PDA

Επιστροφή στο Forum : το ρεύμα πολλών για τηλεοπτικό σήμα



zoran
19-08-18, 11:22
Έχω μια πολύ δύσκολη περίπτωση καθώς βοηθάω ένα φίλο που εχει το εξής πρόβλημα με την κεραία του σπιτιού του.
Πρόκειται για σπίτι 2όροφο, στον πρωτο όροφο έχει 2 κατοικίες κ στο 1ο όροφο 4 κατοικίες. Θέλει να αυτονομήσει την κάθε κατοικία όσον αφορά την κεραία γιατι αυτή τη στιγμή στη μια κατοικία του 2ου ορόφου βρίσκεται το κουτί που διακλαδίζει το καλώδιο της κεραίας σε όλα τα διαμερίσματα κ παίρνει ρεύμα για όλους. Καταλαβαινετε λοιπόν πως εαν κλείσει το ρεύμα το συγκεκριμένο σπίτι, δεν έχει κανεις τηλεόραση!
Κοινόχρηστο ρεύμα δεν υπάρχει, εαν κάποιος προτείνει να παίρνει απο εκει ρεύμα το κουτί για την κεραία. Σκεφτόμουν εαν γίνεται, να δίνει ρεύμα η κάθε ιδιοκτησία ώστε οποιος ειναι παρών να δίνει ρεύμα στη μια κεραία κ οποιος λείπει να μην επιρρεάζει τους υπόλοιπους! Υπάρχει τρόπος σε καποιο κουτί να μαζεύονται τα ρεύματα όλων κ να τροφοφοτείται το κουτι με τα τηλεοπτικά καλώδια;

chipakos-original
19-08-18, 12:00
Αν τραβήξεις ένα καλώδιο ρεύματος από την κάθε ιδιοκτησία και μία εντολή επίσης από κάθε ιδιοκτησία δηλαδή τέσσερα καλώδια ( γίνεται και με τρία καλώδια)το σύνολο από το κάθε σπίτι τότε γίνεται σχετικά απλά . Θα χρειαστούν επίσης ρελέ που θα αντιστοιχούν το κάθε ένα στην αντίστοιχη ιδιοκτησία δηλαδή αν μέτρησα καλά 6 ρελέ. Το μόνο που αναρωτιέμαι κουδούνια κοινόχρηστα δεν έχετε να πάρεις από εκεί τάση?? ή κάποια κοινόχρηστη λάμπα στην είσοδο δεν υπάρχει??

her
19-08-18, 12:23
Πόση ώρα μένει το σπίτι χωρίς ρεύμα; αν ειναι π.χ 5 ώρες μπορείς να βάλεις ένα ups.

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και ενισχυτές ιστού αλλά πρέπει να μας κάνεις σχέδιο στο περίπου με την καλωδίωση και τις πρίζες για να σου πούμε

zoran
19-08-18, 12:27
Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και ενισχυτές ιστού αλλά πρέπει να μας κάνεις σχέδιο στο περίπου με την καλωδίωση και τις πρίζες για να σου πούμεΠοιά είναι η λογική των ενισχυτών ιστού κ το προτείνεις;

zoran
19-08-18, 12:29
Αν τραβήξεις ένα καλώδιο ρεύματος από την κάθε ιδιοκτησία και μία εντολή επίσης από κάθε ιδιοκτησία δηλαδή τέσσερα καλώδια ( γίνεται και με τρία καλώδια)το σύνολο από το κάθε σπίτι τότε γίνεται σχετικά απλά . Θα χρειαστούν επίσης ρελέ που θα αντιστοιχούν το κάθε ένα στην αντίστοιχη ιδιοκτησία δηλαδή αν μέτρησα καλά 6 ρελέ. Το μόνο που αναρωτιέμαι κουδούνια κοινόχρηστα δεν έχετε να πάρεις από εκεί τάση?? ή κάποια κοινόχρηστη λάμπα στην είσοδο δεν υπάρχει??Τι εννοείς "εντολή" κ δεν καταλαβαινω ποιά η χρήση του "ρελέ"!

chipakos-original
19-08-18, 13:06
Εντολή θέλει το κάθε ρελέ δηλαδή θα δίνει το κάθε σπίτι που θέλει να ενεργοποιήσει τον ενισχυτή και τα ρελέ θα συνδεθούν έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως Buffer για να μην μπλεχτούν οι τάσεις του ενός διαμερίσματος στο άλλο.

zoran
19-08-18, 14:11
Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτά τα ρελέ κ σε τι χρησιμεύουν αλλά μήπως η ύπαρξή τους χαλάει το να είναι αυτόνομη η κάθε οικία; Πού δηλαδή θα μπουν τα ρελέ αυτά; Σε κάποιο πίνακα ίσως;

her
19-08-18, 14:30
Οι ενισχυτές ιστού αποτελείτε απο δυο κομμάτια. Ενα που παει εκει που ειναι τώρα ο ενισχυτής και το αλλο στο διαμέρισμα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οτι θα χρειαστεί να μπει το τροφοδοτικό του ενισχυτή ιστού στα διαμέρισματα. Απο την άλλη δεν θέλεις έξτρα καλωδίωση

Φτιάξε ενα σχέδιο με την καλωδίωση και τις πρίζες και θα σου πω αν γίνεται.

chipakos-original
19-08-18, 14:39
Πρέπει με κάποιον τρόπο όταν κόβεις την τάση από ένα διαμέρισμα π.χ από το Νο1 να μην επιστρέφει η τάση στα υπόλοιπα διαμερίσματα εκεί λοιπόν μπαίνει ο ρελές ο οποίος όταν σταματήσεις να του δίνεις τάση ενεργοποίησης και δώσει κάποιο άλλο διαμέρισμα δηλαδή π.χ το Νο2 δεν θα επιστρέψει η τάση του Νο2 πίσω στο Νο1 διότι ο ρελές θα έχει απενεργοποιηθεί.Πρέπει λοιπόν η τάση του ενισχυτή να περνάει μέσα από επαφές ρελέ . Στο δεύτερο ερώτημά σου βάλε τα ρελέ εκεί που θα έρθουν όλες οι γραμμές ρεύματος μαζί με τις εντολές.Κατ αρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι αν δίνει έστω και ένας ρεύμα ο ενισχυτής θα λειτουργεί για όλα τα διαμερίσματα.Δηλαδή δεν ασχολούμαστε καθόλου ούτε τροποποιούμε την υπάρχουσα διακλάδωση των RF καλωδίων.

chipakos-original
19-08-18, 14:41
Οι ενισχυτές ιστού αποτελείτε απο δυο κομμάτια. Ενα που παει εκει που ειναι τώρα ο ενισχυτής και το αλλο στο διαμέρισμα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οτι θα χρειαστεί να μπει το τροφοδοτικό του ενισχυτή ιστού στα διαμέρισματα. Απο την άλλη δεν θέλεις έξτρα καλωδίωση

Φτιάξε ενα σχέδιο με την καλωδίωση και τις πρίζες και θα σου πω αν γίνεται.
Το θέμα του φίλου είναι πως θα δώσει τάση τροφοδοσίας στον ενισχυτή από έξη ξεχωριστά διαμερίσματα και ψάχνει να βρει λύση.Τον ενισχυτή τον έχει και η καλωδίωση της κεραίας υπάρχει και δεν τον ενδιαφέρει αυτό το θέμα.

zoran
19-08-18, 15:06
Να η κεραία μου

zoran
19-08-18, 15:08
Και να κ η συνδεσμολογία μέσα στο ένα απο τα δυο σπίτια του δευτέρου οροφου!

vasilllis
19-08-18, 15:23
Αν έχει καλό σήμα ή περιοχή τότε μπορεί να παίξει με διακλάδωτη στην θέση ενισχυτή και ενισχυτή οποία τηλεόραση/σπιτι τον χρειάζεται .

her
19-08-18, 16:00
Το θέμα του φίλου είναι πως θα δώσει τάση τροφοδοσίας στον ενισχυτή από έξη ξεχωριστά διαμερίσματα και ψάχνει να βρει λύση.Τον ενισχυτή τον έχει και η καλωδίωση της κεραίας υπάρχει και δεν τον ενδιαφέρει αυτό το θέμα.

Ναι αλλα ίσος να ειναι προτιμότερο να αλλάξει τον ενισχυτή που εχει απο το να τραβήξει καλώδια ρεύματος απο το κάθε διαμέρισμα. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Εδω δεν ξέρει τι ειναι τα ρελε. Πως θα τα συνδέσει;

Δεν λέω οτι ειναι καλύτερη η λύση με τους ενισχυτές. Απλά αποφεύγει την έξτρα καλωδίωση.

selectronic
19-08-18, 17:02
Εντάξει το ξέρω ότι είμαστε ηλεκτρονικοί εδώ μέσα, αλλά τώρα δεν είναι κάπως αστείο να προτείνουμε να πάνε γραμμές (ασφαλισμένες) απο κάθε διαμέρισμα σε ένα σημείο της πολυκατοικίας και ρελέδες να κάνουν μεταγωγή της τροφοδοσίας του ενισχυτή?
Φανταστείτε το ανάποδα, πες ότι κάποιος από εσάς πήγαινε για άσχετο λόγο σε αυτό το σπίτι και έβλεπε το "σύστημα" αυτό, τι θα λέγατε? Πολύ καλή λύση, μπράβο σε αυτόν που το έφτιαξε?

Αν το σπίτι που τροφοδοτεί τον ενισχυτή κόβει το ρεύμα για κάποιο λόγο, προσπαθήστε να σταματήσετε αυτό από το να συμβαίνει.
Αν δεν γίνεται αυτό, τότε ας αλλάξει η τροφοδοσία σε κάποιο (ένα) άλλο διαμέρισμα, οπότε θα χρειαστεί γραμμή από το διαμέρισμα αυτό προς το σημείο που είναι ο ενισχυτής.

elektronio
19-08-18, 17:10
Το θέμα είναι λίγο αστείο μια και η κατανάλωση του ενισχυτή είναι ψιλοαμελητέα. Μόνο στην ξεροκεφαλιά κάποιων ενοίκων μπορεί να αποδοθεί. Το να τραβήξετε καλώδια και να βάλετε ρελέ ή να βάλετε ο καθένας την κεραία του θα σας κοστίσει το ρεύμα που θα κάψει ο ενισχυτής για πάρα πάρα πολλά χρόνια.

zoran
19-08-18, 17:23
Βρε παιδιά δεν καραλαβαίνω τι μου λέτε, κάπου το έχω χάσει με τις προτάσεις. Το πρόβλημα, είναι το γεγονός πως ένα σπίτι δίνει ρεύμα στον ένα ενιχυτή που υπάρχει για όλους. Κανονικά πρέπει εφόσον κοινόχρηστο ρεύμα δεν υπάρχει, το κάθε σπίτι με καποιο τροπο να εχει την αυτονομία του. Οπότε, εαν κατάλαβα καλά, μόνο ενισχυτής μεσα σε κάθε σπίτι είναι η λύση;

selectronic
19-08-18, 17:29
Βρε παιδιά δεν καραλαβαίνω τι μου λέτε, κάπου το έχω χάσει με τις προτάσεις. Το πρόβλημα, είναι το γεγονός πως ένα σπίτι δίνει ρεύμα στον ένα ενιχυτή που υπάρχει για όλους. Κανονικά πρέπει εφόσον κοινόχρηστο ρεύμα δεν υπάρχει, το κάθε σπίτι με καποιο τροπο να εχει την αυτονομία του. Οπότε, εαν κατάλαβα καλά, μόνο ενισχυτής μεσα σε κάθε σπίτι είναι η λύση;

Όπως είπε ο elektronio, είναι θέμα κόστους:

Το σωστότερο είναι να μπει κοινόχρηστο ρολόι, όπως θα έπρεπε. Συμφέρει να γίνει αυτό τώρα, κατόπιν εορτής?
Το δεύτερο πιο σωστό είναι να βάλει ο καθένας την δικιά του κεραία, όπως στις παλιές πολυκατοικίες του είχε η κάθε μία ένα δάσος από κεραίες στην ταράτσα. Ποιο το κόστος αυτής τη λύσης σε σχέση με την πιο κάτω?
Αυτό που γίνεται εύκολα και φτηνά τώρα, είναι απλώς να πάει γραμμή από άλλο διαμέρισμα στον ενισχυτή...

selectronic
19-08-18, 17:31
Το σωστοτερότερο και ευκολότερο είναι απλώς να σταματήσουν οι διακοπές ρεύματος του διαμερίσματος που τροφοδοτεί τώρα τον ενισχυτή...

her
19-08-18, 17:44
Μια άλλη ιδέα ειναι ενα φωτοβολταϊκό πανελ με ενα μικρό inverter. ¶λλωστε η κατανάλωση του ενισχυτή ειναι 15w

kioan
19-08-18, 18:33
Κανονικά πρέπει εφόσον κοινόχρηστο ρεύμα δεν υπάρχει, το κάθε σπίτι με καποιο τροπο να εχει την αυτονομία του. Οπότε, εαν κατάλαβα καλά, μόνο ενισχυτής μεσα σε κάθε σπίτι είναι η λύση;

Λύση για αυτονομία κάθε διαμερίσματος = ξεχωριστή κεραία με ενισχυτή ανά διαμέρισμα αν απαιτείται.

Όλες οι άλλες λύσεις έχουν τουλάχιστον έναν ή περισσότερους κοινόχρηστους πόρους (κεραία, ενισχυτής, τροφοδοσία) και τους οποίους προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε χωρίς να έχετε κοινόχρηστους πόρους...

chipakos-original
19-08-18, 20:27
Ναι αλλα ίσος να ειναι προτιμότερο να αλλάξει τον ενισχυτή που εχει απο το να τραβήξει καλώδια ρεύματος απο το κάθε διαμέρισμα. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Εδω δεν ξέρει τι ειναι τα ρελε. Πως θα τα συνδέσει;

Δεν λέω οτι ειναι καλύτερη η λύση με τους ενισχυτές. Απλά αποφεύγει την έξτρα καλωδίωση.
Εδώ ρωτάει πως μπορεί να φτιάξει κάτι και να βρει λύση σε ένα πρόβλημα που έχει. Το κατά πόσον μπορεί η όχι να το υλοποιήσει είναι άλλο θέμα.Και γιατί να μην τραβήξει ρεύμα από το κάθε σπίτι δηλαδή?? Θέλει μάλιστα να τραβήξει από τον πίνακα για να μπορεί να κάνει τη δουλειά μέσω μικροαυτόματου,και οπωσδήποτε όλες οι συνδέσεις πρέπει να είναι συμφασικές,(αφού έχουμε εναλλασσόμενη τάση) αυτά ακόμη δεν τα έχουμε πει αλλά και χωρίς να γίνει επιτόπου μελέτη δεν μπορείς να δώσεις και όλες τις λεπτομέρειες.

stam1982
19-08-18, 20:35
Η λυση ειναι μια.Τα αφηνετε ως εχουν γτ η φασαρια και το κοστος ειναι μεγαλα.Οταν αποφασισετε να κανετε ανακαινησεις το ξανασκεφτεστε.
Επομενη λυση εξωτερικα καλωδια στα μπαλκονια με οτι αυτο συνεπαγεται απο αισθητικη.

selectronic
19-08-18, 20:40
Εδώ ρωτάει πως μπορεί να φτιάξει κάτι και να βρει λύση σε ένα πρόβλημα που έχει. Το κατά πόσον μπορεί η όχι να το υλοποιήσει είναι άλλο θέμα.Και γιατί να μην τραβήξει ρεύμα από το κάθε σπίτι δηλαδή?? Θέλει μάλιστα να τραβήξει από τον πίνακα για να μπορεί να κάνει τη δουλειά μέσω μικροαυτόματου,και οπωσδήποτε όλες οι συνδέσεις πρέπει να είναι συμφασικές,(αφού έχουμε εναλλασσόμενη τάση) αυτά ακόμη δεν τα έχουμε πει αλλά και χωρίς να γίνει επιτόπου μελέτη δεν μπορείς να δώσεις και όλες τις λεπτομέρειες.

Τώρα σοβαρά θα τραβήξεις γραμμές από όλα τα διαμερίσματα σε ένα σημείο που θα μπει πινακάκι με 128 ρελέ που θα κάνουν κλατσ-κλουτσ στο κλιμακοστάσιο τράμπα την τροφοδοσία των 100mA ενός ενισχυτή κεραίας?

Μιλάμε όποιος ηλεκτρολόγος μπει στο σπίτι δεν θα μπορεί να δουλέψει, θα κλαίει από τα γέλια!

ki_thanos
19-08-18, 20:45
Καλησπέρα απότι είδα απο τις φωτογραφίες που έστειλες η κεραία δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Είναι οι παλιές τύπου "ψηστιέρας" με απολαβή στην καλύτερη περίπτωση 10 db. Αν τώρα την αντικαταστήσεις με μια καινούργια μεγάλης απολαβής και η περιοχή σου έχει καλό σήμα πιθανόν να μην χρειστείς καν ενισχυτή.
Οι ηλεκρολογικές λύσεις που προτάθηκαν είναι πολύ περίπλοκες και με αυξημένο κόστος που δεν νομίζω ότι θα το αναλάβει κάποιος ένοικος. Πάντως σε πολυκατοικίες που δεν υπάρχει (κακώς) κοινόχρηστο ρεύμα ο κάθε ενοικός έχει δικαίωμα να βάλει μια αυτόνομη κεραία και να λυθεί εκεί το πρόβλημα.

stam1982
19-08-18, 21:38
Αυτο που λεει ο selectronic θα γελανε και τα τσιμεντα.

chipakos-original
19-08-18, 21:42
Τώρα σοβαρά θα τραβήξεις γραμμές από όλα τα διαμερίσματα σε ένα σημείο που θα μπει πινακάκι με 128 ρελέ που θα κάνουν κλατσ-κλουτσ στο κλιμακοστάσιο τράμπα την τροφοδοσία των 100mA ενός ενισχυτή κεραίας?

Μιλάμε όποιος ηλεκτρολόγος μπει στο σπίτι δεν θα μπορεί να δουλέψει, θα κλαίει από τα γέλια!
Τα ρελέ κατ αρχήν είναι μόνο 6 και επιλέγονται μόνο μία φορά κατά περίπτωση κι ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ. Εσύ γιατί τα πολλαπλασίασες?? Ηθελες να δείξεις κάτι με αυτό??Αντε πήρες και δύο Like..Ο ηλεκτρολόγος σε αυτήν την εγκατάσταση όταν έπρεπε να κάνει μελέτη δεν ήξερε να την κάνει και ερωτώμαστε εμείς για την λύση που θα δώσουμε. Αν η δική σου απάντηση είναι ότι δεν υπάρχει λύση σε αυτό το πρόβλημα τότε πήγαινε σε άλλο φόρουμ με καφεδάκι και τυρόπιτα αλλιώς βάλε το μυαλό σου να σκεφτεί κάτι χρήσιμο και άσε τις εξυπνάδες..

chipakos-original
19-08-18, 21:43
Αυτο που λεει ο selectronic θα γελανε και τα τσιμεντα.
Μα δεν είπε τίποτα αξιόλογο και ούτε έδωσε κάποια λύση στο πρόβλημα του φίλου.

selectronic
19-08-18, 21:51
Τα ρελέ κατ αρχήν είναι μόνο 6 και επιλέγονται μόνο μία φορά κατά περίπτωση κι ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ. Εσύ γιατί τα πολλαπλασίασες?? Ηθελες να δείξεις κάτι με αυτό??Αντε πήρες και δύο Like..Ο ηλεκτρολόγος σε αυτήν την εγκατάσταση όταν έπρεπε να κάνει μελέτη δεν ήξερε να την κάνει και ερωτώμαστε εμείς για την λύση που θα δώσουμε. Αν η δική σου απάντηση είναι ότι δεν υπάρχει λύση σε αυτό το πρόβλημα τότε πήγαινε σε άλλο φόρουμ με καφεδάκι και τυρόπιτα αλλιώς βάλε το μυαλό σου να σκεφτεί κάτι χρήσιμο και άσε τις εξυπνάδες..

Πρώτα απ' όλα εγώ κάνω συζήτηση, ούτε γράφω "για τα like" (τι διάολο, δωδεκάχρονα γράφουν εδω μέσα???), ούτε θα τσακωθώ μαζί σου αν οι απόψεις μας διαφέρουν, ούτε τίποτα.
Το "128 ρελέ" ήταν υπερβολή, πες το ποιητική αδεία... Αν δεν σου άρεσε... κρίμα.


Μα δεν είπε τίποτα αξιόλογο και ούτε έδωσε κάποια λύση στο πρόβλημα του φίλου.

Την πρότασή μου την έκανα στο πρώτο ποστ μου σε αυτό το thread, στο #15 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93035&p=849909&viewfull=1#post849909).

chipakos-original
19-08-18, 22:04
Πρώτα απ' όλα εγώ κάνω συζήτηση, ούτε γράφω "για τα like" (τι διάολο, δωδεκάχρονα γράφουν εδω μέσα???), ούτε θα τσακωθώ μαζί σου αν οι απόψεις μας διαφέρουν, ούτε τίποτα.
Το "128 ρελέ" ήταν υπερβολή, πες το ποιητική αδεία... Αν δεν σου άρεσε... κρίμα.




Την πρότασή μου την έκανα στο πρώτο ποστ μου σε αυτό το thread, στο #15 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93035&p=849909&viewfull=1#post849909).
Ε ωραία αφού την είπες την άποψή σου γιατί σχολιάζεις την γνώμη των υπολοίπων?? Μήπως δεν γίνεται αυτό που είπα..??ή μήπως έχουν λιγότερο κόστος οι 6 ξεχωριστές κεραίες στην ταράτσα...ή μήπως είναι λιγότερα τα καλώδια αν τραβήξει ο κάθε ένας από την ταράτσα το δικό του καλώδιο??Σε όλες τις περιπτώσεις μην κάθεσαι και μου μιλάς για ηλεκτρολόγους που απ την αρχή έψαξαν το πιο εύκολο σημείο τράβηξαν μία γραμμή απ όπου να ναι έκαναν τη δουλειά τους και τώρα θα γελάνε κι όλας??? Εμείς δίνουμε την λύση σε κάτι που δημιούργησε ο ανεγκέφαλος ηλεκτρολόγος και θα γελάει κι όλας??Αν δεν θέλει ο φίλος λόγω μπελαλοδουλειάς να το φτιάξει είναι άλλο θέμα ας μην το φτιάξει ποτέ αλλά γιατί σχολιάζεις αρνητικά κάτι που γίνεται??

chipakos-original
19-08-18, 22:07
Πριν περίπου 30 χρόνια έφτιαξα αυτό στο εργαστήριό μου με το σπίτι του αδερφού μου ακόμη δουλεύει και κάτι άλλο στα τριάντα χρόνια χρειάστηκε όλες κι όλες 5 φορές να γίνει μεταγωγή.Σιγά το κλατς και το κλούτς που έκανε μία μεταγωγή ρελέ.

selectronic
19-08-18, 22:08
Ε ωραία αφού την είπες την άποψή σου γιατί σχολιάζεις την γνώμη των υπολοίπων?? Μήπως δεν γίνεται αυτό που είπα..??ή μήπως έχουν λιγότερο κόστος οι 6 ξεχωριστές κεραίες στην ταράτσα...ή μήπως είναι λιγότερα τα καλώδια αν τραβήξει ο κάθε ένας από την ταράτσα το δικό του καλώδιο??Σε όλες τις περιπτώσεις μην κάθεσαι και μου μιλάς για ηλεκτρολόγους που απ την αρχή έψαξαν το πιο εύκολο σημείο τράβηξαν μία γραμμή απ όπου να ναι έκαναν τη δουλειά τους και τώρα θα γελάνε κι όλας??? Εμείς δίνουμε την λύση σε κάτι που δημιούργησε ο ανεγκέφαλος ηλεκτρολόγος και θα γελάει κι όλας??Αν δεν θέλει ο φίλος λόγω μπελαλοδουλειάς να το φτιάξει είναι άλλο θέμα ας μην το φτιάξει ποτέ αλλά γιατί σχολιάζεις αρνητικά κάτι που γίνεται??

Γιατί, μόνο εσύ μπορείς να σχολιάζεις την δική μου άποψη? Σχολιάζω όσο θέλω και όποιον θέλω φίλε μου, έτσι δουλεύει το σύστημα, το ίδιο που κάνεις κι εσύ και μπράβο σου :)
Να, θα σου κάνω και like να μην νομίζεις ότι σου κρατάω κακία που σχολιάζεις την άποψή μου!

chipakos-original
19-08-18, 22:34
Γιατί, μόνο εσύ μπορείς να σχολιάζεις την δική μου άποψη? Σχολιάζω όσο θέλω και όποιον θέλω φίλε μου, έτσι δουλεύει το σύστημα, το ίδιο που κάνεις κι εσύ και μπράβο σου :)
Να, θα σου κάνω και like να μην νομίζεις ότι σου κρατάω κακία που σχολιάζεις την άποψή μου!
Εμένα δεν είναι του στυλ μου να κοροιδεύω κανέναν και αν διαβάσεις όλο το νήμα θα δεις ότι μόνο άποψη ανταλλάσσω με γνώμονα το να βρεθεί μία λύση π.χ δεν είναι λύση να του λες άστο έτσι όπως είναι και όταν γκρεμίσεις το κτήριο και το ξαναφτιάξεις τότε ο ηλεκτρολόγος ας κάνει καλύτερη δουλειά. Ακόμη όμως και αυτό να πει κάποιος δεν είναι σωστό να μεγεθύνεις την λάθος άποψη που έχει. Και φυσικά μέσα εδώ δεν είμαστε για Like, για την τάξη να σου πω ότι δεν είμαστε δωδεκάχρονα αλλά εγώ είμαι 51 χρονών κι έχω κάνει χιλιάδες επισκευές σε όλη μου τη ζωή από τότε που ξεκίνησα. Οχι ότι δεν κάνω λάθη ακόμη και σήμερα (τα περισσότερα λόγω ηλικίας) αλλά συχαίνομαι τις προσβολές και γι αυτό είμαι προσεχτικός. Να είμαστε λοιπόν λίγο προσεκτικοί στο Forum που μας επιτρέπει να λέμε ελεύθερα τις γνώμες μας .. .

selectronic
19-08-18, 22:49
Να ξαναπώ λοιπόν, πιο προσεκτικά και χωρίς να θέλω να κοροϊδέψω κανένα, ότι η άποψή μου παραμένει η ίδια:
Αν κάποιος οποιοσδήποτε, όχι μόνο ηλεκτρολόγος, ρωτήσει "τι είναι αυτό το κουτάκι" και του εξηγήσουν την πατέντα, θα βάλει τα γέλια.

pstratos
19-08-18, 23:01
Ποιά είναι η λογική των ενισχυτών ιστού κ το προτείνεις;


Ένας ενισχυτής ιστού και παθητικό spliter.
Σε κάθε διαμέρισμα τροφοδοτικό 12V για ενισχυτή με δίοδο προστασίας (μπορεί και να μην χρειάζεται καν, ώστε να μην "ζορίζονται" αν βρεθούν παράλληλα αναμένα).

Αν μας έκανε ο φιλος και ένα διάγραμμα πριζών θα ήταν πιο εύκολο να το εξηγήσουμε

kioan
19-08-18, 23:21
... ηλεκτρολόγους που απ την αρχή έψαξαν το πιο εύκολο σημείο τράβηξαν μία γραμμή απ όπου να ναι έκαναν τη δουλειά τους και τώρα θα γελάνε κι όλας??? Εμείς δίνουμε την λύση σε κάτι που δημιούργησε ο ανεγκέφαλος ηλεκτρολόγος και θα γελάει κι όλας??

Θέλω να πιστεύω (ελπίζω δηλαδή) πως δεν έβαλε εξαρχής ένας ηλεκτρολόγος τον κοινόχρηστο ενισχυτή και την διανομή των κεραιών μέσα σε ένα διαμέρισμα, αλλά πως άλλαξε η χρήση των χώρων στη συνέχεια... [emoji848]

Sent using Tapatalk

ΜαστροΤζεπέτο
19-08-18, 23:53
Και να κ η συνδεσμολογία μέσα στο ένα απο τα δυο σπίτια του δευτέρου οροφου!
Κάποτε είχα το ίδιο θέμα με εσένα και τρωγόμουν με τον γείτονα να μην κατεβάζει τον γενικό του πίνακα, όταν φεύγει από το σπίτι του (τέτοιες μέρες, καλή ώρα).
Αυτό ήταν πολύ παλιά, και όταν το σήμα έγινε ψηφιακό τόλμησα και έβαλα ένα διακλαδωτήρα όπως αυτόν στη φωτό που κρέμεται κάτω από τον ενισχυτή. Ούτε γάτα ούτε ζημιά !!! Μια χαρά σήμα έχω και έχω πλακωθεί και στις διακλαδώσεις. Μόνο το δικό μου διαμέρισμα έχει 4 θέσεις TV και τα άλλα 2 ούτε που ξέρω .....
Κατάργησε τον ενισχυτή που μόνο προβλήματα σας δημιουργεί και βάλε ένα διακλαδωτήρα με όσες θέσεις πρέπει και τέλος. Αυτή η λύση ακόμα και αν αποτύχει θα έχει το μικρότερο κόστος .... Ελπίζω να μην είσαι σε καμιά δύσκολη περιοχή της Αθήνας .....
...κι από ότι παρατήρησα, πιο πολύ μίκτης σήματος είναι αυτός που έχεις, παρά ενισχυτής .....

zoran
20-08-18, 01:58
Ελπίζω να μην είσαι σε καμιά δύσκολη περιοχή της Αθήνας .....
...κι από ότι παρατήρησα, πιο πολύ μίκτης σήματος είναι αυτός που έχεις, παρά ενισχυτής .....Οπως είπα, ο φίλος ειναι στις κυκλάδες!
Ενας μικτής σήματος τι κάνει ακριβώς;

ΜαστροΤζεπέτο
20-08-18, 02:18
Οπως είπα, ο φίλος ειναι στις κυκλάδες!
Ενας μικτής σήματος τι κάνει ακριβώς;
Ο μίκτης αναμίγνυε το σήμα UHF (παλιό) με το VHF (ακόμα πιο παλιό) ... και το έδινε στην τηλεόραση. Τώρα πια το ψηφιακό σήμα πιάνεται από όποια κεραία (νομίζω) πολύ πιο εύκολα και πολύ πιο δυνατά. Για τις Κυκλάδες δεν μπορώ να ξέρω τι παίζετε ακριβώς γιατί πολλές περιοχές έχουν ή είχαν θέμα με την Digea. Όλοι εκει χρησιμοποιούν ενισχυτές ;;; Αυτό θα πρέπει να μάθεις για να δεις αν πρόκειται να σε καλύψει η ιδέα μου. Από την άλλη δεν ξέρω τι γίνετε με τα τοπικά κανάλια και τις ιδιαιτερότητες κάθε τόπου. Στις περισσότερες περιοχές εδώ Αθήνα δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα .... Η κεραία πλέγμα που υπάρχει στην ταράτσα σου νομίζω ότι είναι πιο τελευταίας τεχνολογίας και για ψηφιακό σήμα σε σχέση με την δικιά μου ... τριάντα ετών.....

VirusX2
20-08-18, 08:14
74963

Οριστε, γυμναστικη και αυτονομια!!

stam1982
20-08-18, 12:22
Γιάννη chipakos χωρίς παρεξήγηση για αυτό που είπα.Η λύση σου τεχνικά είναι σωστή.Αυτο που ήθελα να τονίσω είναι ότι πολλή φασαρία για το τίποτα.Ας κάνουν εικόνα στο μυαλό τους τα σκαψίματα τα βαψιματα κλπ μέσα στα σπίτια τους.

7akis
20-08-18, 12:24
Εάν ειναι να ανεβάσεις ρεύματα τότε και ο καθένας την κεραία του,
δεν ειναι και πρόβλημα δυόροφη κατοικία ειναι,
τα εξωτερικά καλώδια μια μόνιμη λύση και το κεφάλι τους ήσυχο ,
που πιστευω ότι και χωρίς ενισχυτή με τα ψηφιακά και μια πολύ καλή κεραία
δεν θα υπάρχει θέμα αρκεί αυτή να 'βλέπει' .

chipakos-original
20-08-18, 13:57
Γιάννη chipakos χωρίς παρεξήγηση για αυτό που είπα.Η λύση σου τεχνικά είναι σωστή. Αυτο που ήθελα να τονίσω είναι ότι πολλή φασαρία για το τίποτα.Ας κάνουν εικόνα στο μυαλό τους τα σκαψίματα τα βαψιματα κλπ μέσα στα σπίτια τους.
Ας μην στενοχωριόμαστε κι ας το αφήσουμε να περάσει. Οι άνθρωποι εκεί όταν έφτιαξαν το σπίτι έκαναν κάποια λάθη και το έκαναν για εξοικονόμηση χρημάτων. Τώρα τους βγήκε μπροστά. Τέλος πάντων πριν πολλά χρόνια σχεδόν 30 στην κατοικία του αδερφού μου φιλοξενήσαμε τον κεντρικό ενισχυτή ο οποίος έδινε μόνο σε εμένα στο εργαστήριό μου και σε εκείνον. Μάλιστα εκείνη την εποχή οι επισκευές των τηλεοράσεων κατείχαν το βασικό μου εισόδημα. Τότε λοιπόν σκέφτηκα το απλό ότι αν κάποτε θα έχει εκείνος μία διακοπή ρεύματος ή αν θα έχω εγώ τότε να μπορεί τουλάχιστον ο άλλος να εξυπηρετηθεί. Ετσι τράβηξα δύο καλώδια για την τάση λειτουργίας του ενισχυτή και ένα για εντολή , το σύστημα δούλεψε και έρχομαι σήμερα να δω ότι ο φίλος πιο επάνω να έχει το ίδιο πρόβλημα. Ναι είναι σαματάς να σκάψουν να βάψουν (ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΘΕΜΑ, εμείς δεν ασχολούμαστε με αυτό το θέμα ) αλλά ζήσε εσύ σε ένα σπίτι με τρία παιδιά και να μην έχεις τηλεόραση γιατί ο από επάνω του έκοψαν το ρεύμα ή κατέβασε ο ίδιος τον γενικό. Εγώ θα τοποθετούσα κατ ευθείαν δική μου κεραία αψηφώντας νομοθεσία περί κεντρικής .Αυτά.

VirusX2
21-08-18, 01:59
Οπως εχει τωρα η κατασταση,
1) Κεραία, προσεγμενη καλωδίωση, splitter, και (εαν χρειαστει) ενισχυτή γραμμης ή
2) Ο καθενας δικη του κεραια και κανει οτι θελει!

Ουτε πινακα αυτοματισμου.. ουτε αστεροτριγωνα..

zoran
21-08-18, 02:20
- Το splitter τί κάνει ακριβώς;

- Ένας ενισχυτής τί κάνει ακριβώς; Δυναμώνει το σήμα της κεραίας ώστε να πιάνει τα κανάλια καλύτερα ή δυναμώνει το σήμα για να μεταφέρεται στις επόμενες τηλεοράσεις;

chipakos-original
21-08-18, 09:25
- Το splitter τί κάνει ακριβώς;

- Ένας ενισχυτής τί κάνει ακριβώς; Δυναμώνει το σήμα της κεραίας ώστε να πιάνει τα κανάλια καλύτερα ή δυναμώνει το σήμα για να μεταφέρεται στις επόμενες τηλεοράσεις;
Το Spliter είναι ένας διακλαδωτής π.χ μπορεί να παίρνει μία είσοδο και να βγάζει 6 εξόδους σαν κι αυτό που δείχνεις στο #12 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93035&p=849890&viewfull=1#post849890) και ο ενισχυτής σήματος είναι αυτό που έδειξες πάλι στο #12 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93035&p=849890&viewfull=1#post849890) (και τα δύο τα έχεις τοποθετημένα αλλά στον εσωτερικό σου χώρο που σου δημιουργούν πρόβλημα).

Ο ενισχυτής ενισχύει το σήμα της κεραίας για να πιάσουν ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ σήμα ΑΡΚΕΤΟ και ΠΟΙΟΤΙΚΟ για να μπορείς να δεις τηλεόραση....??

VirusX2
21-08-18, 10:04
Μετα απο 45 μηνύματα αναρωτιέσαι τι ειναι το σπλιττερ κ ο ενισχυτής, περιμενεις να κανεις καποια επιτυχημένη επέμβαση στην εγκατασταση;; Ο τεχνικος ειναι μονοδρομος μαλλον.. θα μπορεις να το παιξεις κ εξυπνος λεγοντας του και καμια εξυπναδα που διαβασες εδω.. :biggrin:

zoran
21-08-18, 10:14
Το Spliter είναι ένας διακλαδωτής π.χ μπορεί να παίρνει μία είσοδο και να βγάζει 6 εξόδους σαν κι αυτό που δείχνεις στο #12 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93035&p=849890&viewfull=1#post849890) και ο ενισχυτής σήματος είναι αυτό που έδειξες πάλι στο #12 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93035&p=849890&viewfull=1#post849890) (και τα δύο τα έχεις τοποθετημένα αλλά στον εσωτερικό σου χώρο που σου δημιουργούν πρόβλημsplitter για το ρεύμα υπάρχει;

chipakos-original
21-08-18, 10:32
​
splitter για το ρεύμα υπάρχει;
Υπάρχει σπλίτερ με μία είσοδο και δύο εξόδους ή με τρεις εξόδους 4,5,6,8 μπορείς να συνδέσεις το ένα σπλίτερ σε σειρά με το άλλο. Το βρίσκεις στα ηλέκτρολογικά είδη αλλά και στα ηλεκτρονικά το λένε πολύμπριζο. Μας τρολάρεις και πήγαμε να τσακωθούμε κι όλας οι τεχνικοί μεταξύ μας??Δεν μπορείς να βοηθήσεις τον φίλο σου στο πρόβλημα αυτό.

VirusX2
21-08-18, 10:37
splitter για το ρεύμα υπάρχει;

Οτι κανεις + οπωσδήποτε:

74972 74973

Edit: Μακαρι να μας τρολαρει..

zoran
21-08-18, 13:13
Ααα κατάλαβα, άλλο πράγμα φαντζόμουν, αν κ μοιάζει δεν σας τρολάρω πάντως!

VirusX2
21-08-18, 14:01
Οπότε καλύτερα να μην βάλεις χέρι πουθενά, για την δική σου ασφάλεια και των υπολοίπων.. :)

lepouras
21-08-18, 23:43
Είπε ότι είναι για ένα φίλο του που είναι μακριά σε νησί. Οπότε τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολο αν σκεφτεί κανείς ότι θα πρέπει να του πει τι κατάλαβε ακόμα και να του πείτε την λύση.

selectronic
21-08-18, 23:55
Έχω μια πολύ δύσκολη περίπτωση καθώς βοηθάω ένα φίλο που εχει το εξής πρόβλημα με την κεραία του σπιτιού του.
Πρόκειται για σπίτι 2όροφο, στον πρωτο όροφο έχει 2 κατοικίες κ στο 1ο όροφο 4 κατοικίες. Θέλει να αυτονομήσει την κάθε κατοικία όσον αφορά την κεραία γιατι αυτή τη στιγμή στη μια κατοικία του 2ου ορόφου βρίσκεται το κουτί που διακλαδίζει το καλώδιο της κεραίας σε όλα τα διαμερίσματα κ παίρνει ρεύμα για όλους. Καταλαβαινετε λοιπόν πως εαν κλείσει το ρεύμα το συγκεκριμένο σπίτι, δεν έχει κανεις τηλεόραση!
Κοινόχρηστο ρεύμα δεν υπάρχει, εαν κάποιος προτείνει να παίρνει απο εκει ρεύμα το κουτί για την κεραία. Σκεφτόμουν εαν γίνεται, να δίνει ρεύμα η κάθε ιδιοκτησία ώστε οποιος ειναι παρών να δίνει ρεύμα στη μια κεραία κ οποιος λείπει να μην επιρρεάζει τους υπόλοιπους! Υπάρχει τρόπος σε καποιο κουτί να μαζεύονται τα ρεύματα όλων κ να τροφοφοτείται το κουτι με τα τηλεοπτικά καλώδια;


Είπε ότι είναι για ένα φίλο του που είναι μακριά σε νησί. Οπότε τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολο αν σκεφτεί κανείς ότι θα πρέπει να του πει τι κατάλαβε ακόμα και να του πείτε την λύση.

Αν θέλει να "αυτονομήσει την κάθε κατοικία" (κάθε διαμέρισμα την δικιά του κεραία), τι τον σταματά?

zoran
22-08-18, 00:09
Αν θέλει να "αυτονομήσει την κάθε κατοικία" (κάθε διαμέρισμα την δικιά του κεραία), τι τον σταματά?Θέλει μια κεραία για την οποία να δίνουν όλοι ρεύμα ώστε να μην εξαρτώνται απο έναν. Αυτή τη στιγμή το ρεύμα του ενισχυτή δίνεται από ένα διαμέρισμα!

stam1982
22-08-18, 00:23
Πάντα ένας θα δίνει.Αν υπάρχει μόνο μία γραμμή που πηγαίνει σε κάθε σπίτι καταργεί τον ενισχυτή εκεί και βάζει στην άλλη άκρη το κάθε σπίτι από εναν ενισχυτή.

zoran
22-08-18, 01:25
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς!

selectronic
22-08-18, 02:14
Αν θέλει να "αυτονομήσει την κάθε κατοικία" (κάθε διαμέρισμα την δικιά του κεραία), τι τον σταματά?

Θέλει μια κεραία για την οποία να δίνουν όλοι ρεύμα ώστε να μην εξαρτώνται απο έναν. Αυτή τη στιγμή το ρεύμα του ενισχυτή δίνεται από ένα διαμέρισμα!

Δεν ξέρεις τι σημαίνει η λέξη "αυτόνομος"...

Ξαναδιαβάζω το αρχικό ποστ:
Ο φίλος "θέλει να αυτονομήσει την κάθε κατοικία όσο αναφορά την κεραία" (κατά λέξη), δεν γίνεται αυτόνομη κεραία με κεντρικό ενισχυτή, αυτό είναι παράδοξο...
Ο Zoran σκέφτηκε "εάν γίνεται να δίνει ρεύμα η κάθε ιδιοκρησία ώστε όποιος είναι παρών να δίνει ρεύμα στη μία κεραία" (ξανά κατά λέξη), οπότε και προτάθηκαν οι λύσεις τύπου ρελέ μεταγωγής.

Εγώ προτείνω (όπως και πριν) απλώς να αλλάξει η τροφοδοσία του ενισχυτή σε κάποιον που είναι μόνιμα εκεί και δεν θα κόβει το ρεύμα...

selectronic
22-08-18, 02:23
Πάντα ένας θα δίνει.Αν υπάρχει μόνο μία γραμμή που πηγαίνει σε κάθε σπίτι καταργεί τον ενισχυτή εκεί και βάζει στην άλλη άκρη το κάθε σπίτι από εναν ενισχυτή.

Σωστό κι αυτό, αλλάξεις τον ενισχυτή με splitter και βάζει ο κάθε ένας ενισχυτή στο δικό του διαμέρισμα, στην πρώτη πρίζα TV του σπιτιού!
Μπράβο, αυτή είναι η καλύτερη και πιο εύκολη λύση!

ΜαστροΤζεπέτο
22-08-18, 04:41
Σωστό κι αυτό, αλλάξεις τον ενισχυτή με splitter και βάζει ο κάθε ένας ενισχυτή στο δικό του διαμέρισμα, στην πρώτη πρίζα TV του σπιτιού!
Μπράβο, αυτή είναι η καλύτερη και πιο εύκολη λύση!
Γειά σου Γιάννη με τις ωραίες ιδέες !!! Αυτό είναι !!!
Α να επισημάνω εδώ για τον φίλο zoran ότι "διακλαδωτήρας = Splitter".
Η μεγάλη πλάκα είναι να μάθουμε στο τέλος ότι πρόκειται για ενοικιαζόμενα δωμάτια, των οποίων ο ιδιοκτήτης ενόσω τα νοικιάζει λείπει στην Ελβετία ( να κάνει τις διακοπές του κι αυτός) και κατεβάζει τον γενικό ή όσο λείπει, ή η κυρία που φροντίζει τα δωμάτια για κάποιο λόγο κλείνει τον γενικό του συγκεκριμένου διαμερίσματος όταν είναι κενό .... κι εμείς εδώ τρωγόμαστε για την πιο τσίπικη και μαγκιόρα λύση που μπορεί να δοθεί ... !!!

selectronic
22-08-18, 05:18
....Γειά σου Γιάννη με τις ωραίες ιδέες !!! Αυτό είναι !!!....

"Γεια σου Σταμάτη" θες να πεις, δεν ήταν δική μου ιδέα XD

zoran
22-08-18, 08:47
Σωστό κι αυτό, αλλάξεις τον ενισχυτή με splitter και βάζει ο κάθε ένας ενισχυτή στο δικό του διαμέρισμα, στην πρώτη πρίζα TV του σπιτιού!Εαν στο πρωτο όροφο η συνδεσμολογία είναι με μπρίζες κεραίας μεταγωγής και πάει από το ένα οίκημα στο άλλο έχει νόημα να μπεί ενισχυτής σε κάθε οίκημα του πρώτου;

chipakos-original
22-08-18, 09:25
Παιδιά πως θα αυτονομήσει το κάθε διαμέρισμα που έχει δύο ή τρεις μπρίζες συνολικά και που είναι σε σειρά με το από επάνω διαμέρισμα και το επάνω διαμέρισμα με τον ενισχυτή?? Τώρα με αυτόν τον τρόπο η δουλειά πολλαπλασιάστηκε. Να αυτονομήσει μόνο μία μπρίζα κάθε φορά και όπου έχει τηλεόραση να βάζει κι από έναν ενισχυτή γραμμής??Ολοι γνωρίζουμε πως είναι η ηλεκτρική εγκατάσταση . Ξεκινάει από την ταράτσα μία γραμμή πηγαίνει στον από κάτω όροφο κο από εκεί στον πιο κάτω κ.ο.κ μέχρι το ισόγειο που μπαίνει τερματική μπρίζα .Δεν ξέρουμε και πως είναι η συνδεσμολογία του φίλου αλλά βλέποντας ένα σπλίτερ με τρεις γραμμές θεωρώ ότι το κάθε σπίτι έχει τρεις μπρίζες.

jimk
22-08-18, 10:17
Παιδια τη λυση εδωσε o her ενα φωτοβολταικο πανελ,αλλαγη το ενισχυτη απο κεντρικος που ειναι σε ιστου για να δουλεψει με 12βολτ.Το τροφοδοτικο του θα μπει ταρατσα μεσα σε ενα ηλεκτρολογικο κουτι και μετα το καλωδιο που κατεβαινει απο την κεραια (δηλ απο την εξοδο του τροφοδοτικου) θα παει στο σπλιτερ και τελειωσε....αν υπαρχουν και 220 βολτ στη ταρατσα δεν χρειαζεται καν φοτοβολταικα

stam1982
22-08-18, 14:24
Η πιο σωστη λυση ειναι ανατεθη το προτζεκτ αυτο σε εναν επαγγελματια της περιοχης ο οποιος γνωριζοντας ολες τις λεπτομερειες μπορει να βρει την καλυτερη λυση.Εμεις βασιζομαστε σε μια φωτο και δυο κουβεντες ενος μη τεχνικου ο οποιος λειτουργει και ως ενδιαμεσου.
Υγ Τα ανωτερω δε περιεχουν κατηγορια,αιχμη η ειρωνια για οποιονδηποτε.

chipakos-original
22-08-18, 17:33
Παιδια τη λυση εδωσε o her ενα φωτοβολταικο πανελ,αλλαγη το ενισχυτη απο κεντρικος που ειναι σε ιστου για να δουλεψει με 12βολτ.Το τροφοδοτικο του θα μπει ταρατσα μεσα σε ενα ηλεκτρολογικο κουτι και μετα το καλωδιο που κατεβαινει απο την κεραια (δηλ απο την εξοδο του τροφοδοτικου) θα παει στο σπλιτερ και τελειωσε....αν υπαρχουν και 220 βολτ στη ταρατσα δεν χρειαζεται καν φοτοβολταικα
Πιθανόν αν ανοίξει τον ενισχυτή και δουλεύει με 12 βολτ το κύκλωμα ενίσχυσης να μην χρειαστεί εκτός από φωτοβολταικό τίποτε άλλο επειδή 220βολτ δεν υπάρχουν στην ταράτσα..Προφανώς αυτή η λύση έχει την λιγότερη διαδικασία εγκατάστασης

dkstopo
22-08-18, 20:04
Πάντα ένας θα δίνει.Αν υπάρχει μόνο μία γραμμή που πηγαίνει σε κάθε σπίτι καταργεί τον ενισχυτή εκεί και βάζει στην άλλη άκρη το κάθε σπίτι από εναν ενισχυτή.

μηχανικός είσαι? αν όχι, κακώς.

stam1982
23-08-18, 09:50
Πως το καταλαβες οτι ειμαι μηχανικος αυτοκινητων;Σε παρακαλω πες μου πως το καταλαβες;

VirusX2
23-08-18, 15:36
Πως το καταλαβες οτι ειμαι μηχανικος αυτοκινητων;Σε παρακαλω πες μου πως το καταλαβες;

Αφού σε λένε Σταμάτη ρε φίλε, Σταμάτης Γρηγόρης -> Φανάρι -> Αυτοκίνητο. Και σε ένα τεχνολογικό φόρουμ.. Μηχανικός Αυτοκίνητων.. :lool: :001_tt2: