PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με συναγερμο αυτοκινητου



RAFAHL
01-09-18, 14:39
καλησπερα ομαδα ..... εχω ενα προβλημα με ενα συναγερμο αυτοκινητου octopus....εχω κανει τις συνδεσεις αλλα μου οπλιζει μονος του τι μπορει να ειναι ???

vasilllis
01-09-18, 15:10
δεν χαιρεσαι?
ασχημο θα ηταν να μην οπλιζει καθολου.
Κοιτα αν παιρνει ενδειξη οτι υπαρχει κλειδι στην μηχανη και αν εχει ρυθμιση για αυτοματο οπλισμο .Επισης αν δεν ανεβασεις σχεδιο και ενα προχειρο με τι διαγραμμα συνδεσεις εκανες σε τι αυτοκινητο επανω,φανταζομαι δεν θα βρεις πολλες απαντησεις.

VirusX2
01-09-18, 16:00
Κάποιο μοντέλο / διάγραμμα είναι απαραίτητο..

giannakis1983
01-09-18, 16:47
Πώς του δίνεις εντολή να " οπλίζει " κανονικά ;;;; Με δικό του κοντρόλ ή με το κλείδωμα του κοντρόλ του αυτοκινήτου ;;;;

RAFAHL
01-09-18, 19:04
παιδια μοντελο δεν εχω ... ειναι παλιος .... δεν ειχε χρησιμοποιηθει ποτε και χαμενα τα manual οτι βρηκα το βρηκα με το πολυμετρο και απο σποντα το διαγραμα στο ιντερνετ ...manual δεν μπορω να βρω με τιποτα ..... εμενα το προβλημα ειναι οτι μου οπλιζει μονος του .. και τα καλωδια στον αερα να τα εχω παλι θα οπλισει μονος του ....

giannakis1983
01-09-18, 19:53
Βγάλε αν μπορείς μια φώτο να δούμε τι έχεις συνδέσει και τι όχι. Και πες μας αν έχει δικό του κοντρόλ ή απλά παίρνει εντολή από καλώδιο και οπλίζει .....
Με αυτά που απάντησες δεν βοηθάς και πολύ ....

RAFAHL
01-09-18, 23:21
εχεις δικιο γιαννη ... αυριο το απογευμα θα βγαλω μερικες φωτο

VirusX2
02-09-18, 00:28
Και το διάγραμμα οποτε μπορεσεις

RAFAHL
02-09-18, 03:35
διαγραμα απο τον κατασκευαστη δεν εχω ... οτι βρηκα στο ιντερνετ αλλα τα ποιο πολλα τα βρηκα με το πολυμετρο

chipakos-original
02-09-18, 04:10
καλησπερα ομαδα ..... εχω ενα προβλημα με ενα συναγερμο αυτοκινητου octopus....εχω κανει τις συνδεσεις αλλα μου οπλιζει μονος του τι μπορει να ειναι ???
Συνήθως έχουν Dip Switch και όταν μπει σε mode auto τότε αφού κλείσουν οι πόρτες 15 δευτερόλεπτα μετά οπλίζει μόνος του.Ο δικός σου έχει τίποτα διακοπτάκια dip switch...??

street
02-09-18, 04:27
Συνήθως έχουν Dip Switch και όταν μπει σε mode auto τότε αφού κλείσουν οι πόρτες 15 δευτερόλεπτα μετά οπλίζει μόνος του.Ο δικός σου έχει τίποτα διακοπτάκια dip switch...??
ειναι παλιος


Αυτο ! οπως τα λεει ο Μητσος !

RAFAHL
02-09-18, 23:19
παιδια εξωτερικως δεν εχει καποιο dip switch δεν ξερω αν εχει μεσα θα το ξεβιδωσω και θα σας πω !!!

RAFAHL
02-09-18, 23:27
παιδια dip switch δεν εχει ... αλλα εχει jumper και ειναι ολα ανοιχτα ...

VirusX2
03-09-18, 11:26
Μερικες κοντινες φωτο της πλακετας κ των συνδεσεων ειναι τοσο δυσκολο;; :confused1:

RAFAHL
03-09-18, 14:45
παιδια θα βγαλω σημερα .. απλα ειχα πολυ φορτο εργασιας και δεν προλαβα

RAFAHL
03-09-18, 21:47
751297513075125751267512775128

RAFAHL
03-09-18, 21:54
παιδια την πλεξουδα του συναγερμου την εχω μεσα στο αυτοκινητο και δεν μπορω να την βγαλω φωτο ... αλλα εχω κανει ακριβως τις συνδεσεις αν οπλισει και ανοιξω την πορτα χτυπαει αλλα χτυπαει και μονος του δεν εχω συνδεσει το κεντρικο κλειδωμα μιας και δεν το χρειαζομαι γιατι θελω να κλειδωνω απο το κλειδι και να οπλιζω εγω τον συναγερμο

VirusX2
04-09-18, 00:08
Επειδή από την φώτο δεν φαίνεται καλά, υπαρχει κανένα jumper με όνομα JP1? Αν ναι ποιο είναι; Ίσως να είναι και J1 γεφυρωμένο μόνιμα. Υπάρχει;

Επίσης η κυκλωμένη R2 φαίνεται μαυρισμένη. Είναι από σκια στην φωτο ή έτσι είναι όντως; Μέτρησε την αν μπορείς και πες μας

75134

street
04-09-18, 01:05
Σορυ που θα το πω αλλα αυτο ειναι 4καναλος τηλεχειρισμος γκαραζοπορτας :lool: δεν ειναι παλιος και μπορει να ταιριαξει χειριστηριο απο γκαραζοπορτα ! :lool:
Τα τζαμπερ θα πρεπει να τα δοκιμασεις σιγα σιγα τροφοδοτωντας το για να δεις τι ακριβως κανουν και γενικα την συμπεριφορα του ! σε πιο μπρουταλ φαση θα πρεπει να διαθετεις eprom proggramer να κανεις αναγνωση του προγραμματος που εχει να δεις τι παιζει ( συνηθως τιποτα απλα εφαγε τα ψωμια η παλια ) και να αγορασεις μια καινουρια και να την επανεγγραψεις ! προσεξε να ειναι one time η μνημη

VirusX2
04-09-18, 01:28
Σορυ που θα το πω αλλα αυτο ειναι 4καναλος τηλεχειρισμος γκαραζοπορτας :lool: δεν ειναι παλιος και μπορει να ταιριαξει χειριστηριο απο γκαραζοπορτα ! :lool:
Τα τζαμπερ θα πρεπει να τα δοκιμασεις σιγα σιγα τροφοδοτωντας το για να δεις τι ακριβως κανουν και γενικα την συμπεριφορα του ! σε πιο μπρουταλ φαση θα πρεπει να διαθετεις eprom proggramer να κανεις αναγνωση του προγραμματος που εχει να δεις τι παιζει ( συνηθως τιποτα απλα εφαγε τα ψωμια η παλια ) και να αγορασεις μια καινουρια και να την επανεγγραψεις ! προσεξε να ειναι one time η μνημη

](*,)](*,)](*,)
:hammer:

RAFAHL
04-09-18, 13:19
δημητρη συναγερμος ειναι οχι τηλεχειρισμος !!!

RAFAHL
04-09-18, 13:22
ναι υπαρχει το jp1 ειναι ανοικτο δεν ειναι γεφυρομενο ... την αντισταση δεν την ειχα δει ειναι η αληθεια ειναι οντως μαυρισμενη ... 1,14kΩ μετραω στην r2

VirusX2
04-09-18, 16:05
ναι υπαρχει το jp1 ειναι ανοικτο δεν ειναι γεφυρομενο ... την αντισταση δεν την ειχα δει ειναι η αληθεια ειναι οντως μαυρισμενη ... 1,14kΩ μετραω στην r2

Μπορείς να διακρίνεις τα χρώματα της;
Επίσης το JP1 είναι ανοιχτό από πάνω όπως λες,(το είδα στην άλλη φώτο τώρα) μήπως από κάτω είναι γεφυρωμένο με κόλληση; Βγάλε εάν μπορείς και φώτο από κάτω μεριά από το JP1 ή και ολόκληρη την πλακέτα. Το κεντρικό κλείδωμα δεν το έχεις συνδέσει, τις πόρτες όμως τις έχεις συνδέσει;
Επίσης το σχεδιάγραμμα που ανέβασες μην το εμπιστεύεσαι και τόσο πολύ δεν είναι απόλυτο.. κυκλοφορούν δεκάδες παραλλαγές του ίδιου συναγερμού με διάφορες συνδέσεις ακροδεκτών.. Διπλοτσέκαρε..

Ας πούμε ότι πατάς να αφοπλίσει, μετά τι ακριβως γίνεται;

RAFAHL
28-09-18, 14:46
γεια σας παιδια συγνωμη που δεν απαντουσα αλλα ειμουν στο νοσοκομειο λογο της υγεια μου ειχαμε ενα θεματακι αλλα τωρα παει περασε ...... μολις βγηκα ασχοληθηκα λιγο με το αμαξι και αλαξα τον συναγερμο αυτον με ενα αλλο καινουριο τον συνδεσεσα ολα καλα ανοιγω πορτες χαλαει τον κοσμο ... εχω ενα θεματακι ομως ... θελω να συνδεσω τα φλας και το κεντρικο κλειδωμα ...αλλα εχω σκαλωσει δεν μπορω να βρω ποια καλωδια πανε σε αυτα τα σημεια .... και επισης δεν μπορω να βρω το σχεδιο του αυτοκινητου με την καλωδιωση στο ιντερνετ ... τα δινουν μονο σε εξουσιοδοτημενα συνεργεια ?