PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινούρια επιχείρηση εν μεσώ κρίσης.



tsimpidas
27-08-18, 21:05
καλησπερα.. τι κωδικο χρειαζεται στην εφορια για κατασκευη και πωληση ηλεκτρονικων κιτ ??
χρειαζεται καποια αλλη αδεια εκτος της εναρξης στην εφορια ?
αν πουλας μεσω διαδυκτιου θελει και κατι αλλο ??

pstratos
27-08-18, 21:34
Για την πώληση δεν θες κάτι ιδιαίτερο.
Για την κατασκευή όμως μάλλον άδεια λειτουργίας από νομαρχία. Την πρώτη 7ετία θες "περιβαλλοντικούς όρους". Πιστοποιητικό πυροπροστασίας φυσικά και τεχνικό ασφαλείας. Αν θες να πουλήσεις σε σοβαρό πελάτη (πχ δημόσιο ή μεγάλη εταιρεία) πιστοποίηση ISO9001 και CE. Αν ασχοληθείς με αποχαλκώσεις, έχεις και το θέμα της διάθεσης των επικινδύνων υλικών.

Αναφέρεις καινούργια επιχείρηση. Τι μορφής? ατομική, Μ.ΕΠΕ, Μ.ΙΚΕ??


https://www.taxspirit.gr/xrisima/evretirio-kad-kodikoi-arithmoi-drastiriotitas.html
2709 26 Κατασκευή ηλεκτρονικών υπολογιστών, ηλεκτρονικών και οπτικών προϊόντων
2710 26.1 Κατασκευή ηλεκτρονικών εξαρτημάτων και πλακετών

elektronio
27-08-18, 22:38
καλησπερα.. τι κωδικο χρειαζεται στην εφορια για κατασκευη και πωληση ηλεκτρονικων κιτ ??
χρειαζεται καποια αλλη αδεια εκτος της εναρξης στην εφορια ?
αν πουλας μεσω διαδυκτιου θελει και κατι αλλο ??

Εφόσον μιλάς για κιτ έχει σημασία αν είναι μονταρισμένα ή αμοντάριστα. Ένα αμοντάριστο κιτ στην πραγματικότητα είναι ένα σετ από υλικά. Οπότε πρακτικά δεν κάνεις κατασκευή αλλά μεταπώληση υλικών. Ακόμη και η πλακέτα που λογικά θα περιλαμβάνει το σετ είναι αγορασμένο εμπόρευμα εφόσον την αγοράσεις από κάποιον άλλο και δεν την κατασκευάσεις. Είναι προτιμώτερο το αντικείμενο που πουλάς να χαρακτηρίζεται εμπόρευμα και όχι κατασκευή.

Αν σκεφτεσαι να κάνεις από το σπίτι σου κάποια κιτ και να τα πουλάς διαδικτυακά απλά ξέχασε το (την έναρξη). Η εφορεία δεν επιτρέπει το σπίτι σαν έδρα παρά μόνο για παροχή υπηρεσιών. Όχι εμπόριο όχι κατασκευή.

Εφόσον κάνεις έναρξη τα έξοδα κάθε μήνα τρέχουν και πολύ χαλαρά θέλεις 500 ευρώ να μαζέψεις κέρδη (οχι τζίρο) για να τά δώσεις και μετά να αρχίσεις να βάζεις και κάτι στην τσέπη. Οπότε αν δεν έχεις κάτι σοβαρό κατά νου που θα έχει κάποιο αξιόλογο κέρδος θα σου συνιστούσα να το σκεφτείς διπλά.

VirusX2
27-08-18, 23:12
Ο φιλος απο οτι καταλαβαινω θελει μαλλον καποια κιτ απο ebay και γενικοτερα να τα παιρνει, να τα στηνει (κολλησεις κτλ..) και να πουλαει μετα.. Ποσο κερδος μπορει να αφησει αυτο ετσι ωστε να κανεις εναρξη? Θελει καλή σκεψη..!

tsimpidas
28-08-18, 07:37
Εφόσον μιλάς για κιτ έχει σημασία αν είναι μονταρισμένα ή αμοντάριστα. Ένα αμοντάριστο κιτ στην πραγματικότητα είναι ένα σετ από υλικά. Οπότε πρακτικά δεν κάνεις κατασκευή αλλά μεταπώληση υλικών. Ακόμη και η πλακέτα που λογικά θα περιλαμβάνει το σετ είναι αγορασμένο εμπόρευμα εφόσον την αγοράσεις από κάποιον άλλο και δεν την κατασκευάσεις. Είναι προτιμώτερο το αντικείμενο που πουλάς να χαρακτηρίζεται εμπόρευμα και όχι κατασκευή.

.

Ενδιαφερον !!! αν πουλαω κιτ αμονταριστα περιοριζομαι μονο στο εμποριο και
αποφευγω τις αδειες της μεταποίησης....

ομως αν το μονταρω πρεπει να βαλω και μεταποιηση ? ή μπορει και η παροχη υπηρεσιων να με καλυψει ?

info@kalarakis.com
28-08-18, 08:26
Προτιμότερο είναι να χρεώνεις υλικά και παροχή την εργασία. Τα υλικά θα χαρακτηρίζονται πρώτες ύλες

tsimpidas
28-08-18, 08:35
θα πρεπει τοτε ο πελατης να αγοραζει τα υλικα και εγω να του κοβω μονο παροχη υπηρεσιων,, αν αγοραζω εγω τα υλικα τοτε ειναι μεταποιηση...νομιζω...

elektronio
28-08-18, 09:08
θα πρεπει τοτε ο πελατης να αγοραζει τα υλικα και εγω να του κοβω μονο παροχη υπηρεσιων,, αν αγοραζω εγω τα υλικα τοτε ειναι μεταποιηση...νομιζω...

