PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταγωγή σε UPS (σε γραμμή πίνακα)



bargy
08-08-18, 16:17
Γεια χαρά σε όλους,
θέλω σε διακοπή ρεύματος, μια (γραμμή) ασφάλεια του πίνακα να οδηγείται σε UPS το οποίο θα βάλω εξωτερικά (κοντά στον πίνακα). Υπάρχει κάποιος αυτοματισμός (κατά προτίμηση ράγας) που να κάνει αυτή τη μεταγωγή. Μιλάμε για περίπου 10 ή 16A.

Δηλαδή σε περίπτωση κανονικής λειτουργίας να παίρνει παροχή από ΔΕΗ (το UPS να είναι εκτός και όχι online) και όταν υπάρχει διακοπή μια γραμμή να γυρίζει στο UPS. Σκέφτομαι για ρελέ ισχύος (C/O - μεταγωγής), αλλά δεν μπορώ να βρώ κάτι συγκερκιμένο (ειδικά σε αυτά τα Α).

Καμιά σκέψη / ιδέα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

VirusX2
08-08-18, 16:47
Τι τροφοδοτεί η γραμμή αυτή;

selectronic
08-08-18, 17:02
Και πως θα φορτίζεται η μπαταρία του UPS αφού θα είναι πάντα "εκτός"? Θα φορτίζεται με άλλο τρόπο? Γιατί να μην είναι αναμμένο το UPS και να δουλεύει όπως έχει σχεδιαστεί (και να φορτίζει μόνο του την/στις μπαταρίες του)?

kioan
08-08-18, 17:05
Όπως το περιγράφεις θα μπορούσε να γίνει με ρελέ που να έχει επαφές NO και NC.

selectronic
08-08-18, 18:04
...Σκέφτομαι για ρελέ ισχύος (C/O - μεταγωγής), αλλά δεν μπορώ να βρώ κάτι συγκερκιμένο (ειδικά σε αυτά τα Α)...

Τα πάντα υπάρχουν...
https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-230v/schneider-electric-pele-pagas-acti9-ict-4p-63a-230v-4a_66295/

bargy
08-08-18, 18:42
Τι τροφοδοτεί η γραμμή αυτή;

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
γίνομαι σαφέστερος:
Τροφοδοτεί 5-6 πρίζες σε ένα δωμάτιο μεγάλο (που καταλήγουν στην ίδια ασφάλεια). Σε αυτές τις πρίζες που είναι διασκορπισμένες (γι' αυτό και δεν μπορώ να βάλω 1 ups στο δωμάτιο, αλλά ένα ups στον πίνακα) θα μπουν 4 ip κάμερες, 1 router, 1 φως ασφαλείας.

Αυτό που θέλω είναι στη διακοπή ρεύματος να δουλεύουν αυτές οι πρίζες με τα φορτία που ανέφερα.

selectronic
08-08-18, 18:46
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
γίνομαι σαφέστερος:
Τροφοδοτεί 5-6 πρίζες σε ένα δωμάτιο μεγάλο (που καταλήγουν στην ίδια ασφάλεια). Σε αυτές τις πρίζες που είναι διασκορπισμένες (γι' αυτό και δεν μπορώ να βάλω 1 ups στο δωμάτιο, αλλά ένα ups στον πίνακα) θα μπουν 4 ip κάμερες, 1 router, 1 φως ασφαλείας.

Αυτό που θέλω είναι στη διακοπή ρεύματος να δουλεύουν αυτές οι πρίζες με τα φορτία που ανέφερα.

4 κάμερες σε ένα δωμάτιο, router για μεταφορά της εικόνας και φως ασφαλείας για κάθε ενδεχόμενο, κατάλαβα που πάει η δουλειά...

https://i.imgur.com/KQmWD0Y.gif

bargy
08-08-18, 18:51
Τα πάντα υπάρχουν...
https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-230v/schneider-electric-pele-pagas-acti9-ict-4p-63a-230v-4a_66295/

Ευχαριστώ, το είδα αυτό. Δεν κάνει μεταγωγή απλά συνδέει / αποσυνδέει. Δες λίγο εδώ τι χρειάζομαι:

74861

η επαφή 1 να είναι είτε στην επαφή 2 είτε στην 4 (όταν πηνίο άγει/δεν άγει).


Ενώ αυτό το λινκ που δίνεις, κάνει αυτό:

74862

bargy
08-08-18, 18:52
Όπως το περιγράφεις θα μπορούσε να γίνει με ρελέ που να έχει επαφές NO και NC.



Δεν είμαι σίγουρος, χρειάζεται μεταγωγικός (ακαριαία να γυρίζει στην άλλη επαφή, δες προηγούμενο ποστ με εικόνα που έβαλα..)

bargy
08-08-18, 18:53
Και πως θα φορτίζεται η μπαταρία του UPS αφού θα είναι πάντα "εκτός"? Θα φορτίζεται με άλλο τρόπο? Γιατί να μην είναι αναμμένο το UPS και να δουλεύει όπως έχει σχεδιαστεί (και να φορτίζει μόνο του την/στις μπαταρίες του)?

Συγνώμη, εννοείται ότι το ups είναι σε πρίζα... απλά να μη σηκώνει το φορτίο όταν έχω ρεύμα!

selectronic
08-08-18, 19:14
Γιατί λοιπόν ο διακόπτης/ρελέ μεταγωγής? Έχει μέσα το UPS δικό του, δεν χρειάζεται εσύ να κάνεις κάτι!

Και υπάρχουν τα πάντα σε ρελέ όπως προείπα, εδώ 1NO+1NC 16Α (https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-230v/schneider-electric-pele-pagas-acti9-ict-2p-16a-230v-1a-1k_66307/) (αν υποθέσουμε ότι τουμπάρεις μόνο την Φάση), και όλος ο κατάλογος της SCHNEIDER εδώ (δες σελίδα (http://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Catalog&p_File_Name=8501CT0101.pdf&p_Doc_Ref=8501CT0101)8 ) (http://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Catalog&p_File_Name=8501CT0101.pdf&p_Doc_Ref=8501CT0101).

info@kalarakis.com
08-08-18, 19:22
Εγώ το βλέπω αλλιώς
Το υπς να τροφοδοτεί το φορτίο όπως είναι σχεδιασμένο και αυτό γιατί
Όταν γίνει η διακοπή μέχρι να γίνει η μεταγωγή από το ρελέ (άσε δε που δεν θα είναι σε φάση) οι συσκευές θα κάνουν ρεσετ . Μέχρι να ξανά ξεκινήσει το καταγραφικό και το ρούτερ θα πάρει κάποιο χρόνο
Αν δε έχει και διαφορά φάσης μάλλον θα ρεσεταρει τις συσκευές παρά θα τις τροφοδοτήσει.
Αυτό θα συμβεί αν κάνει σβήσε άναψε η ΔΕΗ. Τότε δεν θα προλάβει να έρθει σε φάση το υπσ ακόμα και αν τροφοδοτείτε από τη ίδια μπριζα.

selectronic
08-08-18, 19:23
Κοίτα, υπάρχουν δύο ειδών UPS:

Τα offline που όταν υπάρχει ρεύμα στο δίκτυο απλώς φορτίζουν τις μπαταρίες τους και ισχύς του φορτίου είναι απευθείας από το δίκτυο γιατί έχει μέσα ένα ρελέ σαν αυτόν που ψάχνεις, και τα online που ακόμα και αν υπάρχει τάση στο δίκτυο, τροφοδοτούν το φορτίο από στις μπαταρίες (μέσω κυκλώματος inverter φυσικά) ενώ παράλληλα τις "φορτίζουν".

Αν έχεις το πρώτο, το βάζεις εκεί στον πίνακα, τέλος.
Αν έχεις το δεύτερο και δεν θες να δουλεύει έτσι (και να "ζορίζεται" όταν υπάρχει τάση στο δίκτυο), τότε έχεις πάρει λάθος UPS...

info@kalarakis.com
08-08-18, 19:30
Το υπσ αν είναι stand by δεν τροφοδοτεί το φορτίο το ίδιο
Το βασικό που κάνει κάθε υπσ που σέβεται τον εαυτό του είναι να είναι συγχρονισμένο με το δίκτυο και σε συχνότητα και σε φάση

Για το λογο αυτό όταν ξεκινά το βλέπεις ότι κάνει ελεγχους. Όταν γίνει διακοπή και επαναφορά της τάσης ΔΕΝ τροφοδοτεί αμέσως με ΔΕΗ αλλά πρώτα συγχρονίζεται στη φάση και συχνότητα και μετά κάνει τη μεταγωγή. Επισεις καθυστερεί μερικά δευτερόλεπτα μήπως ξανακοπει η τάση.
Αυτά τα έχεις σκεφτεί με τα ρελέ που θέλεις να βάλεις?

selectronic
08-08-18, 19:46
...
https://i.imgur.com/pklGaVB.png






https://i.imgur.com/Yudd0gq.png

VirusX2
08-08-18, 20:29
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
γίνομαι σαφέστερος:
Τροφοδοτεί 5-6 πρίζες σε ένα δωμάτιο μεγάλο (που καταλήγουν στην ίδια ασφάλεια). Σε αυτές τις πρίζες που είναι διασκορπισμένες (γι' αυτό και δεν μπορώ να βάλω 1 ups στο δωμάτιο, αλλά ένα ups στον πίνακα) θα μπουν 4 ip κάμερες, 1 router, 1 φως ασφαλείας.

