PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με κάμερες δικτυακές HIKVISION



franklin
03-08-18, 21:40
Καλησπέρα! Έχω αγοράσει δύο διαφορετικές κάμερες Hikvision (Hikvision DS-2CD2055FWD-I και Hikvision DS-2CD1041). Στην προσπάθεια μου να τις συνδέσω στον υπολογιστή (μέσω του ρούτερ μιας και είναι δικτυακές), μου παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα. Αφού ανοίξω το πρόγραμμα στον υπολογιστή (iVMS-4200 Client), βρίσκω και τις δύο τις κάμερες (δηλαδή εντοπίζονται στο δίκτυο). Κάνοντας την Hikvision DS-2CD1041 "ADD'' δουλεύει κανονικά. Μετά, όταν πάω να κάνω και την Hikvision DS-2CD2055FWD-Ι "ADD'', μου εμφανίζει ένα μήνυμα, ότι η κάμερα έχει ήδη εισαχθεί. Παρόλα αυτά, όταν πάω να δώ το παράθυρο με τι κάμερες, εμφανίζει μόνο την πρώτη.
Αν εισάγω τις κάμερες με ανάποδη σειρά, δηλαδή βάλω πρώτα την Hikvision DS-2CD2055FWD-Ι και μετά την Hikvision DS-2CD1041, συμβαίνει το εξής. Αρχικά η Hikvision DS-2CD2055FWD-Ι εισάγετε χωρίς κανένα πρόβλημα και "δείχνει" κανονικά. Όταν πάω να εισάγω και την Hikvision DS-2CD1041, μου εμφανίζει πάλι το ίδιο μήνυμα, ότι και καλά η κάμερα έχει ήδη εισαχθεί. Όταν πάω στο παράθυρο με τις κάμερες, μου δείχνει βίντεο από την δεύτερη κάμερα (Hikvision DS-2CD1041).
Με λίγα λόγια, είναι σαν να "υπερισχύει" η Hikvision DS-2CD1041 της Hikvision DS-2CD2055FWD-I και δεν την αφήνει να λειτουργήσει...Μήπως γνωρίζει κανένας γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?"

nikosp
03-08-18, 21:46
Δέν ασχολούμαι με κάμερες αλλά μου φένεται σαν να άχουν την ίδια ΙΡ

aris k
03-08-18, 21:47
μηπως εχουν την ιδια IP !!!! δωσε αλλη IP στην πρωτη και μετα βαλε την αλλη

mikemtb
10-11-18, 10:49
Τελικά έλυσες το πρόβλημα που είχες με τις hikvision?

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

maxtak
10-11-18, 17:46
Τελικά έλυσες το πρόβλημα που είχες με τις hikvision?

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


προφανως θα το ελυσε με την #3 απαντηση
εκτος και ψαχνει πως να αλλαξει την ip