το να αγοράζει τα υλικά ο πελάτης είναι πρακτικά ανέφικτο.
Το να βάζεις υλικά σε ένα σακουλάκι δεν αποτελεί μεταποίηση. Είναι το ίδιο με το να αγοράσεις σε μορφή σετ 1 κολλητήρι 1 βάση 1 ρολό κόλληση και 1 τρόμπα χειρός απορρόφησης. Ρωτάς ένα λογιστή αν μπορείς να ομαδοποιήσεις κάποια εμπορεύματα δίνοντας ένα νέο κωδικό για το σετ. Στη χειρότερη περίπτωση θα πρέπει να κόψεις λίστα με όλα τα υλικά, και παραμένεις έμπορος και όχι μεταποιητής.
Το κόστος μονταρίσματος μπορείς να το περνάς πάνω στα υλικά. (πουλώντας τα πιο ακριβά όταν είναι μονταρισμένα ή π.χ. πάνω στην πλακέτα)

tsimpidas
28-08-18, 10:21
λογικά θα πρέπει τα υλικά να αγοράζονται απο Ελλάδα για να περνάει το ΦΠΑ στην δική μου επιχείρηση ώστε οταν τα πουλάω να φαίνεται οτι τα αγόρασα αρχικά.

kioan
28-08-18, 10:30
Όχι μόνο από Ελλάδα. Και από Ευρώπη δεν θα έχεις πρόβλημα και δηλώνοντας το ΑΦΜ σου θα τα αγοράζεις χωρίς να χρειάζεται να πληρώνεις ΦΠΑ.

chip
28-08-18, 11:12
το να αγοράζει υλικά και να τα βάζει σε σακουλάκι και να το ονομάζει κιτ μάλλον είναι μορφή μεταποίησης... που αφορά συσκευασία ειδών... μάλλον πολύ πιο απλά τα πράγματα από αδειοδότηση βιοτεχνίας ηλεκτρονικών....
Στην μεταποίηση που αφορά τη συσκευασία μάλλον πρέπει να ψάξει για τα περιβαλλοντικά θέματα όσον αφορά τους φόρους ανακύκλωσης των υλικών συσκευασίας....
όσον αφορά την συναρμολόγηση (εφόσον μιλάμε για μικρή κλίμακα και μικρό εξοπλισμό) μπορεί να δει τη λύση του επαγγελματικού εργαστηρίου που και εκεί θα απαιτηθούν άδειες αλλά είναι πιο απλά τα πράγματα....

stauros772000
28-08-18, 12:00
καλυτερο παραδειγμα για τον λογο που δεν παραγουμε σαν χωρα,δεν πιστευω να βρω.αν ειναι δλδ να κατασκευασεις κατι,ζητανε τον ουρανο με τα αστρα για να στο επιτρεψουν.αν ειναι να εμπορευτεις κατι που παραγεται αλλου,ολα καλα......

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
28-08-18, 12:21
δεν ηθελα να απαντησω και συγνωμη, λοιπων " ερωτηση κρισεως γιατι τους ελευθερους επαγκελματιες τους αποκαλουν ελευθερους ? μα γιατι δεν εχουν παει φυλακη .....ακομη:lool:

tsimpidas
28-08-18, 12:26
καλυτερο παραδειγμα για τον λογο που δεν παραγουμε σαν χωρα,δεν πιστευω να βρω.αν ειναι δλδ να κατασκευασεις κατι,ζητανε τον ουρανο με τα αστρα για να στο επιτρεψουν.αν ειναι να εμπορευτεις κατι που παραγεται αλλου,ολα καλα......

πολυ σωστα !!!
μια ''φουστια'' ειναι να αγοραζω ετοιμο κιτ χοντρικη με τιμολογιο και να πουλαω αυτο που φτιαχνω εγω με την ιδια ονομασια !!!

nick1974
28-08-18, 12:31
δεν ηθελα να απαντησω και συγνωμη, λοιπων " ερωτηση κρισεως γιατι τους ελευθερους επαγκελματιες τους αποκαλουν ελευθερους ? μα γιατι δεν εχουν παει φυλακη .....ακομη:lool:Ένας γνωστός πάντως χρειάστηκε να νοσηλευτεί σε ψυχιατρείο προκειμένου να τη γλυτώσει[emoji23] (true story) και ο άνθρωπος δε χρωστάει στην πιάτσα τίποτα και είναι απόλυτα φερεγγυος.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
28-08-18, 12:35
το φανταζωμαι

pstratos
28-08-18, 18:52
πολυ σωστα !!!
μια ''φουστια'' ειναι να αγοραζω ετοιμο κιτ χοντρικη με τιμολογιο και να πουλαω αυτο που φτιαχνω εγω με την ιδια ονομασια !!!

Δηλαδή πόσο παραπάνω πιστεύεις οτι μπορεί να πωληθεί, ώστε να μην το αγοράσει κάποιος έτοιμο αλλά από εσένα, και το κέρδος να καλύπτει στεγη+εξοδα+εφορία+ΕΦΚΑ+εισφ. αλληλ.??

johnnyb
28-08-18, 19:41
Εχει αναφερθεί και εδώ στο στο φόρουμ οτι αρκετές επιχειρήσεις ηλεκτρονικών( επισκευών , κατασκευών κλπ) με στάνταρ πελατολόγιο στην ελληνική αγορά έχουν καιρό που την έκαναν για Βουλγαρία ( λόγω εξόδων , εφορία, ΕΦΚΑ κλπ)
Εφόσον κοιτάς για πωλήσεις μέσω διαδικτύου ίσως αξίζει να δεις και αυτή τη λύση.

mtzag
28-08-18, 20:03
Μη μασας το ζορι ειναι να πιασεις πρωτα χιλιαρικα μετα που θα μεγαλωσεις μπορεις να εισαι νομιμος.

tsimpidas
28-08-18, 20:16
Δηλαδή πόσο παραπάνω πιστεύεις οτι μπορεί να πωληθεί, ώστε να μην το αγοράσει κάποιος έτοιμο αλλά από εσένα, και το κέρδος να καλύπτει στεγη+εξοδα+εφορία+ΕΦΚΑ+εισφ. αλληλ.??

αλλο θα αγοραζω,, αλλο θα πουλαω.. θα αγοραζω πχ ραδιοφωνικό σταθμό 1watt και θα πουλαω 15 watt...χωρις περιγραφη στα watt,,,
δεν ξερω και τι παιζει με πωλησεις μεσω e-bay,, πουλας-πουλας και στο τελος δεν μπορεις να παρεις τα χρηματα εχω ακουσει.

p270
28-08-18, 20:39
έχουν πέραση τα κιτ στην Ελλάδα; είσαι σίγουρος ότι συμφέρει να ανοίξεις εταιρία εδώ με την φορολογία που υπάρχει;

elektronio
29-08-18, 08:11
Μη μασας το ζορι ειναι να πιασεις πρωτα χιλιαρικα μετα που θα μεγαλωσεις μπορεις να εισαι νομιμος.

Φίλε Μάνο πως προτρέπεις τον συμφουρμίτη μας να μη μασάει; έχεις κάποιο σιγουράκι; ή μιλάς εκ του ασφαλούς πως ότι και να γίνει κάποιος άλλος θα την "φάει" και θα του πούμε "sory";

Μπορώ να σας αναφέρω αντίστοιχη περίπτωση για άνθρωπο με τζίρο που δεν ξεπέρασε τα 3000 ευρώ να του ζητάει η εφορία πρόστιμο > 20.000 ευρώ (Περίπου 500 ευρώ ανά απόδειξη που δεν κόπηκε, και μόνο για όσα βρήκε η εφορία, θα μπορούσε το πρόστιμο να είναι πολύ μεγαλύτερο) χώρια τι θα ξοδέψει σε δικαστικά και δικηγορικά έξοδα.

Το ζόρι δεν είναι να πιάσει τα πρώτα χιλιάρικα, το ζόρι θα είναι άμα τον πιάσουμε να λειτουργεί παράνομα.

elektronio
29-08-18, 08:36
αλλο θα αγοραζω,, αλλο θα πουλαω.. θα αγοραζω πχ ραδιοφωνικό σταθμό 1watt και θα πουλαω 15 watt...χωρις περιγραφη στα watt,,,
δεν ξερω και τι παιζει με πωλησεις μεσω e-bay,, πουλας-πουλας και στο τελος δεν μπορεις να παρεις τα χρηματα εχω ακουσει.

Η σκέψη σου είναι απλοική και φαντάζει ελκυστική. Αν βάλεις κάτω τα νούμερα θα δεις ότι δεν είναι τόσο απλά. Για παράδειγμα το ότι θα "αγοράζεις" προϋποθέτει έναρξη δηλαδή όπως ανέφερα παραπάνω θα τρέχουν έξοδα κάθε μήνα περί τα 500 ευρώ. Αυτό που θα αγοράσεις έστω ότι είναι τζάμπα ή πάμφθηνο π.χ. 3 ευρώ για να σου αφήσει περιθώριο να κερδίσεις. Ο σταθμός που θα πουλήσεις ας πούμε 100 ευρώ με υλικά 30 ευρώ. Στο παράδειγμά μας έχεις κόστος 33 ευρώ και με πώληση στα 100 ευρό, δηλαδή απλοϊκά φαίνεται ότι θα κερδίσεις 67 ευρώ. 'Ομως τα υλικά που αγόρασες θα τα πάρεις λιανική δεν θα μπορείς να εκπέσει το ΦΠΑ που πλήρωσες για αυτά και θα πληρώσεις εφορία για 100 - 3 = 97 ευρώ κέρδος δηλαδή τα υλικά που δεν μπορείς να εμφανίσεις στα χαρτιά φαίνονται σαν κέρδος που θα πληρώσει φόρο (από το πρώτο ευρώ μην το ξεχνάμε και αυτό).

Η μεγάλη διαφορά είναι μεταξύ παρανομίας και νομιμότητας. Όταν σκέφτεσαι απλά πόσο θα σου κοστίσει, ακόμα και με τιμές λιανικής στα υλικά, υπάρχει πολύ περιθώριο κέρδους μεταξύ αυτού που θα φτιάξεις και του πόσο πουλιέται στην αγορά. Όταν όμως συνυπολογίσεις έξοδα "νομιμότητας" αμέσως βγαίνεις ακριβότερος από την αγορά και με μικρό περιθώριο κέρδους.

vasilllis
29-08-18, 09:00
ετσι οπως τα λετε ,οσοι εχουν μαγαζια και ειναι ελευθεροι επαγγελματιες ειναι αποροι..

elektronio
29-08-18, 09:34
ετσι οπως τα λετε ,οσοι εχουν μαγαζια και ειναι ελευθεροι επαγγελματιες ειναι αποροι..

Όχι δεν λέω αυτό. Αυτοί που έχουν μαγαζιά (από παλιά) βγάζουν και επιζούν άλλοι καλά, άλλοι λιγότερο καλά. Εννοείται το ότι ο μισός εμπορικός πληθυσμός χρωστάει εισφορές η/και εφορία δεν σημαίνει ότι ξαφνικά οι μισοί γίνανε μπαταξήδες, δείχνει πόσο ανελέητο εισπρακτικό κυνηγητό έχει πέσει (και) στις επιχειρήσεις.

