PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία πρίζας σε παροχή ηλεκτροβάνας



ArisPan
29-08-18, 12:23
Καλο μεσημερι!
Στο σπιτι μου εχω αυτονομη θερμανση. Σε ενα ντουλαπι στη βεραντα υπαρχει μια ηλεκτροβανα. Εχει καλωδια μπλε καφε κοκκινο και μαυρο.
Σε αυτη τη βεραντα χρειαζομαι μια πριζα. Την πριζα αυτη θα τη συνδεσω στα κλιπακια π εχει η ηλεκτροβανα. Βασικα ειμαι 99% σιγουρος οτι πρεπει να συνδεσω την πριζα στα καλωδιακια μπλε και καφε!! Σωστα;; Αυτα δεν δινουν ρευμα;;

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

ArisPan
29-08-18, 12:35
kioan σε ευχαριστω πολυ για τις διορθωσεις...

VirusX2
29-08-18, 13:26
Μια φώτο θα βοηθούσε. Επίσης τι θέλεις να δουλέψεις σε αυτή την πρίζα; Τι διατομή καλωδίου έχει και με τι ασφάλεια ασφαλίζεται η γραμμή; Γνωρίζεις κάτι από αυτά;

elektronio
29-08-18, 13:33
Προφανώς η ηλεκτροβάνα παίρνει από κάπου εντολή για να ανοίξει ή να κλείσει. Αλλιώς δεν θα είχε νόημα ύπαρξης. Επομένως η πρίζα θα έχει ρεύμα μόνο όταν η βάνα είναι ανοικτή.
Επιπλέον αυτό που τροφοδοτεί τη βάνα μπορεί να μην αντέχει το ρεύμα που θέλεις να τραβήξεις και ακόμη τον έλεγχο της βάνας τον κάνει κάποιο ρελέ το οποίο επίσης μπορεί να μην αντέχει το φορτίο που θες να τραβήξεις.

VirusX2
29-08-18, 13:49
Προφανώς η ηλεκτροβάνα παίρνει από κάπου εντολή για να ανοίξει ή να κλείσει. Αλλιώς δεν θα είχε νόημα ύπαρξης. Επομένως η πρίζα θα έχει ρεύμα μόνο όταν η βάνα είναι ανοικτή.

Αυτό εξαρτάται από τον τύπο της ηλεκτροβανας. Αυτη από ότι καταλαβαίνω έχει μόνιμα φάση ουδέτερο πάνω και τα άλλα δυο είναι σήμα ελέγχου και σήμα εξόδου. Αν θέλει ο φίλος ας μας πει ποια ηλεκτροβανα εχει

nestoras
29-08-18, 15:08
Γειωση θα παρεις απο καμια γλαστρα;
:-D

Στην εσωτερικη πλευρα του τοιχου του μπαλκονιου δεν υπαρχει καμια σωστη πριζα να ξετρυπησεις στην πλατη της και να βγεις στο μπαλκονι;

kioan
29-08-18, 15:46
Η ηλεκτροβάνα θα τροφοδοτείται (είτε διαρκώς, είτε μόνο όταν δέχεται εντολή) μέσω κάποιας ασφάλειας στον πίνακα του καυστήρα. Αυτή η ασφάλεια θα καθορίσει το πόσο ρεύμα μπορεί να δώσει η πρίζα οπότε θα πρέπει να το ελέγξει.

apilot
29-08-18, 17:22
Φίλε Άρη η καλύτερη λύση είναι αυτή που είπε ο Παναγιώτης (nestoras).
Όλο και θα έχει κάποια πρίζα από την εσωτερική πλευρά του μπαλκονιού να τραβήξεις μια πρίζα
στο μπαλκόνι με ένα ξετρύπημα.

ArisPan
30-08-18, 16:40
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια! Εχτες το μεσημερι ετυχε και ηρθε καυστηρατζης στην πολυκατοικια για ελεγχο του καυστηρα! Του ειπα για το θεμα μου και μου εβαλε μπριζα στη βεραντα τραβωντας ρευμα απο τη βανα. Συνεδεσε τα καλωδια της μπριζας στα μπλε και καφε της βανας οπως σας ειπα. Αααα και για γειωση υπαρχει ηδη καλωδιο στο ντουλαπακι αυτο. Σας ευχαριστω ολους θερμα!! Η χρηση της μπριζας ειναι για λαπτοπ ή τηλεόραση ή στερεοφωνικο ενισχυτη σε περιπτωση καποιου παρτυ στη βεραντα!! Ελπιζω μην με παρει χαμπαρι ο διαχειριστης που του κλεβω ρευμα λιγες ωρες την ημερα😂😂😅😅. Σας ευχαριστω και παλι!

kioan
30-08-18, 18:32
Ελπιζω μην με παρει χαμπαρι ο διαχειριστης που του κλεβω ρευμα λιγες ωρες την ημερα

Αυτή ήταν η ερώτηση που απέφευγα να ρωτήσω όταν πρωτοείδα την αρχική ανάρτηση.

Έχε στα υπόψιν πως δεν κλέβεις ρεύμα από τον διαχειριστή αλλά από όλους τους υπόλοιπους ενοίκους του κτιρίου [emoji6]

Αν γίνει καμία στραβή και πέσει ασφαλεία ή και κανένας πίνακας αυτονομίας, να είσαι έτοιμος να αναλάβεις τις ευθύνες σου.


Τέλος, ωραίος καυτηριατζής, τίμιος και ηθικός! Να τον καμαρώνετε!

Sent using Tapatalk

ArisPan
30-08-18, 20:00
Οχι φιλε μου kioan σε αυτη την πολυκατοικια δν ισχυουν τετοια. Δν υπαρχουν κοινοχρηστα για ασανσερ καθαριστριες φωτα ζημιες κλπ. Ακομα και για θερμανση πληρωνει αυτος π καιει. Αν εσυ δν καψεις τπτ πληρωνεις 0€. Η πολυκατοικια εχει τρια διαμερισματα. Ολοι καινε ερκοντισιον. Κανεις θερμανση. Ουτε καν εγω. Μονο ο διαχειριστης. Οποτε... Πληρωνει το ρευμα που καινε τα ηχεια μου στην βεραντα. 😅😅

VirusX2
30-08-18, 23:33
Θέλω να μαι από μια γωνιά όταν το καταλάβει να δω τι θα γίνει..

ArisPan
31-08-18, 04:54
Φιλε virusX2 δε το ξεσημεριζομαι κιολας αλλα δεν μ αφηνει αλλα περιθωρια! Δε θελει να τριπισω τον τοιχο να βγαλω πριζα απο μεσα οπως ειπε ο nestoras! Εξαλλου μονο για το καλοκαίρι θελω την πριζα που καθομαι στην βεραντα!

kioan
31-08-18, 07:27
Όταν πάντως το ανακαλύψει (γιατί κάποια στιγμή θα το ανακαλύψει) να δω πως θα τον πείσεις ότι εβαζες μόνο τα ηχειάκια το καλοκαίρι και όχι και κανένα αερόθερμο όλους τους χειμώνες (για να μην αναγκάζεσαι να ανάβεις και θέρμανση).

Αν συνέβαινε σε εμένα, όταν σε ανακάλυπτα, θα διεκδικούσα δικαστικώς να μου πληρώσεις για όσα χρόνια κατοικείς στο σπίτι ενέργεια ανάλογη του μέγιστου φορτίου που μπορεί να σηκώσει η συγκεκριμένη γραμμή, βάσει της ασφάλειάς της στον πίνακα αυτονομίας.

Sent using Tapatalk

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ
31-08-18, 09:44
Όταν πάντως το ανακαλύψει (γιατί κάποια στιγμή θα το ανακαλύψει) να δω πως θα τον πείσεις ότι εβαζες μόνο τα ηχειάκια το καλοκαίρι και όχι και κανένα αερόθερμο όλους τους χειμώνες (για να μην αναγκάζεσαι να ανάβεις και θέρμανση).

Αν συνέβαινε σε εμένα, όταν σε ανακάλυπτα, θα διεκδικούσα δικαστικώς να μου πληρώσεις για όσα χρόνια κατοικείς στο σπίτι ενέργεια ανάλογη του μέγιστου φορτίου που μπορεί να σηκώσει η συγκεκριμένη γραμμή, βάσει της ασφάλειάς της στον πίνακα αυτονομίας.

Sent using Tapatalk

Kioan, τα παραλές και σύ πρωινιάτικα. Ξέρεις πόσα θα πλήρωνες στους δικηγόρους και στα δικαστικά έξοδα σε μια τέτοια περίπτωση; Άντε και την κέρδιζες τη δίκη σε πρώτο βαθμό, ο φίλος μας ο Άρης θα σου έκανε Έφεση και πάει λέγοντας.... Σαν νέο Μέλος εδώ στην κοινότητα παρατηρώ ότι γράφουμε όλοι μας ότι μας κατεβάσει η "κεφάλα" μας χωρίς να σκεφτόμαστε εάν θίγουμε τον άλλον. Το τι συμβαίνει στο σπίτι και στην πολυκατοικία του καθενός αφορά μόνο και μόνο τον ίδιο. Με το ζόρι κρατήθηκα να μην σου βάλω Τhumbs Down. Μου αρέσει που είσαι και Συντονιστής.......

VirusX2
31-08-18, 10:11
Kioan, τα παραλές και σύ πρωινιάτικα. Ξέρεις πόσα θα πλήρωνες στους δικηγόρους και στα δικαστικά έξοδα σε μια τέτοια περίπτωση; Άντε και την κέρδιζες τη δίκη σε πρώτο βαθμό, ο φίλος μας ο Άρης θα σου έκανε Έφεση και πάει λέγοντας.... Σαν νέο Μέλος εδώ στην κοινότητα παρατηρώ ότι γράφουμε όλοι μας ότι μας κατεβάσει η "κεφάλα" μας χωρίς να σκεφτόμαστε εάν θίγουμε τον άλλον. Το τι συμβαίνει στο σπίτι και στην πολυκατοικία του καθενός αφορά μόνο και μόνο τον ίδιο. Με το ζόρι κρατήθηκα να μην σου βάλω Τhumbs Down. Μου αρέσει που είσαι και Συντονιστής.......

Αυτό είναι το κακό κατά την γνώμη μου.. πήξαμε στα νέα μέλη, της κατηγορίας του νηματοθετη και των όμοιων του όπως εσύ!

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ
31-08-18, 10:38
Αυτό είναι το κακό κατά την γνώμη μου.. πήξαμε στα νέα μέλη, της κατηγορίας του νηματοθετη και των όμοιων του όπως εσύ!

Καλή σας μέρα κύριε Συνήγορε.:wiink:

kioan
31-08-18, 10:43
Kioan, τα παραλές και σύ πρωινιάτικα. Ξέρεις πόσα θα πλήρωνες στους δικηγόρους και στα δικαστικά έξοδα σε μια τέτοια περίπτωση; Άντε και την κέρδιζες τη δίκη σε πρώτο βαθμό, ο φίλος μας ο Άρης θα σου έκανε Έφεση και πάει λέγοντας.... Το τι συμβαίνει στο σπίτι και στην πολυκατοικία του καθενός αφορά μόνο και μόνο τον ίδιο. Με το ζόρι κρατήθηκα να μην σου βάλω Τhumbs Down. Μου αρέσει που είσαι και Συντονιστής.......

Πίστεψέ με, ξέρω, πολύ καλύτερα από όσο νομίζεις.
Εγώ έγραψα τι θα έκανα εγώ και πιστεύω πως ξεκινώντας την φράση μου με το "αν συνέβαινε σε εμένα..." (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93108&page=2&p=850722&viewfull=1#post850722) δεν άφησα και πολλά περιθώρια παρερμηνείας.
Επέτρεψέ μου να γνωρίζω καλύτερα από εσένα το αν θα ήμουν διατεθειμένος και αν θα είχα την δυνατότητα να τα πληρώσω ή όχι.

Ακόμα και αν μετά από μερικά χρόνια δικαστήρια κατάφερνα να πάρω πίσω απλά και μόνο τα δικαστικά μου έξοδα, πάλι κερδισμένος θα ήμουν. Και ξέρεις ποιο θα ήταν το κέρδος μου;
Η ηθική ικανοποίηση πως σταμάτησα ένα από τα καρκινώματα της κοινωνίας μας, μια ακόμα περίπτωση της νοοτροπίας του "δε βαριέσαι, όλοι κλέβουν, κλέψε γιατί δεν τους συμφέρει να σε πάνε στα δικαστήρια".




Σαν νέο Μέλος εδώ στην κοινότητα παρατηρώ ότι γράφουμε όλοι μας ότι μας κατεβάσει η "κεφάλα" μας χωρίς να σκεφτόμαστε εάν θίγουμε τον άλλον.
Θα με ενδιέφερε να μου εξηγήσεις τον συλλογισμό σου. Τι από όσα κατέβασε η κεφάλα μου θεωρείς πως θίγει τον άλλον;
Ήταν ψευδής ο ισχυρισμός μου πως είναι κλοπή ρεύματος όταν τροφοδοτείς ένα φορτίο σπίτι σου ενώ γράφει Wh ο μετρητής του γείτονα ή η προσβολή έγκειται στο ότι το αναφέρθηκα δημοσίως σε μια κλοπή, ως κλοπή;

Αυτό που έχει πάντως ενδιαφέρον είναι πως άλλες περιπτώσεις ρευματοκλοπής τις θεωρείς κατακριτέες. Θεωρείς για παράδειγμα απαράδεκτο κάποιος να κλέβει ρεύμα από το δίκτυο διανομής χωρίς μετρητή (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=92919&page=4&p=850179&viewfull=1#post850179), ενώ σε αυτήν εδώ τη συζήτηση δείχνει να έχεις μια μεγαλύτερη ελαστικότητα στις περιπτώσεις κλοπής ρεύματος από το ρολόι του γείτονα :confused1:



Με το ζόρι κρατήθηκα να μην σου βάλω Τhumbs Down. Μου αρέσει που είσαι και Συντονιστής.......
Τα περί συντονιστή δεν έχουν σχέση με το θέμα που συζητάμε. Την ιδιότητα του συντονιστή την χρησιμοποίησα μόνο για να διορθώσω το encoding της αρχικής ανάρτησης (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93108&p=850614&viewfull=1#post850614).
Κατά τα λοιπά, πέρα από μια συμβουλή (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93108&p=850634&viewfull=1#post850634) για την υλοποίησή του, όταν έμαθα λεπτομέρειες για το τι ακριβώς θα κάνει, εξέφρασα και την προσωπική μου άποψη χωρίς να προσπαθήσω να την επιβάλλω σε κανέναν άλλο.
Αν θεωρείς ότι είπα κάτι αναληθές ή ακόμα και αν απλά δεν συμφωνείς, βάλε http://www.hlektronika.gr/forum/images/buttons/down.png Thumbs Down. Γι' αυτό υπάρχει το σχετικό κουμπάκι, για να το πατάει όποιος θέλει. Διαφορετικά θα το είχαν κρυφό στα posts των συντονιστών.



Άρη κλέψε συνέχισε άφοβα και αν γίνει καμιά στραβή, φώναξε τον Θανάση στο δικαστήριο για υπεράσπιση :thumbup:

VirusX2
31-08-18, 10:55
Καλή σας μέρα κύριε Συνήγορε.:wiink:

Συνήγορος κανενός δεν είμαι, απλά λέω αυτό που βλέπω. Τι πρέπει να κάνουμε τώρα; Να πούμε ότι είναι σωστή η κλοπή; Και το υφακι μαγκιάς που έχει σχεδόν σε όλα τα ποστ ο φίλος να το επαινέσουμε ; Πάτα όσα Thumbs Down θέλεις, εάν νομίζεις ότι κάτι καταφέρνεις. Δεν θα μπω σε αυτό το παιχνιδάκι.. Πάντως εάν θέλεις να κάνεις κάτι εποικοδομητικό για την κοινότητα εδώ αλλά πρώτα για τον εαυτό σου, άλλαξε τρόπο σκέψης, και εσύ και ο φίλος σου!

vasilllis
31-08-18, 15:09
δηλαδη αντι να την πουμε στον λωποδυτη,την λεμε στον νομιμο?
:lool:

Panoss
31-08-18, 16:12
Ελπιζω μην με παρει χαμπαρι ο διαχειριστης που του κλεβω ρευμα λιγες ωρες την ημερα
Δηλαδή αυτό και μόνο δεν αρκούσε για να πάει κατευθείαν το θέμα ολοσούμπιτο στο καλάθι των αχρήστων; :-k

VirusX2
31-08-18, 20:36
Δηλαδή αυτό και μόνο δεν αρκούσε για να πάει κατευθείαν το θέμα ολοσούμπιτο στο καλάθι των αχρήστων; :-k

Ελα ντε..

ArisPan
31-08-18, 21:39
Παιδια κατεβαστε λιγο τους τονους ναι? Ο καυστηρατζης με καρφωσε στο διαχειριστη την ιδια μερα που εβαλε την πριζα! Ηρθε επισκεψη ο διαχειριστης στο σπιτι πριν 5 λεπτα εφυγε! Και κου λεει εμαθα για την πριζα εου στη βεραντα! Μεεκοψε κρυος ιδρωτας! Με ειδε που ημουν καπως και μου λεει γιατι? Ο τροπος που το ειπς μς νευριασε αφανταστα! Του σηκωνω τη φωνη και του λεω! Ρε μ@@@#$*α δε μ αφηνες περιθωρια! Σ ειπα ρε που#@$η 100 φορες θελω μπριζα στη βεραντα και με το απαγορευες να τριπισω τοιχους! Αυτα τ ειπα! Μετα με στματαει και μ λεει κατι που με ξαφνιασε πολυ! Η πολυκατοικια αυτη εχει 3 διαμερίσματα και ολοι ηθελαν πρίζα στην βεράντα και ο διαχειριστής δν αφηνε κανεναν να τριοισει τοιχο! Και μ λεει ολα τα διαμερισματα εκαναν τη δικη σου πατεντα! Τον βκεπω και μενω με το στομα ανοιχτο! Μ λεει αυριο στέλνω σε όλους έναν ηλεκτρολογο να ξηλωσει τις πρίζες απο τις βάνες κα ξα σας βαλει απο το σπιτι! Λεω οκ! Μ λεει μετα εσυ εκεγες το λιγότερο! Αλλος λεει εβγαλε καταψυκτη εξω! Πηγα να του οω τετοιος π εισαι..... και τέλος πάντων αύριο περιμένω στις 9 ηλεκτρολογο! Ολα τελειωσαν! Κυριοι kioan VirusX2 νομίζω ότι τώρα μπορείτε να ηρεμησετε ο διαχειριστής μας την νεκανε τη χαρη

vasilisd
31-08-18, 23:07
Παιδια κατεβαστε λιγο τους τονους ναι? Ο καυστηρατζης με καρφωσε στο διαχειριστη την ιδια μερα που εβαλε την πριζα!


Ωραίος ο καυστηρατζής! Δηλαδή στα μάγκωσε για να σου τραβήξει πρίζα και μετά τον πιάσαν τύψεις και σε "έδωσε" στον διαχειριστή; Επαγγελματίας!

ArisPan
31-08-18, 23:43
vasilisd αν το μερος ηταν καταλληλο θα χαρακτηριζα τον καυστηρατζη οπως τον χαρακτηριζουν στην πιατσα!!!

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ
01-09-18, 16:12
Αφού ο διαχειριστής της πολυκατοικίας δεν έχει κλέψει ποτέ στη ζωή του ούτε καραμέλα, και ο kioan είναι ο ηθικότερος και ο πιο νομοταγής πολίτης όλων μας εδώ μέσα, εγώ πάω πάσο και αποχωρώ από την κουβέντα μένοντας με την απορία γιατί δεν έχει κλειδωθεί ακόμη το θέμα.

kioan
01-09-18, 16:40
Αφού ο διαχειριστής της πολυκατοικίας δεν έχει κλέψει ποτέ στη ζωή του ούτε καραμέλα, και ο kioan είναι ο ηθικότερος και ο πιο νομοταγής πολίτης όλων μας εδώ μέσα, εγώ πάω πάσο και αποχωρώ από την κουβέντα μένοντας με την απορία γιατί δεν έχει κλειδωθεί ακόμη το θέμα.

Παλαίμαχε, θα σου λυθεί η απορία.
Πάρε το Σαββατοκύριακο off, χαλάρωσε και τα ξαναλέμε από Δευτέρα.


Άρη χαίρομαι που τελικά δόθηκε η πιο σωστή λύση.

Sent using Tapatalk