Αυτό που θέλω είναι στη διακοπή ρεύματος να δουλεύουν αυτές οι πρίζες με τα φορτία που ανέφερα.


Δεν είμαι σίγουρος, χρειάζεται μεταγωγικός (ακαριαία να γυρίζει στην άλλη επαφή, δες προηγούμενο ποστ με εικόνα που έβαλα..)

Το καλύτερο για έμενα είναι να μαζέψεις όλες τις συσκευές σε ένα πολυμπριζο (με εξωτερική εγκατάσταση καλωδίων αν χρειαστεί εφόσον είναι μακρυά) και τροφοδοτείς το πολυμπριζο από το ups. Ούτε παρεμβάσεις στον πινάκα ούτε τίποτα.

Τώρα εφόσον θέλεις να κάνεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου (για οποιοδήποτε λόγο) πρέπει το ups να είναι συνεχεία ανοιχτό και όλη η γραμμή αυτή να παίρνει μόνιμα από το ups(όπως ειπώθηκε κιόλας). Το ακαριαία που έχεις στο μυαλό σου δεν υπαρχει σαν εννοια. Εδω δεν μιλάμε για seconds αλλά έστω και κάποια msec να κάνει η μεταγωγή οι συσκευές στην καλύτερη θα κάνουν reset.

Edit: Συν ότι θα έχεις και την προστασία στις συσκευές σου από οτιδήποτε μπορεί να έρθει από το δίκτυο.. υπερτάσεις κτλ..

nestoras
09-08-18, 00:27
Ολα σου τα φορτια θα ειναι 12V DC.
η καλυτερη λυση κατα τη γνωμη μου ειναι να παρεις κάτι τέτοιο:

https://www.emimikos.gr/ADD-155A/

Και να τα συνδεσεις ολα επανω του. Θα εχεις και "αντικεραυνικη" προστασια και αδιαλλειπτη λειτουργια και μεγαλυτερη αποδοση του συστηματος (απο πλευρας οικονομιας ενεργειας).

Δε μπορω να καταλαβω πως ειναι πιο ευκολο να βαλεις ups στον πινακα παρα να μαζεψεις ολες της τροφοδοσιες χαμηλης τασης σε ενα σημειο (εφοσον μιλαμε οτι βρισκονται στον ιδιο χωρο).

Επισης η λύση με standby ups (τα φθηνα δηλαδη) δεν προσφερει καμια προστασια οταν υπαρχει ταση δικτυου.

Για να υλοποιησεις κατι σοβαρο με ups θα πρεπει να παρεις ενα καλο online (400++ €).

paulk
09-08-18, 09:11
Δεν μπορεί να βάλει κάτι τέτοιο?
Εγώ αυτό έχω για τις κάμερες. Αλλά και το ρούτε δεν μπορεί να συνδεσει αν ειναι 12V?
http://sigmasec.gr/site/CCTV/Παρελκόμενα-CCTV/EOS-PS-1210C9B

bargy
09-08-18, 14:57
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και την καλή πρόθεση,

Ο χώρος που θέλω να καλύψω δυστυχώς είναι περίεργος, δλδ:
-εκτός από τις κάμερες του δωματίου θα μπεί και μια κάμερα ακριβώς στο ταβάνι του μπαλκονιού (ακριβώς απέξω από το δωμάτιο), άρα η λύση του να έχω ένα ups στο δωμάτιο και να μαζέψω καλώδια μοιάζει να είναι δύσκολη.
-Υπάρχει μια μελλοντική πιθανότητα να μπει επίσης κάμερα στην πυλωτή ακριβώς κάτω από το δωμάτιο (μελλοντική αλλά όχι απίθανη).

Στην αρχή σκέφτηκα -όπως και οι περισσότεροι- να βάλω μεμονωμένα mini ups (https://goo.gl/DMMsDN) (https://goo.gl/DMMsDN) για κάθε κάμερα, και ένα κανονικό ups για ρουτερ/τηλέφωνο/σύστημα αυτοματισμου/καταγραφικό, κλπ. .
Όμως αν μιλάμε για 4+ κάμερες το κόστος ανεβαίνει και επίσης αν κάθε 2 χρόνια (στην καλή περίπτωση) χρειάζονται αλλαγή οι μπαταρίες τους, τότε δείχνει να μη συμφέρει και πολύ αυτή η προσέγγιση...

Όσο για το αν με το ρελέ οι συσκευές θα "resetάρουν", δεν είμαι σίγουρος, γιατί η κίνηση του πηνίου από τη μία επαφή στην άλλη, όταν το πηνίο δεν τροφοδοτείται με 220v είναι πολύ λίγα κλάσματα δευτερολέπτου (δεν έχω ακριβές νούμερο αλλά τα specs πρέπει να τα λένε). Εξάλλου τα τροφοδοτικά των συσκευών (ρούτερ, κάμερες, κλπ) έχουν μέσα πυκνωτές και -ίσως- γι αυτό το μικρό διάστημα δε ρίξουν τις συσκευές.

Έχω υλοποιήσει αντίστοιχο σύστημα (με ρελέ μεταγωγής / μπαταρία αυτοκινήτου / φορτιστή / ινβέρτερ καθαρού ημιτονοειδούς) με το λέβητα φυσικού αερίου και δουλεύει άριστα στις διακοπές ρεύματος, χωρίς να διακόπτεται η λειτουργία στο παραμικρό όταν από το ρεύμα δικτύου μεταβαίνει σε αυτό της μπαταρίας και ανάποδα. (Θα μου πέιτε άλλο το ένα, άλλο το άλλο - δεν ξέρω).

Ανοιχτός σε ιδέες/γνώμες!

Eximnos
09-08-18, 15:55
Η γνώμη μου είναι να βάλεις ένα ups line interactive αμέσως μετά τον πίνακα όπως λες. Δεν χρειάζεσαι online εκτός κι αν εκεί που είσαι έχεις πολλές διακυμάνσεις στην τάση. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά για την διαφορά των δυο ειδών UPS. Απο εκεί και πέρα θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο ωστε να αντέχει ΑΝΕΤΑ και όχι οριακά την ισχύ που θα ζητάς. Βέβαια όπως είπαν κ οι προηγούμενοι όχι σε ξεχωριστό μεταγωγικό ρελέ. Μόνο ζημιά μπορεί να κάνει. Το UPS κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά και μάλιστα το line interactive δεν ζορίζεται όπως είπες από το φορτίο όταν η ΔΕΗ σε τροφοδοτεί κανονικά.

[Πίνακας/ασφάλεια]--[UPS]--[Φορτία]

και θα έχεις και σε όλες τις συσκευές την όποια ασφάλεια από υπερτάσεις σου παρέχει το UPS...

vasilllis
09-08-18, 16:01
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και την καλή πρόθεση,

Ο χώρος που θέλω να καλύψω δυστυχώς είναι περίεργος, δλδ:
-εκτός από τις κάμερες του δωματίου θα μπεί και μια κάμερα ακριβώς στο ταβάνι του μπαλκονιού (ακριβώς απέξω από το δωμάτιο), άρα η λύση του να έχω ένα ups στο δωμάτιο και να μαζέψω καλώδια μοιάζει να είναι δύσκολη.
-Υπάρχει μια μελλοντική πιθανότητα να μπει επίσης κάμερα στην πυλωτή ακριβώς κάτω από το δωμάτιο (μελλοντική αλλά όχι απίθανη).

Στην αρχή σκέφτηκα -όπως και οι περισσότεροι- να βάλω μεμονωμένα mini ups (https://goo.gl/DMMsDN) (https://goo.gl/DMMsDN) για κάθε κάμερα, και ένα κανονικό ups για ρουτερ/τηλέφωνο/σύστημα αυτοματισμου/καταγραφικό, κλπ. .
Όμως αν μιλάμε για 4+ κάμερες το κόστος ανεβαίνει και επίσης αν κάθε 2 χρόνια (στην καλή περίπτωση) χρειάζονται αλλαγή οι μπαταρίες τους, τότε δείχνει να μη συμφέρει και πολύ αυτή η προσέγγιση...

Όσο για το αν με το ρελέ οι συσκευές θα "resetάρουν", δεν είμαι σίγουρος, γιατί η κίνηση του πηνίου από τη μία επαφή στην άλλη, όταν το πηνίο δεν τροφοδοτείται με 220v είναι πολύ λίγα κλάσματα δευτερολέπτου (δεν έχω ακριβές νούμερο αλλά τα specs πρέπει να τα λένε). Εξάλλου τα τροφοδοτικά των συσκευών (ρούτερ, κάμερες, κλπ) έχουν μέσα πυκνωτές και -ίσως- γι αυτό το μικρό διάστημα δε ρίξουν τις συσκευές.

Έχω υλοποιήσει αντίστοιχο σύστημα (με ρελέ μεταγωγής / μπαταρία αυτοκινήτου / φορτιστή / ινβέρτερ καθαρού ημιτονοειδούς) με το λέβητα φυσικού αερίου και δουλεύει άριστα στις διακοπές ρεύματος, χωρίς να διακόπτεται η λειτουργία στο παραμικρό όταν από το ρεύμα δικτύου μεταβαίνει σε αυτό της μπαταρίας και ανάποδα. (Θα μου πέιτε άλλο το ένα, άλλο το άλλο - δεν ξέρω).

Ανοιχτός σε ιδέες/γνώμες!Μέχρι να το κάψεις είναι.

nestoras
09-08-18, 16:18
Αν βαλεις καμερες, ουτως ή αλλως τα καλωδια θα μαζευτουν στο ιδιο σημειο...

VirusX2
09-08-18, 17:48
Όσο για το αν με το ρελέ οι συσκευές θα "resetάρουν", δεν είμαι σίγουρος, γιατί η κίνηση του πηνίου από τη μία επαφή στην άλλη, όταν το πηνίο δεν τροφοδοτείται με 220v είναι πολύ λίγα κλάσματα δευτερολέπτου (δεν έχω ακριβές νούμερο αλλά τα specs πρέπει να τα λένε). Εξάλλου τα τροφοδοτικά των συσκευών (ρούτερ, κάμερες, κλπ) έχουν μέσα πυκνωτές και -ίσως- γι αυτό το μικρό διάστημα δε ρίξουν τις συσκευές.

Έχω υλοποιήσει αντίστοιχο σύστημα (με ρελέ μεταγωγής / μπαταρία αυτοκινήτου / φορτιστή / ινβέρτερ καθαρού ημιτονοειδούς) με το λέβητα φυσικού αερίου και δουλεύει άριστα στις διακοπές ρεύματος, χωρίς να διακόπτεται η λειτουργία στο παραμικρό όταν από το ρεύμα δικτύου μεταβαίνει σε αυτό της μπαταρίας και ανάποδα. (Θα μου πέιτε άλλο το ένα, άλλο το άλλο - δεν ξέρω).

Ανοιχτός σε ιδέες/γνώμες!

Ε τοτε δεν χρειαζεσαι την γνωμη μας, αφου το εχεις κανει ηδη που κολλας;; :)

bargy
09-08-18, 23:52
Ε τοτε δεν χρειαζεσαι την γνωμη μας, αφου το εχεις κανει ηδη που κολλας;; :)

Απαντώ:
1. Για ορθότερη υλοποίηση, (δεν είμαι επαγγελματίας του είδους, μπορεί αυτό που έχω κάνει να είναι λάθος)
2. Δεν έχω βρει μεταγωγικό ρελέ στα 16A, η υλοποίηση που έχω ήδη κάνει είναι με μικρορελέ 1Α.

Παρόλα αυτά, και μετά από τις διάφορες απόψεις του forum, μάλλον θα το υλοποιήσω με UPS εκτός πίνακα, δηλαδή στο δωμάτιο (με όσες κάμερες μπορώ να βάλω εκεί), και για τις απομακρυσμένες κάμερες (1-2) να βάλω mini UPS.

Ευχαριστώ όλους, πάντως, για τον κόπο να γράψουν τη γνώμη τους!

nick1974
10-08-18, 00:15
παρε ενα ζευγαρι ρελεδακια, ssr κατα προτιμηση και παιξε με αυτα μανδαλωμενα ηλεκτρικα (με επαφη η ssr απο εισοδο) και ξεχνα τα μεταγωγικα.
Τα ρελε μεταγωγης δεν ειναι για ισχυ αλλα για αλλα κυκλωματα.
10-16Α οντως δεν ειναι κανενα αξιολογο ρευμα, αλλα οπως και να χει τα ρελεδακια με τις μεταγωγικες ΔΕΝ ειναι για τροφοδοσιες αλλα για βοηθητικα κυκλωματα, ενω εσυ θες ρελε ισχυος. (επιμενω αν καλυπτει το budget χωρις επαφες αλλα κανονικο ssr)

VirusX2
10-08-18, 00:40
παρε ενα ζευγαρι ρελεδακια, ssr κατα προτιμηση και παιξε με αυτα μανδαλωμενα ηλεκτρικα (με επαφη η ssr απο εισοδο) και ξεχνα τα μεταγωγικα.
Τα ρελε μεταγωγης δεν ειναι για ισχυ αλλα για αλλα κυκλωματα.
10-16Α οντως δεν ειναι κανενα αξιολογο ρευμα, αλλα οπως και να χει τα ρελεδακια με τις μεταγωγικες ΔΕΝ ειναι για τροφοδοσιες αλλα για βοηθητικα κυκλωματα, ενω εσυ θες ρελε ισχυος. (επιμενω αν καλυπτει το budget χωρις επαφες αλλα κανονικο ssr)

Πως εννοείς την υλοποίηση δηλαδή;

bargy
10-08-18, 00:50
παρε ενα ζευγαρι ρελεδακια, ssr κατα προτιμηση και παιξε με αυτα μανδαλωμενα ηλεκτρικα (με επαφη η ssr απο εισοδο) και ξεχνα τα μεταγωγικα.
Τα ρελε μεταγωγης δεν ειναι για ισχυ αλλα για αλλα κυκλωματα.
10-16Α οντως δεν ειναι κανενα αξιολογο ρευμα, αλλα οπως και να χει τα ρελεδακια με τις μεταγωγικες ΔΕΝ ειναι για τροφοδοσιες αλλα για βοηθητικα κυκλωματα, ενω εσυ θες ρελε ισχυος. (επιμενω αν καλυπτει το budget χωρις επαφες αλλα κανονικο ssr)


:biggrin:

nestoras
10-08-18, 01:58
Κωστα, μπλεκεις τα πραγματα. Για cctv εγκατασταση καλο ειναι να βαλεις τροφοδοτικο dc χαμηλης τασης με μπαταρια. Εχει και πλακετακια με 10 ασφαλειας ptc 1A που βγαινουν ακριβως για τη δουλεια που θες να κανεις.

Για τον ρουτερ μπορεις να ζητησεις απο τον παροχο αν ειναι cosmote, να σου δωσει ΔΩΡΕΑΝ τροφοδοτικο αδιαλλειπτης λειτουργιας αν τους πεις οτι εχεις συναγερμο ή καμερες στο σπιτι σου.

nick1974
10-08-18, 07:30
Πως εννοείς την υλοποίηση δηλαδή;Βασικά ας ξεκινήσουμε ότι διάβασα μόνο το αρχικό σου μύνημα και μερικά σκόρπια, οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς θες να κάνεις και μπορεί στην πραγματικότητα να χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό κι όχι μεταγωγή στα 220 (αυτό με βάση το μύνημα του Νέστορα). Οπότε δες πρώτα το τι πραγματικά χρειάζεσαι.
Τώρα όσον αφορά την υλοποίηση, καταλαβαίνω ότι δεν ξέρεις τι είναι η ηλεκτρική μανδαλωση διαφορετικά δε θα το ρωτουσες ούτε θα ψάχνοσουν με λάθος υλικά (στην προκειμένη μεταγωγικό ρελέ σε τροφοδοσία).
Ο απλούστερος τρόπος υλοποίησης αν δε το πολυκατεχεις είναι με ρελέ επαφών και να βάλεις ένα μεταγωγικό και να σπρώχνεις δύο ισχύος.
Έπειτα μπορείς να πάρεις ένα ζευγάρι ισχύος και να τα μανδαλωσεις μεταξυ τους παίρνοντας το πηνίο του καθ' ενός από μια βοηθητική NC του άλλου, και τέλος ο ιδανικός τρόπος είναι η ίδια υλοποίηση με ssr χωρίς επαφες.
Τώρα το αν όλα αυτά χρειάζονται για την περίπτωσή σου... Μάλλον όχι, αφού τελικά απ' ότι κατάλαβα το θέμα σου είναι απλά να χεις ups σε μερικές κάμερες.
Σ αυτή την περίπτωση υπάρχουν έτοιμες λύσεις χωρίς να χρειάζεται να κάνεις άχρηστες μεταγωγές

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

VirusX2
10-08-18, 14:52
Βασικά ας ξεκινήσουμε ότι διάβασα μόνο το αρχικό σου μύνημα και μερικά σκόρπια, οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς θες να κάνεις και μπορεί στην πραγματικότητα να χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό κι όχι μεταγωγή στα 220 (αυτό με βάση το μύνημα του Νέστορα). Οπότε δες πρώτα το τι πραγματικά χρειάζεσαι.
Τώρα όσον αφορά την υλοποίηση, καταλαβαίνω ότι δεν ξέρεις τι είναι η ηλεκτρική μανδαλωση διαφορετικά δε θα το ρωτουσες ούτε θα ψάχνοσουν με λάθος υλικά (στην προκειμένη μεταγωγικό ρελέ σε τροφοδοσία).
Ο απλούστερος τρόπος υλοποίησης αν δε το πολυκατεχεις είναι με ρελέ επαφών και να βάλεις ένα μεταγωγικό και να σπρώχνεις δύο ισχύος.
Έπειτα μπορείς να πάρεις ένα ζευγάρι ισχύος και να τα μανδαλωσεις μεταξυ τους παίρνοντας το πηνίο του καθ' ενός από μια βοηθητική NC του άλλου, και τέλος ο ιδανικός τρόπος είναι η ίδια υλοποίηση με ssr χωρίς επαφες.
Τώρα το αν όλα αυτά χρειάζονται για την περίπτωσή σου... Μάλλον όχι, αφού τελικά απ' ότι κατάλαβα το θέμα σου είναι απλά να χεις ups σε μερικές κάμερες.
Σ αυτή την περίπτωση υπάρχουν έτοιμες λύσεις χωρίς να χρειάζεται να κάνεις άχρηστες μεταγωγές

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε σε ποιον αναφέρεσαι; Γιατί νομίζω έχεις μπλέξει τα μπούτια σου. Δεν είναι κακό να διαβάζουμε που και που ποιος έχει ανοίξει το θέμα! ;)

vasilllis
11-08-18, 01:56
Εφτασαν αισιως τα 30 μηνυματα και ακομα προσπαθω να καταλαβω τι πατεντες προτεινονται να κανει.
Εχει βαλει στο δωματιο καμερες ρουτερ φωτα ασφαλειας και πειραζει να τραβηξει ενα καναλακι και να τροφοδοτησει τα φορτια του οπως πρεπει και προτεινονται
ρελε μεταγωγης,πηνια ελειψεως και δεν ξερω τι αλλο.Και αφου τα φτιαξει θα ανοιξει αλλο νημα να ρωταει πως θα βγαλει καποια φορτια εκτος μετα απο διακοπη ρευματος που στιγμιαια θα μεταγει σε ups.

bargy
11-08-18, 09:19
Όπως προείπα, μάλλον θα πάω στη λύση του ups στο δωμάτιο και για τις απομακρυσμένες κάμερες να βάλω mini ups.
Έχει δοκιμάσει κανείς να χρησιμοποιήσει powerbank μόνιμα συνδεδεμένο στην πρίζα, να παίξει το ρόλο του ups της κάθε κάμερας;
Ρωτώ γιατί είναι πολύ πιο οικονομικό τελικά, με ίδια τάση, κλπ.

bargy
11-08-18, 09:28
Γι αυτό και υπάρχουν τα φορουμ, για να ρωτάμε και να μαθαίνουμε..

Βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσα την προσέγγιση σου πάντως, αν είχες χρόνο και διάθεση ένα διάγραμμα με τα μανδαλωμενα ρελε θα βοηθούσε πολύ (είτε γι'αυτό είτε για κάποιο επόμενο πρότζεκτ) ☺. Απλό διάγραμμα, κάντο σε χαρτί και φωτογραφησε το και ανέβασε το.

(Ζητάω πολλά μάλλον, ε;)


Βασικά ας ξεκινήσουμε ότι διάβασα μόνο το αρχικό σου μύνημα και μερικά σκόρπια, οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς θες να κάνεις και μπορεί στην πραγματικότητα να χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό κι όχι μεταγωγή στα 220 (αυτό με βάση το μύνημα του Νέστορα). Οπότε δες πρώτα το τι πραγματικά χρειάζεσαι.
Τώρα όσον αφορά την υλοποίηση, καταλαβαίνω ότι δεν ξέρεις τι είναι η ηλεκτρική μανδαλωση διαφορετικά δε θα το ρωτουσες ούτε θα ψάχνοσουν με λάθος υλικά (στην προκειμένη μεταγωγικό ρελέ σε τροφοδοσία).
Ο απλούστερος τρόπος υλοποίησης αν δε το πολυκατεχεις είναι με ρελέ επαφών και να βάλεις ένα μεταγωγικό και να σπρώχνεις δύο ισχύος.
Έπειτα μπορείς να πάρεις ένα ζευγάρι ισχύος και να τα μανδαλωσεις μεταξυ τους παίρνοντας το πηνίο του καθ' ενός από μια βοηθητική NC του άλλου, και τέλος ο ιδανικός τρόπος είναι η ίδια υλοποίηση με ssr χωρίς επαφες.
Τώρα το αν όλα αυτά χρειάζονται για την περίπτωσή σου... Μάλλον όχι, αφού τελικά απ' ότι κατάλαβα το θέμα σου είναι απλά να χεις ups σε μερικές κάμερες.
Σ αυτή την περίπτωση υπάρχουν έτοιμες λύσεις χωρίς να χρειάζεται να κάνεις άχρηστες μεταγωγές

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nick1974
11-08-18, 09:42
Γι αυτό και υπάρχουν τα φορουμ, για να ρωτάμε και να μαθαίνουμε..

Βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσα την προσέγγιση σου πάντως, αν είχες χρόνο και διάθεση ένα διάγραμμα με τα μανδαλωμενα ρελε θα βοηθούσε πολύ (είτε γι'αυτό είτε για κάποιο επόμενο πρότζεκτ) ☺. Απλό διάγραμμα, κάντο σε χαρτί και φωτογραφησε το και ανέβασε το.

(Ζητάω πολλά μάλλον, ε;)Ηλεκτρική μανδαλωση σε δύο ρελέ είναι το να μην μπορεί να κλείσει κάποιο όταν το άλλο είναι οπλισμένο, δηλαδή το πηνιο του k1 να παίρνει μέσα απο μια κλειστή βοηθητικη επαφή του k2 και το πηνιο του k2 από μια κλειστή του k1
Έτσι για να οπλίσει ένα ρελέ πρέπει το άλλο να ναι ξεοπλιστο

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nestoras
11-08-18, 09:51
Κωστα, συνεχιζεις να κανεις τα δικα σου... :-)

Για πες, τι καμερες θα βαλεις; Οι απομακρυσμενες που λες θα ειναι δικτυακες και ασυρματες;

Θα υπαρχει dvr? NVR?

Μπορεις να καταλαβεις οτι ειναι τζαμπα μετατροπη το να θελεις αδιαλλειπτα 12V DC και να βαζεις UPS ενδιαμεσα ενω μπορεις να ξεφορτωθεις ολα τα τροφοδοτικα των καμερων και να εχεις στο συστημα σου μονο εναν υποβιβασμο τασης και τιποτε αλλο?

Πιθανολογω οτι αγνοησες ολα τα μηνυματα μου για καποιο λογο κι εχεις "κολλησει" στο UPS...

Οσον αφορα τη λυση με τα powerbank, ειμαι σιγουρος οτι τα εχεις ηδη παραγγειλει οποτε θα μας πεις οταν τα δοκιμασεις ποσο αξιοπιστα ειναι.

Οπως, ειπες κι εσυ, μπαινεις στο φορουμ, ρωτας για να μαθεις, ακους διαφορες λυσεις (μαζι και την ενδεδειγμενη για την περιπτωση σου) και στο τελος κανεις αυτο που ειχες αρχικα στο μυαλο σου ελαφρως παραλλαγμενο. :-D

Αυτα απο εμενα για το συγκεκριμενο thread. Καλη επιτυχια!

bargy
11-08-18, 11:00
Κλείνω κι εγώ το θέμα εδώ, ευχαριστώντας όλους σας, ειδικά αυτούς που είχαν ειλικρινή διάθεση βοήθειας.
Δεν έχει νόημα να απαντώ σε ειρωνικά και "περίεργα" σχόλια. Αν κάποιος διαφωνεί ή δε θέλει να συμμετέχει, απλά ας μην απαντήσει. Δε χρειάζονται απαντήσεις με το ζόρι.
Το αν ακολουθήσω την Α ή Β λύση είναι στην τελική δική μου απόφαση, βασιζόμενος στο τι θέλω να υλοποιήσω, το κόστος, τη γνώση/εμπειρία ΟΛΩΝ σας. Το ίδιο και αν έχω ήδη παραγγείλει powerbank. Κάποιοι φαίνεται ξέρουν ξέρουν πριν από μας για μας.
Αισθάνομαι ότι όσο μιλάω για το θέμα, τόσο ενοχλώ κάποιους.

Στην 20ετή επαγγελματική πορεία μου συνάντησα ανθρώπους του κλάδου που μόνο ήθελαν να βοηθήσουν. Φαίνεται δεν είναι πάντα έτσι..

Και στην τελική, τη γνώμη των περισσοτέρων ακολουθώ, ο λόγος που ρωτώ ξανά για τα ρελέ είναι και για μελλοντικά πρότζεκτ.. Κακό είναι αυτό;;; (ας μάθουμε να διαβάζουμε/ερμηνεύουμε ΣΩΣΤΑ τα μηνύματα).

Αυτά.

VirusX2
12-08-18, 00:54
Με το thumbs down μας καθαρισες αδερφε.. :001_tt2: