PDA

Επιστροφή στο Forum : διακόπτες "αλέ-ρετουρ" vs latching relay



rama
06-09-18, 14:13
Σε πρόσφατο ταξίδι, σε σπίτι στη Γερμανία διαπίστωσα οτι αντί των κλασικών διακοπτών "αλέ-ρετούρ" στον διάδρομο είχαν εγκαταστήσει pushbuttons που ενεργοποιούσαν ένα latching relay στον πίνακα (Hager EPN510).
Καταλαβαίνω τα θετικά και αρνητικά των δύο επιλογών, αλλά δεν κατανοώ γιατί στη Γερμανία διάλεξαν κάτι διαφορετικό που δεν το έχω συναντήσει στην Ελλάδα ή σε άλλη χώρα?
Σημειωτέον οτι τόσο οι διακόπτες όσο και το relay έκαναν έντονο θόρυβο, ενώ το φορτίο ήταν όλο κι όλο ένα φωτιστικό χαμηλής ισχύος.

midakos
06-09-18, 14:25
Μήπως το έκαναν αυτό ώστε να καταλήγει η γραμμή του φωτιστικού κατευθείαν στον πίνακα? Γιατί έχοντας την γραμμή του φωτισμού στον πίνακα αυτούσια (χωρίς να παρεμβάλονται διακόπτες εννοώ) μπορείς μετέπειτα να προσθέσεις όποιον αυτοματισμό θέλεις απ ευθείας στον ηλ. πίνακα και να έχεις την επιλογή Manual-Auto Control. Σε αντίθετη περίπτωση για να γίνει αυτό θα έπρεπε οι διακόπτες να είναι πάντοτε κλειστοί για να γίνει αυτόματος έλεγχος.

vasilllis
06-09-18, 15:11
Και εδώ το εφαρμόζουν αυτό το σύστημα,σε κάπως μεγαλύτερα σπιτια από τα κοινότυπα διαμερισματα(αντί για αλερετουρ ακραίους και μεσαίους) και σε επαγγελματικούς χώρους.
Υπάρχουν και ρελέ αθόρυβα στην οπλιση-αφοπλιση.

chipakos-original
06-09-18, 15:16
Σε πρόσφατο ταξίδι, σε σπίτι στη Γερμανία διαπίστωσα οτι αντί των κλασικών διακοπτών "αλέ-ρετούρ" στον διάδρομο είχαν εγκαταστήσει pushbuttons που ενεργοποιούσαν ένα latching relay στον πίνακα (Hager EPN510).
Καταλαβαίνω τα θετικά και αρνητικά των δύο επιλογών, αλλά δεν κατανοώ γιατί στη Γερμανία διάλεξαν κάτι διαφορετικό που δεν το έχω συναντήσει στην Ελλάδα ή σε άλλη χώρα?
Σημειωτέον οτι τόσο οι διακόπτες όσο και το relay έκαναν έντονο θόρυβο, ενώ το φορτίο ήταν όλο κι όλο ένα φωτιστικό χαμηλής ισχύος.
Δεν ήξερα ότι το κάνουν στη Γερμανία αλλά στο καινούριο μου σπίτι ένα διώροφο στο χωριό ήθελα να το κάνω με Latching relay κι όχι αλέ ρετούρ αλλά δεν έβρισκα κάποιο όμορφο Button για τα δωμάτια και για τους δύο διαδρόμους που έχει το σπίτι κι έτσι προτίμησα την παλιά κλασική μέθοδο αλε ρετούρ.

el greco 1
06-09-18, 21:18
οταν πρωτοβγηκαν τα ρελε καστανιας εκανα τοτε καμποσες εγκαταστασεις ετσι,ολα τα φωτα με μπουτον.το μονο μειονεκτημα ειναι οταν σου κολησει καποιο μπουτον θα καει το ρελε .εχει ομως και πλεονεκτηματα γιατι αυτοματα η εγκατασταση παντευεται με νεα τεχνολογια πχ με plc

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
06-09-18, 23:31
το εχω κανει εγω με ρελε καστανιανιας πχ εχεις ενα σημειο το οπειο πχ ενα μεγαλο χωλ αν το κανεις μμε δυο ακρεους μεσαιο τοτε θελεις ενα καρο καλοδια ενω με το μπουτον μονο δυο και ξεμπερδεψες...