PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή Ηλεκτρομαγνήτη!!



NIkos t
15-09-18, 18:03
Γεια σε ολους στο φορουμ,
Θα ηθελα να φτιαξω εναν ηλεκτρομαγνητη με 4 ΜΤ (Μετασχηματιστες) απο φουρνους μικροκυματων κ θα ηθελα να με βοηθησετε να το φτιαξω κ να μου απαντησετε σε καποιες ερωτησεις:

1ον: Πως μπορω να εξακριβωσω οτι οι ΜΤ λειτουργουν αψογα με ενα πολυμετρο(Θα χρησιμοποιησω μονο τα πρωτευοντα πηνεια τους αφου τα δευτερευοντα θα αφαιρεθουν μαζι με τα καλωδια τους) ??
2ον: Σε καθε ΜΤ αναμεσα στα δυο πηνεια υπαρχουν 2 μεταλλικες πλακιτσες...αυτες πρεπει να αφαιρεθουν?? Κ σε τι χρησιμευουν αυτες??
3ον: Αφου ετοιμασω κ τους τεσσερις ΜΤ σε σειρα θα τους συνδεσω μεταξυ τους??
40ν: Διαβασα οτι μπορω να τους συνδεσω μονο με μπαταρια 12 ή 24 V.. Δεν μπορω να τους συνδεσω στο οικιακο ρευμα στην πριζα δηλ στα 230 V?? Κ γιατι?? Ωστε να μην κουβαλαω συνεχεια μπαταριες αυτοκινητου που ειναι κ βαριες κ ξεφορτιζουν..
5ον: Υπαρχει τροπος να τα συνδεσω στη πριζα χωρις να κινδυνευω απο ηλεκτροπληξια??

Αν μπορειτε πειτε μου κι αλλες συμβουλες που πρεπει να προσεχω σε ολη αυτη τη διαδικασια...
Σας ευχαρστω εκ των προτερων...

NIkos t
15-09-18, 18:07
Mπορειτε να δειτε κ αυτο το βιντεακι για να καταλαβετε τι ακριβως θελω να φτιαξω...
https://www.youtube.com/watch?v=fbDTzhX1QQg (https://www.youtube.com/watch?v=fbDTzhX1QQg)

IRF
15-09-18, 22:05
Τι ακριβώς θες να κάνεις;Ανύψωση μεταλλικών αντικειμένων;Γιατί άλλη είναι η ικανότητα ανύψωσης ενός μαγνήτη στο συνεχές και άλλη στο εναλλασόμενο.Πρέπει φυσικά να τηρήσεις το νόμο Ωμ υπολογίζοντας και σύνθετη αντίσταση για να κρίνεις αν χρειαστεί να τους βάλεις σε παραλληλη σύνδεση στο εναλλάσόμενο.Σε αυτό το βιντεάκι δεν είδα το τροφοδοτικό του μετασχηματιστή; που μπορεί να είναι πιο μεγάλο από τον ηλεκτρομαγνήτη. Μην σκεφτείς παλμοτροφοδοτικά από υπολογιστές θα ανατιναχτούν μόλις συνδεθούν με την εμπέδηση του ηλεκτρομαγνήτη αου.

selectronic
15-09-18, 22:17
Εγώ και στο βίντεο που έβαλε ο φίλος και σε ένα άλλο που είδα (https://www.youtube.com/watch?v=4O0c_aVqekI), βλέπω ότι χρησιμοποιούν το ένα από τα δύο τυλίγματα του μετ/στη, δεν φτιάχνουν δικό τους.
Φαντάζομαι λοιπόν ότι το 230V τύλιγμα κρατάνε, το άλλο είναι 1-2KV. Άρα "στην πρίζα" το βάζει τον ηλεκτρομαγνήτη πιστεύω :001_unsure:

stratos111
16-09-18, 00:27
Εδώ είναι αναλυτικά η κατασκευή του
https://www.instructables.com/id/ELECTROMAGNET-From-Microwave-Transformers/


electrically supplied by a transformer 24v 15A as well as by batteries

selectronic
16-09-18, 01:11
Εδώ είναι αναλυτικά η κατασκευή του
https://www.instructables.com/id/ELECTROMAGNET-From-Microwave-Transformers/



The electromagnet should be normally electrically supplied by a transformer 48v 12A but because that was impossible to happen due to its high cost we used a transformer that we already had instead

Άρα λάθος είπα εγώ ότι το βάζουν στην πρίζα, καλά το είπε ο IRF, θέλει μετ/στη τροφοδοσίας γερό (500-600W) η κατασκευή :/


Θέλει 100% DC η κατασκευή? Δεν ξέρω πως δουλεύουν οι ηλεκτρομαγνήτες...
Ένα SMPS 48V DC ~500W κάνει κάτω από πενηντάρικο στο ebay, αν και 500W τροφοδοτικό που το δουλεύεις στα 500W δεν θα ζήσει πολύ, ιδιαίτερα ένα τόσο φτηνό Κινέζικο... Αυτά τα τροφοδοτικά είναι ΟΚ αν τα δουλεύεις στο μισό της μέγιστης ισχύς που μπορούν να δώσουν, άντε 2/3 για σύντομο χρονικό διάστημα. Άρα πας σε κάτι πιο κοντά στα 100 ευρώ...

