PDA

Επιστροφή στο Forum : dimmer μονοφασικου κινητηρα



xristosan
13-09-18, 11:58
Εχω τον παρακατω κινητηρα σε εξαερισμο ψησταριας με το συγκεκριμενο dimmer, https://www.skroutz.gr/c/2186/Diakoptes-Dimmer.html?keyphrase=dimmer+professional+2500+wat t, μια φορα καηκε το dimmer και την δευτερη εκαψε τον κινητηρα, πιο dimmer ειναι πιο καταλληλο να παρω για να κατεβαζω λιγο τις στροφες γιατι κανει πολυ φασαρια? Ευχαριστω.

nick1974
13-09-18, 13:45
Αν έχεις δυνατότητα κατασκευής φτιάξε ένα με ένα triac. Αν βάλεις ένα οποιοδήποτε 20-25Α η και λίγο παραπάνω είσαι μια χαρά καλυμμένος κι αν του βάλεις και μια καλουτσικη ψυκτρουλα δε θα καταλαβαίνει τίποτα.
Στη diac που θα το οδηγήσει μη ξεχάσεις να βάλεις κάνα δυο πυκνωτακια και επισεις κι ένα rc απ' τη μια άνοδο στην άλλη

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

VirusX2
13-09-18, 13:49
Μπορείς να κατασκευασεις και ενα νεο μοτερ, εαν εχεις δυνατοτητα κατασκευής..

xristosan
13-09-18, 14:50
Να κατασκευασω δεν μπορω, μπορειτε να προτεινεται καποιο καταλληλο για αγορα
?

nick1974
13-09-18, 15:06
Μπορείς να κατασκευασεις και ενα νεο μοτερ, εαν εχεις δυνατοτητα κατασκευής..Τώρα θα το πω εγώ, αλλά στο hlektronika.gr είμαστε. Γιατί να μην προταθεί κατασκευή?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

xristosan
13-09-18, 15:47
δεν εχω την δυνατοτητα να κατασκευασω και ζητω την εμπειρια σας για να αγορασω ενα καταλληλο..

elektronio
13-09-18, 15:56
nick1974
είδες συνάδερφο ψηστιέρη και έτρεξες να προτείνεις κατασκευή!!! Το ψητόσπαθο που κόβεις το γύρο κατασκευή το έκανες;

Χρήστο
με τα dimmer που κόβουν το ημίτονο πάντα θα έχεις προβλήματα. Μιας και κάηκε το μοτέρ καλύτερα ψάξε για κανένα πιο αργόστροφο ή με μικρότερη παροχή (που να κάνει την δουλειά όπως) ή γενικά πιο αθόρυβο.
Ο τρόπος που δουλεύουν τα dimmer δεν αρέσει στα μοτέρ και ζεσταίνονται πάρα πολύ και αυτός είναι ο λόγος που κάηκε. Θα έλεγα ότι την πρώτη φορά το dimmer λειτούργησε σαν ασφάλεια και σου έσωσε το μοτέρ.

xristosan
13-09-18, 16:00
Σε καταλαβαινω..αλλα δεν μπορεσα να βρω σε 950rpm ειναι πολυ δυσευρετα, για αυτο και σκεφτομαι να επισκευασω αυτο με ενα νεο dimmer αν υπαρχει καταλληλοτερο..

VirusX2
13-09-18, 16:06
Τώρα θα το πω εγώ, αλλά στο hlektronika.gr είμαστε. Γιατί να μην προταθεί κατασκευή?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταρχην να πω οτι δεν το ειπα επιθετικα.. Μαλλον σαρκαστικά! Ο φιλος μας εδω, φανηκε και απο αλλο μήνυμα του οτι δεν τον ενδιαφέρει το σπορ μας ή δεν το κατεχει, Απολυτως σεβαστα και τα δυο! Απλα θελει λυση στο προβλημα του και πολυ καλα κανει. Αλλωστε η μιση και παραπανω κινηση του «hlektronika.gr» αυτης της κατηγοριας ειναι. Φυσικα και να προταθει κατασκευη και να βοηθηθεί και τα λοιπα, οταν ομως φαινεται οτι αυτο θελει ο εκαστοτε φιλος (γενικα μιλαω). Αλλιως δεν υπαρχει νόημα σε ολο αυτο, αρκει μια πρόταση που θα του κανουμε, αυτη θα ειναι και η πραγματικη γι αυτον λυση στο προβλημα του!

Αποψη μου παντα ετσι, και χωρις διαθεση για παρεξηγήσεις!

nick1974
13-09-18, 17:52
nick1974
είδες συνάδερφο ψηστιέρη και έτρεξες να προτείνεις κατασκευή!!!

Τι να κάνουμε? Όλοι οι φαγανοί σεβόμαστε τους ανθρώπους που μας ταιζουν[emoji39]



Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

xristosan
13-09-18, 21:52
Ενα link ρε παιδια τι να παρω μην το καμινιασω παλι.. ;

nick1974
13-09-18, 23:54
παρε μια βαριακ.

VirusX2
14-09-18, 22:12
Θαυματα δεν γινονται φιλε μου.. το dimmer ξεχασε το για έλεγχο επαγωγικου μοτερ..
Λυσεις:
1) παιρνεις βαριακ (αποδεκτη λυση, οχι βελτιστη)
2) παιρνεις ινβερτερ και μικρο τριφασικο μοτερ (προτεινομενη)

Τεχνικα αυτες ειναι οι λυσεις, οικονομικα αν σε συνφερει να το κανεις δεν ξερω. Παντως να ξερεις με τον καιρο 30€ 30€ θα τα δωσεις σε καμμένα dimmer και μοτερ, και θα κανεις στο τελος ενα απο 2 πιο πανω!

3) Παιρνεις ενα μονοφασικο με χαμηλοτερες στροφες (χωρις δυνατοτητα ρύθμισης)

Nickmanak
15-09-18, 01:21
Βρες ενα παλιο μοτερ πλυντηριων. Ειχαν 2 ταχυτητες, η μια ηταν 310rpm (16πολικο) οτι πρεπει για ψησιμο.

VirusX2
15-09-18, 14:14
Βρες ενα παλιο μοτερ πλυντηριων. Ειχαν 2 ταχυτητες, η μια ηταν 310rpm (16πολικο) οτι πρεπει για ψησιμο.

Αν δεν διαβασες το αρχικο μήνυμα, διαβασε το!
Αν το διαβασες και καταλαβες αυτο, υπαρχει θεμα!

mtzag
15-09-18, 14:48
Μεχρι ποσα δινεις ?
servo βαλε ...
Με 250 ευρω μπορεις να βρεις πακετο ενα 400watt με τον driver του
θα ειναι μικρο ησυχο και θα το πηγενεις σε οσες στροφες ακριβως θες.
Η λυση inverter + 3φασικο ασυγχρονου μοτερ ειτανε καλη πριν 10 χρονια που ειτανε ακριβα τα servo τωρα για τοση μικρη ισχυ δεν αξιζει...

Με κατι τετοιο θα εισαι τζιτζι https://www.aliexpress.com/item/600W-AC-servo-motor-kit-60ST-M01930-AASD-15A-driver-diameter-60mm-220V-1-91NM-3000rpm/32921207756.html
(Βρες πωλητη που στελνει με EMS οπωσδηποτε γιατι με τις courier τις αλλες θα σε γδαρουνε στο τελωνειο)
Με αυτο σε λειτουργια ταχυτητας μπορεις με ενα ποτενσιομετρο να ρυθμιζεις τις στροφες απο 0 σε 3000 το λεπτο με τεραστια ακριβεια.. οι 0 στροφες ειναι σε 0V εισοδο και οι 3000 σε 10V εισοδο
Επιλεον εχεις το πλεονεκτημα οτι ακομα και σε λιγες στροφες πχ 10 θα εχει ροπη που με το απλο μοτερ + inverter δεν εχει.
Για ποιο φτηνα εχει μεταχειρισμενα απο γερμανια σε χωμα τιμες στις δημοπρασιες αν εχεις λιγο υπομονη.

Αλλιως αν θες φτηνοτερα βαλε ενα ασυγχρονο τριφασικο μοτρερ με πλανητικο μειωτηρα.

VirusX2
15-09-18, 14:57
Μεχρι ποσα δινεις ?
servo βαλε ...
Με 250 ευρω μπορεις να βρεις πακετο ενα 400watt με τον driver του
θα ειναι μικρο ησυχο και θα το πηγενεις σε οσες στροφες ακριβως θες.
Η λυση inverter + 3φασικο ασυγχρονου μοτερ ειτανε καλη πριν 10 χρονια που ειτανε ακριβα τα servo τωρα για τοση μικρη ισχυ δεν αξιζει...

Αλλιως αν θες φτηνοτερα βαλε ενα ασυγχρονο τριφασικο μοτρερ με πλανητικο μειωτηρα.

Για δωσε λινκ να το δουμε και εμεις.. Μιας και εμεις εχουμε μεινει πισω να δουμε λιγο προοδο ρε παιδι μου..

nick1974
15-09-18, 15:47
κι εμενα με ενδιαφερει αν εχουν πεσει τοσο

mtzag
15-09-18, 16:11
https://www.aliexpress.com/item/1-8KW-AC-servo-motor-kit-110ST-M06030-AASD-30A-driver-diameter-110mm-220V-6NM-3000rpm/32918113396.html
https://www.aliexpress.com/item/600W-AC-servo-motor-kit-60ST-M01930-AASD-15A-driver-diameter-60mm-220V-1-91NM-3000rpm/32921207756.html

Τι κοστιζει ποιο πολυ ασυγχρονο τριφασικο+inverter ή το servo ? Μεχρι 3kw κανουνε περιπου το ιδιο.
Απο αποδοση φυσικα δεν εχουνε συγκριση ειναι σε ολα καλυτερο το servo.

nick1974
15-09-18, 16:32
πφφφ νομιζα Ελλαδα...

mtzag
15-09-18, 16:35
Κοιτα εχω παρει με ems δινοντας κατι λιγα στο τελωνειο(σε μερικα δεν εδωσα τιποτα)
και μπορω να σου πω οτι παιζουνε οκ και τα μοτερ εχουνε καλη ποιοτητα κατασκευης.
Με ems σε 7 με 15 μερες τα εχεις στα χερια σου με dhl σε 5 αλλα θα φας ξυλια στο τελωνειο.
Στην ελλαδα οι εμποροι ειναι μαυραγοριτες και βαζουνε μεγαλο καπελο στην τιμη... αν θες να τους κανεις μαγκες...
Τετοια ειδη ποτε δεν τα αγοραζει καποιος απο ελλαδα μονο απο ευρωπη-κινα δεν εχει καλες τιμες εδω.

VirusX2
15-09-18, 17:23
75299
Μαλιστα.. τζαμπα πραμα + τελωνείο..
Επισης πες και του ανθρωπου τι μετασχηματιστη θελει για τριφασικο στα 220 πολικη.
Και μιλαμε παντα για ενα μοτερ εξαερισμου ξανα θυμίζω, να ξερουμε για τι προτεινουμε οτι λυση προτεινουμε..
Ο ανθρωπος θελει να το στησει και να παιζει αδιακοπα, οχι να ειναι καθε μερα στα φορουμ να ρωταει θεωριες για αγριους καλε μου φιλε οπως εχεις συνηθίσει εσυ..

Φιλικα παντα..!

mtzag
15-09-18, 17:33
Θελει μοτερ εξαερισμου με ρυθμιση στροφων.. οχι σκετο για σκετο του ειπα απλο μοτερ με πλανητικο μειωτηρα.
Αυτα παιζουνε με μονοφασικο 230 απο την πριζα.
ΔΕΝ θελει μετασχηματιστη τριφασικο 400 σε 220.
Οι πυκνωτες που εχει μεσα μετα τη γεφυρα στο DC bus εχουνε επαρκη χωρητικοτητα να παιζει απο μονοφασικο σε φουλ φορτιο χωρις κυματωση χωρις προβλημα.
Μεχρι 2-3kw ειναι οκ το μονοφασικο 230VAC. Τα εχω δοκιμασει.Για παραπανω απο 3kw παλι υπαρχει λυση πολυ φτηνη -> ηλεκτρονικος μ/σ για servo οχι γκουμουτσα χαλκινος πανακριβος οπως και drives ετοιμα 380V.
Ναι μπορει να παιζει αδιακοπα συνεχεια-ασταματητα πανω σε 2 ρουλεμαν γυριζουνε αυτα τα μοτερ brushless ειναι εχουνε τεραστια αντοχη οπως και τα ασυγχρονα τριφασικα.
Ο encoder επισης δεν παθαινει βλαβη αν δεν παρεις σφυρι να τον κοπανησεις.
Οτι αντοχη εχει ενα ασυγχρονο τριφασικο με inverter εχει και αυτο το συστημα.
Η συνδεση του ειναι το ιδιο απλη με ενα inverter μαλλον ειναι αρκετα ποιο απλη 3 παραμετρους αλλαζεις μονο και βαζεις ενα ποτενσιομετρο.
Αν θες λειτουργει και απο το μενου χωρις ποτενσιομετρο.Αλλα καλυτερα εξωτερικος διακοπτης και ποτενσιομετρο.


Του ειπα να το παρει με φτηνη ems(γυρω στα 50-60 ευρω απο αλλο πωλητη εχει η ems) που θα πληρωσει απο λιγα εως τιποτα τελωνειο.
Με max ενα 300αρι θα το εχει εκτελωνισμενο το πολύ αλλα μπορει να παει και λιγοτερο.
Πρεπει να μιλησεις με τον πωλητη να του εξηγησεις τι συμβαινει με την dhl και γιατι θες αποστολη με ems.
Τα υπολοιπα δεν τα λεμε απο εδω...

VirusX2
15-09-18, 19:22
Όταν βγεις για δουλειά κάποια στιγμή.. θα καταλάβεις τι εννοώ!