Το πρόβλημα είναι έντονο στο ξεκίνημα μια επιχείρησης. Όταν ξεκινάς μια επιχείρηση τον πρώτο καιρό (τουλάχιστον) είναι βέβαιο ότι δεν έχει σοβαρό τζίρο και δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στα έξοδα. Μετά από την κατάργηση όλων των ελαφρύνσεων και αύξηση των εισφορών και φόρων, μια μικρή επιχείρηση που ξεκινάει, την πνίγει πριν καταφέρει να σταθεί στα πόδια της.

stauros772000
29-08-18, 11:05
ετσι οπως τα λετε ,οσοι εχουν μαγαζια και ειναι ελευθεροι επαγγελματιες ειναι αποροι..
δεν ειναι αποροι,διοτι οι αποροι ειναι σε καλυτερη κατασταση.......υπαρχουν δυο τυποι μαγαζιων και ελευθ.επ. πλεον.αυτοι που βγαζουν καλο εως πολυ καλο χρημα,και ολοι -ολα τα αλλα ,που ειναι σε χειροτερη θεση απο εναν ανεργο -απορο.ο απορος-ανεργος,μπορει να παρει και επιδομα θερμανσης -αλληλεγγυης και οτι αλλο ψηφοθηρικο δινει η εκαστοτε κυβερνηση.οι εε και τα μαγαζακια που φυτοζωουν,δεν παιρνουν μια.και αν κατα τα καλα χρονια εκανες και μια αλφα περιουσια και επενδυσες σε ακινητα διοτι ησουν ρε φιλε νοικοκυρης και δεν ηθελες να τα φας ,ειτε σε τζογο ειτε σε αννες,τωρα,πληρωνεις φορο τεκμαρτων απο το πρωτο ευρω,επι των αξιων που εχτισες καταρα την ωρα και την στιγμη....


Όχι δεν λέω αυτό. Αυτοί που έχουν μαγαζιά (από παλιά) βγάζουν και επιζούν άλλοι καλά, άλλοι λιγότερο καλά. Εννοείται το ότι ο μισός εμπορικός πληθυσμός χρωστάει εισφορές η/και εφορία δεν σημαίνει ότι ξαφνικά οι μισοί γίνανε μπαταξήδες, δείχνει πόσο ανελέητο εισπρακτικό κυνηγητό έχει πέσει (και) στις επιχειρήσεις.

Το πρόβλημα είναι έντονο στο ξεκίνημα μια επιχείρησης. Όταν ξεκινάς μια επιχείρηση τον πρώτο καιρό (τουλάχιστον) είναι βέβαιο ότι δεν έχει σοβαρό τζίρο και δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στα έξοδα. Μετά από την κατάργηση όλων των ελαφρύνσεων και αύξηση των εισφορών και φόρων, μια μικρή επιχείρηση που ξεκινάει, την πνίγει πριν καταφέρει να σταθεί στα πόδια της.
ξεχνας και το "τελος" επιτηδευματος,το οποιο καποτες δεν το πληρωνε το κοροιδο που ξεκινουσε καινουρια επιχειρηση-επαγγελμα,την πρωτη πενταετια ή τριετια.....

vasilllis
29-08-18, 11:36
ολα εχουν να κανουν με την πελατεια.Εχεις πελατεια?θα πηγαινει μια χαρα η δουλεια.Δεν εχεις πελατεια ?θα σου φταινε οι φοροι,τα νοικια,ο διπλα,ο απεναντι και δεν ξερω τι.
Σιγουρα ο καθενας εχει διαφορετικη αντιλληψη και εχει βιωσει διαφορετικα τις καταστασεις .
Σταυρο θα διαφωνησω σε αυτα καθοτι υπαρχουν επαγγελματιες που παιρνουν παρα πολλα επιδοματα..Εχει να κανει με τον ανθρωπο.

elektronio
29-08-18, 11:36
ξεχνας και το "τελος" επιτηδευματος,το οποιο καποτες δεν το πληρωνε το κοροιδο που ξεκινουσε καινουρια επιχειρηση-επαγγελμα,την πρωτη πενταετια ή τριετια.....

Πράγματι το ξέχασα .... προφανώς επειδή τα τέλη δεν έχουν τέλος!!!

Και εγώ είχα βιβλία ανοιχτά για συμπληρωματικό εισόδημα, μέχρι που τελευταία (2015) διαπίστωσα ότι δουλεύω για κάποιους άλλους και σκέφτηκα ότι άμα θέλουν εισόδημα (οι κάποιοι άλλοι) ας πάνε να δουλέψουν, εγώ πλέον έκλεισα τα βιβλία και ξεκουράζομαι τον χρόνο που δούλευα και έρχεται μια ή άλλη.

agis68
29-08-18, 12:48
Δεν κατάλαβα? Ποια κρίση? Είπαμε τέλος !!! Μην ξανακούσω για κρίση....τώρα έρχεται η Ανάπτυξη! Συνεπεία τούτου ο φίλος μας θέλει να επενδύσει στη χώρα του!

tsimpidas
29-08-18, 13:42
Παιδια-Παιδια εχετε δικιο σε ολα !!!!

Και ο Μαρκος τα περιγράφει οπως ακριβώς ειναι και ο Σταυρος,,,, και εχει δικιο και ο vasilimertzani στο θεμα της πελατείας και του τζιρου...ομως
δεν μπορουμε να εχουμε ολοι ''μαγαζι-γωνια'' και η κατασταση στην ελλαδα ειναι δραμα γενικός διοτι οδεύουμε προς εξαφάνιση του μικρομεσαίου και αμοιβή κινεζου στον φτωχο,, θα δουμε και δουλειες οπου θα πληρώνονται με φαί και υπνο και θα λενε και ευχαριστω νομιμα διοτι απο
τον πενιχρό μισθό θα αφαιρούνται τα έξοδα= σίτισης-στέγασης-ασφάλισης-περίθαλψης και ολα νόμιμα σε καθεστώς δουλείας.

