PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ON OFF



dkstopo
21-08-18, 12:02
καλησπέρα

το project είναι τοποθέτηση PID σε μια καφετιέρα espresso, το οποίο είναι λυμένη άσκηση για όσους ασχολούνται με κάτι τέτοιο.
τα υλικά είναι αυτά:
https://www.ebay.com/itm/100-240V-Digital-PID-Temperature-Controller-max-40A-SSR-K-Thermocouple-Probe-/290825156892?_trksid=p2047675.m1850&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%2 6asc%3D11%26meid%3D7331283249030084799%26pid%3D100 011%26prg%3D1005%26rk%3D1%26sd%3D300540674411%26
και ο τρόπος συνδεσμολογίας περιγράφεται σε φόρουμ που μιλάει για espresso


Εγώ πέρα από αυτό θέλω να προσθέσω ένα διακόπτη ο οποίος στη θέση ON η μηχανή θα δουλεύει κανονικά και στην θέση OFF δεν θα ζεσταίνει νερό αλλά θα δουλεύουν όλα τα άλλα.
Η ερώτηση είναι η εξής:
Τον διακόπτη που είναι σωστότερο να τον εγκαταστήσω?
α) στην θέση 1 - 2 του PID ώστε εκείνο να μην ανάβει καθόλου(230V, εκεί παίρνει ρεύμα το PID) ή
β) στην θέση 4 - 5 ώστε να ανάβει το PID αλλά να μην περνάει την εντολή για να κλείσει κύκλωμα το ρελέ. (συνεχές, που δεν γνωρίζω την τάση που βγάζει εκεί, όσο και αν διάβασα το manual)

ευχαριστώ.

VirusX2
21-08-18, 15:16
Ανέβασε το manual που βλέπεις εάν μπορείς καθως επισης και τον τροπο συνδεσμολογιας που λες

kioan
21-08-18, 16:07
Υποθέτω εννοεί την συνδεσμολογία που φαίνεται στην σχετική καταχώρηση του PID controller στο ebay

https://i.imgur.com/l3Kqnbd.jpg?1



Απενεργοποιώντας μόνο την έξοδο του PID έχεις το όφελος πως μπορείς να βλέπεις την τρέχουσα θερμοκρασία. Αν αυτό δεν σε ενδιαφέρει, μπορείς να διακόπτεις εντελώς την τροφοδοσία του PID controller.

VirusX2
21-08-18, 16:17
Υποθέτω εννοεί την συνδεσμολογία που φαίνεται στην σχετική καταχώρηση του PID controller στο ebay

Απενεργοποιώντας μόνο την έξοδο του PID έχεις το όφελος πως μπορείς να βλέπεις την τρέχουσα θερμοκρασία. Αν αυτό δεν σε ενδιαφέρει, μπορείς να διακόπτεις εντελώς την τροφοδοσία του PID controller.

Ναι προφανώς, απλά σε 2-3 datasheet που έψαξα, έχει διαφορετικά το pinout για το συγκεκριμένο μοντέλο. Γι αυτό του είπα να μας πει από που τα βλέπει. Το έχει και δουλεύει ήδη ή θέλει να το κάνει;

Κατά τα άλλα όπως τα λες και οι δυο τρόποι κάνουν, με τον ανάλογο διακόπτη φυσικά για την κάθε τάση!

dkstopo
21-08-18, 16:52
δεν το έχω τοποθετήσει ακόμα, μόλις βρω χρονο

μια εικονα χιλιες λέξεις.

74976

θα ήθελα να τοποθετήσω αυτόν στη θέση 4-5 για να βλέπω την θερμοκρασία του νερού όταν κανω εργασίες καθαρισμού

τι διακόπτη με λυχνία πρέπει να ζητήσω?

ευχαριστώ

vasilllis
21-08-18, 17:16
το σχεδιο που δειχνεις ειναι λαθος.Το ρελε που δειχνει η φωτογραφια ειναι για 24v.Αν δεν εχεις τετοια ταση θα το καψεις.

VirusX2
21-08-18, 17:33
δεν το έχω τοποθετήσει ακόμα, μόλις βρω χρονο

μια εικονα χιλιες λέξεις.

74976

θα ήθελα να τοποθετήσω αυτόν στη θέση 4-5 για να βλέπω την θερμοκρασία του νερού όταν κανω εργασίες καθαρισμού

τι διακόπτη με λυχνία πρέπει να ζητήσω?

ευχαριστώ

Καλά που το σχεδίασες μεγάλε.. Μόνο όταν είναι να του δώσεις ρεύμα να είσαι μακρυά του.. εκεί να δεις πόσες λέξεις θα πει η εικόνα..

dkstopo
21-08-18, 17:57
το σχεδιο που δειχνεις ειναι λαθος.Το ρελε που δειχνει η φωτογραφια ειναι για 24v.Αν δεν εχεις τετοια ταση θα το καψεις.