Αν πάλι θέλει AC άρα σκέτο μετ/στη χωρίς διόδους και ιστορίες, τότε ένας 800-1000VA θα βγει στην ίδια τιμή με το SMPS και μάλλον θα ζήσει παραπάνω.
Και αν είναι έτσι θα μπορούσες να τυλίξεις στους MOT πρωτεύον με τις σωστά χαρακτηριστικά για είσοδο 230V ίσως? Ιδιαίτερα αν μπορείς να τους βάλεις σε σειρά, ίσως να γίνεται...

Δεν έχω ιδέα, ας απαντήσει κάποιος που ξέρει από μετ/στες και υπολογισμούς τυλιγμάτων :/

NIkos t
16-09-18, 07:32
Τι ακριβώς θες να κάνεις;Ανύψωση μεταλλικών αντικειμένων;Γιατί άλλη είναι η ικανότητα ανύψωσης ενός μαγνήτη στο συνεχές και άλλη στο εναλλασόμενο.

Μπορεις να μου εξηγησεις την τελευταια προταση γιατι δεν την καταλαβα??

Επισης τωρα που ειδα το βιντεακι κ σε μια αλλη απαντηση θα μου αρεσε να ειχα τον ηλεκτρομαγνητη εκτος απο ανυψωση βαριων αντικειμενων και για να συγκρατει το σιδερο σε σταθερο δραπανο δηλ αντι να εχω μια μεγγενη να εχω τον ηλεκτρομαγνητη να μου κραταει σταθερο το σιδερο για τρυπημα...
Υ.Γ. Δεν εχω πολλες γνωσεις απο αυτα τα ηλεκτρονικα κ δεν εχω δουλεψει ποτε με παλμοτροφοδοτικα απο υπολογιστη δεν γνωριζω καν τι ειναι οποτε θα ηθελα να κανω κατι απλο κ με οσο το δυνατον μικρο κοστος...
Το προβλημα μου ειναι αν μπορω να τον συνδεσω τον ηλεκτρο/τη στο εναλλασομενο οικιακο ρευμα για να γλυτωσω μπαταριες τροφοδοτικα κ ιστοριες μιας κ θα τον μεταφερω μια στο σταθερο δραπανο κ μια στον γερανο για ανυψωση οποτε χρειαστει... γι αυτο θελω να αποφυγω μπαταριες να μην κουβαλαω κ αυτες μαζι...

IRF
16-09-18, 07:57
Γιατί άλλη είναι η ικανότητα ανύψωσης ενός μαγνήτη στο συνεχές και άλλη στο εναλλασόμενο.
Για να καταλάβεις τι σου λέω άρχισε με ένα μικρό πηνίο με πυρήνα π.χ από έναν πολύ μικρό μ/τη 12 βολτ 0.3Α.Αν το τροφοδοτήσεις με συνεχές από μπαταρία θα δεις να κρατά σταθερά και με δύναμη το μεταλλικό αντικείμενο.Αν το τροφοδοτήσεις με την ίδια τάση AC θα δεις πολύ μικρότερη δύναμη συγκράτησης και ένα τρέμουλο στη συγκράτηση.Αν χρειάζεσαι μέγγενη δεν φτιάχνεις ηλεκτρομαγνήτη, πίστεψέ με δεν έχει τις ίδιες δυνάμεις συγγράτησης ούτε για αστείο; Η κατασκευή αυτή όσο και να φαίνεται απλή είναι για σχετικά έμπειρους με νόμο Ωμ σύνθετη αντίσταση και όχι μόνο.Κάνε το για πέιραμα πρώτα με ένα μικρό ηλ/τη και μετά συνέχισε με το γαιδούρι που θες.Όταν τροφοδοτείται ένας ηλ/της πχ από μια απλή γέφυρα ανόρθωσης στα αμπέρ μόνο με υπολογισμό νόμου ωμ θα δεις τη γέφυρα να υπερθερμαίνεται (έως καίγεται)στο ξεκίνημα.
http://www.filarakos.gr/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%C E%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1/%CE%BA%CE%B1%CE%B7%CE%B5%CE%B4/

her
16-09-18, 10:53
Πέρα απο την κατασκευή που λες, ισως να μπορουσες να κάνεις δουλειά με ηλεκτρομααγνητη πόρτας. Έχει βάρος συγκράτησης 600 κιλά ή και παραπάνω.
Δεν είμαι σίγουρος αν θα σε ικανοποίηση απόλυτα, πιθανόν να χρειαστεί να κάνεις κάποια μετατροπή

http://www.sotiropoulosfs.gr/category.php?thecatid=20&thesubcatid=26

NIkos t
16-09-18, 11:06
Θα ειναι ομως πολυ ακριβοι οπως φανταζομαι...

NIkos t
16-09-18, 11:18
Καταλαβα την διαφορα του ηλεκτρομαγνητη στο ac με το dc...Θελουμε dc υποχρεωτικα δηλ θελει σταθερη ταση σωστα?? Αυτο μπορω να το πετυχω αν φτιαξω ενα κυκλωμα με γεφυρα ανορθωτη, διοδο κ εναν πυκνωτη για εξομαλυνση?? Ετσι ομως δεν θα χω 230 V dc αφου στην εισοδο του κυκλωματος θα ναι 230 V ac...θα υπαρχει προβλημα αν εχω εξοδο 230 dc?? Ή πρεπει να μειωσω την ταση εξοδου στα 48 V dc ή 24V dc??
Τα βηματα δεν τα ξερω ακριβως ουτε ακριβως τι θα χρησιμοποιησω...

Επισης κατι αλλο που σκεφτηκα: Αντι μα φτιαξω ολο αυτο το κυκλωμα που δεν γνωριζω την συνδεσιμολογια του μπορω να χρησιμοποιησω φορτιστη μπαταριων που εχω κ φορτιζει μπαταριες 6-12-24 V να το βαλω στα 24 V κ να το συνδεσω απευθειας στον ηλεκτρομαγνητη??

rama
16-09-18, 11:57
Για λόγους απλότητας, θα πήγαινα με τη λύση του AC, με όσο ισχυρότερο μετασχηματιστή χρειάζεται. Πάντα προσπαθώ μειώνω τα πιθανά points of failure, όπως είναι το κύκλωμα ανόρθωσης / εξομάλυνσης. Επίσης, αν έχεις τριφασικό ρεύμα, σκέψου και την περίπτωση να τροφοδοτήσεις κάθε μαγνήτη από ξεχωριστή φάση, οπότε η συνολική ηλεκτρομαγνητική απόδοση θα είναι κοντά στο DC.

NIkos t
16-09-18, 12:15
Δυστυχως μονοφασικο ρευμα εχω...

Τι εννοεις να βαλω κατεθειαν τα 230 V ac με μετασχηματιστη?? Πως μπορω να το πετυχω??

IRF
16-09-18, 12:38
Οι μετασχηματιστές του φούρνου μικροκυμάτων φυσικά και συνδέονται απεθείας στα 220, όμως οι κίνδυνοι μεγάλοι ειδικά όταν κόβεις,βγάζεις πηνία από τη θέση τους υπάρχει ο κίνδυνος κάπου να γυμνωθεί χαλκόσυρμα.Για τη συνδεση του ίδιου μετασχηματιστή στα 220 με ανόρθωση δεν συζητάμε θα γίνει κάρβουνο.Προσοχή αν δεν έχεις βασικές γνώσεις μην ανακατεύεσαι με 220 βολτ.Η αντίσταση του μ/τη στο συνεχές π.χ είναι 1 Ωμ, ενώ η σύνθετη αντίσταση στο εναλλασόμενο θα είναι πολύ μεγαλύτερη, πράγμα που απαιτεί να βάλεις μεγαλύτερες τάσεις ac για να πετύχεις την ίδια ένταση ρεύματος. Από νόμο του Ωμ γνωρίζεις; ή τι είναι σύνθετη αντίσταση πηνίου στο ac; Αν όχι μην ασχολείσαι με μια τέτοια κατασκευή θα κατασταφεί μετά από μισή ώρα λειτουργίας στην καλύτερη περίπτωση.

IRF
16-09-18, 12:45
Γ Επίσης, αν έχεις τριφασικό ρεύμα, σκέψου και την περίπτωση να τροφοδοτήσεις κάθε μαγνήτη από ξεχωριστή φάση, οπότε η συνολική ηλεκτρομαγνητική απόδοση θα είναι κοντά στο DC.Κρίνεις ότι ο θεματοθέτης έχει τις γνώσεις για τριφασικό; Τις ερωτήσεις που κάνει πως τις βλέπεις; τι θες να καίγονται όλες οι ασφάλειες ως το ρολόι.Δεν συζητάμε για ακολουθίες φάσεων και άλλα τέτοια.

NIkos t
16-09-18, 12:58
Το σκεφτομουν απο την αρχη να μην μπλεξω καθολου με 230 V αλλα με 24 V, απλως ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος ασφαλης τροπος να συνδεθει με τα 230 V. Οποτε ξεχναμε τελειως τα 230 AC κ παμε στο DC.

Μπορω να συνδεσω εναν φορτιστη μπαταριων αυτοκινητου στα 24 V??

IRF
16-09-18, 13:07
Για να είσαι σίγουρος σύνδεσε με μια παλια αλλά λειτουργική μπαταρία αυτοκινήτου έτσι μόνο δεν θα έχεις κίνδυνο να κάψεις τον φορτιστή.Θα δεις την δύναμη έλξης, θα δεις αν ζεσταίνεται το πηνίο και αν σου κάνει συνεχίζεις. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα συμπεριφερθεί ο φορτιστής σου, λογικά δεν θα πάθει τίποτα, αλλά αν είναι καμιά περίεργη κατασκευή;;;Επίσης εξαρτάται και τι ρεύμα τραβά ;πολύμετρο έχεις μέτρα τα ωμ του μ/τη να δουμε τι ρεύμα ζητάει στα 12 βόλτ και τι δίνει ο φορτιστής σου.

NIkos t
16-09-18, 13:21
Για να μην καει ο φορτιστης θα πρεπει να δινει ρευμα παραπανω απο οσο ζηταει ο ΜΤ σωστα?? Αν ειναι 700 W δεν θα ζηταει περιπου 29 Α ρευμα??
Επισης οι ΜΤ θα ειναι 4 συνδεδεμενοι σε σειρα οποτε θα τους μετρησω συνολικα κ τους 4 μαζι σωστα??

IRF
16-09-18, 13:27
Για να μην καει ο φορτιστης θα πρεπει να δινει ρευμα παραπανω απο οσο ζηταει ο ΜΤ σωστα?? Αν ειναι 700 W δεν θα ζηταει περιπου 29 Α ρευμα??
Επισης οι ΜΤ θα ειναι 4 συνδεδεμενοι σε σειρα οποτε θα τους μετρησω συνολικα κ τους 4 μαζι σωστα??
Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.Πρώτα βλέπουμε τι ένταση αντέχει το σύρμα του μ/τη διατομή πινακες κλπ.
Μετά βλέπουμε με πολύμετρο τι αντίσταση έχει ο μ/της. Με νόμο το ωμ βγαίνει η τάση που θα δώσει αυτή την ένταση.Αν την τάση και ένταση τη δίνει ο φορτιστή σου όλα σχεδόν εντάξει.Κάνε τα προηγούμενα βήματα κα βλέπουμε.Διαφορετικά θα πρέπει να συνδιάζεις μ/τ σε παράλληλη ή σε σειρά ώστε να ερθουν εκεί που θέλεις τα αμπέρ.Πάντα για συνεχές μιλάω.

NIkos t
16-09-18, 13:39
Καταλαβα μπλεκει οπως κ να χει το πραγμα...για μενα τουλαχιστον παροτι στο βιντεο κ στην περιγραφη φαινονται να τον φτιαχνουν πολυ απλα... Θα κανω τις μετρησεις κ θα επανελθω...

Μια τελευταια ερωτηση:
Πως μπορω να εξακριβωσω οτι καποιος απο τους ΜΤ εχει καει, μονο με ενα πολυμετρο?? (Εχουν μονο πρωτευον πηνειο).
Κ σε καθε ΜΤ αναμεσα στα δυο πηνεια υπαρχουν 2 μεταλλικες πλακιτσες...αυτες πρεπει να αφαιρεθουν?? Κ σε τι χρησιμευουν αυτες??

her
16-09-18, 13:40
Θα ειναι ομως πολυ ακριβοι οπως φανταζομαι...

Όχι δεν είναι ακριβοί.
Ποιο φθηνό θα σου βγει αυτό παρά την κατασκευή που δείχνεις

NIkos t
16-09-18, 13:48
Ποσο κανουν περιπου ενας που σηκωνει 300 κ ενας που σηκωνει 600 κιλα??
Κ πως τον συνδεουμε στο ρευμα??

IRF
16-09-18, 17:08
Ποσο κανουν περιπου ενας που σηκωνει 300 κ ενας που σηκωνει 600 κιλα??
Κ πως τον συνδεουμε στο ρευμα??
Και θεωρείς επιτρεπτό από άποψη μαγνητικού πεδίου να βρίσκεσαι συνέχεια δίπλα σε ηλεκτρομαγνήτη που σηκώνει 600 κιλά, αφού θα τον χρησιμοποιείς ως μέγγενη. ΠΑΡΕ μια μέγγενη είναι πιο φτηνή πιο ακίνδυνη.

Satcom
16-09-18, 18:13
Όχι δεν είναι ακριβοί.
Ποιο φθηνό θα σου βγει αυτό παρά την κατασκευή που δείχνεις

Καλά τώρα σοβαρά πιστεύεις ότι μια μαγνητική κλειδαριά, ένα κυπρί στην ουσία με 12V 500ma θα σηκώσει 600 κιλά?:001_smile:
Είναι άλλο πράγμα η δύναμη συγκράτησης που τις χαρακτηρίζει.
Α και η τιμη 160-180Ε.

NIkos t
16-09-18, 19:14
Οχι βεβαια ειχα κ τις επιφυλαξεις μου οτι θα ναι ακριβο κ οτι δεν κανει για την δουλεια που θελω απλως ειπα να ρωτησω να παρω κι αλλες πληροφοριες να καταλαβω για τι προκειται.. Δεν ηξερα οτι ειναι κατι σαν ασφαλεια πορτας, δεν ειχα ξαναδει κυπρι...

NIkos t
16-09-18, 19:17
Μηπως μπορει καποιος να μου απαντησει σε αυτο (ασχετα με το θεμα)??
Πως μπορω να εξακριβωσω οτι καποιος απο τους ΜΤ εχει καει, μονο με ενα πολυμετρο?? (Εχουν μονο πρωτευον πηνειο).
Κ σε καθε ΜΤ αναμεσα στα δυο πηνεια υπαρχουν 2 μεταλλικες πλακιτσες (magnetics shunts)...αυτες πρεπει να αφαιρεθουν?? Κ σε τι χρησιμευουν αυτες??

Ηλιας Α
16-09-18, 20:51
Μηπως μπορει καποιος να μου απαντησει σε αυτο (ασχετα με το θεμα)??
Πως μπορω να εξακριβωσω οτι καποιος απο τους ΜΤ εχει καει, μονο με ενα πολυμετρο?? (Εχουν μονο πρωτευον πηνειο).
Κ σε καθε ΜΤ αναμεσα στα δυο πηνεια υπαρχουν 2 μεταλλικες πλακιτσες (magnetics shunts)...αυτες πρεπει να αφαιρεθουν?? Κ σε τι χρησιμευουν αυτες??
<<μπορω να εξακριβωσω οτι καποιος απο τους ΜΤ εχει καει, μονο με ενα πολυμετρο>> όχι

NIkos t
16-09-18, 20:55
όχι[/SIZE][/U]

Τι μπορω να κανω για να καταλαβω αν εχει καει ή οχι??

Ηλιας Α
16-09-18, 21:04
Τι μπορω να κανω για να καταλαβω αν εχει καει ή οχι??

Διαβάζεις βιβλία ηλεκτρολογίας

her
16-09-18, 21:50
Καλά τώρα σοβαρά πιστεύεις ότι μια μαγνητική κλειδαριά, ένα κυπρί στην ουσία με 12V 500ma θα σηκώσει 600 κιλά?:001_smile:
Είναι άλλο πράγμα η δύναμη συγκράτησης που τις χαρακτηρίζει.
Α και η τιμη 160-180Ε.


Η τιμή είναι 80-100€.
Δεν είπα στα σίγουρα οτι θα δουλέψει σωστά αλλά απο τις αλχημείες που θα κάνει τι θεωρείς καλλίτερο;
Νομίζω δεν μας εχει πει αν δεν κάνω λάθος τα κιλά που θέλει. Εν ανάγκη μπορεί να βάλει και 2

NIkos t
16-09-18, 21:54
Αν ειχα χρονο θα διαβαζα αλλα καποια στιγμη στο μελλον θα ψαξω για βιβλια κ να διαβασω... Απλως τρ ψαχνω μια εκτακτη λυση να κανω την δουλεια με ασφαλεια εστω κ χωρις θεωρια απο πισω μου...

NIkos t
16-09-18, 22:01
Η τιμή είναι 80-100€.
Δεν είπα στα σίγουρα οτι θα δουλέψει σωστά αλλά απο τις αλχημείες που θα κάνει τι θεωρείς καλλίτερο;
Νομίζω δεν μας εχει πει αν δεν κάνω λάθος τα κιλά που θέλει. Εν ανάγκη μπορεί να βάλει και 2

Περιπου 300 κιλα θελω μαγνητικη δυναμη ανυψωσης (σε Τesla δεν ξερω ποσο βγαινει).. Επισης προτιμω να μην μπλεξω καθολου με 230 V ρευμα κ να αρκεστω στο DC. Ασε που ειναι κ μεγαλο το κοστος 80-100€. Δεν εχω καταληξει σε κατι ακομα...

nick1974
16-09-18, 22:09
Η τιμή είναι 80-100€.
Δεν είπα στα σίγουρα οτι θα δουλέψει σωστά αλλά απο τις αλχημείες που θα κάνει τι θεωρείς καλλίτερο;
Νομίζω δεν μας εχει πει αν δεν κάνω λάθος τα κιλά που θέλει. Εν ανάγκη μπορεί να βάλει και 2Βασικά όχι 2 απ' αυτά δε φτάνουν για ανύψωση τέτοιων κιλών, αλλά ούτε 200!
Ειναι σα να παίρνεις παιχνίδι laser απ τα jumbo και να θες να κόψεις σιδερο.
Στην κλειδαριά δεν είναι ο μαγνήτης που συγκρατεί τα κιλα

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NIkos t
16-09-18, 22:34
Βασικά όχι 2 απ' αυτά δε φτάνουν για ανύψωση τέτοιων κιλών, αλλά ούτε 200!
Ειναι σα να παίρνεις παιχνίδι laser απ τα jumbo και να θες να κόψεις σιδερο.
Στην κλειδαριά δεν είναι ο μαγνήτης που συγκρατεί τα κιλα

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι οντως συμφωνω κ δεν ηθελα απο την αρχη να δωσω τοσα πολλα λευτα να παρω κατι που ισως να μην μου κανει την δουλεια που θελω. Ετσι κι αλλιως το κυπρι ειναι για αλλη δουλεια οχι για ανυψωση...

selectronic
16-09-18, 23:45
Περιπου 300 κιλα θελω μαγνητικη δυναμη ανυψωσης (σε Τesla δεν ξερω ποσο βγαινει).. Επισης προτιμω να μην μπλεξω καθολου με 230 V ρευμα κ να αρκεστω στο DC. Ασε που ειναι κ μεγαλο το κοστος 80-100€. Δεν εχω καταληξει σε κατι ακομα...

Θεωρώ το θέμα λήξαν, αφού ξεκίνησε ως κάτι που είδες στο Youtube και είπες μήπως γίνεται με μερικά ευρώ, που δεν γίνεται. Αν 100ευρω είναι "μεγάλο κόστος" τότε δεν υπάρχει λόγος να γίνεται αυτή η συζήτηση.
Αν κάποια μέρα βρεις ένα πυρήνα μερικά KVA πεταμένο και κάποιος σου χαρίσει μερικές δεκάδες κιλά χάλκινο σύρμα εμαγιέ, έλα ξανά να δεις αν κάποιος μπορεί να σου δανείσει τις γνώσεις που έχει από βιβλία ηλεκτρολογίας για να μπορέσεις να τυλίξεις το κατάλληλο πρωτεύων για 230V 1Φ (ελπίζω να έχεις 63Α παροχή).

Για την ιστορία τώρα ένας μετ/στης μπορεί να έχει πάθει πολλές διάφορες βλάβες (βλέπε "έχει καεί"), κάποιες από αυτές μπορείς να τις μετρήσεις με πολύμετρο (κομμένο σύρμα/θερμική ασφάλεια), κάποιες τις βλέπεις με γυμνό μάτι (λειωμένο/βραχυκυκλωμένο τύλιγμα από υπερθέρμανση/υπερφόρτωση) και κάποιες μπορεί να μην τις καταλάβεις καν στην λειτουργία (βραχυκύκλωμα σε δύο διπλανές σπείρες).

Οι "δύο μεταλλικές πλακίτσες" είναι shunt, στην ουσία περιορίζουν την μέγιστη ισχύ εξόδου του μετ/στη ώστε να μην πάρει φωτιά σε πολύ υψηλό φορτίο. Πχ στις παλιές ηλεκτροσυγκολλήσεις η ρόδα που ελένχει τα Αμπερ είναι ένα μεταβλητό shunt:

https://i.imgur.com/hrIVY5G.jpg

NIkos t
17-09-18, 00:08
Εννοουσα οτι ειναι πολλα τα 80-100€ επειδη θα εχει ρισκο...δηλ δεν ξερουμε αν θα κανει την ιδια δουλεια στην ανυψωση με τους 4 ΜΤ που εχω. Προσπαθω να πορευτω με αυτους τους ΜΤ κ να φτιαξω κατι σχετικα απλο (ουτε να παιδευομαι με χαλκο αφου εχω ΜΤς). Στο βιντεο φαινοταν πολυ απλη δουλεια γιατι δεν εδειχνε μετρησεις τιποτα κ σκεφτηκα οτι ισως να μπορω κι εγω αντι να αγορασω ηλεκτρομαγνητη που κανει 500-1000€. Γι αυτο ρωτησα εδω...

Ευχαριστω που μου απαντησες τις αποριες μου...

selectronic
17-09-18, 00:17
Δεν είναι κακό να έχεις απορίες και να ρωτάς ούτε και το να δεις κάτι στο Youtube και να δεις αν μπορείς να το φτιάξεις αν σου λύνει τα χέρια.
Για να μαθαίνουμε είμαστε εδώ όλοι και πρώτος-πρώτος εγώ :)
Αν δεις την λίστα με τις κατασκευές που έχω δει στο Youtube και θέλω να φτιάξω, θα χλωμιάσεις XD

Απλώς αυτό που φανταζόσουν με τα 300 κιλά δύναμη με 20ευρώ δεν γίνεται, οπότε απλώς η συζήτηση εκφυλίζεται (κατά την γνώμη μου) σε άσχετα σχόλια...

VirusX2
17-09-18, 01:29
Πως μπορώ να αρχίσω να κάνω μικροεπεμβασεις; Θέλω τώρα να κάνω μια που υπαρχει κάταγμα και αργότερα όταν έχω χρόνο θα διαβάσω και κανένα βιβλίο ιατρικής στην παραλία να μάθω και καμιά θεωρία.. Είδα ένα βίντεο στο youtube από επέμβαση και φαινόταν μια χαρά απλό, οπότε δεν νομίζω να υπαρχει θέμα.. Κάθε βοήθεια δεκτή..
Από εργαλεία τι θα χρειαστώ; budget ως 30€

mtzag
17-09-18, 03:34
θελω να φτιαξω ενα ηλεκτρομαγνητη-actuator που να κινει ενα εμβολο φ10mm με διαδρομη 1cm.
θελω αυτο να γινετε με τη μεγιστη δυνατη συχνοτητα και η δυναμη να ειναι ρυθμιζομενη με αναλυση 8 bit
Ας πουμε απο μισο κιλο μεχρι ενα σε 256 διακριτα βηματα.
Εχω μαγνητες νεοδυμιου και εμαγιε συρμα.
Πως μπορω να ξεκινησω?

Ακυρο το παραπανω βρηκα τριφασικο γραμμικο μοτερ μικρο με 5cm διαδρομη που εχει και γραμμικο encoder πακετο πανω.
Οποτε θελω απλως θελω να οδηγησω αυτο... ο encoder δεν με νοιαζει δεν θελω feedback.

makocer
17-09-18, 23:43
αγαπητε Nikos t νομιζω εχεις την αυτογνωσια ωστε να μην το επιχειρησεις (συμφωνα και με οσα σου παραθεσαν οι συμφορουμιτες πιο πανω..
οσο για καποια παλιοπαιδα ατιθασα ...μην τους παρεξηγεις ! ...ειναι αγαμοι θυται !!

NIkos t
18-09-18, 01:18
αγαπητΡ Nikos t Ξ½ΞΏΞΌΞΉΞΆΟ‰ ΡχΡις την αυτογνωσια ωστΡ Ξ½Ξ± ΞΌΞ·Ξ½ το ΡπιχΡιρησΡις (συμφωνα ΞΊΞ±ΞΉ ΞΌΞ΅ οσα σου παραθΡσαν ΞΏΞΉ συμφορουμιτΡς πιο πανω..
οσο Ξ³ΞΉΞ± καποια παλιοπαιδα ατιθασα ...ΞΌΞ·Ξ½ τους παρΡξηγΡις ! ...Ριναι Ξ±Ξ³Ξ±ΞΌΞΏΞΉ θυται !!

Φυσικα ΞΊ Ρχω την αυτογνωσια. Αν ΞΊΞ±ΞΉ τΡλΡιως σχΡδον ασχΡτος ΞΌΞ΅ αυτα, ρωταω Ξ³ΞΉΞ± Ξ½Ξ± ΞΌΞ±ΞΈΞ±ΞΉΞ½Ο‰ ΞΊΞ±ΞΉ παω μΡχρι ΡκΡι που μπορω ΞΊ Ρχω σιγουρΡυτΡι ΞΌΞ΅ πολλους ΡλΡγχους οτι Ριμαι ασφαλης, τα υπολοιπα στους Ριδικους. Γι αυτο Ριπα Ξ½Ξ± παω μΡχρι τα 24 V ΞΊ οχι τα 220.

Ο VirusX2 καλα κανΡι που ΞΌΞ΅ κοροιδΡυΡι ΡχΡι Ρνα δικιο αλλα Ξ· συγκριση που κανΡι μΡταξυ ιατρικης ΞΊ ηλΡκτρολογιας Ριναι τΡλΡιως ασχΡτη. Ξ— ιατρικη Ριναι παρα πολυ πιο πολυπλοκη απο την ηλΡκτρολογια, αλλωστΡ ΞΏΞΉ πΡρισσοτΡροι ηλΡκτρολογοι μπορουν ΞΊ ΞΊΞ±Ξ½ΞΏΟ…Ξ½ δουλΡια του ηλΡκτρολογου χωρις Ξ½Ξ± ξΡρουν θΡωρια ΞΊ πορΡυονται ΞΌΞ΅ βαση ΡμπΡιριας... ΞœΞΉΞ»Ξ±Ο‰ Ξ³ΞΉΞ± τα απλα πραγματα στο ΡπιπΡδο που ση΢ηταμΡ Ρδω στο φορουμ...

NIkos t
18-09-18, 01:26
θελω να φτιαξω ενα ηλεκτρομαγνητη-actuator που να κινει ενα εμβολο φ10mm με διαδρομη 1cm.
θελω αυτο να γινετε με τη μεγιστη δυνατη συχνοτητα και η δυναμη να ειναι ρυθμιζομενη με αναλυση 8 bit
Ας πουμε απο μισο κιλο μεχρι ενα σε 256 διακριτα βηματα.
Εχω μαγνητες νεοδυμιου και εμαγιε συρμα.
Πως μπορω να ξεκινησω?

Ακυρο το παραπανω βρηκα τριφασικο γραμμικο μοτερ μικρο με 5cm διαδρομη που εχει και γραμμικο encoder πακετο πανω.
Οποτε θελω απλως θελω να οδηγησω αυτο... ο encoder δεν με νοιαζει δεν θελω feedback.

Εγω δεν γνωριζω για να σου απαντησω αλλα ξερω οτι δυσκολα θα σου πουν γτ τους κουρασα φαινεται με τις τοσες ερωτησεις μου (χωρις πλακα). Ανοιξε καλυτερα καινουριο θεμα κ καλες κατασκευες να εχεις!!
Φιλικα παντα..

romeos69
23-03-22, 20:36
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω για να φτιάξω ένα δυνατό ηλεκτρομαγνήτη χρειάζεται να δώσω στο πηνίο περισσότερα βόλτα και λίγα αμπέρ η το ανάποδο.?. Ευχαριστώ

mikemtb
23-03-22, 23:46
οσα περισσότερα βολτα βαζεις τοσα περισοτερα αμπερ θα χρειαστεις....

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηλιας Α
24-03-22, 11:28
]οσα περισσότερα βολτα βαζεις τοσα περισοτερα αμπερ θα χρειαστεις...[/COLOR].

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μήπως είναι το αντίθετο;

argizel
24-03-22, 12:07
Καλά δεν την παλεύετε με τίποτα.:hahahha::hahahha:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
24-03-22, 13:13
λοιπον τι κανω εγω γι να ελενξω ενα μ/τ αν λειτουργει , στο πρωτευων , προσοχη στο πρωτευων ! α τροπος θα μας δωσει καπια τιμη πχ 500 Ω -1Ω η μπωρει και παραπανω, αν ειναι κομενως ΤΙΠΩΤΑ ! αν ομως ειναι βραχυκυκλωμενος 0 προσοχη ..... υπαρχουν μετασχηματηστες που μπωρει να τους μετρας να φαινωνται καλοι μολις τους βαζεις πριζα ΜΠΟΥΜ και το αντιστροφο . Στη σχολη λοιπον μας μαθανε το εξης κολπο φθηνο και ευκολο , σε σειρα (οχι παράλληλα) με το Μ/Τ βαζουμε μια ΛΑΜΠΑ Πυρακτωσεως τον 100w η και παραπανω .Το κανουνε οι ηλεκτρονικοι στα παλμοτροφοδοτικα,εκει το ειδα.

mikemtb
24-03-22, 14:26
.
μωρε καλα κανεις, ΠΟΥ κολλαει με το θεμα ομως?
κατι ξέρει ο αντωνης....


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pstratos
25-03-22, 14:16
Ηλεκτρομαγνήτες, πηνία Μ/Σ --> τροφοδοτικά --> κουβέντα να γίνεται βρε!

pstratos
25-03-22, 14:23
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω για να φτιάξω ένα δυνατό ηλεκτρομαγνήτη χρειάζεται να δώσω στο πηνίο περισσότερα βόλτα και λίγα αμπέρ η το ανάποδο.?. Ευχαριστώ

Θες να δημιουργήσεις μεγάλη μαγνητική ροή. Αυτή είναι που θα έλξει το παραμαγνητικό σου υλικό (σίδηρο).
Η μαγνητική ροή εξαρτάται μόνο απο ρεύμα και σπείρες (ας μην μπούμε σε τύπους). Άρα θες όσο πιο πολλές σπείρες μπορείς να τυλίξεις και αυτές να διαρρέονται από όσο περισσότερο ρεύμα (αντέχουν ή μπορεί να δύσει το τροφοδοτικό σου). Για πρακτικούς λόγους προτιμούμε πολλές σπείρες λεπτού σύρματος. Αυτές έχουν αρκετή ομική αντίσταση οπότε και η τάση (DC) που θα χρειαστείς θα είναι σχετικά μεγάλη (πχ 10-20 V)

IRF
26-03-22, 19:36
Η ερώτηση ξεκινάει από το τι ακριβώς θες να κάνει ο ηλεκτρομαγνήτης; Αυτό μεταφράζεται σε πόσα Tesla και σε τι διαστάσεις από τον ηλεκτρομαγνήτη; Θα μαγνητίζει; ή θα απομαγνητίζει;ποιό υλικό;Αν θες απλώς κάτι μικρό για πειραματικούς λόγους τα πάντα είναι εύκολα.Αλλά αν είναι κάτι ιδιαίτερο.Το τροφοδοτικό του δεν είναι κάτι απλό πάντα.Υπάρχουν περιπτώσεις που αρκεί παλμός μαγνητικόυ πεδίου μικρής διάρκειας αλλά πολύ μεγάλης ισχύως που δεν πετυχαίνεται σε μεγάλης χρονικής διάρκειας πεδίο.Να πω ότι σε κάποια επιστημονικά όργανα που παλιά δουλευαν με πανακριβους τεράστιους ηλ/τες τώρα χρησιμοποιούν μόνιμους μαγνήτες νεοδυμίου~1Τ σε μικρή απόσταση από το μαγνήτη.