ας εστιασουμε στο ελληνικο δαιμονιο ομως
ρώτησα πριν κατι περι πωλήσεων μεσω e-bay ... ας πουμε οτι πουλαω κατι και βγαζω πχ 500 ευρο το μηνα,, ποσο εύκολο [ή δυσκολο] ειναι να καταλήξουν αυτα τα χρήματα στα χέρια μου και με τι φορο ??

selectronic
29-08-18, 14:09
Δεν έχω ψάξει καθόλου αν είναι αλήθεια ή ψέματα, αλλά κοίτα και αυτό:

https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/82122-%CF%83%CE%B4%CE%BF%CE%B5-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-site-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CF%8E%CE%BD/

xqtr
29-08-18, 15:00
Επίσης ψάξτε στο internet περιπτώσεις, όπου το paypal για "ψιλου πήδημα ", σου δεσμευει τα χρήματα του λογαριασμού σου, μέχρι να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

nick1974
29-08-18, 16:51
ετσι οπως τα λετε ,οσοι εχουν μαγαζια και ειναι ελευθεροι επαγγελματιες ειναι αποροι..

Βασσιλη απ οτι εχω καταλαβει εισαι συναδελφος του χωρου μου (η του βιομηχανικου η και τα δυο... ). Σιγουρα ειναι χωρος που εχει καποια λεφτα σε σχεση με τη στερια, αλλα πες ειλικρινα, εχεις εδρα μονο Ελλαδα? Γιατι οι μονοι που ξερω οτι καναν αυτη την εξυπναδα ειναι κατι λαμογια που χρωστανε σε οποιον μιλαει Ελληνικα και οχι μονο...


άμα θέλουν εισόδημα (οι κάποιοι άλλοι) ας πάνε να δουλέψουν

+100000000000000000000000000000 ρε φιλε και να αγιασει το πληκτρολογιο σου, οχι τιποτα αλλο, αλλα οταν λεω οτι αν το κρατος θελει χρηματα ας κρατουσε τις εταιριες του και να τιος δουλευε σωστα, κι αφου δεν τα καταφερε ας παει ταμειο ανεργειας η ας ζητιανεψει στο μετρο με κοιτανε ολοι σαν παλαβο... τουλαχιστο ξερω τωρα πως υπαρχει τουλαχιστο κι αλλος ενας :001_tt2:
Παντως το γουρονοπραμα που ειπε οτι "μαζι τα φαγαμε" ειχε απολυτο δικιο... για τα λεφτα απ τη δουλεια μας ελεγε...




ρώτησα πριν κατι περι πωλήσεων μεσω e-bay ... ας πουμε οτι πουλαω κατι και βγαζω πχ 500 ευρο το μηνα,, ποσο εύκολο [ή δυσκολο] ειναι να καταλήξουν αυτα τα χρήματα στα χέρια μου και με τι φορο ??


500 ευρω δε φτανουν ουτε για το τεβε, οποτε θα βαζεις κι ενα χιλιαρικο επιπλεον αν στοχευεις σε τετοια ποσα

vasilllis
29-08-18, 17:10
Νίκο με καράβια περιστασιακά έχω ασχοληθεί ένα διάστημα σαν technical support της marelli και για μερικούς γνωστούς.
Όλοι οι "μεγάλοι" έτσι δουλεύουν.ειτε μας αρέσει είτε όχι.
Όταν λες εξυπνάδα;παρερμηνεύσες μάλλον τα γραφόμενα.εννοουσα εταιρίες-επαγγελματιες με μηδενικό εισόδημα και ζημιές κατά έτος.στον κλαδο μου τουλάχιστον το μεγαλύτερο ποσοστό των εταιριών δουλεύει έτσι.

nick1974
29-08-18, 17:36
Νίκο με καράβια περιστασιακά έχω ασχοληθεί ένα διάστημα σαν technical support της marelli και για μερικούς γνωστούς.
Όλοι οι "μεγάλοι" έτσι δουλεύουν.ειτε μας αρέσει είτε όχι.
Όταν λες εξυπνάδα;παρερμηνεύσες μάλλον τα γραφόμενα.εννοουσα εταιρίες-επαγγελματιες με μηδενικό εισόδημα και ζημιές κατά έτος.στον κλαδο μου τουλάχιστον το μεγαλύτερο ποσοστό των εταιριών δουλεύει έτσι.


οκ, νομιζα το πες ειρωνικα...
Απ το να κανεις ενα εκατομμυριο αλχημειες παντως και τριπλες και να παιρνεις π...πες σε λογιστες για περισσοτερες αλχημειες και περισσοτερες τριπλες, κι επειδη δεν ποιανουν οι αλχημειες να αφηνεις και φεσια στην αγορα, κοκ, νομιζω ειναι αξιοπρεπεστερο μια και ...ειμαστε "ευρωπεη" (παναθεμα μας) τουλαχιστο οποιος δεν εξαρταται απο εδρα να μετακομοιζει σιγα σιγα σε πιο σοβαρες φορολογικα χωρες την εδρα του.