είναι λύση "κουστούμι" τι θεωρείς λάθος που εγώ δεν το βλέπω



Καλά που το σχεδίασες μεγάλε.. Μόνο όταν είναι να του δώσεις ρεύμα να είσαι μακρυά του.. εκεί να δεις πόσες λέξεις θα πει η εικόνα..

καταρχήν όταν κάνω δοκιμές φοράω κράνος,
αλλα το παραπάνω το έχω εφαρμόσει και δουλεύει σε άλλη μηχανή εδώ και 2 χρονια περιπου
τι θεωρείς λάθος?

billtsig
21-08-18, 20:21
είναι λύση "κουστούμι" τι θεωρείς λάθος που εγώ δεν το βλέπω




καταρχήν όταν κάνω δοκιμές φοράω κράνος,
αλλα το παραπάνω το έχω εφαρμόσει και δουλεύει σε άλλη μηχανή εδώ και 2 χρονια περιπου
τι θεωρείς λάθος?

καλησπέρα φίλε!

Αν τοποθετήσεις τον διακόπτη παράλληλα με τις επαφές 4-5 θα κατασκευάσεις ένα πολύ ωραίο βραχυκύκλωμα

ο διακόπτης πρέπει να μπει σε σειρά με το κόκκινο καλώδιο (επαφή "πηνίου" του ρελέ)

ότι άλλο χριστείς εδώ είμαστε μην διαστάσεις να ρωτήσεις

Nemmesis
21-08-18, 20:54
η καφετιέρες αν εννοείς τις επαγγελματικές εσπρεσιερες.. δουλεύουν με πιεσοστατη, τον θερμοστάτη τι να τον κάνεις??? επίσης δεν πιστεύω να κερδίζεις τίποτα με τον pid άσε που νομίζω οτι χάνεις κιόλας... και το σχέδιο που έκανες δεν παίζει να δουλέψει στο αιώνα τον άπαντα... ένωσες τα + με τα + και τα - με τα - χωρίς να δεις ότι απλά έβαλες τις no και nc επαφές του ρελε... τα ssr δεν οδηγούνται με ρελε... υπάρχουν pid που είναι για ssr...
δεν θα κάνεις κανένα βραχυκύκλωμα όπως δείχνεις απλά δεν θα γίνει τίποτα

dkstopo
21-08-18, 21:28
καλησπέρα φίλε!

Αν τοποθετήσεις τον διακόπτη παράλληλα με τις επαφές 4-5 θα κατασκευάσεις ένα πολύ ωραίο βραχυκύκλωμα

ο διακόπτης πρέπει να μπει σε σειρά με το κόκκινο καλώδιο (επαφή "πηνίου" του ρελέ)

ότι άλλο χριστείς εδώ είμαστε μην διαστάσεις να ρωτήσεις

Το ξέρω ότι πρεπει να βάλω στη σειρά του κόκκινου καλωδιου το διακόπτη :) αν δεν το ηξερα αυτό δεν θα έβαζα κατσαβίδι πουθενά.

Το θέμα μου είναι πόσα βολτ και βατ πρέπει να είναι αυτός για να μην καίγεται η λυχνία του καθώς αυτή θα αναβοσβήνει κάθε φορά που το PID θα δίνει εντολή να ανάψουν οι αντιστάσεις.
πως το υπολογίζω αυτό? Υπάρχει περίπτωση η κατανάλωση στην λυχνία του διακόπτη να επηρεάσει την λειτουργία του ρελέ?

μπορείτε να μου προτείνετε διακόπτη που να μην επηρεάζει την λειτουργία του ρελέ? αυτές είναι σε γενικές γραμμές οι ερωτήσεις μου


σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


EDIT
Τώρα κατάλαβα γιατί μιλάτε για βραχυκύκλωμα :)
Εγώ φταίω γιατί δεν μιλάω την γλώσσα σας... όταν είπα 4-5 δεν εννοούσα να το γεφυρώσω!! το έθεσα σαν τμήμα λειτουργίας του οργάνου που θα προσθέσω κάτι....

(σωστός ο όρος "γέφυρα"?)

vasilllis
21-08-18, 22:29
είναι λύση "κουστούμι" τι θεωρείς λάθος που εγώ δεν το βλέπω




καταρχήν όταν κάνω δοκιμές φοράω κράνος,
αλλα το παραπάνω το έχω εφαρμόσει και δουλεύει σε άλλη μηχανή εδώ και 2 χρονια περιπου
τι θεωρείς λάθος?
λαθος κουστουμι πρεπει να πηρες.Εχεις παρει την μεταγωγικη επαφη και την εχεις κανει τροφοδοσια του ρελε.Τροφοδοσια το ρελε παιρνει τον ενα πολο της πηγης και ο αλλος θα ειναι απο την επαφη του pid.



η καφετιέρες αν εννοείς τις επαγγελματικές εσπρεσιερες.. δουλεύουν με πιεσοστατη, τον θερμοστάτη τι να τον κάνεις??? επίσης δεν πιστεύω να κερδίζεις τίποτα με τον pid άσε που νομίζω οτι χάνεις κιόλας... και το σχέδιο που έκανες δεν παίζει να δουλέψει στο αιώνα τον άπαντα... ένωσες τα + με τα + και τα - με τα - χωρίς να δεις ότι απλά έβαλες τις no και nc επαφές του ρελε... τα ssr δεν οδηγούνται με ρελε... υπάρχουν pid που είναι για ssr...
δεν θα κάνεις κανένα βραχυκύκλωμα όπως δείχνεις απλά δεν θα γίνει τίποτα


Το ξέρω ότι πρεπει να βάλω στη σειρά του κόκκινου καλωδιου το διακόπτη :) αν δεν το ηξερα αυτό δεν θα έβαζα κατσαβίδι πουθενά.

Το θέμα μου είναι πόσα βολτ και βατ πρέπει να είναι αυτός για να μην καίγεται η λυχνία του καθώς αυτή θα αναβοσβήνει κάθε φορά που το PID θα δίνει εντολή να ανάψουν οι αντιστάσεις.
πως το υπολογίζω αυτό? Υπάρχει περίπτωση η κατανάλωση στην λυχνία του διακόπτη να επηρεάσει την λειτουργία του ρελέ?

μπορείτε να μου προτείνετε διακόπτη που να μην επηρεάζει την λειτουργία του ρελέ? αυτές είναι σε γενικές γραμμές οι ερωτήσεις μου


σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


EDIT
Τώρα κατάλαβα γιατί μιλάτε για βραχυκύκλωμα :)
Εγώ φταίω γιατί δεν μιλάω την γλώσσα σας... όταν είπα 4-5 δεν εννοούσα να το γεφυρώσω!! το έθεσα σαν τμήμα λειτουργίας του οργάνου που θα προσθέσω κάτι....

(σωστός ο όρος "γέφυρα"?)
Αν θα ενωσεις τον διακοπτη στην επαφη 4-5 του pid (3 ποιο σωστα) τοτε δεν σε νοιαζει ποσα watt(Α) αντεχει ο διακοπτης.
Αν χρησιμοποιεις την ταση δικτυου τοτε θες διακοπτη 250v.To ssr ομως δεν κανει για αυτη την ταση.
Ενδεχεται να μην χρειαζεται ουτε ρελε ομως .

VirusX2
22-08-18, 01:08
Για να μην τα πολυλογούμε γιατί άδικος κόπος, οτι και αν σου λένε εσύ συνεχίζεις να ρωτάς το δικό σου χωρίς να σε ενδιαφέρει..
Αν θέλεις να ακούσεις (που δεν το βλέπω):
Κάτσε διάβασε το manual, δες ποιο μοντέλο έχεις, δες τι σημαίνουν τα γράμματα στον κωδικό του, για να καταλάβεις τι τύπου εισόδους και εξόδους έχεις.
Δες μετά τι τάση/ρεύμα μπορεί να δεχθεί κάθε είσοδο και να δώσει η κάθε έξοδο. Έτσι θα καταλάβεις τι μπορείς να οδηγήσεις και τι όχι.
Όσο για τον διακόπτη εάν λύσεις αυτά τα θέματα θα καταλάβεις τι και ποιον πρέπει να πάρεις καθώς και που θα μπει

Αυτά από εμένα για το συγκεκριμένο θέμα.. Καλή συνέχεια!

dkstopo
22-08-18, 19:49
εδώ είναι το θέμα από φορουμ με καφέδες

http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=16&t=3006

εδώ είναι το manual του PID

https://www.mpja.com/download/rex-c100.pdf

για τύπους σαν και εμενα (χομπίστα με τα κατσαβίδια) που θέλει να πίνει καλό espresso, και όχι το ξέπλυμα που σερβίρουν οι 9 στους 10, χωρίς να δώσει ένα σκασμό λεφτά σε εξοπλισμό, τέτοιες λύσεις είναι μια χαρά.

Άλλωστε μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας ξέρει τι ευθύνες αναλαμβάνει και δεν θα ζητήσει από κανέναν τα ρέστα αν κάτι στραβώσει στην υλοποίηση.

Όποιος έχει χρόνο και θέλει να το δει νομίζω ότι είναι ενδιαφέρον.


φιλικά Κώστας.

vasilllis
22-08-18, 22:21
εδώ είναι το θέμα από φορουμ με καφέδες

http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=16&t=3006

εδώ είναι το manual του PID

https://www.mpja.com/download/rex-c100.pdf

για τύπους σαν και εμενα (χομπίστα με τα κατσαβίδια) που θέλει να πίνει καλό espresso, και όχι το ξέπλυμα που σερβίρουν οι 9 στους 10, χωρίς να δώσει ένα σκασμό λεφτά σε εξοπλισμό, τέτοιες λύσεις είναι μια χαρά.

Άλλωστε μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας ξέρει τι ευθύνες αναλαμβάνει και δεν θα ζητήσει από κανέναν τα ρέστα αν κάτι στραβώσει στην υλοποίηση.

Όποιος έχει χρόνο και θέλει να το δει νομίζω ότι είναι ενδιαφέρον.


φιλικά Κώστας.
εριξα μια γρηγορη ματια.
στις φωτο που εχει επισυναψει ο φιλος ,δειχνει την εξοδο του ρελε να την συνδεει στον θερμοστατη.λαθος
επισης εχει παρει κοντρολερ που γραφει + και - στο ssr (που ισως να ειναι ετσι).Στο σχετικο λινκ που εχει παραθεσει δειχνει οτι συνδεεται ssr,ενω στο σχεδιο που δειχνει στην επομενη φωτο ο κινεζος,δειχνει οτι οι πολοι 3,4,5 ειναι μεταγωγικη επαφη
τωρα διαβαζω και το manual του controller.
Ο κοντρολερ που μας εδειξες ειναι λαθος .Υπαρχει κωδικος οπου ο σωστος κοντρολερ(οχι για ρελε και οχι reverse output η 4-20ma) εχει εξοδο για ssr,στο 4-5 με 0-12Vdc,οποτε εδω ξεδιαλυνονται ολα.Σωστα λοιπον το ssr παει στο 4-5 η εξοδος μονο του ρελε δεν παει θερμοσταση αλλα στην αντισταση.
Προτεινω αν γινεται (και υπαρχει θεση) να παραμεινει ο θερμοστατης ή να μπει ασφαλιστικο καθως και ελεγχο με την πιεση....

dkstopo
22-08-18, 23:29
Βασίλη κατι δεν θα ειδες σωστα.
Αφαιρεί τον θερμοστατη του καφε, στη θέση του βάζει ενα αισθητήριο και ανοιγοκλείνει το κύκλωμα στις αντιστασεις το ssr
αυτό που με "ανησυχεί" είναι ότι ελέγχει τον ατμό από το ζευγος του 6-7 του pid, γιαυτό σε παλιώτερη υλοποιηση μου τον είχα αντικαταστησει τον λίγο μεγαλύτερο και τον ειχα αφήσει και αυτόν στη σειρά.
Βέβαια η μηχανή από μόνη της έχει και μια extra ασφαλεια την οποια δεν πειραζουμε πάνω στο boiler No 16 στην λιστα του διαγραμματος της μηχανης (δεν ξέρω τα στοιχεία της)
Ενα από τα καλα που έχει αυτή η μηχανη που τα συναντας σε ακριβα μοντελα είναι ότι έχει απο μαμα ελεγχο πίεσης Νο 28 στο διαγραμμα
Οπότε με την θερμοκρασιακή σταθερότητα που της δινουμε πετυχαίνουμε επαναληψη στο αποτέλεσμα.

http://www.gaggiausersgroup.com/index.php?action=ezportal;sa=page;p=11

billtsig
22-08-18, 23:54
η καφετιέρες αν εννοείς τις επαγγελματικές εσπρεσιερες.. δουλεύουν με πιεσοστατη, τον θερμοστάτη τι να τον κάνεις??? επίσης δεν πιστεύω να κερδίζεις τίποτα με τον pid άσε που νομίζω οτι χάνεις κιόλας... και το σχέδιο που έκανες δεν παίζει να δουλέψει στο αιώνα τον άπαντα... ένωσες τα + με τα + και τα - με τα - χωρίς να δεις ότι απλά έβαλες τις no και nc επαφές του ρελε... τα ssr δεν οδηγούνται με ρελε... υπάρχουν pid που είναι για ssr...
δεν θα κάνεις κανένα βραχυκύκλωμα όπως δείχνεις απλά δεν θα γίνει τίποτα

Καλησπέρα παναγιώτη

Σε πρώτη φάση σε αυτό που λες ότι δεν θα γίνει βραχυκύκλωμα από τις επαφές nc com no έχεις δίκιο αλλά τα + και τα - στης επαφές 4-5 του pid σε τι ακριβώς αναφέρονται (υπέθεσα πως θα έχει στο menu κάποια ρύθμιση ώστε στις επαφές 4,5 να δώσει κατάλληλη τάση και να οδηγήσει το ssr για αυτό και έδωσα και την ανάλογη απάντηση)

Όταν λες ότι με τον pid ότι χάνεις τι ακριβώς εννοείς ? σε μια μηχανή heat extchager ίσος να μην είναι απαραίτητος αλλά σε μια single boiler μηχανή η ακόμα χειρότερα σε μια με thermoblock νομίζω πως αποτελεί μονόδρομο.. και οι μεγάλοι κατασκευαστές από καφετιέρες έχουν στα ακριβά μοντέλα τους και τον χρεώνουν και πανάκριβα

Φυσικά να ξεκαθαρίσω την θέση μου από την αρχή! δεν έχω καμιά πρόθεση να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου απλά ρωτάω ώστε να μάθω και εγώ αν κάνω κάπου λάθος αλλά και οι υπόλοιποι που διαβάζουν το thread

Πάντα με φιλική διάθεση βασίλης

Nemmesis
23-08-18, 09:21
καλημέρα καταρχάς να σου πω ότι θέμα να μαλώσουμε εδώ μέσα δεν υπάρχει, τουλάχιστον εγώ δεν εχω την όρεξη να γίνω keyboard warrior :D εδώ είμαστε για να λέμε τις γνώμες όλοι... στο θέμα μας τώρα για το + και - που λες.. σωστή η σκέψη σου αλλά δεν εχω δει κανέναν στις ίδιες επαφές με το ρελε να δίνει και τις επαφές για ssr ... δεν το είχα σκεφτεί έτσι όπως το λες... ίσως εχεις και δίκαιο.. το manual του Pid θα στο πει αυτό... τώρα το θέμα pid στην καφετιέρα νομίζω δεν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό... για τον λόγο οτι πχ.. ανοίγει την καφετιέρα στις 6:00 το πρωί.. μέχρι τις 7:00 δεν δίνει κανέναν καφέ και έχει "κλείσει" ο pid.. έρχεται ώρα αιχμής και μέχρι να δώσει καλά ο pid έφυγαν 10 καφέδες... φεύγει η ώρα αιχμής και ο pid καθυστερεί να κλείσει... και γενικά θα είναι σε έναν αγώνα να προσπαθεί να ισορροπήσει το σύστημα... η καφετιέρα δεν είναι σαν την θέρμανση σε ένα σπίτι που εκεί ο pid θα μπορέσει να ισορροπήσει καλά... και το τελευταίο είναι πως ποτέ δεν θα κάνει απόσβεση τα χρήματα του...

kioan
23-08-18, 11:50
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως λόγος που βάζουν PID είναι για να διατηρούν στο boiler σταθερή θερμοκρασία γύρω από την επιθυμητή. Με έναν απλό θερμοστάτη σίγουρα έχουν μεγαλύτερη υστέρηση στην ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του θερμαντικού στοιχείου με αποτέλεσμα μεγαλύτερες αυξομειώσεις θερμοκρασίας. Όπως για παράδειγμα φαίνεται στο παρακάτω γράφημα:

https://i.imgur.com/zIVa6YV.png?1

Τώρα αν αυτό είναι τόσο πολύ σημαντικό για έναν εσπρέσο, δεν το γνωρίζω...


Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα να κάνουν απόσβεση χρημάτων λόγω εξοικονόμησης ενέργειας. Θέλουν απλώς το boiler να παραμένει ζεστό στην επιθυμητή θερμοκρασία για όσο χρόνο είναι ενεργοποιημένη η μηχανή, ασχέτως αν δουλεύει η αντλία για να φτιάχνει καφέ ή όχι.

Nemmesis
23-08-18, 12:34
και ξανά λέω.. η κοινές καφετιέρες δεν έχουν καν θερμοστάτη για την εντολη της αντίστασης.... πρεσσοστατη έχουν
έτσι με το που μπει κρύο νερό στο θάλαμο πέφτει η πίεση και δίνει γρήγορα εντολη στην αντίσταση... βεβαία το καζάνι έχει μέσα έναν άλλο θάλαμο που αυτός περιέχει το νερό που γίνεται τελικά ο καφές, ο οποίος θάλαμος ζεσταίνεται έμμεσα από το νερό του καζανιού οπότε εκεί είναι πολύ πιο σταθερή η θερμοκρασία...

JOUN
23-08-18, 12:56
Επειδη ειμαι και εγω μελος στο αλλο φορουμ και παλιοτερα τους παρακολουθουσα,να σου πω οτι εχουν δικιο παραπανω και δεν χρειαζεται PID..
Με την δικια μου μηχανη ( Lelit PL41EM) χωρις PID εχω στανταρτ αποτελεσμα(και χρονο) που αλλαζει μονο μετα απο διαφορετικη ρυθμιση στο κοψιμο του καφε..Αν αρχισεις να ασχολεισαι θα πεταξεις λεφτα και θα παιδευτεις(αληθεια πως θα ενσωματωσεις το PID στην μηχανη; ) χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα..

Nemmesis
23-08-18, 13:18
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως λόγος που βάζουν PID είναι για να διατηρούν στο boiler σταθερή θερμοκρασία γύρω από την επιθυμητή. Με έναν απλό θερμοστάτη σίγουρα έχουν μεγαλύτερη υστέρηση στην ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του θερμαντικού στοιχείου με αποτέλεσμα μεγαλύτερες αυξομειώσεις θερμοκρασίας. Όπως για παράδειγμα φαίνεται στο παρακάτω γράφημα:

https://i.imgur.com/zIVa6YV.png?1

Τώρα αν αυτό είναι τόσο πολύ σημαντικό για έναν εσπρέσο, δεν το γνωρίζω...


Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα να κάνουν απόσβεση χρημάτων λόγω εξοικονόμησης ενέργειας. Θέλουν απλώς το boiler να παραμένει ζεστό στην επιθυμητή θερμοκρασία για όσο χρόνο είναι ενεργοποιημένη η μηχανή, ασχέτως αν δουλεύει η αντλία για να φτιάχνει καφέ ή όχι.

σαφώς και παίζει ρόλο η θερμοκρασία αλλά είναι και άλλα, είναι η ποσότητα του νερού που θα περάσει μέσα από τον καφέ όπως και η ταχύτητα με την οποία θα περάσει από τον καφέ... όπως και η ίδια η ποιότητα του νερού.... άσε που οι μισές καφετέριες δεν ξέρουν καν να βάζουν την σωστή ποσότητα του καφέ.. η να το "πατήσουν" σωστά στο γκρουπ...

vasilllis
23-08-18, 13:33
Βασίλη κατι δεν θα ειδες σωστα.
Αφαιρεί τον θερμοστατη του καφε, στη θέση του βάζει ενα αισθητήριο και ανοιγοκλείνει το κύκλωμα στις αντιστασεις το ssr
αυτό που με "ανησυχεί" είναι ότι ελέγχει τον ατμό από το ζευγος του 6-7 του pid, γιαυτό σε παλιώτερη υλοποιηση μου τον είχα αντικαταστησει τον λίγο μεγαλύτερο και τον ειχα αφήσει και αυτόν στη σειρά.
Βέβαια η μηχανή από μόνη της έχει και μια extra ασφαλεια την οποια δεν πειραζουμε πάνω στο boiler No 16 στην λιστα του διαγραμματος της μηχανης (δεν ξέρω τα στοιχεία της)
Ενα από τα καλα που έχει αυτή η μηχανη που τα συναντας σε ακριβα μοντελα είναι ότι έχει απο μαμα ελεγχο πίεσης Νο 28 στο διαγραμμα
Οπότε με την θερμοκρασιακή σταθερότητα που της δινουμε πετυχαίνουμε επαναληψη στο αποτέλεσμα.

http://www.gaggiausersgroup.com/index.php?action=ezportal;sa=page;p=11

τι ακριβως δεν ειδα καλα?
Αν εννοεις αυτο: ( στις φωτο που εχει επισυναψει ο φιλος ,δειχνει την εξοδο του ρελε να την συνδεει στον θερμοστατη.λαθος)
ειναι στο φορουμ που δειχνεις η φωτο κατω απο τον κωσαδορο.
το 16 που δειχνεις μαλλον θερμικη ασφαλεια ειναι οποτε δεν παρεχει καμια προστασια στις μοντες που κανετε.
Δεν γνωριζω αν το καπακι παρεχει καποιο ασφαλιστικο ωστε αν ανεβει η πιεση εκτονωθει απο το καπακι ή εκραγει στην μουρη σας.



και ξανά λέω.. η κοινές καφετιέρες δεν έχουν καν θερμοστάτη για την εντολη της αντίστασης.... πρεσσοστατη έχουν
έτσι με το που μπει κρύο νερό στο θάλαμο πέφτει η πίεση και δίνει γρήγορα εντολη στην αντίσταση... βεβαία το καζάνι έχει μέσα έναν άλλο θάλαμο που αυτός περιέχει το νερό που γίνεται τελικά ο καφές, ο οποίος θάλαμος ζεσταίνεται έμμεσα από το νερό του καζανιού οπότε εκεί είναι πολύ πιο σταθερή η θερμοκρασία...
Γνωριζεις σχετικα?Δηλαδη ζεσταινει το νερο (μεχρι σημειο βρασμου >100°c ) και σταματαει οταν πιασει πιεση?Θωρητικα λοιπον δεν μπορει να ξεπερασει το οριο αυτο ,εκτος και αν καταργησει τον πιεσοστατη.

Nemmesis
23-08-18, 14:03
τι ακριβως δεν ειδα καλα?
Αν εννοεις αυτο: ( στις φωτο που εχει επισυναψει ο φιλος ,δειχνει την εξοδο του ρελε να την συνδεει στον θερμοστατη.λαθος)
ειναι στο φορουμ που δειχνεις η φωτο κατω απο τον κωσαδορο.
το 16 που δειχνεις μαλλον θερμικη ασφαλεια ειναι οποτε δεν παρεχει καμια προστασια στις μοντες που κανετε.
Δεν γνωριζω αν το καπακι παρεχει καποιο ασφαλιστικο ωστε αν ανεβει η πιεση εκτονωθει απο το καπακι ή εκραγει στην μουρη σας.



Γνωριζεις σχετικα?Δηλαδη ζεσταινει το νερο (μεχρι σημειο βρασμου >100°c ) και σταματαει οταν πιασει πιεση?Θωρητικα λοιπον δεν μπορει να ξεπερασει το οριο αυτο ,εκτος και αν καταργησει τον πιεσοστατη.

όπα... νομίζω είμαι off topic.... εγώ μιλάω για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ εσπρεσιερες... δεν μιλάω για τα παιχνίδια που έχουμε στα σπίτια... εκεί δουλεύουν εντελώς διαφορετικά... οπου και πάλι δεν προσφέρει τίποτα ο pid έλεγχος... και με έναν απλό ηλεκτρονικό θερμοστάτη την ίδια ακριβώς δουλειά θα κάνουμε.

billtsig
27-08-18, 20:55
καλησπέρα και πάλι σε όλους

πιστεύω πως με τον pid θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα με λιγότερες αποκλίσεις και γρηγορότερο recovery + το ότι θα μπορούμε να παίξουμε και με την θερμοκρασία (αρκεί να γίνουν σωστές ρυθμίσεις τον παραμέτρων p,i,d)

από την άλλη όπως πολύ σωστά είπε και ο φίλος Παναγιώτης δεν αρκεί μόνο αυτό για έναν καλό εσπρέσο

και το μόνο σίγουρο είναι πώς σίγουρα μια μηχανή σπιτική δεν θα γίνει ποτέ wega , lamarzocco κλπ ότι και να της κάνουμε

οπότε δεδομένου του χαμηλού κόστους του ελεγκτή και το πως και να μην "κάτσει'' στην καφετιέρα δεν θα πάει χαμένος μιας και μπορεί να φανεί χρήσιμος και αλλού κατά την γνώμη μου αξίζει ο πειραματισμός (προσοχή δεν βασίζουμε την ασφάλεια μας μόνο στο pid ΠΑΝΤΑ βάζουμε δικλίδες ασφαλείας)

αν ο νηματοθέτης καταφέρει το pid θα με ενδιέφερε να ακούσω τις εντυπώσεις του και γιατί οχι να ανεβάσει την κατασκευή

ευχαριστώ

dkstopo
28-08-18, 17:59
Βασίλη έχεις δίκιο,
για να πάρεις ένα καλό espresso χρειάζονται πολλά πράγματα που δεν είναι να αναλύονται εδώ μεσα.
Για να έχεις επανάληψη του καλού αποτελέσματος πρέπει να έχεις ελεγχομενες μεταβλητες και όχι ότι κάτσει. Βασικά το αντιμετωπίζεις σαν πείραμα
Μια από αυτέ τις μεταβλητες είναι η θερμοκρασία. Μαλιστα συμφωνα με του Ιταλους οι οποίοι έχουν θεσπίσει στανταρ η θερμοκρασία πρεπει να ειναι 88 ή 92 (αναλογα αν είσαι στον Βορά ή στον Νότο). :001_unsure:

Το παραπάνω το έχω ξανακάνει σε παρόμοια μηχανη που ειχα το 2016 τα αποτελέσματα ήταν ακρως ενθαρρυντικά.
κατάφερα να ελέγξω την θερμοκρασία η οποια συμπεριφερόταν ακριβώς σαν το διαγραμμα που έβαλε ο Παναγιώτης 3 ποστ πιο πάνω

Λίγες ειναι οι απολαύσεις στην ζωή. Αμα μας ειναι ευκολο να τις έχουμε γιατί όχι??

Παραπάνω κάποιοι φίλοι περιγράφουν λύσεις που χρησιμοποιούν οι επαγγελματικες μηχανές οι οποιες σε καμια περιπτωση δεν χωρανε στο πάγκο μιας κουζινας,
και φυσικά η αντιμετώπιση της θερμοκρασιακής σταθερότητας γινεται με άλλο τροπο και είναι ικανες να παραγουν σωστους καφεδες κατα εκατονταδες την ημέρα αμα ο χειριστής ειναι καλλιτέχνης...
εδώ μιλάμε για λιγους καφεδες μέσα στην ημέρα και χωρίς η μηχανή να παραμένει ανοιχτή συνεχώς.

Το ποστ μου με τη δικη μου υλοποίηση ειναι αυτό:

http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=16&t=3006&hilit=dkstopo&start=230#p65893

και αυτή είναι η φτηνη λύση, μιας και δεν ξεπερνά τα 30 ευρώ, σε αντιθεση με την επαγγελματική λύση η οποία ερχετε ετοιμη από Αγγλία με 180 ευρώ αν θυμάμαι καλά με άλλα υλικα φυσικά.

vasilllis
28-08-18, 21:49
ατμος δεν γινεται το νερο για τον καφε?πως τον σταζει στο καφεδοχειο?

dkstopo
28-08-18, 22:31
ατμος δεν γινεται το νερο για τον καφε?πως τον σταζει στο καφεδοχειο?

όχι, νερό σε πίεση 9bar +-1 στους 88C
έχει ντουζιερα πάνω από τον καφέ ο οποιος ειναι συμπιεσμένος


αμα ψαξεις στο yt έχει άπειρα βιντεακια

Κυριακίδης
29-08-18, 20:00
Απλά παρακολουθώ , από μηχανές καφέ μια φορά ανακατεύτηκα , και σκεπτόμενος στα λεγόμενα σας περί σταθεροποίησης θερμοκρασιών , το πρόβλημα το κυριότερο που κατάλαβα είναι ότι εδώ παλεύουμε να σταθεροποιήσουμε μια θερμοκρασία σε ένα πολύ μικρό μποιλεράκι με συγκριτικά μεγάλη ισχύ (συνήθως από όσο έχω υπόψιν κάπου 800W ?) . Και αυτό ναι είναι κάτι δύσκολο για σταθεροποίηση θερμοκρασιών με πατέντα .
Θα ήθελα να ειπωθούν γνώμες από γνώστες στα ηλεκτρονικά αν η παρακάτω πλακέτα μπορεί να μας καλύψει σε αυτή την σταθερότητα θερμοκρασιών με ακρίβεια δεκάτων στους βαθμούς C ? . Με παραξενεύει η συγκεκριμένη πλακέτα που πρόκειται για κλωσσομηχανή και οπτικά δεν φαίνεται να λειτουργεί με ρελέ κτλ.
http://www.fthia.eu/v1/%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B1-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%C F%84%CE%B1/

selectronic
30-08-18, 06:26
Η πλακέτα που έβαλες χρησιμοποιεί TRIAC, όπως οι σταθμοί κόλλησης (βασικά η πλακέτα στην φωτο θα μπορούσε να είναι 99% ίδια με σταθμού), τα ηλεκτρικά δράπανα ή πιο απλά τα κλασσικά παλιά dimmer για λάμπες πυρακτώσεως.

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=75039&d=1535599423

Υπάρχουν δύο τρόποι να ελέγχεις θερμαντική αντίσταση με TRIAC:
1)Απλά με αλλαγή της γωνίας έναυσης του TRIAC, πολύ απλά και αναλογικά με ποτενσιόμετρο (https://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2009/10/1200-watt-ac-dimmer-by-triac-q4006lt.jpg) αλλά έχω δει και κυκλώματα πιο περίπλοκα, πχ με 555 timer (https://cdn.embedded.com/contenteetimes/images/EDN/Design%20Ideas/555-timer-triggers-phase-control-circuit-figure-1.jpg).
2)Ανοιγοκλείνοντας την τροφοδοσία ανά διαστήματα (ακόμα και κύκλο με κύκλο), πχ δίνοντας ρεύμα στην αντίσταση μέχρι να φτάσει στους Χ βαθμούς, τότε κόβεις το ρεύμα και όταν η θερμοκρασία πέσει στους Ψ βαθμούς ξαναρχίζεις να ζεσταίνεις κτλ.

Δες και εδώ τις κυματομορφές στην πρώτη απάντηση: https://electronics.stackexchange.com/questions/232921/confusion-with-triac-firing-and-zero-crossing-point

edit:
το βάζω σε εικόνα:

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=75041&d=1535599899