PDA

Επιστροφή στο Forum : χρονοδιακοπτης για αυτοματο κλεισιμο πορτας γκαραζ



theodor-pa
04-08-18, 21:55
Γεια σας κι απο μενα.
Θα ηθελα να χρησιμοποιησω εναν χρονοδιακοπτη ο οποιος μετα απο ενα χρονικο οριο να δινει εναν παλμο στον δεκτη τηλεχειρισμου ελεγχου γκαραζοπορτας ετσι ωστε να κλεινει αυτοματα. Το κυκλωμα της πορτας δεν εχει τετοια λειτουργια.

elektronio
04-08-18, 23:51
Ο χρονοδιακόπτες που ζητάς είναι πολύ απλός στο να γίνει αλλά πρέπει να λάβεις υπόψη το θέμα ασφάλειας. Όταν κλείνει αυτόματα μια πόρτα πρέπει διασφαλίζεται ότι δεν υπάρχει εμπόδιο στη διαδρομή της.

theodor-pa
05-08-18, 13:56
Υπαρχουν φωτοκυταρα που σταματουν την πορτα όταν κατεβαινει.

elektronio
05-08-18, 15:08
Εχεις δίκιο, αρχικά σκέφτηκα ότι θέλεις να παρακάμψεις το μηχανισμό και να την κλείνεις με το χρονοδιακόπτη, αλλά εφόσον απλά θα πατάς το κουμπί του τηλεχειρισμού όλα καλά.

Μπορείς να το κάνεις πολύ εύκολα με δύο χρονικά του εμπορίου, το πρώτο delay on που θα κρατάει το χρόνο που θέλεις να παραμένει ανοικτή η πόρτα πριν κλείσει αυτόματα και το δεύτερο delay off θα παίρνει εντολή από το πρώτο και θα κρατάει λίγα sec όσο θέλεις για το πάτημα του κουμιού του τηλεχειριστηρίου.

Αν πάλι είσαι γνώστης από ηλεκτρονικά μπορείς να υλοποιήσεις μόνος το παραπάνω με ένα κύκλωμα με δύο ΝΕ555.

theodor-pa
05-08-18, 17:16
Ευχαριστω για την απαντηση.
Το θεμα ειναι να κλεινει η πορτα σε περιπτωση που ξεχαστει ανοικτη.
Δηλαδη ο χρονοδιακοπτης να παιξει το ρολο του τηλεχειριστηριου που θα δωσει ενα στιγμιαιο on στο δεκτη ωστε να κλεισει η πορτα.
Εχεις κατα νου καποιο κυκλωμα με 555 που αναφερεις;

vasilllis
05-08-18, 19:13
Και να 'βλεπει" βέβαια ότι έχει ξεχαστεί ανοιχτή η πόρτα.

theodor-pa
05-08-18, 20:41
Ναι σωστα

elektronio
06-08-18, 01:06
Μπορείς να βάλεις ένα τερματικό διακόπτη που να γίνεται ΟΝ μόλις τερματίσει η πόρτα ανοιχτή. Μόλις γίνει ΟΝ τροφοδοτεί τα χρονικά. Μόλις δωθεί η εντολή για κλείσιμο (και ξεκινήσει η πόρτα) παύει να τροφοδοτείται το κύκλωμα με τα χρονικά αλλά την δουλειά την κάνει πλέον ο μηχανισμός της πόρτας. Έτσι θα τροφοδοτείται το κύκλωμα αυτόματα μόνο όταν χρειάζεται και όχι συνεχώς.
Αν η πόρτα δεν είναι ανοικτή δεν δίνεται καμία εντολή κλεισίματος
Προϋπόθεση βέβαια να ανοίγει η πόρτα μέχρι τέρμα για να ενεργοποιεί το χρονικό.

theodor-pa
06-08-18, 12:50
Μου φαινεται πολυ σωστη η σκεψη σου.
Μπορεις να το αναλυσεις λιγο περισσοτερο;(σχεδιάγραμμα ισως)
Ευχαριστω για τον χρονο σου.

elektronio
06-08-18, 18:09
Δεν έχω κάποιο σχέδιο έτοιμο με 555, αν το έκανα εγώ θα το σχεδίαζα ανάλογα για την χρήση που θα ήθελα, μπορείς όμως να βρεις πολλά στο ιντερνετ με αναζήτηση σαν μονοσταθείς πολυδονητές.
Εδώ (στο blog μου) (https://diyelectronics-gr.blogspot.com/2017/04/blog-post.html)δείχνω πως να κάνεις ένα χρονικό με το CD4541. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν delay ON και σαν delay OFF οπότε μπορείς να κατασκευάσεις δύο ίδια και να τα συνδέσεις το πρώτο delay ON το οποίο να δίνει τροφοδοσία στο δεύτερο σαν delay OFF και να ρυθμίσεις κατάλληλα τους χρόνους. Τις επαφές του ρελέ του δεύτερου θα τις βάλεις παράλληλα με το μπουτόν από τον τηλεχειρισμό.

Νομίζω ότι τα έχω εξηγήσει όλα επαρκώς. Κάνε προσπάθεια να κατασκευάσεις κάτι και αν κολλήσεις μπορείς να ζητήσεις βοήθεια.

theodor-pa
06-08-18, 21:16
Κατατοπιστικα εως εδώ.
Η πλακετα είναι σε φυσικες διαστασεις;
Υπαρχει ετοιμη ή να προβω σε κατασκευή;

elektronio
06-08-18, 22:27
Κατατοπιστικα εως εδώ.
Η πλακετα είναι σε φυσικες διαστασεις;
Υπαρχει ετοιμη ή να προβω σε κατασκευή;

Την συγκεκριμένη δεν την έδωσα για κατασκευή στην Κίνα οπότε δεν έχω πλακέτες έτοιμες. Αλλά είναι ευκολη η κατασκευή της αφού είναι μονής όψης.

gep58
06-08-18, 22:57
Ο πίνακας της γκαραζόπορτας είναι αυτοσχέδιος ή του εμπορίου; Αν ισχύει το 2ο το πιο πιθανό είναι να έχει αυτή την δυνατότητα μέσω επιλογής κάποιου dip switch ή μέσω του μενού αν είναι νεότερης τεχνολογίας.

744
06-08-18, 23:22
Εφόσον όπως είπες, ο πίνακας έχει φωτοκύτταρα τότε 100% έχει και αυτόματο κλείσιμο.

Στείλε φωτό του πίνακα.

theodor-pa
07-08-18, 09:30
Ο πίνακας είναι του εμποριου, αλλα δεν εχω δει καπου να εχει την συγκεκριμενη λειτουργια(παραθετω φωτογραφια)

744
07-08-18, 23:22
1. Εισαι σίγουρος ότι έχει φωτοκύτταρα?

2. Μόλις καταφέρουμε τα γερμανικά θα βγάλουμε άκρη πιστεύω.

Μάρκα, κωδικός προϊόντος υπάρχει?

theodor-pa
08-08-18, 00:00
Ναι φωτοκύτταρα εχουν μπει στη κλεμμα (διπλα από stop b), εκει που στην φωτογραφια υπαρχει ο βραχυκυκλωτηρας.

kioan
08-08-18, 11:36
Στις επαφές X1, το Sicherheitanschluss σημαίνει διακόπτης ασφαλείας.
Το πρώτο ζευγάρι επαφών για αντιστροφή του μοτέρ σε περίπτωση ενεργοποίησης του διακόπτη ασφαλείας (φωτοκύτταρο), το δεύτερο ζευγάρι επαφών για σταμάτημα του μοτέρ.

744
09-08-18, 13:29
Μια που το κατέχεις το γερμανικό, κάτω από το μπουτόν START τί λέει στα γεφυρώματα που λείπουν?

Επίσης το διακοπτάκι που είναι στο AUS (δηλ. off) αν το βάλεις στο EIN τι κάνει? ενεργοποιεί την ρύθμιση ισχύοςή το αυτόματο κλείσιμο?

kioan
09-08-18, 14:48
Μια που το κατέχεις το γερμανικό, κάτω από το μπουτόν START τί λέει στα γεφυρώματα που λείπουν?

Εννοείς αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία από την πλευρά των εξαρτημάτων;
hier kein netzspannung anschliessen = μην συνδέετε εδώ τάση δικτύου.

Προφανώς εννοεί τις επαφές του Χ1.

chipakos-original
09-08-18, 17:04
Εννοείς αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία από την πλευρά των εξαρτημάτων;
hier kein netzspannung anschliessen = μην συνδέετε εδώ τάση δικτύου.

Προφανώς εννοεί τις επαφές του Χ1.




Ασχετο αλλά όταν στο ebay.com κάποιος Γερμανός έχει τη σελίδα του στα Γερμανικά τον ρωτάω στο μήνυμα ΜΟΝΟ στα ελληνικά έτσι για το σπάσιμο. Φυσικά αγορά δεν έγινε αλλά για την αλητεία την δική του αλλά και τη δική μου το έκανα.

theodor-pa
04-10-18, 11:20
Ακολουθησα τις οδηγιες σου (elektronio) και δουλεψε αψογα.Ευχαριστω!