Αυτο βεβαια ειναι απλα συζητηση πανω σε οσα υπωθηκαν, δεν εχει στοχο τον θεματοθετη... αυτο που λεει πως θελει να κανει ειναι ονειρο θερινης νυκτος, και πιστευω θα βγαλει περισσοτερη χασουρα ακομα κι απ το αν εφτιαχνε σορτσακια για κουνουπια.

tsimpidas
29-08-18, 17:36
Δεν έχω ψάξει καθόλου αν είναι αλήθεια ή ψέματα, αλλά κοίτα και αυτό:



το εχω διαβάσει προ πολλου και ξερω και περίπτωση κάποιου που πουλούσε-πουλουσε και οταν θέλησε να ρευστοποιησει περι τα 5000 ευρο κατάλαβε οτι ηταν αδύνατο και θα πληρωνε πρόστιμο τετοιο που τα παράτησε αζήτητα.

για αυτο μιλαμε για τον νομιμο τροπο,, αν μπορω σαν μικρη επιχειρηση να πουλαω μεσω e-bay ;ή πρεπει να ειναι εξαγωγικη η εταιρια... αν ειναι το δευτερο δεν παιζει με τιποτα.

nick1974
29-08-18, 17:44
το εχω διαβάσει προ πολλου και ξερω και περίπτωση κάποιου που πουλούσε-πουλουσε και οταν θέλησε να ρευστοποιησει περι τα 5000 ευρο κατάλαβε οτι ηταν αδύνατο και θα πληρωνε πρόστιμο τετοιο που τα παράτησε αζήτητα.


κι εγω εχω ακουσει για καποιο μαγο στον αμαζονιο που ανασταινει νεκρους :lool: κι οχι μονο τους ανασταινει αλλα τους μεγαλωνει και το πουλι... :001_tt2:
Και μονο το οτι "τα παρατησε στα αζητητα" και δεν τα αξιοπποιησε για αγορες δειχνει πως ειναι τρελη μουφα η ολη ιστορια. (δυαδοσται) Μην πιστευεις οτι διαβαζεις.

tsimpidas
29-08-18, 19:05
κι εγω εχω ακουσει για καποιο μαγο στον αμαζονιο που ανασταινει νεκρους :lool: κι οχι μονο τους ανασταινει αλλα τους μεγαλωνει και το πουλι... :001_tt2:
Και μονο το οτι "τα παρατησε στα αζητητα" και δεν τα αξιοπποιησε για αγορες δειχνει πως ειναι τρελη μουφα η ολη ιστορια. (δυαδοσται) Μην πιστευεις οτι διαβαζεις.

επειδη δεν ενδιαφέρομαι για μεγέθυνση πεους αλλα για μετρητά ξερουμε πως γίνεται το σκηνικό ??
αν έχουμε κωδικό για πωλήσεις μεσω διαδικτύου στην εταιρια πουλάμε στο e-bay άφοβα ??

nick1974
29-08-18, 19:35
Οι μεταπωλητές του ebuy δουλεύουν αλλιώς.
Αυτό που θες να κάνεις κατά τη γνωμη μου έχει μια ταμπέλα με bold που γράφει "ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΉ".
Δε θέλω να σε αποθαρρύνω, αλλά η κοινή λογική λέει ότι απλά αυτό όπως το σκέφτεσαι όχι δε θα βγάλει ούτε σεντ κέρδος αλλά θα σε βάλει μέσα γύρω στο 1500ρι το μήνα + τα αρχικά έξοδα έναρξης.
Από κει και πέρα αυτό είναι η δική μου εκτίμηση.
Γιατί δε δοκιμάζεις αυτό που λες σε συνεργασία με κάποιο ήδη υπάρχον μαγαζί ώστε να δεις τι παίζει?
Αν δεις ότι όντως τραβάει και βγάζει τα έξοδα του και τα έξοδα μιας επιχηρησης και αφήνει και κέρδος τοτε το προχωράς σιγά σιγά και μόνος σου
Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Panoss
29-08-18, 19:49
Τσιμπίδας, άνοιξε σουβλακερί.

tsimpidas
29-08-18, 20:08
Τσιμπίδας, άνοιξε σουβλακερί.

σωστός!!!σιγουρα πραγματα !!!!!καποτε τα κοροϊδεύαμε !!! απλα λεω να εξαντλήσω και αυτή την πιθανότητα...

nick1974
29-08-18, 21:16
κανεις δεν κοροιδεψε ποτε οτι εχει σχεση με το φαγητο, εκτος κι αν ειναι απο αλλο πλανητη και ανηκει σε ειδος που τρωει ανα 6 μηνες η που παιρνει ενεργεια με φωτοσυνθεση.
Και πυρηνικος πολεμος να γινει, και στις σπηλιες να γυρισουμε, το φαγητο ειναι σιγουρο πως θα πουλαει... ...να μη σου πω πως θα κυκλοφορουν και περιοδικα με συνταγες "πως να φτιαξετε γκουρμε πιατα με κονσερβες που βρισκετε στα ερηπεια των σουπερ μαρκετ".
Η γευση για το ανθρωπινο ειδος εχει πολυ μεγαλυτερη σημασια απ οποιαδηποτε αλλη παροχη του πολιτισμου (ΙΣΩΣ μονο η μουσικη να μπορει να την ανταγωνιστει)

chip
29-08-18, 21:38
για τις πωλήσεις μέσω ιντερνετ υπήρχε αυτό
https://www.dikaiologitika.gr/images/archive/500/ESE_e-shop_Guide_0.pdf
αλλά πιθανόν να έχει αλλάξει αφού αλλαξε και η διαδικασία των εισαγωγών εξαγωγών. πιστεύω ότι θα πρέπει να το διαβάσεις και στη συνέχεια να ρωτήσεις και λογιστή και επειδή το πιθανότερο είναι και ο λογιστής να μην είναι ενήμερος να ρωτήσεις ή να βάλεις το λογιστή σου να ρωτήσει στη ΔΟΥ. ταυτόχρονα να κάνεις κι εσύ μια αναζήτηση στη νομοθεσία. (δυστυχώς στην Ελλάδα αλλάζουν αυτά τα πράγματα).
Επίσης δες αν σε αφορούν θέματα ανακύκλωσης συσκευασίας και ανακύκλωση ηλεκτρικών συσκευών. Δες και πιθανες υποχρεώσεις στο ΓΕΜΗ για αναφορές στατιστικών που πιθανών να έχεις υποχρέωση να καταθέτεις....

tsimpidas
31-08-18, 12:53
το ολο σκηνικο μου θυμησε ενα ανεκδοτο..

παει ενας παπας να αγορασει ψαρια,,και.....στο γυρισμο περνοντας εξω απο εναν οικο ανοχης * τον
φωναζει μια εκδιδομενη επι χρημαση* και
του λεει=
αν μαντεψεις που ειναι το αιιδιο* μου -εμπρος-ή-πισω- θα σε αφησω να συνευρεθεις* μαζι μου δωρεαν
διαφορετικα αν δεν το βρεις θα μου δωσεις τα ψαρια...
ο παπας δεχεται το αινιγμα και λεει οτι το αιιδηο ειναι εμπρος !!!! στιβει και σκυβει η εκδιδομενη επι χρημαση και
του το δειχνει στο πισω μερος του σωματος της,,, ετσι ο παπας της εδωσε τα ψαρια και εφυγε..
την επομενη μερα η παπαδια τον ξαναστελνει τον παπα για ψαρια αγνωοντας το συμβαν, ο
παπας αφου αγορασε ξανα ψαρια περναει παλι απο τον οικο ανοχης και η εκδιδομενη επι χρημαση του ξαναεβαλε το
ιδιο αινιγμα,,, ο παπας αυτη τη φορα ειπε πισω......και η εκδιδομενη επι χρημαση σηκοσε την ρομπα της και του το εδειξε στο εμπρος σημειο του σωματος της,,, με αποτελεσμα να του παρει ξανα τα ψαρια,,,

γυριζωντας στο σπιτι τον ρωτησε η παπαδια που ειναι τα ψαρια και ο παπας απαντησε=

''αν δεν σταθεροποιηθει το μ@^ν! παπαδια μου ψαρια δεν τρωμε''

ετσι λογο οτι η ελλαδα αυτη την στιγμη μοιαζει με το διαρκως μεταφερομενο αιιδιο και μας περνει τα ψαρια τζαμπα
αποφασισα να περιμένω μεχρι να δω καποιου τυπου σταθεροποιηση.

Panoss
31-08-18, 13:12
αποφασισα να περιμένω μεχρι να δω καποιου τυπου σταθεροποιηση.
Μέχρι το 2060 δηλαδή...
Ή να κάνεις αυτό που θες σε άλλη χώρα που έχει κάποια, ελάχιστη έστω (δεν χρειάζεται και παραπάνω), επαφή με την πραγματικότητα. π.χ. Κύπρο. Βουλγαρία.

tsimpidas
31-08-18, 13:57
μέχρι το 2060 δεν νομίζω αλλά μετά μια 5ετεια για μετακόμιση πάντα,,σε άλλη πόλη-σε άλλη χώρα όλα παίζουν,αυτή την στιγμή ειμαστε στο γύψο σαν ελληνες.

Panoss
31-08-18, 14:04
μέχρι το 2060 δεν νομίζω αλλά μετά μια 5ετεια
Έτσι λέγαμε πέρσι, 'άντε λίγο ακόμα'. 'Μια διετία' έλεγε ο ένας, 'μια πενταετία' έλεγε ο άλλος...
Και πρόπερσι.
Και παραπρόπερσι....
Α, και παρα- παραπρόπερσι...
Και..και (https://www.stockwatch.com.cy/el/article/elliniki-oikonomia/papakonstantinoy-akoma-kai-sto-telos-toy-11-i-exodos-stis-agores)...

nick1974
31-08-18, 23:43
μέχρι το 2060 δεν νομίζω αλλά μετά μια 5ετεια για μετακόμιση πάντα,,σε άλλη πόλη-σε άλλη χώρα όλα παίζουν,αυτή την στιγμή ειμαστε στο γύψο σαν ελληνες.


ΑΝ απο καποιο θαυμα -που δεν εχει και ιδιεταιρες πιθανοτητες να συμβει- για καποιο λογο βρισκομασταν εκτος ευρω, υπολογιζε τουλαχιστο 15 χρονια, αλλα επειδη θαυματα συμβαινουν μονο στα παραμυθια, βαλε οσα χρονια θα χρειαστουν μεχρι ειτε να εγκαταλειφθει το ευρω ως νομισμα, -γιατι θα γινει ετσι κι αλλιως καποτε... δεν υπαρχει αρρωστια που να κραταει για παντα- ειτε να αναβαθμιστει σε κατι αλλο, (30-100 χρονια) + τα 15 χρονια που λεγαμε.

tsimpidas
01-09-18, 08:14
ΑΝ απο καποιο θαυμα -που δεν εχει και ιδιεταιρες πιθανοτητες να συμβει- για καποιο λογο βρισκομασταν εκτος ευρω, υπολογιζε τουλαχιστο 15 χρονια,.

το εκτός ευρό δεν νομιζω οτι υπάρχει πια σαν επιλογή για κανένα κράτος εκτός απο την αγγλια ισως.

nick1974
01-09-18, 08:38
Δε μίλησα για επιλογές αλλά για θαύματα, κι ακριβώς επειδή δε γίνονται παίρνουμε ως δεδομένη τη δεύτερη περίπτωση, δηλαδή πως για να στρώσει η Ελλάδα θα πρέπει πρώτα είτε να καταρρεύσει το ευρώ είτε η ίδια η ΕΕ κι αφού γίνει αυτό μετά υπολόγιζε συν 15 χρόνια το λιγότερο.
Δηλαδή ρεαλιστικά το λιγότερο σε 30-100 χρόνια +15 (στο +15 επιμένω λόγω των πολιτικών μας )

Όπως και να χει είναι αστείο να νομίζει κάποιος ότι μια χώρα που χρησιμοποιείται για άρμεγμα θα συνέλθει εντός μαντριου, και το τραγικό είναι πως αυτό περισσότερο το κατανοεί ακόμα κι ο μέσος Γερμανός (παρά την καθημερινή πλύση εγκεφάλου που του γίνεται απ' τα κολοκαναλα) παρά ο μέσος Έλληνας...
Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nepomuk
01-09-18, 08:56
Όπως και να χει είναι αστείο να νομίζει κάποιος ότι μια χώρα που χρησιμοποιείται για άρμεγμα θα συνέλθει εντός μαντριου,

Οταν καλομαθει η Γρια στα συκα ,ουτε με Θαυμα δεν επιστρεφει στα σκ@τ@.

elektronio
01-09-18, 08:57
το εκτός ευρό δεν νομιζω οτι υπάρχει πια σαν επιλογή για κανένα κράτος εκτός απο την αγγλια ισως.

Η Αγγλία έχει το δικό της νόμισμα δηλαδή δεν ήταν ποτέ στο Ευρώ.

Η έξοδος από το ευρώ ποτέ δεν ήταν επιλογή (πλην Λαφαζάνη και μερικών άλλων) ήταν όμως και παραμένει απειλή ατυχήματος.

Δυστυχώς για την Ελλάδα οι Έλληνες τρώνε το σανό που ταΐζει η εκάστοτε κυβέρνηση. Αφού οι ανίκανες κυβερνήσεις μας έριξαν στα μνημόνια έπεισαν τον λαό ότι τα μνημόνια φταίνε για τα δεινά μας (και όχι η οικονομία μας που την κατασπατάλησαν). Μπήκαμε στα μνημόνια με χρέος 120% του ΑΕΠ και βγαίνουμε από τα μνημόμια με πανηγύρια και νταούλια με χρέος 180% του ΑΕΠ.

Για όσους δεν κατάλαβαν λοιπόν τι συνέβη θα προσπαθήσω να εξηγήσω εν συντομία. Αρχικά φταίμε εμείς με την κατασπατάληση των οικονομιών μας από τις κυβερνήσεις. Στη συνέχεια οι φίλοι μας αλληλέγγυοι ευρωπαίοι αφού έσωσαν τα τομάρια τους, πρακτικά δίνοντας παρατάσεις στο χρέος μας και μετατρέποντας το σε διακρατικό έχουν απασφαλίσει την βόμβα που λέγεται Ελλάδα. Τώρα πλέον δεν έχουν κανένα λόγο να μας δίνουν παρατάσεις (με το όνομα μνημόνια) αφού διασφάλισαν μέσω του μεγάλου διαπραγματευτή ότι θα διαχειρίζονται την περιουσία μας για 110 χρόνια (και βλέπουμε) και θα την εποπτεύουν μέχρι το χρέος να πέσει κατά 75%, δηλαδή για πάντα αφού το χρέος δεν πέφτει χιλιοστό. Άρα βρισκόμαστε σε ένα αέναο ξεζούμισμα που πολύ δύσκολα και μετά από πολύ μακρά περίοδο ίσως να βγούμε.
Μας έχουν δηλαδή καλορρυθμίσει για άρμεγμα και πραγματικά θα έλεγα ότι δεν υπάρχει κίνδυνος για έξοδο από ευρώ (δεν καταστρέφεις την επένδυση σου) αν δεν υπήρχαν οι εξωτερικοί παράγοντες με αρχηγό την Ιταλία και πολλά ακόμα όπως μεταναστευτικό, Τουρκία κλπ.

Επομένως τα όνειρα τύπου όπου να'ναι βγαίνουμε από την κρίση, ή τελειώνουν τα προβλήματα μας, με χρέος 180% του ΑΕΠ και χωρίς κρατικά έσοδα από εθνικούς πόρους απλά είναι θερινής νυκτός.

tsimpidas
01-09-18, 10:55
Επομένως τα όνειρα τύπου όπου να'ναι βγαίνουμε από την κρίση, ή τελειώνουν τα προβλήματα μας, με χρέος 180% του ΑΕΠ και χωρίς κρατικά έσοδα από εθνικούς πόρους απλά είναι θερινής νυκτός.

Εγω ελπίζω σε κάτι άλλο, οι ''δανειστές'' έχουν βάλει στο fast-forword την πτωχευτική πορεία της Ελλάδας με επιταχυνση της μεταφορας περιουσιακών στοιχειων -χρηματων -ακινητων στα χερια τους και λογικα οταν τα πάρουν ολα δεν θα θελουν
να πληρώνουν τους φορους που πληρώνει ο Ελληνας σημερα και ο εκάστοτε πρωθυπουργός θα βγει και θα φωνάζει οτι βγήκαμε απο την κριση και εχουμε ανάπτυξη, εκει θα υπάρχει μια σχετικη σταθεροποιηση της φορολογίας.

Η Ελλαδα θα εχει αλλαξει χερια βεβαια !!!

nick1974
01-09-18, 13:53
Οταν καλομαθει η Γρια στα συκα ,ουτε με Θαυμα δεν επιστρεφει στα σκ@τ@.
75106

Απ' τους g20 στη χρεοκοπία είναι απ' τα σκατα στα συκα

Σιγουρα εισαι οικονομολογος?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk