PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτιστικά πάγκου κουζίνας



zoran
11-08-18, 10:04
Θέλω να βάλω κάτω από τα ντουλάπια φωτισμό για την κουζίνα. Έχω δεί κάτι led αλλά εκτός του ότι είναι δυνατά, διακρίνονται και αρκετά έντονα και τα smds τους και φαίνεται λίγο λούνα πάρκ. Έχετε να προτείνετε κάτι, κατά προτίμηση χωρίς μετασχηματιστή, κατευθείαν σε 220v.

haris_216
11-08-18, 10:51
Υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις και είναι καθαρά θέμα γούστου.
Βασικό στοιχείο είναι αν κάτω από τα ντουλάπια είναι φλατ (δηλαδή βλέπεις τον πάτω του ντουλαπιού και άρα ακόμα και...πινέζα να βάλεις θα φαίνεται) ή έχουν μία διακοσμητική λουρίδα που θα κάλυπτε φώτα και καλώδια.
Προσωπικά έχω βάλει κάτι τέτοιο (https://www.fotistika.eu/%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%B1-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CF%83/17-rett%CE%B1ngolo-alu-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%B1-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CF%83.h tml) κατευθείαν στα 220.

zoran
11-08-18, 12:22
Είναι φλατ Χάρη και φαίνεται ακόμα κ πινέζα!

haris_216
11-08-18, 12:50
Στο link που σου έβαλα (τυχαίο, δεν έχω ψωνίσει από εκεί) αν το ψάξεις λίγο θα δεις αρκετές λύσεις για ντουλάπια σαν τα δικά σου (πχ google (https://www.google.com/search?q=%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B 9%CE%BA%CE%B1+%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85 +%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%B6%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CF%82&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiHhLiw3OTcAhVmKpoKHa47A_gQ_AUICigB&biw=1280&bih=867)).
Σίγουρα μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν πχ κάπου πρέπει να "τρέξουν" τα καλώδια, αλλά αυτό μπορείς να το κάνεις είτε με διακριτικό/διακοσμητικό κανάλι είτε με τα καλώδια μέσα στα ντουλάπια και να βγαίνουν ακριβώς στο σημείο που είναι τα φωτιστικά.

zoran
11-08-18, 13:24
Τα έχω δεί όλα του Google, το ζήτημα είναι εάν κάποιος έχει βάλει ο ίδιος να διαβάσω σχόλια κλπ.

vasilllis
11-08-18, 16:19
Όλα να τα έχεις δει αποκλείεται
https://www.google.gr/search?client=ms-android-tmobile-gr&biw=360&bih=301&tbm=isch&sa=1&ei=FuJuW8HtG6Ge6AT2xr3oCg&q=led+ταινια+σε+βεργα&oq=led+ταινια+σε+βεργα&gs_l=mobile-gws-wiz-img.3...13984.31046..31254...10.0..0.284.3742.0j23 j2......0....1.......5..0j35i39j0i67j0i24j30i10.6-vqUIBfYSg

Πατέντες
11-08-18, 16:41
Εγώ έχω βάλει μια 5 μετρη ταινία led, αλλά όπως λες, φαίνεται.
Βέβαια εμένα δεν με πειράζει, ούτε την σύζυγό μου.
Αν δεν θες να φαίνονται τα Led γιατί δεν βάζεις ένα πολύ μικρό, λεπτό και λευκό, ή ότι χρώμα είναι τα ντουλαπια σου, κανάλι;
Αλλα εγώ τα έβαλα με τροφοδοτικό.

zoran
11-08-18, 19:43
Nομίζω η λύση προφίλ αλουμινίου κ μέσα του ταινία led είναι πολύ καλή περίπτωση, αλλά έλεγα μπας κ το έχει κάνει κανείς κ έχει άποψη στο θέμα!

vasilllis
11-08-18, 19:50
Τι αποψη θες να εχει δηλαδη,δεν μπορω να καταλαβω.
Αν θες κρυφο φωτισμο θα επιλεξεις χαμηλης φωτεινης αποδοσης ταινια.Μπορεις ακομα να βαλεις και ντιμαριζομενη.Υπαρχουν και τυπου Τ5 me 220v εισοδο
https://www.skroutz.gr/c/1183/Diafora-Fotistika.html?keyphrase=v-tac+t5
Γυρνα κανενα μαγαζι με φωτιστικα .

zoran
11-08-18, 23:09
Ωωωωπ υπάρχει και ταινία ντιμαριζόμενη;

xsterg
12-08-18, 08:49
υπαρχουν τα παντα. θα σου ελεγα για αρχη να βαλεις ενα φιλετακι κατω και πανω απο τα ντουλαπια σου. εκτος του οτι θα μπορεις να κρυψεις καλωδια και φωτιστικα κανει και τα ντουλαπια να φαινονται μεγαλυτερα σε υψος.
η δευτερη λυση ειναι ειδικη ραγα αλουμινιου που μπεινει μεσα η λωριδα με τα led και εχει γαλακτερο καλυμα. ετσι και το φως διαχεεται και τα led δεν φαινονται.
επισης να σου πω οτι υπαρχουν και ειδικα ντιμερ για led. εγω εχω συνδιασει ενα τετοιο με υπερυθρο διακοπτη και απλα περναω το χερι μου απο κατω και ανοιγω-κλεινω η και αυξομειωνω την ενταση.

zoran
12-08-18, 09:58
επισης να σου πω οτι υπαρχουν και ειδικα ντιμερ για led. εγω εχω συνδιασει ενα τετοιο με υπερυθρο διακοπτη και απλα περναω το χερι μου απο κατω και ανοιγω-κλεινω η και αυξομειωνω την ενταση.Αυτό ακούγεται σούπερ, στείλε εάν θες τα parts που έχεις χρησιμοποιήσει!

zoran
13-08-18, 18:09
...και από πού τα αγόρασες!

picdev
12-05-19, 12:47
Μπορείτε να μου προτείνετε led ταινία από Ελλάδα για κρυφό φωτισμό ? Θα βάλω και προφίλ αλουμινίου .
Έχετε υπόψιν κάποιο μαγαζί με καλές τιμές ?
Τροφοδοτικό θα πάρω κάτι σε meanwell

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

αλπινιστης
13-05-19, 09:40
Καλημερα στην ομαδα!
Σε κουζινα που φαινοντουσαν τα φωτιστικα, εβαλα την 24βολτη ταινια του Καυκα με το χαμηλο προφιλ αλουμινιου.
Το αποτελεσμα ηταν καλυτερο απο οτι περιμενα!!!
Ιδου:
78037

Εννοειται με τροφοδοτικο κρυμμενο πανω απο τα ντουλαπια και φυσικα μπορεις να την ντιμαρεις...

Κυριακίδης
14-05-19, 07:43
Η ακριβή θέση τοποθέτησης φωτιστικών είναι σημαντική , στην παραπάνω φωτογραφία με πάγκο κουζίνας θα ήταν προτιμότερο να τοποθετηθούν στο εμπρός μέρος από τα ντουλάπια και κοντά στην πόρτα .
Αυτή η διαφορά τοποθέτησης θα έχει κέρδος οπτικής γωνίας φωτισμού , π.χ. θα έβλεπε τα κουμπιά της πρόσοψης φούρνου / και ρολόι καθώς και μέρος του πατώματος της κουζίνας / λιγότερες σκιές σε όσα αντικείμενα προηγούνται του φωτισμού.
Ο φωτισμός πολλές φορές είναι τέχνη και επάγγελμα
http://spirossoulis.com/spiti-tips-auta-einai-ta-mustika-tou-swstou-fwtismou-yia-to-spiti/

haris_216
14-05-19, 19:29
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Πέτρο σχετικά με την μελέτη στη θέση του όποιου φωτισμού.
Βέβαια πρέπει πάντα να λάβουμε και υπ' όψιν μας το λόγο ύπαρξης του κάθε φωτιστικού.
πχ στην φωτογραφία που παρέθεσε ο Αλέξανδρος, αν ο σκοπός του φωτισμού είναι η δημιουργία ατμόσφαιρας, θα έλεγα ότι το πέτυχε. Με τη λεντοταινία πίσω τονίζει το ανάγλυφο των πλακιδίων και με τις σκιές που δημιουργούνται "κρύβει" τον όγκου του φούρνου μικροκυμάτων ο οποίος σε κάθε άλλη περίπτωση θα κυριαρχούσε στο χώρο.
Βέβαια αν ο σκοπός ήταν ο λειτουργικός φωτισμός των επιφανειών εργασίας τότε όντως η λεντοταινία έπρεπε να πάει μπροστά για τους λόγους που ανέφερε ο Πέτρος

picdev
15-05-19, 02:54
o καυκάς ειναι λίγο ακριβός, έχετε να προτείνετε led ταινία ? να πάω σε 24volt ?
φοβάμαι τη θερμοκρασία να σας πω την αλήθεια αλλά θέλω να έχει δυνατό φώς.

https://tzampalampa.gr/%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82-led/1371-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B1-led-144wm-chip-5050-60chipsm-4200k-%CF%86%CF%89%CF%82-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%82-720lm-ip20-24v-5949097703294.html

αυτή ειναι 5050 10watt, όπως είδα υπάρχουν και με 14watt/m
https://lightpoint.gr/product/eykampti-tainia-led-smd5050-24v-60-leds-ip20-5m-psychro-leyko-v-tac/

vasilllis
15-05-19, 14:01
24v0
Σίγουρα και μπάρα οπωσδήποτε .αν σε παίρνει και να μην είναι αδιάβροχη

αλπινιστης
15-05-19, 15:49
ο σκοπός του φωτισμού είναι η δημιουργία ατμόσφαιρας

Σωστος ο Χαρης!
Εδω λοιπον, ο πελατης ηθελε να τονισει την πετρα και γι αυτο πηγαμε τοσο κοντα στον τοιχο, για να δημιουργηθει αυτη η σκια επανω της. Και επειδη στην μια πλευρα, αφησα λογω της παροχης ενα ελαχιστο κενο απο τον τοιχο, το ιδιο κενο αφησα και σε αυτη την πλευρα που βλεπετε στην φωτογραφια, για την ιδια γωνια φωτισμου.
Χαρη μπορει και να το πετυχεις καμια φορα. Στην γειτονια ειναι...:wiink:

nick1974
15-05-19, 17:33
24v0
Σίγουρα και μπάρα οπωσδήποτε .αν σε παίρνει και να μην είναι αδιάβροχη


Βασιλη σε 48 δεν υπαρχει? (για θεμα θερμοκρασιας το λεω)
Ενδιαφερομαι κι εγω να βαλω ενα τετοιο στον παγκο και να βγαλω μια αηδια που εχω βαλει.
Πιο πριν ειχα βαλει μια λεντοταινια αυτοκολλητη που χα παρει απο Καυκα η οποια ΔΕΝ ζεσταινοταν καθολου και νομιζω (δεν παιρνω ορκο, απλα νομιζω) πρεπει να ταν και πολυ οικονομικη αλλα στο χρονο πανω ψιλοχαλασε η κολλα που τη συγκρατουσε

picdev
15-05-19, 18:12
σίγουρα θα βάλω μπάρα αλουμινίου έχω βρει με 2ε-ε3 το μέτρο, απλά και με τη μπάρα φοβάμαι λίγο ,
απο τιμές μάλλον απο ergotel θα πάρω για να πάρω και τον αισθητήρα κίνησης, να το κάνω με κρυφό διακόπτη

vasilllis
15-05-19, 22:59
48 Δεν εχω δει.Εχει 220v αλλα δεν το προτεινω .
Οσες φτηνες εχω βαλει,μου εχουν ξεκολησει ,μου εχουν κιτρινισει,καιγονται ή φεγγουν κιτρινα καποια led .βαθος χρονου μια διετια .
Μπαρα προτεινα για να απαγει λιγη θερμοτητα απο την ταινια,αν εχει καπακι δεν χρειαζεται να ειναι και αδιαβροχη ,οποτε θα ψυχεται πιο ευκολα.ρολο στην θερμοκρασια παιζει(εκτος απο την ταση) και ποσα w/m ειναι .Χρησιμοποιησα απο αυτον καποιες ταινιες αλλα δεν μπορω να παω οτι ειδα καποια διαφορα απο τις φτηνες.

picdev
15-05-19, 23:46
εκεί που θα το βάλω θα έχει χρήση 2 μήνες το καλοκαίρι, έβαλες καλα τροφοδοτικά ? τροφοδοτικά μονο meanwell θα πάρω

vasilllis
16-05-19, 15:48
Όχι,δεν έχω χρησιμοποιήσει meanwell.οτι πιάσουν από το συρτάρι.ασε που δεν θέλω ανοιχτά τροφοδοτικά.

lepouras
18-05-19, 14:45
η τάση στην λεντοταινια έχει να κάνει μόνο όταν δουλεύουμε μεγάλο μήκος. το αν είναι 12 -24- 48 έχει να κάνει με τα πόσα αμπερ θα περάσουν από τους χαλκοδιαδρόμους της ταινίας (πχ σε μια 5 μέτρα η αρχή από το τέλος θα έχουν αρκετή διαφορά στην φωτεινότητα λόγο πτώσης τάσης) και επίσης στο μήκος που μπορεί να κόβετε η ταινία. στα 12 είναι ανά 3 λεντ στην 24 ανά 6 λεντ. οπότε αν έχουμε μικρο μήκος τότε δυσκολεύει να κόψουμε ακριβός την ταινία εκεί που θέλουμε.
σε ξύλινες επιφάνειες καλό είναι να μην βάζουμε απευθείας την ταινία γιατί δεν αποβάλει την θερμοκρασία και με τον καιρό χαλάει εύκολα. ακόμα χειρότερα όταν είναι στεγανή. καλό είναι να μπαίνει σε κάποια μεταλλική επιφάνεια (όπως τα αλουμινάκια ή σε κρυφούς φωτισμούς με συνεννόηση με τον γυψοσανιδά σε κάποια στράντζα που μας έχει τοποθετήσει στο σημείο που θέλουμε ή έστω την τοποθετούμε εμείς μιας και είναι πολύ φθηνότερες από τα αλουμινάκια).