκε!!
Συνεπώς: "Είπε ο γάϊδαρος τον πετεινό ΚΕΦΑΛΑ!"
Αυτά τα ολίγα κι από μένα!

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
04-08-18, 01:08
φιλε γεωργιε νασε καλα και επειδη εχει τυχει και εχω δουλεψει δεη το κρατος παντα εμας θα κλεβει και οχι το αντιστροφο :biggrin: σκεψου οτι υπηρχαν περιπτωσεις οτι ο μετρητης ειχε προπορια 100 τις 100 και δεν τον αλλαζα ν και αλλου αμα ειχε 5 % τον αλαζαν αμεσως ! αμα υπαρχει αξιοκρατια λεμε. (παντως συμπασχουμε απο αυπνια βλεπω):lool:

classic
04-08-18, 08:06
Τεθηκε ενα ερωτημα για χαζο μετρητη,σπασμενο μαλιστα παραδοσιακα και οχι χακαρισμενο .Απο περιεργεια ενα μικρο παιδι ,βλεπει το δισκο να γυρναει και ενστικτωδως
βαζει το δαχτυλο για να δει ποσο κοντραρει . Τι θα συμβει ; Ειναι κρατικο μυστικο ;

Πολυ απλα θα σταματησει να γυρνα ο δισκος, εξαλου η δυναμη που περιστρεφεται ειναι πολυ μικρη.
Οσον αφορα θεματα ηλεκτροπληξιας.... καμια σχεση. Ο δισκος δεν ερχεται σε επαφη με το ηλεκτρικο κυκλωμα.

classic
04-08-18, 08:13
Oi έξυπνοι μετρητές θεωρητικά στέλνουν την μέτρηση σε τακτα χρονικά διαστήματα , οπότε δεν μπορείς την μια να κλέβεις και την αλλη να τον
αφήνεις απείραχτο , σε καταλαβαίνουν
Ακόμα και τώρα χωρις έξυπνους μετρητές , οι καταναλώσεις συγκρίνονται με παραδείγματα τυπικών καταναλώσεων και αν υπάρχει απόκλιση
μπορεί να γίνει επανέλεγχος .

Το εργοστάσιο της LAndis & Gyr στην Κόρινθο ( θυγατρική πλέον της TOSHIBA αν δεν κάνω λάθος ) ήδη κάνει εξαγωγές ψηφιακών μετρητών
έχοντας πάρει όλη τη γραμμή παραγωγής από αντίστοιχο εργοστάσιο της Landis στην Ελβετία που μεταφέρθηκε στην Κόρινθο

http://www.kathimerini.gr/918152/article/oikonomia/epixeirhseis/landisgyr-metaferei-paragwgh-apo-vretania-se-ellada

Μονο σε πολυ μεγαλους πελατες (με μετρηση) γινεται η αποστολη δεδομενων μεσω μοντεμ. Στους υπολοιπους καταναλωτες ειναι ενας απλος μετρητης.
Τους λενε εξυπνους γιατι μπορουν και επεξεργαζονται πολλα στοιχεια οπως ολες τις ισχεις, συνημιτονα, ημερομηνια συμβαντων προγραμματα για διαφορετικα τιμολογια και φυσικα εχουν καποιες δικλειδες εναντι της ρευματοκλοπης οπως π.χ μπουτον στο καπακι που μολις το ανοιξεις αλλαζει η ενδειξη καποιου απαριθμητη και φαινεται οτι ανοιχτηκε και ποια ημερα και ωρα.

ΗΝ1984
04-08-18, 11:10
Όμως και η ΔΕΗ έκλεψε, όταν δήλωσε την περίφημη έκπτωση για τους πελάτες που θα πλήρωναν έγκαιρα. Η έκπτωση έγινε μόνο στα έξοδα της ΔΕΗ (κατανοητό αυτό). αλλά και μόνο στον 'έναντι' λογαριασμό!! Άρα τελικά η συνολική έκπτωση από 'έναντι' και τελικό λογαριασμούς, είναι σαφώς η μισή από αυτήν που διαφημίστηκε!!
Συνεπώς: "Είπε ο γάϊδαρος τον πετεινό ΚΕΦΑΛΑ!"
Αυτά τα ολίγα κι από μένα!

Μάλλον κάνεις λάθος. Αφού έχεις πληρώσει τον εκκαθαριστικό εγκαίρως γίνεται η έκπτωση, την οποία βλέπεις στον επόμενο που είναι έναντι και δεν αφορά αυτόν το λογαριασμό, αλλά τον προηγούμενο.

DGeorge
04-08-18, 23:03
Μάλλον κάνεις λάθος. Αφού έχεις πληρώσει τον εκκαθαριστικό εγκαίρως γίνεται η έκπτωση, την οποία βλέπεις στον επόμενο που είναι έναντι και δεν αφορά αυτόν το λογαριασμό, αλλά τον προηγούμενο.Ίσως,,, Θα το ελέγξω!
Ευχαριστώ πάντως για τη διευκρίνιση!

lemonios
22-08-18, 00:23
Πολυ απλα θα σταματησει να γυρνα ο δισκος, εξαλου η δυναμη που περιστρεφεται ειναι πολυ μικρη.
Οσον αφορα θεματα ηλεκτροπληξιας.... καμια σχεση. Ο δισκος δεν ερχεται σε επαφη με το ηλεκτρικο κυκλωμα.
Μεταξυ μας το εχω κανει και εγω σαν πιτσιρικι εξω απ το σπιτι της γιαγιας μου :lool:

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ
22-08-18, 10:43
Οι Μετρητές και τα ρολόγια είναι όλα σαχλαμάρες για τους Γύφτους. Σκαρφαλώνουν στις κολώνες και κλέβουν ρεύμα ακόμα και μέρα μεσημέρι. Ποιός τολμάει να τα βάλει με γύφτο; Η ΔΕΗ, η Αστυνομία ή το κράτος; Κάνουν όλοι "τουμπεκί ψιλοκομένη" κοινώς. Εδώ στο Μενίδι γίνεται εμπόριο ναρκωτικών, ανταλλαγή βρεφών και πάει το τουφεκίδι σύννεφο. Πέραν των άλλων, η ρευματοκλοπή εξακολουθεί να υφίσταται και στους παράνομους ραδιοσταθμούς των FM που εκπέμπουν με 2 και 3 ΚW ο καθένας.

vasilllis
22-08-18, 22:23
Μεταξυ μας το εχω κανει και εγω σαν πιτσιρικι εξω απ το σπιτι της γιαγιας μου :lool:
ειχε το δισκο στο ρολοι εκτεθημενο ?πως τα καταφερε αυτο ενα πιτσιρικι?

kioan
22-08-18, 23:09
Οι Μετρητές και τα ρολόγια είναι όλα σαχλαμάρες για τους Γύφτους. Σκαρφαλώνουν στις κολώνες και κλέβουν ρεύμα ακόμα και μέρα μεσημέρι. Ποιός τολμάει να τα βάλει με γύφτο;

Αποτελούν και αυτοί ένα κοινωνικό φαινόμενο σε έξαρση.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
22-08-18, 23:47
τι εδω μια φωρα εγινε ενα επισωδιο με γιουφτους και η αστυνομια εκανε μιαμιση ωρα ακουσον ακουσον , και οταν το συζηταγα αυτο με ενα αλλο γνοστο , μου λεει .... μα καλα μετα απο λιγη οριτσα που,παμε μην φαμε και καμια σφαιρα ρε παιδι μου :biggrin: και στον γυφο την να του παρεις την παραγκα, η το ντατσυν?

kioan
22-08-18, 23:59
και στον γυφο την να του παρεις την παραγκα, η το ντατσυν?

Και οι ΔενΠληρώνω σταυροφόροι που καλούνται και παραβιάζουν με ευκολία ρολόγια τρίτων, βασίζονται στο ότι αν δεν έχει τίποτα ως ιδιοκτησία, δε μπορούν να του πάρουν και τίποτα.

Βέβαια αν με τον ίδιο ζήλο που αγωνίζονται και υποστηρίζουν την μη πληρωμή λόγω ένδειας (πραγματικής ή και όχι), αγωνίζονταν για να έχει ο καθένας την δυνατότητα να πληρώνει τους υποχρεώσεις του, θα ζούσαμε σε έναν καλύτερο κόσμο.

Sent using Tapatalk

tsimpidas
23-08-18, 09:11
πολλοι ζουν στην ελλαδα του πριν 3-13 χρονια και δεν εχουν συνηδητοποιησει σε ποια ελλαδα εισερχόμαστε καλπαζοντας,,, εξοντοτικα προστιμα περιμενουν στην γωνια ακομη και για γελεία πραγματα οπως αν δεν εχεις τσιπακι στην γατα σου.....

αν δεν εχετε λευτα για ρευμα κοψτε το και αναψτε λιχναρι με φυτιλακι και λαδακι.... μην κλεβετε ρευμα θα σας παρουν και το σπιτι.

τα πακετα διασωσης τελειωσαν.... απο εδω και εμπρος μονο μνημονιακα μετρα και χρηματοδοτηση του κρατους απο προστιμα,

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ
23-08-18, 09:49
Και οι ΔενΠληρώνω σταυροφόροι που καλούνται και παραβιάζουν με ευκολία ρολόγια τρίτων, βασίζονται στο ότι αν δεν έχει τίποτα ως ιδιοκτησία, δε μπορούν να του πάρουν και τίποτα.

Βέβαια αν με τον ίδιο ζήλο που αγωνίζονται και υποστηρίζουν την μη πληρωμή λόγω ένδειας (πραγματικής ή και όχι), αγωνίζονταν για να έχει ο καθένας την δυνατότητα να πληρώνει τους υποχρεώσεις του, θα ζούσαμε σε έναν καλύτερο κόσμο.

Sent using Tapatalk

Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που ανέφερες. Δεν μπορεί όμως το κράτος να σου ζητάει να πληρώσεις κερατιάτικα ΕΝΦΙΑ επειδή αυτό λήστεψε στην κυριολεξία όλα τα Ασφαλιστικά Ταμεία του κοσμάκη, με τα GOLDEN BOYS και τα κάθε λογής ΛΑΜΟΓΙΑ του, ποντάροντας τα λεφτά του στο Χρηματιστήριο και σε Δομημένα Ομόλογα. Όλοι αυτοί βέβαια δεν πρόκειται να πληρώσουν ποτέ και για τίποτε. Ακόμα η κρατική μηχανή γιατί "λαδώνεται"; Αλλά η παροιμία σωστά λέει <<Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι>>.

MARIOS5000
23-08-18, 10:01
Oi έξυπνοι μετρητές θεωρητικά στέλνουν την μέτρηση σε τακτα χρονικά διαστήματα , οπότε δεν μπορείς την μια να κλέβεις και την αλλη να τον
αφήνεις απείραχτο , σε καταλαβαίνουν
Ακόμα και τώρα χωρις έξυπνους μετρητές , οι καταναλώσεις συγκρίνονται με παραδείγματα τυπικών καταναλώσεων και αν υπάρχει απόκλιση
μπορεί να γίνει επανέλεγχος .

Το εργοστάσιο της LAndis & Gyr στην Κόρινθο ( θυγατρική πλέον της TOSHIBA αν δεν κάνω λάθος ) ήδη κάνει εξαγωγές ψηφιακών μετρητών
έχοντας πάρει όλη τη γραμμή παραγωγής από αντίστοιχο εργοστάσιο της Landis στην Ελβετία που μεταφέρθηκε στην Κόρινθο

http://www.kathimerini.gr/918152/article/oikonomia/epixeirhseis/landisgyr-metaferei-paragwgh-apo-vretania-se-ellada

Ναι μέχρι το 2350 που θα έχουμε όλοι από μια χύτρα με υδρογόνο του(ΠΖ) στο γκαράζ τοτε θα εχουμέ και από ένα ρολόι που θα μετραει μόνο του.
Γιατι και εγω που εχω η 4p4c είναι για ομορφια...:lool:

antonis_p
23-08-18, 12:47
απο εδω και εμπρος μονο μνημονιακα μετρα και χρηματοδοτηση του κρατους απο προστιμα,

Τέλος αυτά! Από προχτές!